Strefa kąpielowa w niewielkiej łazience

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Strefa kąpielowa w niewielkiej łazience

Niebawem wprowadzam się do swojego pierwszego mieszkania. Obecnie jestem na etapie projektowania łazienki. Niestety nie należy ona do zbyt dużych i chciałbym dowiedzieć się, co będzie praktyczniejsze - brodzik czy odpływ liniowy?

Odpowiedź eksperta: Nowoczesnym odpowiednikiem brodzika jest odpływ liniowy. Zwykle przykryty jest ażurowym panelem. Całość tworzy interesujący efekt wizualny. Brodzik to rozwiązanie tradycyjne, ale w wielu formach. Do wyboru mamy głęboki, płytki, o niskim lub wysokim progu. Możliwości jest wiele, co dodatkowo utrudnia wybór.

Jedno i drugie rozwiązanie ma sporo zalet, ale co dla jednego jest plusem dla drugiego może okazać się minusem.

Odpływ liniowy - fakty

Architekci i producenci na całym świecie prześcigają się w pomysłach na nowoczesne, minimalistyczne rozwiązania do każdej części domu. Łazienka jest o tyle wymagającym pomieszczeniem, że często ogranicza nas miejsce.

W małych łazienkach najlepiej sprawdzi się prysznic. Jeśli zależy nam na unowocześnieniu strefy kąpielowej, dobrze jest wziąć pod uwagę odpływ liniowy. Jest to listwa odpływowa zamontowana przeważnie w podłodze, ew. na ścianie tuż nad podłogą. Rynienka odpływowa ma wbudowany syfon dostępny do czyszczenia od góry. Ozdobny ruszt ma za zadanie maskować otwór, a dodatkowo pełni funkcję dekoracyjną. Występują również modele ze specjalnym korytkiem, w które wkleja się płytki. Wkomponowują się one w podłogę i są prawie niewidoczne.

Standardowa długość odpływu liniowego, dostępnego na rynku to: 60/70/80/90/100 cm, ale przeważnie producenci dostosowują też rozmiary pod konkretne zamówienie. Rynienki jak i pozostałe elementy instalacji wykonane są ze stali nierdzewnej, co zapewnia odporność na korozję. Zastosowanie listwy łazienkowej pozwala na zaprojektowanie kabiny prysznicowej całkowicie pod własne wymagania, może mieć ona dowolny kształt i wielkość. Co rewelacyjnie sprawdzi się w małych łazienkach. Dodatkowo występują kabiny, które dzięki specjalnym zawiasom, po kąpieli składane są do ściany, tworząc tym samym dodatkową przestrzeń użytkową.

Świetnym rozwiązaniem wizualnym jest wykonanie odpływu liniowego obok wanny i zabudowanie całości szklanymi drzwiami. Stworzymy dzięki temu piękną strefę kąpielową. Aby podkreślić indywidualność takiej aranżacji dobrze postawić na płytki przy odpływie, w innej fakturze i kolorze, niż ściany.

Odpływ liniowy
Odpływ liniowy (fot. L. Jampolska)

Prawidłowy montaż odpływu liniowego

Podstawą działania całego systemu jest właściwy spadek podłogi w kierunku odpływu. W remontowanej łazience oznacza to konieczność skucia przynajmniej części starego jastrychu i wylania go na nowo, już z odpowiednim spadkiem. Ewentualnie, można nieco podnieść poziom podłogi w całej łazience, robiąc nową cienką wylewkę na starej podłodze. Trzeba też koniecznie pamiętać, aby płytki, w których umieszczony będzie odpływ liniowy, były właściwie uszczelnione, gdyż woda, która może się pod nie dostać, trwale uszkodzi podłogę. Nie poleca się montować rynienki prysznicowej w podłodze, w przypadku gdy łazienka ma zainstalowane ogrzewanie podłogowe, najlepiej wtedy użyć bocznej alternatywy.

Dlatego decyzja dotycząca odpływu liniowego, powinna zapaść jak najwcześniej, a właściwie już na etapie projektowania łazienki. Niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie hydroizolacji ścian oraz posadzki. Na wybór odpowiedniego zestawu do montażu ma wpływ kilka czynników - maksymalna przepustowości, charakterystyka łazienki oraz rodzaj montażu. W tym przypadku warto zainwestować w droższy zestaw, dzięki któremu zyskamy pewność, że nie będzie go trzeba wymienić już po kilku latach użytkowania.

Warto pamiętać, że wysokość rynienki odpływowej ma duże znaczenie, im niższy model tym łatwiej umieścić ją w podłodze. Tym bardziej, że rury kanalizacyjne trzeba ułożyć ze spadkiem 1,5-3% w kierunku pionu kanalizacyjnego. Gdy na odpływ i rury trzeba wykuć bruzdy w dość cienkim stropie, spełnienie tych warunków może być bardzo trudne.

Ważne jest, aby ruszt osadzony był na właściwej wysokości, bowiem kratka odprowadzająca wodę musi znajdować się 1 mm poniżej poziomu płytek podłogowych.

Wylewka podłogowa musi być z kolei ukształtowana ze spadkiem 2-3% w kierunku odpływu liniowego, aby umożliwić naturalny spadek wody. Na szczególną uwagę zasługuje hydroizolacja pod płytkami - do jej wykonania odpowiednia będzie folia w płynie. Należy nałożyć kilka warstw preparatu (w odstępach czasowych). Uzupełnieniem mogą być specjalne taśmy brzegowe. Aby zachować odpowiednią izolację, istotne jest prawidłowe zamontowanie kołnierza z kasetą odwadniającą.

W przypadku odpływu warto zainwestować w płytki wysokiej jakości, bardzo niskiej nasiąkliwości (ten warunek spełniają wszystkie gresy). Również klasa ścieralności jest ważna, optymalna to III lub IV. Koniecznie muszą być matowe i antypoślizgowe. Dopełnieniem całości jest epoksydowa fuga, która jest zdecydowanie bardziej wytrzymała i szczelna niż cementowa.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Zestaw do montażu odpływu liniowego
Zestaw do montażu odpływu liniowego. (fot. Tycner)

Mała łazienka a brodzik

Brodzik to alternatywa dla wanny, świetnie sprawdzi się w małych przestrzeniach. Przez lata forma brodzików zmieniała się i obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli. Od głębokich przypominających mini wanny do podtynkowych płyt prysznicowych. Jednak ogranicza nas forma, standardowe brodziki przyjmują kształt kwadratu, ćwiartki koła (półokrągłe), pięciokąta (pentagonalne), prostokąta oraz sześciokąta. Ponadto brodzik optycznie pomniejsza pomieszczenie, a przy już i tak małej łazience jest to niedopuszczalne.

Ma on jednak swoje plusy. Głęboki brodzik może służyć jako wanienka dla dziecka lub psa. Jednak według designerskich standardów im cieńszy brodzik tym lepszy. Można znaleźć także modele wyposażone dodatkowo w powłokę antybakteryjną. Producenci brodzików mają także swój sposób na brak pionów kanalizacyjnych w łazienkach, mianowicie modele z odpływem i zintegrowaną pompą do odprowadzania wody kąpielowej, wprost z wnętrza brodzika.

Niewątpliwie jeśli posiadamy już prysznic w tradycyjnej odsłonie, i chcemy jedynie dokonać małego "liftingu" łazienki, dobrze będzie po prostu wymienić go na inny. Zrywanie oraz dodatkowe układanie płytek przysporzyć może niemałych kosztów.

Cienki brodzik
Według najnowszych trendów, najmodniejsze są obecnie cienkie brodziki. (fot. Aquaform)

Łazienka na miarę możliwości

Co zatem będzie lepsze i mniej zawodne? Nie tylko efekt wizualny jest ważny, zwłaszcza że remont łazienki nie należy do tanich. Warto więc swój wybór przemyśleć. Koszt samego brodzika waha się między 280 a nawet 1800 zł. Natomiast odpływ liniowy jest zdecydowanie tańszy, a oscyluje w okolicach 180-900 zł.

Pozostaje kwestia wygody dla osób starszych. Zdecydowaną przewagę mają tu odpływy liniowe. Ponadto pozwalają na większą swobodę oraz optycznie powiększają pomieszczenie. Co za tym idzie, są coraz popularniejsze. Można przy ich pomocy stworzyć ogromną strefę kąpielową, jak również mały i dyskretny prysznic.

Efekt "wow" zapewni dobranie do odpływu efektownej kabiny. Dostępne są np. takie modele jak samoparujący, który po wejściu do środka i zamknięciu kabiny, automatycznie zachodzi warstwą gęstej mgły. Świetnie sprawdzą się również opcje z powłoką, która zapobiega przywieraniu kamienia, a nawet powstawaniu zacieków.

Nowoczesna kabina prysznicowa
Ciekawa forma kabiny prysznicowej urozmaici wnętrze każdej łazienki. (fot. New Trendy)

Warto zwrócić jeszcze uwagę na higienę. Mianowicie według badań i testów przeprowadzonych przez producentów, bez powłoki antybakteryjnej nie obejdzie się odpływ liniowy. Fugi gromadzą dużo bakterii, dlatego warto zabezpieczyć się zawczasu. Natomiast w przypadku brodzika, który uszczelniany jest przy użyciu silikonu, warto użyć środków grzybobójczych, a najlepszy będzie model ze stali emaliowanej. Dokonując wyboru między brodzikiem i odpływem liniowym, trzeba przede wszystkim dostosować go do własnych potrzeb, aby jak najdłużej cieszyć się przyjemnym wieczornym prysznicem.

Klaudia Tomaszewska
fot. otwierająca: Tycner

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje