Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy

Od nowoczesnego ogrzewania oczekujemy nie tylko zaspokojenia komfortu cieplnego, ale także oszczędnej pracy i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. To jak funkcjonuje ogrzewanie domu, może być uzależnione od wielu czynników. Aby poprawić jego wydajność, warto postawić na zaawansowane systemy automatyki, które będą sterować ogrzewaniem, zapewniając odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.

aktualizacja: 2021-10-30 15:47:06

Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań pozwalających sterować systemem grzewczym. Nowoczesne kotły gazowe czy pompy ciepła są wyposażone w zaawansowane konsole sterownicze, które sterują ogrzewaniem w zależności od temperatury zewnętrznej. Ich działanie najlepiej uzupełnić o automatykę pokojową, która dodatkowo dostosowuje działanie urządzenia do temperatury w pomieszczeniu i oczekiwanego komfortu cieplnego. Coraz większą popularnością cieszą się też systemy, dzięki którym można sterować ogrzewaniem z dowolnego miejsca przy pomocy aplikacji w telefonie.

Regulacja pracy kotła przy pomocy automatyki jest istotna nie tylko z punktu widzenia komfortu mieszkańców domu. To ważne także ze względu na ochronę środowiska. Urządzenia pracując tylko tak intensywnie, jak muszą, aby zapewnić komfort cieplny, a nie ponad miarę, oszczędzają energię. A to w prosty sposób przekłada się na poszanowanie zasobów energetycznych planety.

Automatyka pogodowa - sterowanie ogrzewaniem na podstawie temperatury zewnętrznej

Sterowanie pracą urządzenia grzewczego na podstawie temperatury panującej na zewnątrz odbywa się za pomocą zainstalowanej w kotle czy jednostce wewnętrznej pompy ciepła konsoli sterowniczej i czujnika zewnętrznego. Czujnik odczytuje temperaturę i przekazuje informację o niej do urządzenia. Jeśli temperatura na zewnątrz spada, urządzenie będzie starało się wyrównać straty ciepła, oddziałując na palnik i podnosząc temperaturę wody w instalacji. Wszystko odbywa się dzięki doborowi odpowiedniej krzywej grzewczej, która zależy od rodzaju instalacji, typu budynku, jego izolacji i wielu innych czynników. Kluczową rolę będzie tu odgrywał doświadczony instalator. Konsole sterownicze nie służą przy tym jedynie do sterowania pracą urządzenia w trybie ogrzewania. Zarządzają także produkcją ciepłej wody użytkowej i wieloma innymi funkcjami.

Ponieważ na temperaturę w pomieszczeniu w danym momencie wpływa o wiele więcej czynników niż tylko temperatura na zewnątrz, często automatykę pogodową uzupełnia się o czujniki pokojowe.

Automatyka pokojowa - większa optymalizacja pracy urządzenia

Dzięki zastosowaniu regulatorów pokojowych można sterować pracą kotła w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu i szeregu dodatkowych ustawień związanych np. z porą dnia. Można zamontować jeden czujnik w pomieszczeniu uznanym za reprezentatywne dla całego budynku lub, dzieląc instalację grzewczą na strefy, zainstalować regulatory w kilku pomieszczeniach.

Gdy temperatura w pomieszczeniu rośnie, bo przebywa w nim więcej osób lub działają urządzenia podnoszące temperaturę (np. piekarnik lub kominek), urządzenie grzewcze na podstawie informacji przekazanej przez termostat pokojowy przestaje pracować do momentu, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej oczekiwanej. Automatyka pokojowa pozwala także sterować ogrzewaniem w pomieszczeniach ze względu na porę dnia czy obecność lub nieobecność domowników. Pracę urządzenia można zaprogramować w trybie dobowym i tygodniowym i ustawić jej harmonogram według własnych potrzeb.

Zastosowanie automatyki pokojowej pozwala zwiększyć wydajność urządzenia nawet o kilka punktów procentowych. W ciągu roku przynosi to realne oszczędności i sprawia, że ogrzewanie jest bardziej ekologiczne. Nowoczesne regulatory pokojowe działają także w trybie zdalnym o pozwalają sterować pracą urządzenia grzewczego nawet z dala od domu.

Regulacja ogrzewania - przegląd oferty

Urządzenia oferowane przez firmę BDR Thermea są wyposażone w najnowocześniejsze systemy pozwalające na regulację ich pracy w zależności od specyfiki instalacji i potrzeb użytkownika. Można je także rozbudować o regulatory pokojowe, które pozwolą na zwiększenie komfortu i wydajności systemu grzewczego.

DIEMATIC Evolution to sterowana mikroprocesorowo konsola, która ma zintegrowaną regulację z oddziaływaniem na palnik w zależności od temperatury zewnętrznej. Jest wstępnie zaprogramowana w fabryce, daje szeroką możliwość regulacji ustawień w zależności od konkretnej instalacji: od najprostszych, do bardzo rozbudowanych.

Konsola steruje obiegiem kotłowym i można ją wyposażyć w dodatkowy czujnik c.w.u. oraz rozbudować o automatykę pokojową lub zdalne sterowanie dialogowe. DIEMATIC Evolution pozwala na bezpośredni dostęp do wszystkich nastaw w intuicyjny sposób. Ma duży ekran LCD z czytelnym objaśnieniem wszelkich parametrów, graficznym przedstawieniem charakterystyki grzewczej, wyświetlaniem krzywych temperatur i historii usterek, co pomaga w diagnostyce. Konsola ma przyciski wyboru trybów pracy, temperatury i dostępu do poszczególnych programów oraz pokrętło do regulacji i potwierdzania ustawionych wartości. Konsola dodatkowo pozwala zdefiniować do 6 różnych programów działania i 6 poziomów temperatury, aby dostosować komfort w dowolnym momencie i zgodnie z nawykami użytkownika.

BDR Thermea ma w swojej ofercie także różne termostaty pokojowe: nieprogramowalny qSense, programowalny iSense współpracujące z wybranymi kotłami, a także zaawansowany termostat Smart TC pozwalający na zdalne sterowanie pracą instalacji.

Smart TC to nowoczesny termostat pokojowy, który dzięki łączności do domową siecią Wi-Fi pozwala na zdalną kontrolę i sterowanie pracą instalacji przez smartfon lub tablet. Dzięki regulatorowi można korzystać z wielu trybów pracy i precyzyjnie zaprogramować pracę urządzenia grzewczego. Regulator pracuje w trybie ręcznym, ochrony przed zamarznięciem, urlopowym i obcego ciepła. Pozwala utworzyć do trzech programów tygodniowych, z uwzględnieniem np. różnych godzin przebywania w domu. Smart TC zawiera wskaźniki zużycia energii na c.w.u. i ogrzewanie. Można w nim zaprogramować dane kontaktowe do instalatora.

Termostat pokojowy wyróżnia się atrakcyjną stylistyką, a dodatkowo ma funkcję wykrywania obecności, dzięki której główny ekran wyświetlacza podświetla się na 5 sekund, gdy jakaś osoba znajdzie się przed Smart TC (wykrywanie obecności można wyłączyć).

Termostat obsługuje urządzenia: MCR3 evo, Evodens AMC, Alezio S, Alezio S V200, Alezio M, Alezio M V200, HPI S, Strateo.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Firma powiązana:
BDR Thermea Poland Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje