Jak zbudować solidny taras przy domu?

Jak zbudować solidny taras przy domu?

Taras już dawno stał się integralną częścią budynku, dlatego znakomicie harmonizuje z designem części mieszkalnej, często stanowiąc jej przedłużenie i tworząc z nią aranżacyjną całość. Do wyboru są płyty nawiązujące wyglądem do szlifowanych marmurów i granitów, płyty o wyjątkowych perłowych kolorach metalic color, a dla osób lubiących inspiracje naturą dostępne są imitacje trawertynu, piaskowca lub deski ogrodowej.

Aktualne trendy architektoniczne promują płyty wielkoformatowe o rozmiarach 40x60 cm, 40x80 cm, 60x60 cm czy 80x80 cm. Prostokątne i kwadratowe elementy mogą być układane w sposób liniowy lub mozaikowy, tworząc na podłożu niesztampowe kompozycje przyciągające wzrok gości. Najlepszym wyborem będą płyty o grubości 4-6 cm, które umożliwiają zabudowę tarasu "na gruncie" lub na wspornikach tarasowych. Warto także zwrócić uwagę na to, czy płyty tarasowe posiadają powłokę ochronną typu Perlon® Lamino tak jak płyty Maestro lub Architekt, która jest łatwo zmywalna i odporna na zabrudzenia użytkowe typu kawa, wino, herbata powstające w trakcie relaksu na naszym tarasie.

Taras na gruncie to najlepsze rozwiązanie

Są opinie, że taras na betonowej podstawie jest rozwiązaniem solidniejszym. Tak nie jest. Okładzina z płytek nie jest całkowicie szczelna, przez fugi może przedostawać się woda. Jeśli pod płytkami są puste przestrzenie (spowodowane niedokładnie rozprowadzonym klejem), gromadzi się tam wilgoć, a zimą zamarza, powodując zarówno odspajanie się kafli, jak i pękanie betonu.

Zalety tarasu na gruncie

Wybór tarasu posadowionego bezpośrednio na gruncie pozwala uniknąć problemów związanych z zabezpieczeniem przeciwwilgociowym. Jest to metoda tania i bardzo trwała ze względu na brak konieczności wykonania podkładu betonowego, izolacji przeciwwilgociowej, zastosowania kleju mrozoodpornego oraz szczelnej fugi cementowej, jak to mam miejsce w przypadku klasycznych płytek ceramicznych. Ta metoda zabudowy tarasu jest tańsza, szybsza i łatwiejsza w wykonaniu. Poza tym w razie uszkodzenia jednego elementu podczas użytkowania, jego wymiana jest prosta i nie wiąże się z koniecznością skuwania materiału, tak jak ma to miejsce w przypadku płyt klejonych do betonowej podstawy tarasu.

Płyty B-B Geoceramica® Bruk-Bet
Płyty B-B Geoceramica® Bruk-Bet

Budowa tarasu na gruncie

Najczęściej układa się nawierzchnie z kostek brukowych lub płyt. Te ostatnie o grubości 4-6 cm stają się coraz popularniejsze, bo płyty na tarasie są wygodniejsze, a wybór ich wzorów i kolorów jest bardzo duży w ofercie takich producentów jak BRUK-BET®.

Niezależnie jednak, jakie płyty wybierzemy, trzeba je poprawnie ułożyć. W przeciwieństwie do płytek ceramicznych, nie przykleja się ich do podłoża, lecz układa bezpośrednio na podsypce z drobnego grysu 2/8 mm, zachowując między nimi odstępy 3-5 mm i dokładnie poziomując. Podbudowę wykonujemy klasycznie jak dla kostki brukowej z kruszywa łamanego 8/31 mm grubości warstwy ok. 20-25 cm. Do wypełnienia spoin używa się fug żywicznych, piasku lub drobnego grysu np. Granofugi. Dzięki tej metodzie układania, na pewno nie będzie problemów z odspajaniem się płyt i wykruszaniem fugi cementowej.

Jarosław Kwaśniak, BRUK-BET

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz