Kiedy sadzić maliny do gruntu?

Kiedy sadzić maliny do gruntu?

Maliny to nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe owoce, które świetnie radzą sobie w typowo polskim klimacie, a w związku z tym wiele osób chce mieć je w swoich ogrodach. Jak się do tego zabrać i co trzeba wiedzieć? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje.

Jakie są dobre odmiany malin?

Wiele osób dopiero w obliczu planowania zasadzenia malin dowiaduje się, że istnieje w tym zakresie nie tylko jedna odmiana. Za najlepsze uznaje się maliny czerwone takie, jak Glen Ample, Benefis czy Elida.

Jeśli chodzi o żółte maliny, największą popularnością cieszą się Fallgold oraz Golden Queen.

Z kolei w kategorii malin czarnych najchętniej wybierane są Litacz oraz Bristol.

Jak i gdzie sadzić maliny?

Maliny najlepiej czują się w stanowiskach półcienistych. Nie powinno się ich zatem sadzić w miejscach narażonych na długotrwały kontakt z promieniami słonecznymi ani w całkowitym cieniu.

Bardzo ważne jest to, aby miejsce to było chronione przez zbyt silnym wiatrem. Sadzonki powinny być wkładane do ziemi pionowo i zasypane ziemią próchniczą, a następnie trzeba ubić glebę i mocno je podlać.

Kiedy wiosną przesadzać maliny?

Najkorzystniejszym momentem na przesadzanie malin jest zasadniczo jesień. Jeśli jednak gleba jest ciężka, to zaleca się przesadzanie sadzonek w kwietniu oraz maju. Wybór dogodnego momentu powinien być więc uwarunkowany jakością i gatunkiem gleby, w jakim będą sadzone.

Czego nie sadzić obok malin?

Eksperci w tej dziedzinie oceniają, że obok malin nie powinno się sadzić jeżyn. Dzieje się tak, ponieważ między tymi dwoma gatunkami występuje zbyt silna rywalizacja o pokarm i zawsze ma to zły wpływ na każdy z nich.

Dodatkowo oba gatunki miewają te same choroby, które szybko się rozprzestrzeniają.

Istnieją jednak rośliny, które pomagają malinom zwalczać niebezpieczne szkodniki, a należą do nich na przykład bazylia, majeranek czy pokrzywa

Czy maliny lubią kwaśną ziemię?

Maliny przepadają za kwaśnym podłożem, ale nie powinno się w tej kwestii przesadzać. Lekko kwaśna gleba powinna mieć odczyn pH 6,5. Najgorszym rozwiązaniem w przypadku malin są gleby suche i piaszczyste, a także skrajnie mokre i gliniaste. W takich warunkach rośliny te mogą sobie zupełnie nie radzić.

Co dać pod maliny?

Maliny mają bardzo płytki system korzeniowy, dlatego nie są w stanie dobrze rosnąć na luźnych i piaszczystych glebach. Warto zasilać je kompostem, obornikiem lub też nawozem produkowanym z myślą o roślinach owocowych.

Gleba powinna być wilgotna, ale nie całkiem mokra. Miejsce wokół krzaków malinowych warto wyłożyć korą, która będzie chroniła je przez czynnikami zewnętrznymi.

Jak nawozić maliny na wiosnę?

O ile w pierwszym roku uprawy wystarczą trzy dawki rozłożone na trzy raty z kilkutygodniowymi przerwami, o tyle po trzech latach należy nawozić je wczesną wiosną i na początku czerwca.

Warto wcześniej poznać skład gleby, aby wiedzieć, jakiego rodzaju nawóz sprawdzi się najlepiej. Naturalne nawozy oraz obornik miesza się w glebie na głębokości około 20 centymetrów. W przypadku letnich odmian malin najlepiej sprawdzają się nawozy mineralne.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: pixabay.com

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz