Pompa Gruntowa vs. Pompa powietrzna. Wywiad

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Pompa Gruntowa vs. Pompa powietrzna. Wywiad

Wywiad z dr inż. Marcinem Bugajem, Kierownikiem Laboratorium B+R w Euros Energy.

aktualizacja: 2022-05-20 10:16:41

1. Jaka jest główna różnica pomiędzy powietrzną pompą ciepła, a gruntową?

Główną różnicą jest tzw. "dolne źródło ciepła", czyli skąd pobieramy ciepło. W przypadku powietrznych jest to powietrze atmosferyczne o silnie wahającej się temperaturze. Natomiast w przypadku pompy gruntowej jest to ziemia o stabilnie spadającej temperaturze. Przy powietrzu, najniższa temperatura źródła występuje zawsze przy największym zapotrzebowaniu budynku na ciepło. W przypadku pompy gruntowej występuje ona pod koniec sezonu grzewczego, kiedy zapotrzebowanie jest mniejsze. Temperatura dolnego źródła jest istotna ponieważ wpływa na to ile ciepła jesteśmy w stanie odebrać od dolnego źródła i tym samym ile ciepła dostarczymy do budynku, finalnie – jakie poniesiemy koszty.

2. Jakie są przybliżone koszty instalacji obu tych urządzeń?

Koszt instalacji powietrznej pompy ciepła to około 40 ÷ 50% kosztu gruntowej pompy ciepła. Dla tych pierwszych koszty dla domu jednorodzinnego ok. 140 m2 wahają się w zakresie 30 ÷ 60 tys. złotych, natomiast dla gruntowych 60 ÷ 120 tys. złotych. 


Jak powstaje pompa ciepła Euros Atmo?

3. Jakie są przybliżone koszty użytkowania tych urządzeń, którą pompę bardziej opłaca się zainstalować?

Koszty użytkowanie urządzenia zależą od wielu czynników – od powierzchni i standardu energetycznego budynku, poprzez rodzaj i stan instalacji odbiorczej, po oczekiwania przyzwyczajenia i styl życia mieszkańców. Dla takiego samego domu i rodziny koszt użytkowania pompy gruntowej zawsze jest niższy od kosztu pompy powietrznej o ok. 15-20%.

Pompa ciepła Euros Geo
Pompa ciepła Euros Geo

4. Jaką pompę ciepła poleciłby Pan 4 osobowej rodzinie planującej postawienie domu na obrzeżach miasta?

Ze względu na wysokie koszty inwestycyjne dwa lata temu sam wybrałem powietrzną pompę ciepła. Jednakże teraz, mając na uwadze program „Moje Ciepło” wybrałbym gruntową. Generalizując można przyjąć, że im większy dom tym opłacalność inwestycji w pompę gruntową rośnie.

5. Jak długo będzie działała powietrzna pompa ciepła, a jak długo gruntowa?

To zależy oczywiście od jakości podzespołów i regularnych przeglądów, a także w dużej mierze od jakości montażu i konfiguracji. Dlatego warto wybierać sprawdzone firmy instalacyjne oraz pompy typu monoblok mniej wrażliwe na ewentualne błędy instalacyjne. W przypadku powietrznej trwałość powinna osiągać 15 lat. Gruntowa pompa ciepła powinna działać 20 lat i dłużej.

6. Czy sposób użytkowania tych obu pomp, znacząco się różni?

Dla użytkownika są to generalnie urządzenia typu „zainstaluj i zapomnij”. Różnice są niewielkie i dotyczą konserwacji dodatkowej instalacji hydraulicznej w przypadku pompy gruntowej. W pompie powietrznej należy oczywiście także czyścić wymiennik zewnętrzny.

Pompa ciepła Euros Atmo
Pompa ciepła Euros Atmo


7. Ile miejsca w domu zajmują oba typy pomp?

W przypadku powietrznej pompy ciepła nawet instalacja z buforem nie powinna przekraczać 2 m2. Natomiast w przypadku gruntowej jest to o ok. 1 m2 więcej. Należy pamiętać, że w przypadku pompy powietrznej mamy jeszcze jednostkę na zewnątrz budynku. 


8. Jaką gwarancją są objęte pompy ciepła?

Najczęściej 2 lata, ale niektóre firmy oferują 5 lat - w tym również Euros Energy. Ważne jest także kto jest gwarantem. W przypadku niektórych produktów jest to producent a nie instalator, co jest bardzo istotne i redukuje ryzyko problemów z przeprowadzeniem serwisu. Firma Euros Energy dzięki podłączeniu pompy ciepła do Internetu, jest w stanie zadbać zdalnie o poprawną pracę wszystkich zainstalowanych pomp. Każda niepokojąca zmiana jest natychmiast wykrywana, a dzięki ciągłej ewaluacji pracy pomp Euros Energy zapewnia 5 letni okres gwarancji.

Dr inż. Marcin Bugaj

Dr inż. Marcin Bugaj od 2011 roku zajmuje się w praktyce wieloźródłowymi systemami energetycznymi opartymi o OZE i magazynowanie energii. Od 2013 roku pracuje jako Adiunkt na Politechnice Warszawskiej. Zbudował tzw. "żywe laboratorium" Politechniki Warszawskiej - Laboratorium Zrównoważonych Systemów Energetycznych. W latach 2016-2019 zarządzał systemem energetycznym KEZO CB PAN i kierował w nim laboratoriami technik słonecznych i pomp ciepła. Od roku 2019 pełni rolę Kierownika Laboratorium B+R w Euros Energy. Jest członkiem zespołu, który opracował zwycięską koncepcję Ciepłowni Przyszłości budowanej w Lidzbarku Warmińskim. W szczególności odpowiedzialny jest za technologię pomp ciepła w tym nowoczesnym systemie.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Osiedle domów jednorodzinnych wyposażone w gruntową pompę ciepła NIBE
Osiedle domów jednorodzinnych wyposażone w gruntową pompę ciepła NIBE
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje