Chroń zdrowie! Zobacz, jak poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Chroń zdrowie! Zobacz, jak poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach

Nawet 90 proc. czasu spędzamy w budynkach, dlatego powietrze, którym w nich oddychamy, wywiera znaczny wpływ na nasze samopoczucie. Tymczasem może być ono nawet kilka razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Choć nie wyeliminujemy przebywania w zamkniętych pomieszczeniach, to możemy zadbać o jakość znajdującego się w nich powietrza i sprawić, by było ono czystsze, a co za tym idzie - zdrowsze.

aktualizacja: 2021-09-20 09:56:52

Przebywając w budynkach jesteśmy narażeni m.in. na kurz, pyłki roślin, zarodniki grzybów-pleśni. Do tego codzienne domowe czynności, takie jak pranie, gotowanie czy kąpiele, generują duże ilości wilgoci w postaci pary wodnej, tworząc nierzadko idealne warunki do rozwoju mikroorganizmów.

Nie zapominajmy również o aerozolach, które mogą przenosić szkodliwe substancje i wirusy. Duże kropelki, jakie powstają w czasie kichania i kaszlu, szybko opadają na podłoże, jednak cząsteczki cieczy, które przedostają się do powietrza podczas normalnego oddychania i rozmawiania są tak małe (ich rozmiar nie przekracza 5 mikrometrów), że mogą unosić się w powietrzu nawet przez 12 godzin, stwarzając zagrożenie związane z możliwością zakażenia. Zostały przeprowadzone badania nad rozprzestrzenianiem się wydychanego powietrza i zawartych w nim aerozoli. Potwierdziły one, że przenoszone tą drogą wirusy, związane w najmniejszych cząsteczkach cieczy, mogą przedostawać się do naszych dróg oddechowych.

Zalety systemu Baumit Ionit

Dobroczynne jony

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na zewnątrz budynków, gdzie mamy do czynienia z naturalnym mechanizmem oczyszczania powietrza. Najlepiej sytuacja wygląda w lasach, w górach, nad morzem, a zwłaszcza w pobliżu wodospadów, co jest zasługą dobrych jonów ujemnych, których stężenie w tych miejscach jest bardzo wysokie. Działają one jak naturalne magnesy na za nieczyszczenia - przyciągają je do siebie, powodując ich opadanie na ziemię. Im więcej jonów w powietrzu, tym jest ono czystsze, co w efekcie przekłada się na silniejszy układ odpornościowy, lepszą koncentrację, szybszą regenerację organizmu, a także mniejsze ryzyko reakcji alergicznych i zakażeń.

Infografika: Przykład działania jonów
Przykład działania jonów

Farba inspirowana naturą

Podobnie działa mineralna farba wewnętrzna Baumit IonitColor - naśladując naturę pomaga zwiększyć stężenie dobroczynnych jonów w zamkniętych pomieszczeniach, które są w stanie wiązać drobny kurz, pyłki, a nawet aerozole znajdujące się w powietrzu i "ściągać" je na podłoże, by mogły zostać usunięte podczas codziennego sprzątania. Jak to możliwe? Już wyjaśniamy. W powietrzu znajdują się cząsteczki wody. W momencie, kiedy nastąpi ich kontakt z pomalowaną powierzchnią ścian i zawartymi w farbie minerałami dochodzi do ich "naładowania" i przemiany w jony. Im większe ich stężenie, tym więcej substancji szkodliwych może ulec związaniu.

Mniej kurzu i aerozoli w powietrzu

Działanie farby Baumit IonitColor potwierdziły niezależne jednostki naukowo-badawcze. Przeprowadzone testy porównawcze wykazały między innymi, że mineralna powłoka malarska firmy Baumit przyczynia się do znacznego ograniczenia pyłków i drobnego kurzu we wdychanym powietrzu - nawet o 90% w ciągu godziny. Z kolei doświadczenie przeprowadzone przez Instytut dostarczyło dowodów na to, że we wnętrzach, w których ściany zostały pomalowane farbą Baumit IonitColor istotnie spada stężenie aerozoli w powietrzu - nawet o 60% w ciągu 90 minut. W obu przypadkach bazę porównawczą stanowiło identyczne pomieszczenie, którego ściany pomalowano zwykłą farbą, bez aktywnych składników.

Infografika: 60% mniej cząsteczek wirusów we wnętrzu
Infografika: 60% mniej cząsteczek wirusów we wnętrzu

Regulacja wilgotności i jonizacja powietrza

Farba Baumit IonitColor działa najkorzystniej w warunkach wysokiej wilgotności powietrza. Ważne przy tym jest, by mieściła się ona w przedziale optymalnym dla dobrego samopoczucia, czyli 40-60%. Pomogą w tym masy szpachlowe Baumit IonitFinish i Baumit IonitFino - szczególnie, jeśli stajemy przed zadaniem wykańczania ścian betonowych lub gipsowo-kartonowych. Produkty te posiadają zdolność regulowania wilgotności powietrza w pomieszczeniach - magazynują nadmiar wilgoci i uwalniają w momencie, gdy zaczyna jej brakować.

Masa szpachlowa Baumit IonitFinish
Masa szpachlowa Baumit IonitFinish
Farba Baumit IonitColor
Farba Baumit IonitColor

Masa szpachlowa Baumit IonitFino

Mikroklimat wnętrz ma istotny wpływ na kondycję naszego organizmu. Wybierając odpowiednie technologie i materiały budowlane możemy stworzyć zdrowe środowisko mieszkaniowe, wspierające dobre samopoczucie i lepszą jakość życia! Badania naukowe przeprowadzone w największym europejskim parku badawczym materiałów budowlanych Baumit VIVA nie pozostawiają wątpliwości - regulujące mikroklimat wykończenie ścian wewnętrznych to jeden z najważniejszych warunków do spełnienia w kontekście zdrowego mieszkania.

Produkty Baumit to:

  • 90% mniej pyłków w powietrzu
  • 50% mniej drobnego kurzu w powietrzu
  • 60% mniej aerozoli w powietrzu

Więcej na www.baumit.com/ionitsystem

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje