Nowa automatyka radiowa Purmo to zestaw składający się z termostatu montowanego w pomieszczeniu, listwy automatyki (odbiornika) i głowicy termoelektrycznej. Termostat montuje się w każdym pomieszczeniu, w którym chcemy sterować temperaturą „ciepłej podłogi” (pełni funkcję podobną do głowic termostatycznych w grzejnikach).
Termostaty są wyposażone w czujniki temperatury oraz przekaźniki. Drogą radiową przekazują sygnał o pożądanej temperaturze do listwy automatyki z anteną odbiorczą umieszczonej w szafce rozdzielacza.
W ofercie automatyki radiowej Purmo znajdują się 3 termostaty do wyboru. Najprostszy model posiada pokrętło ustawienia temperatury. Z kolei termostat bezprzewodowy z wyświetlaczem na ekranie pokazuje aktualną temperaturę i tryb pracy dzienny lub nocny).
Najbardziej zaawansowany model to termostat bezprzewodowy z programem tygodniowym. Pozwala on zaprogramować z dokładnością co do minuty tygodniowy cykl ogrzewania w pojedynczym pomieszczeniu. Posiada gotowe tryby pracy (dzienny, nocny, weekend), można także samodzielnie zaprogramować aż do
12 zmian okresów temperatury.
Korzystanie z programów to doskonały sposób na oszczędzanie energii – ogrzewanie podłogowe nie pracuje maksymalnie bez potrzeby, na przykład gdy domowników nie ma w domu.
- Klasyka sprawdzona przez miliony - czy grzejnik aluminiowy może pasować do każdego wnętrza?
- Jak zbudowany jest grzejnik niskotemperaturowy?
- Grzejniki elektryczne Bursa
- Montaż podłogówki jeszcze nigdy nie był taki prosty - z aplikacją InstallPRO360
Do każdego z termostatów bezprzewodowych można podłączyć czujnik temperatury podłogi. Oznacza to, że temperatura w pomieszczeniu może być ustawiona albo według temperatury powietrza albo według temperatury podłogi.
To drugie rozwiązanie sprawdza się w łazience, gdzie ciepła podłoga podnosi komfort użytkowania.
Sygnał z termostatu jest nadawany do listwy automatyki zamontowanej w skrzynce rozdzielacza. Przekazuje ona sygnał do głowic termoelektrycznych znajdujących się na rozdzielaczu (musi on być wyposażony w zawory termostatyczne).
Listwa ma możliwość podłączenia 6 termostatów (czyli może sterować temperaturą w 6 pomieszczeniach osobno).
Do każdego termostatu można podłączyć 2 głowice termoelektryczne, co pozwala sterować dwiema pętlami grzewczymi w pomieszczeniu. Jeżeli w jednym pomieszczeniu jest więcej obiegów można odpowiednio zmienić układ elektryczny listwy.
Podstawową zaletą automatyki radiowej Purmo jest fakt, ze nie wymaga ona kabli. Dzięki temu doskonale sprawdza się przy modernizacji starego ogrzewania podłogowego lub do zamontowania systemu sterowania już po ułożeniu podłogówki, na przykład jeśli wcześniej nie pomyśleliśmy w ogóle o sterowaniu ogrzewaniem podłogowym, a budynek jest już wykończony.
Zwykła automatyka wymaga poprowadzenia kabli pod tynkiem. Po wykończeniu mieszkania dołożenie tradycyjnej automatyki oznaczałoby prucie ścian. Radiową można zaś zastosować w dowolnym momencie. Ciekawostka: pierwszą z realizacji z użyciem automatyki radiowej był duży kompleks rekreacyjny z basenem, gdzie instalator po prostu zapomniał o zaplanowanym w projekcie sterowaniu ogrzewaniem podłogowym. Pojawił się problem z odebraniem budynku, a położenie kabli pod tradycyjną automatykę w ogromnym kompleksie nie wchodziło w grę.
Firma Rettig Heating sprowadziła więc nową automatykę specjalnie dla pechowego instalatora, który dzięki temu mógł w ciągu kilku dni przekazać ukończony obiekt inwestorowi.
Purmo oferuje także odbiornik radiowy, który może współpracować wyłącznie z jednym termostatem. Jest to rozwiązanie sprawdzające się w sytuacjach, gdy w domu zainstalowana jest już tradycyjna automatyka, ale np. przewód w ścianie uległ uszkodzeniu lub chcemy założyć sterowanie w nowym, dotąd nie wykorzystywanym pomieszczeniu. Wtedy wystarczy zestaw składający się z dowolnego termostatu, głowicy termoelektrycznej oraz pojedynczego odbiornika, który dokłada się do szafki rozdzielacza z tradycyjną automatyką.
Firma powiązana: Purmo Group Poland