Grzejniki łazienkowe - nie tylko do grzania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Grzejniki łazienkowe - nie tylko do grzania

Grzejnik łazienkowy przede wszystkim ma ogrzać pomieszczenie, ale może być też praktyczną ozdobą, która dodatkowo będzie pełnić rolę suszarki do ręczników, wieszaka, a nawet ścianki działowej.

Grzejniki łazienkowe to najczęściej grzejniki rurkowe. Miedziane lub stalowe zwykle mają postać mocowanej do ściany drabinki lub rzadziej jednego długiego odcinka kilkakrotnie wygiętej rury. Obok zwykłych prostokątnych, są owalne albo o innych niestandardowych kształtach.

Grzejnik łazienkowy
 (fot. Vasco)

Dostępne są także grzejniki łazienkowe narożne lub w kształcie walca. Niektóre modele można ustawić na podłodze, uzyskując w ten sposób efektowne, ażurowe ścianki działowe.

Kombinacja grzejnikowych drabinek nie zawsze musi wyglądać tak samo
 Kombinacja grzejnikowych
drabinek nie zawsze musi
wyglądać tak samo
(fot. Rettig Heating)

Większość grzejników jest zbudowana z pionowych przewodów rozdzielających (kolektorów), połączonych szeregiem poziomych rurek. W grzejnikach stalowych kolektory mają najczęściej przekrój kwadratu lub prostokąta, zaś w miedzianych – okrągły.

W zależności od tego, jak duży jest grzejnik, jaki jest sposób jego instalacji i jaką funkcję ma pełnić, możemy usytuować go w różnych miejscach łazienki, zwykle w pobliżu wanny czy .

Białe i w kolorze

Standardowo grzejniki łazienkowe produkowane są w kolorze białym i te są najtańsze. Ale dopłacając ok. 30%, można zamówić grzejniki w dowolnym kolorze wg palety RAL. Można także kupić grzejnik srebrny – chromowany.

 

Niestety będzie nieco droższy od lakierowanego, a przy zakupie trzeba pamiętać, by dobrać odpowiednią wielkość (moc musi być większa od obliczeniowej), gdyż grzejniki chromowane słabiej emitują ciepło.

Na wodę a może na prąd

Grzałka elektryczna podłączona do grzejnika
Grzałka elektryczna podłączona do grzejnika (fot. Enix)

Niektóre grzejniki można montować tylko do standardowej instalacji centralnego ogrzewania, inne wyposażone są dodatkowo w grzałkę elektryczną, a jeszcze inne działają tylko na prąd.

 

Grzejniki wodne ogrzeją łazienkę jedynie w czasie sezonu grzewczego. Nie działają poza sezonem grzewczym, nie dogrzejemy więc nimi łazienki w chłodny, letni dzień.

 

Zwykle producenci oferują możliwość dokupienia grzałki elektrycznej do grzejnika wodnego – warto z tego skorzystać.

W większości grzejników fabrycznie zamontowano zawór termostatyczny, dzięki któremu można regulować temperaturę powietrza w łazience.

Grzejniki wodne mogą być wyposażone w ekran, który oprócz roli dekoracyjnej, maskuje także podłączenia do instalacji, a dodatkowo zwiększa powierzchnię emitującą ciepło.

Grzejniki wodno-elektryczne mają fabrycznie wbudowaną grzałkę elektryczną. Grzejnik w wersji wodno-elektrycznej można wykorzystywać przez cały rok. Ponieważ instalacja c.o. jest napełniona wodą przez cały rok, przed uruchomieniem grzałki trzeba zamknąć zawór przy rurze zasilającej, żeby woda nie krążyła w instalacji.

Grzejnik elektryczny z bezpiecznikiem odcinającym zasilanie po przekroczeniu określonej temperatury
 Grzejnik elektryczny z bezpiecznikiem odcinającym zasilanie po przekroczeniu określonej temperatury
(fot. Stiebel-Eltron)

Trzeba pamiętać, że moc grzałki musi być mniejsza od mocy grzejnika. Grzałki można regulować za pomocą programatora z funkcją czasu i temperatury. Łatwo wtedy dobrać optymalną temperaturę wnętrza.

Oprócz grzejników rurkowych wodnych i wodno-elektrycznych są również produkowane grzejniki tylko elektryczne. Mają niewielką moc i samodzielnie nie ogrzeją łazienki. Są natomiast idealne do dogrzewania oraz suszenia ręczników lub garderoby.

Montaż takiego grzejnika jest bardzo prosty, ponieważ wystarczy umocować go na ścianie i podłączyć do gniazdka elektrycznego.

 

W niektórych modelach można regulować moc. Przydaje się także bezpiecznik wyłączający dopływ prądu przy określonej temperaturze drabinki.

Ile ciepła

By dobrze dobrać moc grzewczą grzejnika, należy znać zapotrzebowanie ciepła dla łazienki (powinien je obliczyć projektant instalacji sanitarnych). Orientacyjnie możemy przyjąć uproszczony dobór mocy, czyli 100-130 W/m². Na rynku dostępne są urządzenia o wydajności od 500 W do 2500 W.

Grzejnik łazienkowy Grzejnik łazienkowy Grzejnik łazienkowy
 (fot. Vasco)  (fot. Instal-Projekt)
Grzejnik łazienkowy Grzejnik łazienkowy
 (fot. Purmo)

Bezpiecznie z prądem

Grzejniki łazienkowe elektryczne przeznaczone do montażu w łazience są zabezpieczone przed wilgocią.

 

Stopień ochronyoznaczony jest kodem IP i dwiema cyframi:

  • pierwsza – określa stopień ochrony przed przedostawaniem się do urządzenia pyłu i kurzu (może mieć wartość od 0 do 6);
  • druga – określa stopień ochrony przed wnikaniem wody i jej szkodliwym wpływem (od 0 do 8).

W odniesieniu do ochrony przed wilgocią pierwsza cyfra w oznaczeniu nie jest istotna, dlatego zastępuje się ją literą X.

 

W miejscach o dużej wilgotności, tj. łazienka, urządzenia elektryczne mogą stwarzać zagrożenie porażenia prądem. Dlatego można je umieszczać tylko w niektórych miejscach. W łazience wyznaczono cztery strefy. W każdej z nich wolno montować urządzenia tylko o określonym stopniu ochrony. Grzejniki łazienkowe elektryczne zwykle można montować tylko w II i III strefie.

 

 Strefy zagrożeń porażenia prądem w łazience
 Strefy zagrożeń porażenia prądem w łazience

 

Joanna Dąbrowska

{linker link="http://wnetrza.budujemydom.pl/_inspiracje_foto_grzej_laz1.php"}

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny