Kompleksowy remont łazienki po 20 latach użytkowania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kompleksowy remont łazienki po 20 latach użytkowania

Musiałem zrobić remont, bo łazience "stuknęło" 20 lat i chciałem poprawić instalacje oraz wymienić urządzenia. Wszystkie materiały i urządzenia zgromadziłem przed rozpoczęciem robót. Uprzedzam, że może to trwać kilka tygodni - mówi Bogdan, Czytelnik Budujemy Dom, który łazienkę remontował w 2017 r.

aktualizacja: 2018-11-16 07:11:34

Zakres remontu i czas jego trwania: demontaż wszystkich starych elementów łazienki, przebudowa podłączeń rur wodnych i kanalizacyjnych, pod prysznicem skucie wylewki na posadzce, założenie odpływu liniowego i wyprofilowanie nowej wylewki wraz z izolacją przeciwwilgociową, położenie nowej instalacji elektrycznej, wykończenie od nowa ścian i podłogi. Prace łącznie trwały 4 tygodnie.

Wspólna łazienka na parterze:

 • Pow. 4 m2, bez okna. 
 • Woda - czerpana z wodociągu, odprowadzana do kanalizacji zbiorczej. 
 • Wentylacja - grawitacyjna, dodano wentylator. 
 • Ogrzewanie - drabinka na ścianie bez grzałki elektrycznej. 
 • Posadzka i ściany - z płyt gresu i ceramiki. 
 • Armatura sanitarna - wiszący sedes podtynkowy, prostokątna umywalka wraz z szafką, kabina prysznicowa ze szkła o wym. 80 × 80 cm. 
 • Baterie - chromowane; bateria prysznicowa z termostatem i deszczownicą. 
 • Meble - z laminowanej płyty MDF. 
 • Oświetlenie - halogeny i lampy LED: pod sufitem, nad lustrem; w lustrze wbudowane oświetlenie LED.
Podczas remontu wstawiono większą szklaną kabinę prysznicową (80 × 80 cm) i odpływ liniowy.

Decyzja: musiałem zrobić remont, bo łazience "stuknęło" 20 lat i chciałem poprawić instalacje oraz wymienić urządzenia. Przede wszystkim szpetnie wyglądała stara drabinka grzewcza z popękanym lakierem i kabina prysznicowa, w której zniszczyła się prowadnica przesuwanych drzwi. Działało tylko jedno skrzydło, drugie musiałem zdjąć i podczas kąpieli woda lała się na podłogę. Lampki w suficie podwieszanym dawały radę, lecz ewidentnie brakowało światła przy lustrze. Sedes i umywalka również "wołały" o wymianę.

Najbardziej doskwierało jednak to, że w rurze wentylacyjnej, nie było wentylatora. Skutkowało to zaparowywaniem pomieszczenia i utrzymywaniem się zapachów z sedesu. Podczas remontu nie zmieniłem położenia sedesu, prysznica, ani umywalki. Celowo zastosowałem uniwersalną kolorystykę płytek i unikałem modnych wzorów, bo moda szybko przemija, a trudno odnawiać łazienkę co 5 lat. Ściany są białe i błyszczące, dzięki temu optycznie powiększają przestrzeń. Kolor naturalnego piaskowca mają płyty gresu, ułożone na podłodze i ściance, obudowującej podwieszany sedes. Jest jasno i prosto.

Wszystkie materiały i urządzenia zgromadziłem przed rozpoczęciem robót. Uprzedzam, że może to trwać kilka tygodni - na wybrany model kabiny czekałem 21 dni. Sam rozrysowałem na papierze układ płytek, glazurnik pracował według mojego szkicu. W trakcie dokupowałem tylko zaprawę klejową i fugę. Remont był szeroki, wymieniłem też drzwi do łazienki.

Nad wiszącą szafką z umywalką zawieszono lustro z podświetleniem LED i kinkiet LED.

Kompleksowy remont łazienki - rady i przestrogi:

 • Najbardziej uciążliwy okazał się demontaż urządzeń oraz skucie ścian i posadzki. I od razu ogromne zaskoczenie - choć wnętrze ma tylko 4 m2, gruzu było strasznie dużo. Zrozumiałem to na starcie prac i zamówiłem 2 tzw. big bagi, czyli wory z mocnego tworzywa sztucznego. Samochód z większym stalowym kontenerem nie mógłby wjechać pod dom. Kiedy gruz zapełnił worki - wykonawcy nie wrzucali do nich zdemontowanej armatury - przyjechał po nie pikap z małym dźwigiem. Sprawnie załadował odpady i stara łazienka pojechała na wysypisko.

 • Następnie hydraulik przerobił rury pod sedes - poprzedni stał na podłodze, nowy jest podwieszany. I tu ważna uwaga użytkowa - wersja podwieszana bardzo ułatwia teraz sprzątanie posadzki, wystarczy ją przetrzeć mopem. Wcześniej trzeba było uklęknąć i pochylić się, bez tego nie możliwe było umycie gresu za "nogą" sedesu i wokół niej. Hydraulik zrobił też podejście do nowej baterii prysznicowej z termostatem i deszczownicą oraz pod odpływ liniowy pod prysznicem, tu wcześniej był okrągły syfon. Nie musiał poprawiać rur do nowego grzejnika, ani do umywalki - znajdują się w tym samym miejscu co poprzednie.

 • Potem zaczął działać elektryk. Zamówiłem u niego doprowadzenie przewodów do kinkietu nad lustrem oraz podświetlanego lustra. Zmodernizował układ wentylacji, dodał wentylator. Nie chciałem jednak, żeby wentylator działał na tym samym obwodzie co górne światło, bo to oznacza głośny szum podczas każdego wejścia do łazienki. Rodzina i znajomi wiedzą, że jeśli wentylator jest doraźnie potrzebny, należy go uruchomić oddzielnym łącznikiem. Tak jest wygodnie!

 • Poprzednio na murowanych ścianach łazienki była umocowana wodoodporna płyta g-k, ale została zdjęta z przyklejoną do niej glazurą. Kiedy wnętrze obłożono nową płytą, w obrębie prysznica wykonawca pomalował ją trzykrotnie folią w płynie. Przekonywał, że taka izolacja przeciwwilgociowa jest niezbędna i choć preparat jest dość drogi, koniecznie trzeba go użyć - 20 lat temu nikt go nie znał! Narożnik uszczelnił specjalną taśmą.

  Tak samo zabezpieczył świeżo uformowaną wylewkę. Wcześniej trochę podkuł starą, wyprofilował z betonu spadek w kierunku odpływu liniowego. Podłoga bez brodzika, za to z ładnym odpływem liniowym, jest jednym z najlepszych elementów nowej łazienki!

  Dobrze, że wybrałem droższy model odpływu ze specjalnym systemem, który przyspiesza odbiór dużej ilości wody podczas brania prysznica i jej odprowadzanie do kanalizacji - rzeczywiście, woda od razu znika, nie stoi się stopami w wodzie, nic nie przecieka poza kabinę. Kolejne zalety liniowego odpływu - łatwo się go czyści i wygląda nowocześnie. Wada - na początku byłem w szoku, że kosztuje ponad 600 zł, ale teraz rozumiem, co jest wart. Glazurnik, układając płytki, używał specjalnej zaprawy klejowej, fugi epoksydowej i silikonu sanitarnego.

 • Inny element, który się wyjątkowo udał, to kabina prysznicowa ze szkła. Poprzednia miała ściany z tworzywa sztucznego i wyglądała nieszczególnie. Szkło z powłoką samoczyszczącą to kompletnie inna bajka. Na takim szkle nie osadzają się plamy z mydła i wody. Ponadto zwracałem uwagę na dobre uszczelki i zawiasy przy dwuskrzydłowych drzwiach. Skrzydła otwierają się na łazienkę, więc musiałem starannie wybrać rozmiar sedesu i umywalki, ale udało się wszystko zmieścić.

  Kabina jest szersza - ma wymiary 80 × 80 cm, dawna 70 × 70 cm była zbyt ciasna. Nawet tak mała różnica poprawiła funkcjonalność. Dobrze, że na etapie wykańczania ścian pod prysznicem poprosiłem wykonawcę o zrobienie wnęki i półek. Dzięki nim mam gdzie przechowywać kosmetyki. Wcześniej używałem wiszących metalowych półek. Rdzewiały i ograniczały przestrzeń. Teraz jest o niebo lepiej. Przyznaję - od tradycyjnej kabiny wolałbym zwykłe szklane przepierzenie, lecz w tej łazience nie było to możliwe.
Stojący sedes zastąpiono modelem podwieszanym (metalowy stelaż obudowano płytą g-k i gresem).

Kompleksowy remont łazienki - koszty:

 • 14 800 zł, w tym: 
 • kabina prysznicowa 2400 zł; 
 • sedes podwieszany ze stelażem 980 zł, 
 • umywalka z szafką i baterią 1200 zł.

Zobacz zdjęcia z remontu łazienki w domu Bogdana

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

04 Maj 2021, 12:35

Szanowni Państwo, Efekt równych i gładkich ścian można osiągnąć stosując gładź wapienną Śnieżka Acryl-Putz® RV13 Renova. Można ją aplikować zarówno na podłoża cementowo-wapienne, jak również na płyty gipsowo-kartonowe.. Gładź jest wydajna, lekka, elastyczna, odporna ...

time image

02 Maj 2021, 20:59

19 minut temu, retrofood napisał:   A nie wystarczy nie brudzić? Nie da się Chociaż Ty  nie brudzisz, to "samo się brudzi"... Widzę to po swojej łazience Niby tylko siusiamy, kupkamy, myjemy się i pierzemy (pralka pierze), to po paru dniach zbierają ...

time image

02 Maj 2021, 20:35

1 godzinę temu, podczytywacz napisał: grobowczyk musi być, bo kibelek nie może STAĆ na podłodze... taka moda... podobno lepiej sprzątać...    A nie wystarczy nie brudzić?

time image

02 Maj 2021, 19:06

grobowczyk musi być, bo kibelek nie może STAĆ na podłodze... taka moda... podobno lepiej sprzątać... a kabina nie jest TAKA wąska - aż 80 cm

time image

02 Maj 2021, 17:32

Acha czyli to jest efekt po ta wąska kabina i kibelek na grobowczyku obłożonym sztucznymi deseczkami z płytek. Ok 

time image

02 Maj 2021, 16:57

48 minut temu, gawel napisał: ładniej było przed remontem jezeli to 1 zdjecie     O, to jest pierwsze zdjęcie w artykule...      

time image

02 Maj 2021, 16:06

ładniej było przed remontem jezeli to 1 zdjecie

time image

02 Maj 2021, 13:32

Tylko nie "kreta", tylko nie "kreta"...

time image

02 Maj 2021, 13:05

30 minut temu, Gość Pani z bloku napisał:   Odżywki plus włosy zapychają odpływ w pełni średnio RAZ NA TYDZIEŃ.    Beczka "kreta" i samo popłynie.

time image

Gość Pani z bloku

02 Maj 2021, 12:34

Ten odpływ może sprawić kłopoty, szczególnie kiedy w mieszkaniu są przynajmniej dwie kobiety z długimi włosami, k które sumiennie o nie dbają. Odżywki plus włosy zapychają odpływ w pełni średnio RAZ NA TYDZIEŃ. Jeśli komuś nie przeszkadza częste czyszczenie....godny polecenia. ...

time image

Gość tatiana.grabczewska@gmail.com

03 Lut 2021, 14:46

Dzień dobry. Czy p. Bogdan mógłby polecić ekipę, która zrobiła ten remont?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje