Odpowiedź eksperta: Montaż paneli jest dość prosty, więc można zrealizować go samodzielnie. Przed rozpoczęciem prac, odpowiednio przygotowuje się zarówno panele podłogowe, jak i pomieszczenie.
Panele trzeba pozostawić na kilka dni w pomieszczeniu, w którym będą układane. Mogą być w paczkach, jednak opakowania muszą zostać ponacinane, aby do środka dochodziło powietrze. Dzięki temu ich wilgotność wyrówna się z wilgotnością pomieszczenia. Natomiast temperatura pomieszczenia powinna wynosić minimalnie 12°C, a wilgotność powietrza - maksymalnie 55-60%.
Podłoże musi być suche, mocne, czyste oraz równe. Jeśli nierówności są duże, można zastosować masę samopoziomującą (to zadanie dla specjalisty), gdy są mniejsze, wystarczy je zaszpachlować lub zeszlifować.
Na podłodze rozkłada się izolację przeciwwilgociową z folii paroizolacyjnej, a na niej wygłuszający podkład (z pianki lub elastycznych płyt pilśniowych).
Przed przystąpieniem do prac, należy wymierzyć pomieszczenie - aby obliczyć, ile szerokości paneli zmieści się na długości ściany. Jeżeli pozostanie bardzo wąski pasek paneli w ostatnim rzędzie, to lepiej zamiast niego przyciąć zarówno pierwszy, jak i ostatni rząd paneli.
Panele układa się prostopadle do okna, czyli węższym bokiem przy oknie, zgodnie z kierunkiem padania światła. Każdy panel ma pióro i wpust. Pierwszy rząd układa się, łącząc je ze sobą węższymi bokami, umieszczając pióro we wpuście. Ostatni panel zwykle trzeba przyciąć do odpowiedniej długości przy pomocy wyrzynarki. Kolejny rząd zaczyna się od przyciętego panelu, jednak nie może być on krótszy niż 40 cm, następnie dokłada się całe panele. Po ułożeniu rzędu, całość dobija się klockiem (drewnianym lub z tworzywa sztucznego).
Pomiędzy ścianą a panelami umieszcza się kliny dystansowe, które umożliwiają zachowanie szczelin dylatacyjnych o szerokości od 5 do 10 mm - wzdłuż ścian oraz wokół słupów - tak aby później zasłoniła je listwa przypodłogowa. Wykonuje się je, ponieważ pod wpływem temperatury i wilgoci, panele zmieniają swoje wymiary.
Po ułożeniu wszystkich paneli, należy odciąć wystającą folię wzdłuż ścian, wyjąć kliny, a szczeliny zamaskować listwami przypodłogowymi (mocuje się je do ścian, a nie do paneli).
Panele laminowane - układanie krok po kroku
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Panele ułożone zgodnie z kierunkiem padania światła (fot. Wineo)
Zdaniem naszych Czytelników
Budujemy Dom - budownictwo i instalacje
20 Paź 2020, 07:41
Technicznie nie ma to znaczenia , chodzi jedynie o efekt estetyczny - uwydatnienie złączy zależnie od kierunku padania światła.
Budujemy Dom - budownictwo ogólne
20 Paź 2020, 07:33
To wszystko zależy od powierzchni, które chcesz pokryć panelami i wnęk okiennych oraz efektu wizualnego, który finalnie ma Cię usatysfakcjonować. Tu chodzi prawdopodobnie o mozliwość wycięcia panela w celu dostosowanie go do kształtu futryny, narożnika etc. Załączam film i ...
Gość Eryk
19 Paź 2020, 16:47
Czy układanie dłuższą krawędzią do okna to duży błąd? W jakich pomieszczeniach może być to zasadne?