Jak wyrównać krzywą ścianę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak wyrównać krzywą ścianę?

Kupiłem stary dom i podczas przygotowań do remontu okazało się, że jedna ze ścian jest bardzo krzywa - odchylenia od pionu przekraczają 5 cm. Do przegrody przylega kuchnia i łazienka i poprowadzone są w niej nowe instalacje wodno-kanalizacyjne. W jaki możliwie łatwy sposób "wyprostować" tę ścianę?

aktualizacja: 2018-11-13 14:06:28

Odpowiedź eksperta: Jeżeli jest to ściana działowa, to można ją rozebrać i wymurować nową.

Mniej pracochłonne będzie wyprostowanie przegrody za pomocą pokrycia z płyt gipsowo-kartonowych, osadzonych na ruszcie. Spowoduje to jednak zwiększenie grubości ściany o co najmniej 4 cm z każdej strony.

Do zbudowania stelaża należy wykorzystać profile CD, przyścienne UD i uchwyty mocujące. Prace rozpoczyna ustalenie płaszczyzny dostawionego poszycia przy użyciu np. poziomnicy i sznura oraz przytwierdzenie do podłogi i sufitu profili UD. Następnie co 60 cm zaznacza się linie pionowe, które określą punkty mocowania uchwytów rozmieszczonych co ok. 50 cm. Po ich przykręceniu można wstawić profile nośne CD, przy czym trzeba przyciąć je na taką długość, aby można wprowadzić je frontalnie między profil sufitowy i podłogowy.

Uchwyty obejmują profile z obu stron i wystarczy je przykręcić blachowkrętami. Zbyt długie ramiona uchwytów odgina się lub obcina szlifierką kątową. Za stelażem, w razie potrzeby, można poprowadzić przewody elektryczne bądź rury instalacyjne. Poszycie z płyt g-k mocuje się blachowkrętami do profili w odstępach ok. 25 cm, następnie łączenia szpachluje i wzmacnia taśmą.

Ponieważ ściana przylega do łazienki i kuchni, należy użyć płyt o podwyższonej odporności na wilgoć (płyty zielone), a przewidując np. zawieszenie na niej szafek, pokrycie ułożyć dwuwarstwowo.

Redakcja BD

Zdaniem naszych Czytelników

time image

19 Sie 2019, 05:51

7 godzin temu, Gość Zbigniew napisał: a w jaki sposób postawić taką konstrukcję, gdy na ścianie występują drzwi lub okna? Gościu Zbigniew ie, zarejestruj się forum, pokaż te krzywizny na fotkach i wtedy będziemy mogli coś konkretnego Ci podpowiedzieć! Oczywiście ...

time image

18 Sie 2019, 22:16

28 minut temu, Gość Zbigniew napisał: a w jaki sposób postawić taką konstrukcję, gdy na ścianie występują drzwi lub okna? Drzwi to zwyczajnie, tak jak się to robi na ścianie g/k. Gorzej z oknami, bo wtedy jest to ściana raczej nośna. Czekamy na odpowiedź.

time image

18 Sie 2019, 21:57

Cytat Odpowiedź eksperta: Jeżeli jest to ściana działowa, to można ją rozebrać i wymurować nową. A jeśli nie jest to ściana działowa? Co ekspert odpowie?

time image

18 Sie 2019, 21:49

M-system z Atlasa może pomóc... 

time image

Gość Zbigniew

18 Sie 2019, 21:47

a w jaki sposób postawić taką konstrukcję, gdy na ścianie występują drzwi lub okna?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny