Wbrew powszechnej opinii panele podłogowe nie mają takich samych właściwości jak drewno i wcale nie są materiałem ciepłym. Efekt? Podczas zimnych miesięcy podłoga pod naszymi stopami jest nieprzyjemnie chłodna. Dlatego jeśli nie jesteś fanem grubych skarpet i ciepłych kapci, warto pomyśleć nad rozwiązaniem zapewniającym komfort również zimą - elektrycznymi foliami grzewczymi.
Do niedawna osoby pragnące cieszyć się ciepłą podłogą przez cały rok musiały korzystać z tradycyjnych produktów, czyli przewodów lub mat grzejnych, które montowane są w wylewce betonowej lub zaprawie klejowej. Widząc ograniczenia tego rozwiązania ELEKTRA wprowadziła do swojej oferty folie grzejne do podłóg z paneli laminowanych i desek warstwowych - ELEKTRA WoodTec™. Zanim jednak odpowiemy na pytanie, jaką moc folii grzewczej wybrać zastanówmy się, na czym polega jej innowacyjność.
Nowoczesne rozwiązanie
Elektryczne folie grzewcze, często nazywane (choć w dużym uproszczeniu) foliami na podczerwień, są ultra-cienkie. Udało się to osiągnąć dzięki modyfikacji elementu grzejnego i zastosowaniu zewnętrznego ekranu w postaci folii aluminiowej do której przymocowany jest przewód grzejny wraz z siatką z włókna szklanego. Zabieg ten znacznie "odchudził" folię w stosunku do tradycyjnej maty grzejnej - jej grubość wynosi jednie 1,5 mm.
Taka konstrukcja (z folią aluminiową na górze) powoduje, że ciepło jest równomiernie rozkładane na większej powierzchni i łatwiej przenika przez laminat i deskę warstwową. Na dodatek folia jest montowana bezpośrednio pod tzw. pływającą podłogą, czyli nie wymaga dodatkowej wylewki ani zaprawy klejowej. Folie WoodTec™ są produktem do samodzielnego montażu i układa się je na sucho bezpośrednio pod panelami, folią skierowaną ku górze.
Jaka moc folii?
ELEKTRA oferuje dwie wersje folii WoodTec™: o mocy powierzchniowej 70 i 140W/m². Którą moc zatem wybrać? Tutaj nie obowiązują zasady, "więcej znaczy lepiej", ani "mniej znaczy taniej". Jednak źle dobrana moc może skutkować tym, że w domu będzie zbyt zimno. Na co zatem należy zwrócić uwagę? Zanim podejmiemy decyzję, należy odpowiedzieć na kilka pytań. Najważniejsze z nich to: jaką funkcję na pełnić w naszym domu lub mieszkaniu ogrzewanie podłogowe, wspomagającą czy zasadniczą.
Jeśli podłogówka ma być ogrzewaniem zasadniczym, należy sięgnąć po folię o mocy 140W/m² -musimy bowiem zabezpieczyć moc potrzebną do ogrzania całej powierzchni. Kolejna rzecz to kubatura - w przypadku pomieszczeń o wysokości ponad 3 m również zalecana będzie wyższa moc. Wyjątkiem może być tutaj dom pasywny, którego klasa energetyczna (stopień ocieplenia budynku) jest na tyle wysoka, że pozwala na zastosowanie folii o niższej mocy.
Jeśli folie grzewcze mają jedynie wspomagać inny system i podnosić komfort cieplny, czyli dawać tzw. efekt ciepłej podłogi, wystarczającą mocą będzie 70 W/m². Tu także istnieją odstępstwa: gdy zależy nam, żeby podłoga osiągała pożądaną temperaturę ekspresowo, warto zastanowić się nad większą mocą - mata 140 W/m² nagrzeje się bowiem dwa razy szybciej. Bo to właśnie w praktyce odróżnia folie grzewcze o różnych mocach: szybkość nagrzewania.
- Jak zmierzyć rozstaw przyłączy grzejnika?
- Klasyka sprawdzona przez miliony - czy grzejnik aluminiowy może pasować do każdego wnętrza?
- Jak zbudowany jest grzejnik niskotemperaturowy?
- Grzejniki elektryczne Bursa
Czy to znaczy, że za taki luksus zapłacimy wyższe rachunki? Oczywiście folia o większej mocy podczas pracy będzie pobierała więcej prądu, ale też będzie działała krócej. Różnica w rachunkach nie będzie więc znacząca.
Temperatura pod kontrolą
Nieodzowny element elektrycznego ogrzewania elektrycznego to regulator temperatury, który "czuwa" nad utrzymaniem komfortowej temperatury w pomieszczeniu. W ofercie firmy ELEKTRA mamy do wyboru sterowniki programowalne oraz regulatory wyposażone w funkcję WiFi, z możliwością obsługi przez aplikację. Teraz folie grzewcze WoodTec™ dostępne są w atrakcyjnym pakiecie promocyjnym z regulatorami ELEKTRA ELR20 i ELEKTRA ELR30 WiFi. Podstawową rolą termostatu jest sterowanie temperaturą, ale spośród jego wielu funkcji warto wymienić też:
- Programowanie temperatury na konkretne godziny czy dni tygodnia, również w powtarzających się cyklach
- Programowanie temperatury w zależności od pomieszczenia, również dla każdego oddzielnie
- Wykrywanie niespodziewanych spadków temperatury, np. spowodowanych pozostawieniem otwartego okna.
Decydując się na elektryczne ogrzewanie podłogowe warto pamiętać, że jest to system, który nie wymaga żadnego serwisowania ani wymiany jakichkolwiek elementów przez cały okres użytkowania. Ale to nie wszystko: ELEKTRA oferuje 20 lat gwarancji na folie WoodTec™.
Firma powiązana: Elektra