Dlaczego kocioł kondensacyjny jest lepszy od kotła tradycyjnego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Dlaczego kocioł kondensacyjny jest lepszy od kotła tradycyjnego?

W naszej strefie klimatycznej, każdy dom niezależnie od wielkości musi być ogrzewany oraz mieć zapewnioną ciepłą wodę użytkową. Od rodzaju zastosowanego źródła ciepła zależeć będą przyszłe koszty ogrzewania budynku i komfort ciepłej wody użytkowej.

aktualizacja: 2019-11-27 09:27:40

Warto podkreślić, iż największe koszty utrzymania budynku stanowią koszty związane z jego ogrzewaniem, które wynoszą ok. 70% całkowitego zapotrzebowania energii budynku. Dlatego bardzo istotna staje się sprawność urządzenia, która w dużej mierze przekłada się na wspomniane koszty eksploatacyjne.

Sprawność kotłów kondensacyjnych a tradycyjnych

Ze względu na ten istotny parametr zdecydowanie korzystniej wypadają kotły kondensacyjne, które osiągają sprawność nawet do 98%, podczas gdy w kotłach tradycyjnych wartość ta oscyluje na poziomie 79%. Taka efektywna praca urządzenia możliwa jest dzięki procesowi kondensacji.

W praktyce oznacza to, że oprócz ciepła zawartego w spalinach wykorzystywane jest ciepło utajone - czyli energia zawarta w parze wodnej. Wymiennik ciepła w kotle kondensacyjnym jest tak skonstruowany, aby umożliwić wykorzystanie tego ciepła, które w kotłach tradycyjnych ucieka bezpowrotnie przez komin wraz ze spalinami.

Wykorzystanie efektu kondensacji pozwala uzyskać znaczną oszczędność w zużyciu paliwa. Najlepszymi warunkami pracy dla kotła kondensacyjnego są instalacje niskotemperaturowe, w których uzyskujemy niskie temperatury wody powracającej do kotła. Im jest ona niższa tym wyższą sprawność osiąga urządzenie.

Zysk ciepła w gazowych kotłach kondensacyjnych

Dzięki procesowi kondensacji zysk ciepła kotłów gazowych kondensacyjnych w porównaniu z kotłami gazowymi standardowymi wynosi ok. 11%. Dodatkowe oszczędności uzyskiwane są dzięki lepszym rozwiązaniom technicznym stosowanym w kotłach kondensacyjnych tj. palniki o większym zakresie modulacji, wymienniki ciepła o odpowiedniej konstrukcji, czy wentylatory z modulowaną prędkością obrotową, itp.

Porównując gazowe kotły kondensacyjne z kotłami standardowymi oszczędności w zużyciu gazu mogą wynieść nawet 15-20% w skali roku.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Ekspert firmy Termet

Dodaj komentarz

time image
time image
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny