Jak prawidłowo ułożyć panele podłogowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak prawidłowo ułożyć panele podłogowe?

Mam nowe mieszkanie i chciałabym w pokojach położyć panele podłogowe, aby móc szybko w nim zamieszkać. Jak prawidłowo to wykonać?

aktualizacja: 2019-07-10 11:40:52

Odpowiedź eksperta: Montaż paneli jest dość prosty, więc można zrealizować go samodzielnie. Przed rozpoczęciem prac, odpowiednio przygotowuje się zarówno panele podłogowe, jak i pomieszczenie. Panele trzeba pozostawić na kilka dni w pomieszczeniu, w którym będą układane. Mogą być w paczkach, jednak opakowania muszą zostać ponacinane, aby do środka dochodziło powietrze. Dzięki temu ich wilgotność wyrówna się z wilgotnością pomieszczenia. Natomiast temperatura pomieszczenia powinna wynosić minimalnie 12°C, a wilgotność powietrza - maksymalnie 55-60%.

Podłoże musi być suche, mocne, czyste oraz równe. Jeśli nierówności są duże, można zastosować masę samopoziomującą (to zadanie dla specjalisty), gdy są mniejsze, wystarczy je zaszpachlować lub zeszlifować.

Na podłodze rozkłada się izolację przeciwwilgociową z folii paroizolacyjnej, a na niej wygłuszający podkład (z pianki lub elastycznych płyt pilśniowych).

Przed przystąpieniem do prac, należy wymierzyć pomieszczenie - aby obliczyć, ile szerokości paneli zmieści się na długości ściany. Jeżeli pozostanie bardzo wąski pasek paneli w ostatnim rzędzie, to lepiej zamiast niego przyciąć zarówno pierwszy, jak i ostatni rząd paneli.

Panele układa się prostopadle do okna, czyli węższym bokiem przy oknie, zgodnie z kierunkiem padania światła. Każdy panel ma pióro i wpust. Pierwszy rząd układa się, łącząc je ze sobą węższymi bokami, umieszczając pióro we wpuście. Ostatni panel zwykle trzeba przyciąć do odpowiedniej długości przy pomocy wyrzynarki. Kolejny rząd zaczyna się od przyciętego panelu, jednak nie może być on krótszy niż 40 cm, następnie dokłada się całe panele. Po ułożeniu rzędu, całość dobija się klockiem (drewnianym lub z tworzywa sztucznego).

Pomiędzy ścianą a panelami umieszcza się kliny dystansowe, które umożliwiają zachowanie szczelin dylatacyjnych o szerokości od 5 do 10 mm - wzdłuż ścian oraz wokół słupów - tak aby później zasłoniła je listwa przypodłogowa. Wykonuje się je, ponieważ pod wpływem temperatury i wilgoci, panele zmieniają swoje wymiary.

Po ułożeniu wszystkich paneli, należy odciąć wystającą folię wzdłuż ścian, wyjąć kliny, a szczeliny zamaskować listwami przypodłogowymi (mocuje się je do ścian, a nie do paneli).

Panele laminowane - układanie krok po kroku

Redakcja BD
fot. otwierająca: Wineo

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny