Magazyny energii i fotowoltaika hybrydowa jako rozwiązanie problemu prosumentów po nowelizacji ustawy o OZE

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Magazyny energii i fotowoltaika hybrydowa jako rozwiązanie problemu prosumentów po nowelizacji ustawy o OZE

Fotowoltaika na stałe zagościła już w polskim krajobrazie, a jej użytkownicy wychwalają korzyści z jej posiadania już od pierwszego dnia pracy instalacji. Jedynym minusem posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej wydaje się więc zmiana ustawy, a co za tym idzie zmiana sposobu rozliczania nadwyżek energii elektrycznej odprowadzanych do sieci elektrycznej. Jakie zmiany wprowadza nowelizacja? Czym jest instalacja hybrydowa, na czym polega praca w trybie off-grid oraz czy warto wybrać system hybrydowy z magazynem energii? Jeśli martwią Cię rosnące ceny prądu i szukasz alternatywnych źródeł energii, dobrze trafiłeś. W poniższym artykule dowiemy się, jakie są zalety obu rozwiązań, poznamy korzyści z samodzielnego magazynowania energii oraz przekonamy się, dlaczego warto postawić na zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej.

aktualizacja: 2022-06-23 07:51:53
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Co w praktyce oznacza zmiana ustawy o OZE?
  • Czy od 2022 fotowoltaika będzie się opłacać?
  • Jakie są różnice w systemie rozliczania dotychczasowych i nowych prosumentów?
  • Czym jest hybrydowa instalacja fotowoltaiczna?
  • Czym są magazyny energii?
  • Dlaczego warto skorzystać z rozwiązań hybrydowych?

Co w praktyce oznacza zmiana ustawy o OZE- zmiany w fotowoltaice w 2022 r.

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii dotyczy przede wszystkim zmian w rozliczeniu na linii prosument - zakład energetyczny. Zacznijmy od tego, jak działają panele fotowoltaiczne. Zlokalizowane na dachu bądź gruncie moduły fotowoltaiczne produkują energię elektryczną z promieniowania słonecznego, a następnie przy pomocy falownika, zwanego też inwerterem, energia ta jest wprowadzana do instalacji elektrycznej budynku. Wielkość instalacji fotowoltaicznej miała odpowiadać zapotrzebowaniu budynku na prąd, zapewniając wystarczającą ilość energii elektrycznej do zasilenia instalacji obiektu. Instalacje pracowały w trybie sieciowym, zwanym też on-grid, czyli w systemie przyłączonym do sieci publicznej. Gdy produkcja energii elektrycznej przekraczała bieżące zużycie prądu, nadwyżka wyprodukowanej energii wprowadzana była do sieci elektrycznej.

Warto zauważyć, że zmiany w ustawie nie obejmą prosumentów, którzy posiadają już własne instalacje fotowoltaiczne. Nie obejmą one również użytkowników, którzy zgłoszą gotowość odbioru swojej instalacji fotowoltaicznej przed 31 marca 2022 roku. To właśnie dlatego obecnie zainteresowanie posiadaniem własnej instalacji fotowoltaicznej jest tak wysokie. Przyłączenie do sieci przed tym terminem oznacza, że z poprzedniego systemu rozliczeń można korzystać przez kolejne 15 lat. Jeśli Ty również chcesz skorzystać z możliwości samodzielnej produkcji prądu i posiadać własne moduły fotowoltaiczne, nie warto zwlekać - to już ostatni dzwonek, by zdążyć z Twoją własną instalacją w żądanym terminie. Jeśli chcesz porozmawiać o realizacji takiej inwestycji przez Erato Energy, polecamy pozostawienie danych kontaktowych w formularzu kontaktowym. W ofercie firmy odnajdziesz zarówno instalacje on-grid, jak i coraz popularniejsze instalacje hybrydowe (fotowoltaika połączona z magazynem energii.

Co więc się zmieni po nowelizacji ustawy o OZE? Przede wszystkim system rozliczenia prosumentów. Obecny system net-meteringu zostanie zastąpiony przez system net-billingu, czyli zamiast rozliczać się proporcjonalnie z nadwyżek energii elektrycznej z zakładem sieci energetycznej, prosument będzie wyprodukowaną przez siebie nadwyżkę prądu sprzedawać.

Czy rozwiązanie to sprawi, że instalacje fotowoltaiczne przestaną być opłacalne? Oczywiście, że nie! Oznacza to tylko tyle, że będziemy musieli zmienić sposób korzystania z własnej instalacji fotowoltaicznej, postawić na zwiększenie autokonsumpcji, rozważyć elektryczne sposoby ogrzewania budynku, czy też zainwestować w magazyn energii. Zważając na wciąż rosnące ceny prądu, inwestycja w panele fotowoltaiczne jest i wciąż będzie wyjątkowo korzystna ekonomicznie - pozwoli na obniżenie rachunku za prąd, a nawet niezależność od ewentualnych awarii sieci energetycznej.

Instalacja fotowoltaiczna Erato Energy
Instalacja fotowoltaiczna Erato Energy

Czy od 2022 fotowoltaika będzie się opłacać?

Fotowoltaika, mimo zmian prawnych wciąż będzie inwestycją, której czas zwrotu jest niezwykle szybki i wynosi nawet 5 lat. Koszt instalacji fotowoltaicznej, która pokryje zapotrzebowanie na prąd dla domu jednorodzinnego wynosi tylko kilkanaście tysięcy złotych. Warto wziąć pod uwagę, że po zmianach w systemie rozliczeń warto postawić zwiększenie autokonsumpcji prądu lub wybrać system hybrydowy. Rozwiązanie to ma wiele zalet, instalacja hybrydowa z magazynem energii pozwala na użytkowanie instalacji fotowoltaicznej nawet w przypadku awarii sieci elektrycznej.

Instalacja fotowoltaiczna Erato Energy

Różnice w systemie rozliczania dotychczasowych i nowych prosumentów

Dotychczas osoby, które posiadały moduły fotowoltaiczne, rozliczane były przez zakład energetyczny z nadwyżek poprzez system opustów. System ten zostanie zastąpiony przez rozwiązanie polegające na sprzedaży oraz kupnie energii elektrycznej. Nie sprawi to jednak, że panele fotowoltaiczne przestaną być opłacalne!

System rozliczeń prosumentów obowiązujący do 31 marca 2022 r.:

  • nadwyżka wyprodukowanej energii elektrycznej odprowadzana jest do sieci elektrycznej,
  • nadwyżka jest zliczana przez zakład energetyczny,
  • energię elektryczną można odebrać w stosunku 1:0,8 dla instalacji o mocy do 10 kWp, 1:0,7 dla mocy powyżej 10 kWp.

Dotychczas zakład energetyczny stanowił formę zewnętrznego 'magazynu energii'. Wyprodukowaną energię elektryczną w miesiącach letnich, słonecznych, mogliśmy odebrać w miesiącach, gdy słońca było mniej.

Zmiany w rozliczeniach prosumentów od 1 kwietnia 2022r :

  • nadwyżka wyprodukowanej energii elektrycznej odprowadzana jest do sieci elektrycznej,
  • nadwyżka jest zliczana przez zakład energetyczny,
  • energię elektryczną sprzedajemy do sieci publicznej po średniej cenie prądu, a każda pobrana kilowatogodzina jest rozliczana jako zakup energii elektrycznej.

Cena za energię elektryczną, którą widzimy na rachunku za prąd, zawiera nie tylko koszt energii, ale również dodatkowe opłaty. Oznacza to, że cena, po której sprzedamy prąd, będzie niższa niż ta, po której ją zakupimy.

Instalacja fotowoltaiczna Erato Energy
Instalacja fotowoltaiczna Erato Energy

Lekarstwo na nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii

Nowy system rozliczeń spowoduje mniejszą opłacalność przekazywania nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci elektrycznej. Jaki jest więc najprostszy sposób, aby uniknąć spadku opłacalności inwestycji we własne moduły fotowoltaiczne? To zwiększenie autokonsumpcji, a co za tym idzie ograniczenie przesyłania wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci energetycznej. Możemy to osiągnąć przez dobór mocy instalacji fotowoltaicznej uwzględniając zapotrzebowanie budynku na prąd, zwiększenie zużycia prądu bądź inwestycję w inwerter hybrydowy wraz z magazynem energii.

Instalacja fotowoltaiczna może działać w systemie on-grid, czyli przyłączonym do sieci energetycznej, lub off-grid, który zapewnia działanie instalacji elektrycznej budynku bez konieczności przyłączenia do sieci energetycznej. A czym jest fotowoltaika hybrydowa? Jest to system, który pozwala łączyć zalety obu rozwiązań!

Czym jest hybrydowa instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika hybrydowa to system, który pozwala łączyć korzyści zarówno systemu off-grid, jak i on-grid. Jak działa hybrydowa instalacja fotowoltaiczna? Inwerter hybrydowy zasila instalację elektryczną w budynku, a następnie, gdy produkcja energii elektrycznej przekracza obecne zapotrzebowanie - przekazuje nadmiar wyprodukowanej energii do magazynów.

Zaletą systemu jest fakt, że schemat działania instalacji hybrydowej bez przyłączonych magazynów energii jest identyczny jak dla posiadacza instalacji fotowoltaicznej przyłączonej do sieci energetycznej. Jej działanie przy współpracy z magazynem energii niesie ze sobą wiele korzyści, dotychczas zarezerwowanych wyłącznie dla instalacji off-grid. Falownik hybrydowy z magazynami energii pozwala na dalsze działanie instalacji w przypadku awarii sieci, stąd możemy zapomnieć o negatywnych skutkach przerw w dostawie prądu. Jeśli jednak nie rozpatrujemy posiadania własnych baterii, możemy cieszyć się produkcją, jaką zapewnią nam moduły fotowoltaiczne, korzystając również z energii z sieci elektrycznej.

Czym są magazyny energii?

Nazywając coś magazynem energii, mówimy o zestawie kilku urządzeń opartych na akumulatorach energii. Tak jak w przypadku popularnych baterii, pozwalają nam one na korzystanie ze zmagazynowanego w nich prądu. Instalacja hybrydowa codziennie kieruje nadwyżki wyprodukowanej energii na urządzenia zajmujące się magazynowaniem energii.

Dużą zaletą fotowoltaiki hybrydowej jest zwiększenie autokonsumpcji, czyli zmniejszenie ilości prądu oddawanego do sieci energetycznej. Energia, którą zasilimy magazyn energii, nie zostanie sprzedana. Tak więc, jeśli będziemy potrzebowali energii później do zasilenia urządzeń elektrycznych w budynku, nie będzie trzeba pobierać jej z sieci energetycznej.

Magazyn energii do swojego działania wymaga spełnienia kilku warunków. Po pierwsze, potrzebuje być zasilany poprzez inwerter hybrydowy lub inwerter typu off-grid. Po drugie, musi zostać zamontowany wraz z zestawem urządzeń, które zajmą się dyspozycją energii elektrycznej, bądź sam być w taki zestaw wyposażony. Po trzecie, moc magazynu energii musimy dobrać do wielkości instalacji fotowoltaicznej oraz zapotrzebowania. Energia, którą magazynujemy w akumulatorach, musi pozwolić na naładowanie nią w ciągu dnia przez instalację, a także rozładowanie jej po zachodzie słońca. Pozwoli to na długą żywotność naszego zestawu, a także wysoką wydajność hybrydowej instalacji.

Dlaczego warto skorzystać z rozwiązań hybrydowych?

Rozwiązanie oparte o falownik hybrydowy jest korzystne, jeśli chcemy uniezależnić się od awarii sieci, przerw w dostawie prądu oraz zapewnić sobie możliwość korzystania z prądu, pomimo braku napięcia po stronie sieci energetycznej. Po zmianie systemu rozliczenia, które wynika z nowelizacji ustawy o OZE, najszybciej zwracać będzie się inwestycja w instalacje fotowoltaiczne, które przeznaczają większość swojej produkcji energii na bieżące zużycie prądu.

Możemy to osiągnąć, zwiększając liczbę urządzeń zasilanych prądem, np. wybierając system elektrycznego ogrzewania (pompa ciepła) czy wymieniając samochód na elektryczny. Możemy też zapobiec przesyłaniu nadwyżek do sieci publicznej, korzystając z magazynowania energii elektrycznej. Instalacja hybrydowa pozwala nam korzystać z zalet zarówno instalacji on-grid, jak i off-grid. Jest to rozwiązanie, które w najbliższym czasie zastąpi tradycyjne instalacje fotowoltaiczne pracujące w trybie sieciowym.

Chcesz mieć własne moduły fotowoltaiczne i wciąż cieszyć się szybkim zyskiem? Wybierz realizację z Erato Energy! Od lat zajmujemy się doradztwem, doborem oraz montażem instalacji fotowoltaicznych. Teraz również z magazynem energii!


ERATO ENERGY SP. Z O.O.
Pl. Konesera 9, 03-736 Warszawa
22 299 10 70,
www.eratoenergy.com

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań