Artykuły: Kotły i podgrzewacze
W jaki sposób podgrzewać wodę użytkową (c.w.u.) poza sezonem grzewczym?
W sezonie grzewczym z przygotowaniem ciepłej wody zazwyczaj nie ma problemu - najczęściej robi to kocioł ogrzewający budynek. Ale po sezonie korzystanie z tego urządzenia może być drogie i niewygodne. Jak sobie poradzić z tym problemem?
Wymagania dla kotłowni przy stosowaniu kotłów na paliwa stałe, gazowych i na olej opałowy
Z wyborem paliwa i kotła nierozerwalnie związana jest decyzja, gdzie ten kocioł zamontujemy. A bynajmniej nie w każdym projekcie przewidziano dużą przestrzeń gospodarczą i wydzieloną obszerną kotłownię.
Co warto wiedzieć o kotłach gazowych?
Gazowy kocioł kondensacyjny to dziś w naszym kraju najchętniej wybierane urządzenie grzewcze. I to mimo tego, że nie wszędzie jest dostęp do gazociągu. Taki sposób ogrzewania domu jest po prostu wygodny - w zasadzie bezobsługowy. Kotły kondensacyjne praktycznie wyparły już z rynku tradycyjne, nazywane także atmosferycznymi.
Podgrzewacze pojemnościowe i przepływowe - podstawowe informacje
Podgrzewacze wody to bardzo zróżnicowane urządzenia. Mogą być zasilane prądem lub gazem, działać przepływowo lub gromadzić wodę w zbiorniku. Zakres wielkości i mocy jest wręcz ogromny, bo jak inaczej określić różnicę pomiędzy podgrzewaczami pojemnościowymi 5 l oraz 300 l? Albo elektrycznymi przepływowymi o mocy od 3 do 20 kW? Podpowiadamy, jaki sprzęt wybrać w zależności od naszych potrzeb.
Ile kosztuje ogrzewanie gazem w domu o powierzchni 150 m2?
Sposób ogrzewania domu to jedna z najpoważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć przy jego budowie. Przede wszystkim dlatego, że koszty ogrzewania to w naszym klimacie główna część kosztów utrzymania budynku. Jednak nie zapominajmy, że wybór sposobu ogrzewania to także decyzje o rodzaju grzejników, ogrzewania płaszczyznowego, sposobie sterowania całością.
Ekogroszek - właściwości, dobór kotła, cena
Ekologiczne paliwo, które jest ekonomicznym rozwiązaniem i zarazem ma dobre parametry? Jeśli planujesz instalację kotła na eko paliwa, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się z niego, co to jest ekogroszek, jakie ma wady i zalety i do jakich kotłów będzie najlepszy?
Jaki kocioł wybrać? Rodzaje kotłów i ich charakterystyka
Mimo ogromnego wzrostu zainteresowania pompami ciepła, urządzeniem grzewczym najczęściej wybieranym do polskich domów wciąż pozostaje kocioł - na gaz lub któreś z paliw stałych. Rynek kotłów gazowych zdominowały modele kondensacyjne. Gdy idzie o urządzenia na paliwa stałe, to generalnie zainteresowanie nimi słabnie, przy czym widać duże różnice między zyskującymi na popularności kotłami na pellet, a węglowymi.
Jak wybrać i podłączyć bojler elektryczny?
W sprzedaży znajdują się bojlery elektryczne, które zdecydowanie ułatwiają pozyskiwanie ciepłej wody na potrzeby domowników. Co więcej, taki bojler elektryczny jest także ekonomicznym rozwiązaniem. Jakie są rodzaje bojlerów elektrycznych? Czy zdecydować się na jego zakup? Ile to kosztuje?
Jak Polacy ogrzewają domy?
Jaka jest najtańsza i najczystsza forma energii? To ta, której nie zużywamy. Taka jest właśnie idea energooszczędnych domów. Ich właściciele nie muszą się martwić wzrostami cen paliw ani zatruciem środowiska. Jednak ogrzewanie takiego domu wymaga od początku zupełnie innego podejścia, niż w przypadku budynku standardowego.
Czy wymieniać rury starej instalacji grzewczej podczas remontu?
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas remontów instalacji grzewczej jest wykonywanie od nowa całego systemu rozprowadzania ciepła. Prawie wszyscy wiedzą, że instalacje układa się dziś głównie z rur z tworzywa sztucznego albo z miedzi, ale już mało kto wie, że zdecydowały o tym głównie względy związane z szybkością prowadzenia robót instalatorskich.
Ogrzewanie kotłem a Warunki Techniczne 2021
Nowe Warunki Techniczne nie odnoszą się wprost do sprawności czy czystości spalania różnych rodzajów kotłów. Jednak zawarty w nich wymóg ograniczenia zapotrzebowania budynku na energię, a szczególnie tzw. energię pierwotną, zmieni i tę część rynku urządzeń grzewczych.
Nie czekaj z wyborem systemu grzewczego do ostatniej chwili!
Przestrzegamy przed odwlekaniem decyzji dotyczących wyboru systemu grzewczego do chwili, kiedy dom już stoi. Rodzi to zwykle wiele problemów związanych z budową (przeróbką) kominów oraz funkcjonalnością kotłowni (z której lepiej nie rezygnować, nawet gdy teoretycznie jest niepotrzebna). Ta ostatnia okazuje się często zbyt mała w stosunku do potrzeb wynikających z chęci montażu nieplanowanych wcześniej urządzeń grzewczych.
Czym się kierować wybierając system grzewczy?
W naszym klimacie ogrzewania nie potrzebują tylko domki letniskowe, chociaż tak naprawdę i w nich dość często wykorzystujemy choćby elektryczne grzejniki. W domu całorocznym ogrzewanie to zaś rzecz niezbędna, zwykle najdroższa i najbardziej skomplikowana ze wszystkich instalacji. Czym się kierować dobierając taki system? Jak dopasować jego elementy do naszych potrzeb?
Czym ogrzewać dom? Wszystkie rozwiązania dostępne na rynku
Grzejniki czy podłogówka? Jakie paliwo i jaki kocioł? A może pompa ciepła? Na takie pytania powinniśmy odpowiedzieć sobie jak najwcześniej, już na etapie planowania domu. Im wcześniej podejmiemy te decyzje tym lepiej, bo nasza swoboda wyboru będzie wówczas największa.
Podgrzewacze - sposób na ciepłą wodę latem
Szacuje się, że każdy domownik zużywa dziennie 50 litrów ciepłej wody o temperaturze 55°C. Jak ją zapewnić w budynku jednorodzinnym? Jednym z rozwiązań jest zastosowanie podgrzewacza - elektrycznego albo gazowego.
Kotły centralnego ogrzewania - rodzaje, wentylacja, komin
Kocioł można nazwać sercem instalacji c.o. Od tego, jaki wybierzemy, będzie zależeć wygoda eksploatacji, jej koszty oraz wpływ naszego domu na środowisko. Musimy też pamiętać, że różnią je wymagania odnośnie miejsca montażu, sposobu wentylacji czy rodzaju komina.
Kotły gazowe z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Charakterystyka i schematy
Kotły gazowe dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj komory spalania, która może być: otwarta lub zamknięta.
Kotły kondensacyjne - najczęściej zadawane pytania
Jak zbudować dom, by do ogrzewania zużywał jak najmniej energii? Tę ilość pomoże zredukować kocioł kondensacyjny, bo ma sprawność dużo wyższą niż "zwykłe" kotły.
Jakie ogrzewanie wybrać, by ograniczyć powstawanie smogu?
Smog to w naszym kraju poważny problem. Mamy wpływ przede wszystkim na tzw. niską emisję, czyli zanieczyszczenia pochodzące z kotłów w domach jednorodzinnych. Żeby ograniczyć zanieczyszczenie potrzeba jednak nie tylko odpowiednich kotłów, ale również paliw dobrej jakości, właściwego sterowania ogrzewaniem, a nierzadko też docieplenia budynku.
Ustawienie regulatora pogodowego
Dobry regulator pogodowy zwalnia użytkownika kotła c.o. z konieczności korygowania temperatury wody grzewczej, gdy zmienia się temperatura zewnętrzna. Ale dobór ustawień kotła należy właśnie do niego. Instalator ma bowiem znikome szanse na to, by uruchamiając urządzenie, od razu wybrać te najwłaściwsze.
Gdzie umieścić regulator pokojowy?
Niezależnie od rodzaju regulatora kotła, który wstawimy w pomieszczeniu mieszkalnym (prosty termostat, regulator pokojowy czy też regulator pogodowy z funkcją pomiaru i korekty temperatury wnętrza), miejsce dla niego trzeba bardzo starannie przemyśleć.
Jakie są koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej?
Nowe domy zużywają coraz mniej ciepła - mamy lepiej izolowane ściany, okna, wentylację z rekuperatorem. Jednak ilość energii potrzebna do podgrzania ciepłej wody użytkowej się nie zmienia. Jednak i tu można oszczędzić.
Systemy grzewcze z użyciem bufora ciepła
O zakupie buforu myśli się zwykle dopiero wtedy, gdy w domowej instalacji grzewczej pojawią się problemy z zagospodarowaniem chwilowego nadmiaru ciepła albo sprzęgnięciem ze sobą kilku jego źródeł o różnym charakterze. To błąd - naprawdę warto przyjąć zasadę, że to właśnie zasobnik ciepła jest sercem instalacji grzewczej i na jego bazie ją budować. Pozwala to uniknąć lub rozwiązać wiele problemów, z którymi borykają się na co dzień gospodarze domów.
Porównanie 74 modeli kotłów gazowych
Gaz jest stosunkowo tani, a zasilane nim kotły, w przeciwieństwie do modeli na paliwo stałe, są praktycznie bezobsługowe. Nic więc dziwnego, że większość inwestorów, która ma możliwość korzystania z tego paliwa z sieci, wybiera właśnie tego typu urządzenia.
Jaki wybrać system przygotowania ciepłej wody?
Ciepła woda użytkowa jest tak samo potrzebna jak ogrzewanie domu. I zwykle zapewnia ją ten sam kocioł. Jednak możliwości jest znacznie więcej, a nawet ogrzewanie przez kocioł oznacza w rzeczywistości dwa zupełnie różne systemy. Zanim dokonamy wyboru, powinniśmy wiedzieć, jakie są ich mocne i słabe strony.
Kotły elektryczne - działanie i budowa
Wodna instalacja grzewcza z kotłem elektrycznym... Dlaczego nie? Choć nie jest to rozwiązanie często stosowane, bywa niekiedy przydatne i wcale nie musi być bardzo kosztowne w eksploatacji, jeśli tylko instalacja jest dobrze zaprojektowana i wykonana. A sam kocioł, jako dodatkowe źródło ciepła, może się okazać prawdziwym strzałem w dziesiątkę!
Koszty instalacji grzewczej
Decyzję co do ogrzewania domu warto oprzeć na rzetelnej kalkulacji zarówno kosztów inwestycji (kocioł, osprzęt, montaż), jak i eksploatacji (wydatki na ogrzewanie). Kalkulacja taka jest bardzo trudna, wymaga bowiem specjalistycznej wiedzy i doskonałej znajomości rynku.
Kiedy ogrzewanie elektryczne ma sens?
Zastanówmy się nad rozwiązaniami w dziedzinie elektrycznego ogrzewania, wygodą jaką nam oferuje, ale także zmartwieniem czy poradzimy sobie z kosztami eksploatacyjnymi.
Kominek z płaszczem + kocioł gazowy = skomplikowany system grzewczy
Najlepiej sprawdza się kompilacja starych doświadczonych fachowców, którzy znają tajniki układania różnych systemów grzewczych i wykonują je starannie, bo szanują swój fach, oraz młodego wykwalifikowanego kierownika ekipy, orientującego się w nowoczesnej elektronice i urządzeniach oraz potrafiącego je odpowiednio zaprojektować i skonfigurować - mówi Konrad - Członek Klubu Budujących Dom, użytkujący system grzewczy od 4 lat.
Nowoczesne kotły na paliwa stałe
Zakup nowego kotła na paliwa stałe to obecnie duży wydatek. Najtańsze kosztują od ok. 4000 zł aż po kilkanaście tysięcy. Jest to więc poważna decyzja i zanim ją podejmiemy, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Wtedy kupimy rzeczywiście taki sprzęt, jakiego potrzebujemy.
Kocioł i kominek w jednej instalacji
Zgodnie z polskim prawem, kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu jednorodzinnym. Najczęściej podstawową rolę w systemie grzewczym pełni kocioł - gazowy, olejowy, węglowy lub elektryczny. Kominek zaś jest jego uzupełnieniem. Jak zapewnić zgodną współpracę obu urządzeń?
Kotły na paliwa stałe 5. klasy - wszystko, co musicie wiedzieć!
Dla tych, którzy muszą kupić nowy kocioł na węgiel, pelety lub drewno, 1 lipca 2018 r. jest szczególnie ważną datą. Od tego bowiem dnia zaczęły obowiązywać przepisy zakazujące sprzedaży kotłów o klasie niższej niż 5. A te są nie tylko bardziej ekologiczne od dominujących dotąd na rynku, ale i sporo droższe.
Porównanie 50 modeli kotłów na paliwo stałe 5. klasy
Pod koniec czerwca 2018 r. z rynku zniknęły kotły na paliwa stałe o klasie emisji niższej niż 5. To prawdziwa rewolucja, bo do tej pory nie było w ogóle obowiązku badania kotłów pod tym względem. Co i za ile kupimy?
Poznaj zalety biomasy
W Polsce wciąż najpopularniejsze są paliwa stałe, przede wszystkim węgiel kamienny oraz drewno. Drewno jest ekologicznym paliwem odnawialnym, ale ma zasadniczą wadę - jego spalania nie da się zautomatyzować, opał trzeba dokładać ręcznie. Dlatego warto się zainteresować biomasą, przede wszystkim w postaci pelletu.
Nasz system grzewczy działa wydajnie i ekonomicznie
Warto było poświęcić czas na dopracowanie zadań kotła i regulatorów oraz odpowiednich wartości temperatury powietrza w pomieszczeniach i wody w obwodach grzewczych. Dość długo się ich uczyliśmy, ale odkąd trafiliśmy na optymalne dla nas ustawienia, system grzewczy działa wydajnie i ekonomicznie - mówią Renata i Paweł, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy kocioł gazowy użytkują od 2016 r.
W ciągu 14 lat użytkowania kocioł gazowy miał jedną awarię
W ciągu czternastu lat użytkowania kocioł miał tylko jedną awarię. W pobliżu uderzył piorun i spalił panel sterowania. Nie pomogły domowe zabezpieczenia przed przepięciami w sieci elektrycznej. Naprawa kosztowała ponad 1000 zł - mówi Janusz, który razem z Basią są Członkami Klubu Budujących Dom, a kocioł gazowy użytkują od 2004 r.