Zalety wylewki samopoziomującej
Na popularność tego rozwiązania wpływ ma szereg walorów masy samopoziomującej. To rozwiązanie ekonomiczne, a do tego nadające się pod niemal każde wykończenie podłogi, a także do ogrzewania podłogowego, bowiem świetnie znosi wysokie temperatury.
W miejscach, w których nie zależy nam na efekcie wizualnym, nie ma w ogóle konieczności stosowania materiałów wykończeniowych - wylewka może bowiem pełnić rolę gotowej podłogi. Ten rodzaj powierzchni jest również odporny na pękanie.
Wylewkę można zastosować zarówno do wyrównania krzywizny, jak i jako podłogę bazową. To nie koniec jej zastosowań, choć ich katalog zależy od właściwości konkretnego produktu. Np. wylewka CEKOL WG-50 może być stosowana w warstwie o grubości od 3 mm do 50 mm, jako jastrych zespolony, na warstwie oddzielającej lub jako podkład pływający.
Po pierwsze - przygotowanie podłoża pod wylewkę
Odpowiednie przygotowanie podłoża jest jednym z ważniejszych zadań, jakie trzeba wykonać przed wylaniem masy. W pierwszej kolejności należy je oczyścić, odtłuścić, odkurzyć i uzupełnić ubytki. Podłoże musi być także suche.
Na jakość wylewki wpływać będą również jego parametry, takie jak wytrzymałość na rozciąganie, która – w przypadku warstwy zespolonej - powinna przekraczać 1,5 MPa. Trzeba także pamiętać o uszczelnieniu styku ściany z podłogą.
Gdy te czynności zostaną wykonane, przystępujemy do zagruntowania podłoża, np. gruntem CEKOL DL-80 (dwukrotnie). Ważne jest przy tym, aby wykonać dylatację od ścian. W przypadku powierzchni przekraczających 50 m2 należy także wykonać dylatacje wewnętrzne.
Dodatkowo, jeśli podłoże jest słabe i chłonne lub z innych powodów nie zapewnia odpowiedniej przyczepności, dobrze jest wykonać warstwę oddzielającą, np. z folii polietylenowej o grubości min. 0,1 mm.
Po drugie - przygotowanie i wykonanie wylewki
Na tak przygotowaną podłogę można zaaplikować wylewkę samopoziomującą. Najpierw jednak należy przygotować masę. W tym celu zawartość opakowania wsypujemy do wody.
Właściwa proporcja to ok. 7 litrów wody na 20 kg suchej mieszanki, np. CEKOL WG-50, składającej się z gipsu syntetycznego, wypełniaczy mineralnych i dodatków modyfikujących. Całość mieszamy, do uzyskania jednorodnej masy.
Następnie pozostawiamy na 5 minut, po czym ponownie mieszamy. Teraz można już zacząć wykonywanie wylewki - ręcznie lub maszynowo, w tym drugim przypadku pamiętając, aby zachowana była odpowiednia konsystencja.
Jak sama nazwa wskazuje, masa sama rozlewa się po powierzchni, ale nie do końca tak jest - można jej jednak trochę pomóc, rozprowadzając wałkiem kolczastym. Pozwoli to także na odpowietrzenie podłogi.
Zanim wejdziemy na podłogę i przystąpimy do dalszych prac
Świeża powierzchnia wylewki powinna być chroniona przed zbyt intensywnym światłem słonecznym, a pomieszczenie musi być odpowiednio wentylowane. Jeśli na wylewce pojawi się nalot, warto go zeszlifować, to bowiem przyspieszy jej schnięcie.
Po wylewce można się poruszać 6 godzin po jej aplikacji (jeśli schnie w temperaturze ok. 18 stopni Celsjusza).
Z czego zrobić posadzkę na wylewce samopoziomującej?
Masa samopoziomująca jest bardzo uniwersalna. Może służyć zarówno jako podłoże pod panele winylowe, parkiet, jak również pod płytki ceramiczne czy wykładzinę PVC.
Warto pamiętać, że minimalna grubość wylewki na warstwie oddzielającej lub jako podkładu pływającego powinna wynosić 35 mm, natomiast grubość warstwy nad elementem grzejnym nie może być mniejsza, niż 10 mm.
Oczywiście w przypadku powierzchni podgrzewanych, przed aplikacją wylewki należy wyłączyć ogrzewanie podłogowe. Ponownie można je włączyć po tygodniu.
Wykończenia podłogi, takie jak parkiety, panele, płytki czy wykładziny można układać dopiero po całkowitym wyschnięciu wylewki, a zatem gdy jej wilgotność spadnie poniżej 1%.
Autor: Damian Żabicki
Opracowanie: Aleksander Rembisz
Zdjęcia: CEDAT, marka Cekol