Sól Epsom, zwana również solą gorzką lub angielską, jest przyprawą o niezwykłych właściwościach i wszechstronnym zastosowaniu. Wywodzi się z miejscowości Epsom w Anglii, gdzie odparowywano lokalne wody mineralne. Wysoka zawartość magnazu i siarki sprawia, że sprawdza się nie tylko w kuchni czy zabiegach kosmetycznych, ale również w pielęgnacji ogrodów. Co warto o niej wiedzieć i jak ją stosować?
Data publikacji: 2022-09-29
Data aktualizacji: 2022-09-29
Jednym ze składników chlorofilu jest magnez, którego niedobór hamuje proces fotosyntezy. Z kolei siarka jest składnikiem białek tworzących rośliny. Nic dziwnego, że sól angielska może bardzo pozytywnie na nie wpływać.
Zanim zdecydujemy się na użycie soli Epsom w ogrodzie, warto sprawdzić poziom magnezu w glebie, ponieważ powinno się ją stosować wtedy, kiedy jest go za mało. Warto podkreślić, że nie wszystkie rośliny preferują właśnie takie warunki, jednak róże, papryka czy pomidory, będą rosły obficiej, jeśli dostarczymy im soli.
Dwie łyżki soli Epsom należy rozpuścić w czterech litrach wody, a przygotowanym roztworem spryskać rośliny. Wówczas składniki soli będą najlepiej przyswajane. Zabieg ten powinien być stosowany, jeśli chcemy poprawić kiełkowanie, zmniejszyć ilość żółtych liści czy też zlikwidować ślimaki rujnujące niektóre z roślin.
Regularne dbanie o rośliny za pomocą gorzkiej soli przynosi w krótkim czasie widoczne efekty, dlatego wielu ogrodników doceniło jej właściwości i praktycznie się z nią nie rozstaje.
Jakie rośliny nie lubią soli Epsom?
Mimo zbawiennego wpływu w wielu przypadkach, sól Epsom nie powinna być stosowana w ciemno i bez uprzedniego sprawdzenia, czy tym razem nie zaszkodzi konkretnemu gatunkowi.
Pomidory należą do roślin, które znacznie lepiej rosną, kiedy serwuje się im pielęgnację opartą na soli Epsom. Sprawdzi się ona zarówno w przypadku pomidorów doniczkowych, jak i pomidorów ogrodowych.
Ogrodnicy nie rozstają się z solą Epsom (fot. Pixabay.com)
Jak przygotować odpowiedni roztwór i jak często go stosować, aby zauważyć poprawę?
Wystarczy rozpuścić łyżkę stołową soli angielskiej w dwóch litrach wody i przelać całość do spryskiwacza. Pomidory należy opryskiwać roztworem z każdej strony raz w tygodniu, aby ich liście były intensywnie zielone, owoce soczyste i czerwone, a cała roślina była odporniejsza na szkodniki i choroby.
Część ogrodników jest zwolennikiem podlewania, a nie spryskiwania pomidorów. Jest to rozwiązanie przynoszące dokładnie takie same korzyści, dlatego metodę warto dostosować do własnych preferencji.
W przypadku podlewania pomidorów roztworem soli Epsom przygotowujemy roztwór o dokładnie takich samych proporcjach i podlewamy je z tą samą regularnością, a więc raz w tygodniu.
Opracowanie: Natalia Karaskiewicz Fotografia otwierająca: Chemicalinterest at en.wikipedia/pixabay.com