Kiedy siać ogórki?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kiedy siać ogórki?

Ogórki to jedne z najbardziej popularnych warzyw w naszych ogródkach. Nie można zapomnieć jednak o tym, że ich sianie nie jest taką prostą sprawą i należy pamiętać o paru istotnych aspektach. O tym powiemy sobie w naszym tekście, do lektury, którego serdecznie zapraszamy.

aktualizacja: 2022-10-07 09:34:45
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Kiedy siać ogórki w tunelu foliowym?
  • Co zrobić żeby ogórki lepiej owocowały?
  • Co dać pod ogórki?
  • Czego nie lubią ogórki?
  • Po czym można siać ogórki?
  • Jaka odmiana ogórka gruntowego jest najlepsza?
  • Czym pryskać ogórki?
  • Jak długo kiełkują nasiona ogórków?

Kiedy siać ogórki w tunelu foliowym?

Istotne jest rozróżnienie wynikające z pogody. Przyjęło się, że ogórki można sadzić już od początku kwietnia, ponieważ wtedy mamy już wiosnę i temperatury są wyższe.

Trzeba jednak pamiętać, że sadzenie ogórków w tunelu foliowym bez ogrzewania w tym okresie, gdy pogoda jest niesprzyjająca nie jest najlepszym wyjściem. Zdecydowanie lepszą opcją jest poczekanie do końca kwietnia i w takiej sytuacji dopiero zasadzenie ogórków.

Co zrobić żeby ogórki lepiej owocowały?

Owocowanie ogórków jest mocno uzależnione od naszej postawy. Miejsce, w którym mają rosnąć powinno być wynawożone, dobrze nasłonecznione. Nie można jednak zapomnieć o tym, żeby cały czas pielić z chwastów glebę.

Co dać pod ogórki?

Aby ogórki lepiej rosły, warto jako przedplon dać takie warzywa i owoce jak: burak, fasola, ziemniak czy groch. Aby ogórki lepiej rosły, ważne jest to, co będzie rosnąć obok.

Najlepiej jest posadzić koper, który też wykorzystamy do kiszenia ogórków, groch, pietruszkę czy seler.

Czego nie lubią ogórki?

Ogórki nie lubią źle przystosowanej gleby, ale również nie lubią cienia. Warto stale pamiętać o tym, aby umieścić je w nasłonecznionym terenie.

Ponadto istotne jest dobre sąsiedztwo. Do warzyw, których nie należy sadzić obok ogórków zaliczamy rzodkiew, a w szczególności pomidory, które mocno się rozrastają i hamują wzrost ogórków.

Po czym można siać ogórki?

Ogórki najlepiej siać po warzywach, które miały głęboko umieszczone swoje korzenie. Dobrym sposobem również jest zasadzenie ogórków po roślinach kwiatowych.

Jaka odmiana ogórka gruntowego jest najlepsza?

Najlepszą odmianą ogórka jest Lokata F1. Jej najważniejszymi jest to, że nadają się idealnie do kiszenia i na konserwę. Ponadto jest mocno odporna na wszelkiego rodzaju choroby i obficie obradza nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Czym pryskać ogórki?

Ogórki są narażone na "zainteresowanie" różnych robaków czy zaraz, które chętnie uprzykrzą nam życie. Aby się ich pozbyć warto stosować środki miedziowe. Przykładem może być Champion 50 WG czy Funguran A PLUS 50 WP.

Aby chronić ogórki warto stosować środki miedziowe

Co zrobić żeby ogórki szybciej rosły?

Przede wszystkim należy dobrze przygotować ziemię i pielić ją z powstających chwastów. Znacznie przyspieszy to wzrost ogórka, a w dodatku świetnie reagują na obornik, więc jeżeli jest możliwość podsypania nim gleby, to będzie dobry ruch.

Oczywistym jest ich podlewanie, natomiast warto stosować też wodę z cukrem, która przyspieszy wegetację.

Jak długo kiełkują nasiona ogórków?

W pierwszej kolejności trzeba powiedzieć, że ogórki radzą sobie z temperaturą do około 13 stopni Celsjusza. Jeżeli nie będziemy stosować żadnych przyspieszaczy, to okres kiełkowania nasion będzie trwać od 5 do 10 dni, natomiast znacznie jest to bliższe 10 niż 5 dni, z racji tego, że temperatury nie zawsze są sprzyjające.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: pixabay.com
Fotografie w tekście: rolno-ogrodniczy.pl; agrotech-ogrodniczy.pl

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!