Pompa ciepła - warunki wykluczające montaż

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Pompa ciepła - warunki wykluczające montaż

Zastanawiasz się jak działa pompa ciepła? Jej praca opiera się na przepompowywaniu energii cieplnej z dolnego źródła do górnego źródła ciepła. Ta technologia wykorzystywana jest do pozyskiwania, z pomocą energii elektrycznej, potencjalnej energii cieplnej z powietrza, wody czy gruntu, dostarczając ją bezpośrednio do domu, przy wykorzystaniu odpowiednio czynnika, np. R410, gdzie jest skompresowana i przekazywana do instalacji grzewczej. Pompy ciepła mogą służyć do ogrzewania samego budynku jak i ciepłej wody użytkowej. Co więcej, niektóre z nich mogą być wykorzystywane jako klimatyzacja.

aktualizacja: 2022-11-21 09:48:49

Schemat działania pompy ciepła

Najważniejsze zalety:

  • są znacznie bezpieczniejsze niż systemy oparte na spalaniu,
  • są tańsze w eksploatacji,
  • pozyskują energię z OZE, a w połączeniu z fotowoltaiką są praktycznie zeroemisyjne,
  • niektóre mogą zapewnić chłodzenie latem,
  • mają długą żywotność i wymagają mniej działań konserwacyjnych,
  • nie wymagają monitorowania lub obsługi przez klienta.

Warunki wykluczające montaż

Pompa ciepła to urządzenie o dużej mocy, z tego powodu należy posiadać nowoczesną instalację elektryczną. Przewody o odpowiednich przekrojach, moc umowna/przyłączeniowa - wszystko to należy zestawić z wymaganiami danej pompy. Niespełnienie któregoś z warunków będzie skutkować koniecznością modernizacji, aby urządzenie mogło bezpiecznie pracować.

Jednostki wewnętrzne pomp typu Split generują w domu hałas porównywalny do szeptania lub pracy komputera (30-40 dB). W ciągu dnia - nic uciążliwego. Ale wyobraźmy sobie ten dźwięk w czasie zasypiania. Dlatego lepiej montować je w miejscach, które pozwolą odizolować nasz system ogrzewania od miejsc wrażliwych (np. sypialni). W przypadku braku pomieszczeń gospodarczych, głośność urządzenia w dłuższej perspektywie może okazać się uciążliwa. Zakup pompy należy poprzedzić sprawdzeniem wymiarów urządzenia, w celu weryfikacji czy np. pomieszczenie ma odpowiednią wysokość.

Instalacja, którą ogrzewasz dom

Kolejnym czynnikiem jest rodzaj ogrzewania domu klienta. Najefektywniejszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie podłogowe/ścienne, w którym temperatura zasilania wody wynosi zazwyczaj 35 stopni Celsjusza i przy którym COP (stosunek dostarczonej energii cieplnej do energii elektrycznej), będzie największy (ok. 5,00). Oczywiście pompa ciepła jest w stanie uzyskać wyższą temperaturę zasilania wody (nawet 60 stopni) jednak skutkuje to zmniejszeniem COP, czyli większym zużyciem energii elektrycznej. Niektóre, wysokotemperaturowe systemy wykorzystujące, np. grzejniki żeliwne mogą być zasilane wodą o temperaturze znaczenie przekraczającej możliwości pompy ciepła. W takim przypadku dobór pompy będzie niemożliwy, a realizację należy poprzedzić modernizacja systemu ogrzewania obiektu.

Sprawdź, czy spełniasz warunki

Aby uniknąć rozczarowania należy przed realizacją inwestycji sprawdzić, czy pompa spełnia nasze oczekiwania. Dokładny audyt i profesjonalny dobór rozwiązań pozwolą cieszyć się ekonomiczną i bezproblemową pracą całego systemu grzewczego przez wiele lat. Jeśli zastanawiasz się nad zainwestowaniem w pompę ciepła to koniecznie skontaktuj się z naszym Doradcą. Spotkanie i przeprowadzony profesjonalny audyt są bezpłatne, a mogą uchronić Cię przed stratą finansową w przyszłości.

inż. Kamil Krajnik
inż. Kamil Krajnik
Specjalista ds. projektowania

Zdaniem naszych Czytelników

time image

12 Sty 2023, 08:15

9 godzin temu, Elfir napisał: autor pytał się czy można zamontować. Bez domu ciężko się montuje. Jakieś tam plany ma... postawi pompę, sprawdzi "na sucho", a dom się kiedyś dostawi... będzie jak znalazł

time image

12 Sty 2023, 00:50

1 godzinę temu, Elfir napisał: autor pytał się czy można zamontować. Bez domu ciężko się montuje. Ale kto zabroni, szczególnie bogatemu?

time image

12 Sty 2023, 00:01

Dnia 10.01.2023 o 18:35, Gość napisał: Jeśli ktoś ma starą instalację i grzejniki żeliwne to nie można zamontować pompy ciepła? Z taką instalacją to kocioł w 5 klasie na drewno kawałkowe + bufor.

time image

11 Sty 2023, 23:01

5 godzin temu, retrofood napisał: Można nawet jak się nie ma domu. autor pytał się czy można zamontować. Bez domu ciężko się montuje.

time image

11 Sty 2023, 17:08

26 minut temu, Elfir napisał: można. Kto bogatemu zabroni.   Można nawet jak się nie ma domu.

time image

11 Sty 2023, 16:41

23 godziny temu, Gość napisał: Jeśli ktoś ma starą instalację i grzejniki żeliwne to nie można zamontować pompy ciepła? można. Kto bogatemu zabroni. Tyle, że instalacja nie będzie wydajna albo będzie musiała byc przewymiarowana aby ogrzać zbyt duży zład wody.

time image

Gość

10 Sty 2023, 17:35

Jeśli ktoś ma starą instalację i grzejniki żeliwne to nie można zamontować pompy ciepła?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania