Jak wyrównać krzywą ścianę?

Jak wyrównać krzywą ścianę?

Kupiłem stary dom i podczas przygotowań do remontu okazało się, że jedna ze ścian jest bardzo krzywa - odchylenia od pionu przekraczają 5 cm. Do przegrody przylega kuchnia i łazienka i poprowadzone są w niej nowe instalacje wodno-kanalizacyjne. W jaki możliwie łatwy sposób "wyprostować" tę ścianę?

Odpowiedź eksperta: Jeżeli jest to ściana działowa, to można ją rozebrać i wymurować nową.

Mniej pracochłonne będzie wyprostowanie przegrody za pomocą pokrycia z płyt gipsowo-kartonowych, osadzonych na ruszcie. Spowoduje to jednak zwiększenie grubości ściany o co najmniej 4 cm z każdej strony.

Do zbudowania stelaża należy wykorzystać profile CD, przyścienne UD i uchwyty mocujące. Prace rozpoczyna ustalenie płaszczyzny dostawionego poszycia przy użyciu np. poziomnicy i sznura oraz przytwierdzenie do podłogi i sufitu profili UD. Następnie co 60 cm zaznacza się linie pionowe, które określą punkty mocowania uchwytów rozmieszczonych co ok. 50 cm. Po ich przykręceniu można wstawić profile nośne CD, przy czym trzeba przyciąć je na taką długość, aby można wprowadzić je frontalnie między profil sufitowy i podłogowy.

Uchwyty obejmują profile z obu stron i wystarczy je przykręcić blachowkrętami. Zbyt długie ramiona uchwytów odgina się lub obcina szlifierką kątową. Za stelażem, w razie potrzeby, można poprowadzić przewody elektryczne bądź rury instalacyjne. Poszycie z płyt g-k mocuje się blachowkrętami do profili w odstępach ok. 25 cm, następnie łączenia szpachluje i wzmacnia taśmą.

Ponieważ ściana przylega do łazienki i kuchni, należy użyć płyt o podwyższonej odporności na wilgoć (płyty zielone), a przewidując np. zawieszenie na niej szafek, pokrycie ułożyć dwuwarstwowo.

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Wyprostowanie ściany za pomocą płyt gipsowo-kartonowych.

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

joks
20-02-2022 05:45
Dnia 19.02.2022 o 18:39, Gość Czego! napisał: Płyty na ruszcie są nietrwale i słabe i zabiera m2. 5 cm można wyrównać łatwo zbijając tynk od strony przechylonej ściany i dokładamy trochę warstwy wyrównawczej w części gdzie brak tynku. Czasami wystarczy zbić ...
retrofood
19-02-2022 19:32
51 minut temu, Gość Czego! napisał:   Czasami wystarczy zbić tynk, który położono krzywo a ściana była prosta.   Dobrze napisane. "Czasami". A czasami trzeba gdzieś zbić tynk, a w innym miejscu dołożyć kawałek płyty g/k. I nie na ruszcie, a na ...
Gość Czego!
19-02-2022 18:39
Płyty na ruszcie są nietrwale i słabe i zabiera m2. 5 cm można wyrównać łatwo zbijając tynk od strony przechylonej ściany i dokładamy trochę warstwy wyrównawczej w części gdzie brak tynku. Czasami wystarczy zbić tynk, który położono krzywo a ściana była prosta.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz