Jak utrzymać komfort cieplny w naszym domu?

Jak utrzymać komfort cieplny w naszym domu?

Jak utrzymać komfort cieplny w naszym domu? To pytanie zadajemy sobie coraz częściej ze względu na trwający sezon grzewczy. Tym bardziej, że w tym roku może on być niezwykle trudny nie tylko z racji ryzyka braku dostępności np. węgla, ale przede wszystkim z uwagi na wzrost kosztów ogrzewania, niezależnie od jego źródła. W szybkim tempie rosną ceny gazu, węgla, drewna... jest to problem, który dotyczy każdego z nas. To ostatnia prosta przed zimą, aby poradzić sobie z tym wyzwaniem.

Jaki grzejnik wybrać, aby zachować komfort cieplny? Najwięcej zalet ma z pewnością ten aluminiowy. Jest lżejszy od stalowego odpowiednika tej samej mocy więc szybciej się nagrzewa i oddaje energię cieplną. Oszczędzamy energię i płacimy mniejsze rachunki. Grzejniki aluminiowe są też długowieczne, KFA Armatura udziela na nie nawet 20 lat gwarancji. Co ważne, są to zazwyczaj tzw. grzejniki żeberkowe - zbudowane z kilku do kilkunastu identycznych elementów, które tworzą specjalne pakiety o konkretnych rozmiarach dopasowanych do wymagań cieplnych pomieszczenia. I to jest teraz klucz do sukcesu.

Jeśli mamy w domu grzejnik aluminiowy, w tym sezonie możemy sporo zaoszczędzić. Budowa członowa daje nam bowiem możliwość obniżenia temperatury wody podawanej do grzejnika, a tym samym znaczącego obniżenia ilości zużywanej energii. Ale jak to? - zapytacie. Gdy obniżę temperaturę, będzie chłodniej. Nie, jeśli dokręcimy do grzejnika dodatkowe żeberka. Sprawi to, że oddana zostanie większa ilość ciepła przy niższej temperaturze czynnika grzewczego.

Infografika: Komfort cieplny na stałym poziomie
Infografika: Komfort cieplny na stałym poziomie

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Niezależnie od rodzaju grzejnika, konieczne są głowice termostatyczne, które zapewniają wygodniejsze sterowanie temperaturą grzejników, a tym samym utrzymanie komfortu cieplnego. Można także zamontować ekrany zagrzejnikowe odbijające ciepło w stronę pomieszczenia, co podnosi efektywność ogrzewania.

Na koniec pamiętajmy, aby maksymalnie wykorzystywać naturalne ciepło - w słoneczne dni, odsłaniajmy okna, a wietrzną pogodą koniecznie zaciągnij zasłony, aby jak najmniej chłodu dostawało się do środka. I już dziś pomyślmy o wymianie grzejników na aluminiowe, bo da nam to spore oszczędności.

Barbara Stefańczyk
Product Manager KFA ARMATURA

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz