Jak pozbyć się mączniaka prawdziwego domowymi sposobami?

Jak pozbyć się mączniaka prawdziwego domowymi sposobami?

Biały, mączysty nalot na liściach roślin przyprawia o szybsze bicie serca i uzasadniony niepokój każdego początkującego ogrodnika. W większości przypadków okazuje się, że to mączniak prawdziwy, powszechna choroba grzybicza, której na szczęście z powodzeniem można się pozbyć domowymi sposobami.

Skąd bierze się mączniak prawdziwy?

Przyczyną występowania mączniaka na roślinach jest zakażenie grzybicze. Tak jak w przypadku wszystkich innych grzybów czynniki sprzyjające jego rozwojowi to wilgoć i umiarkowane temperatury.

Łatwiej przenosi się również wtedy, gdy rośliny są posadzone zbyt ciasno, przy zachowaniu nieodpowiednich odstępów. Za pojawienie się mączniaka w uprawach często odpowiadają także chwasty rosnące w pobliżu pól i ogrodów.

Jak rozpoznać mączniaka?

Najbardziej charakterystycznym i łatwym do zaobserwowania objawem mączniaka jest biały nalot, pojawiający się na liściach i łodygach, ale również kwiatach, pąkach, a nawet owocach. Wyglądają one jak posypane grubą warstwą mąki. Przy bliższym przyjrzeniu się im można zauważyć również niewielkie, czarne punkciki, czyli zarodniki grzybów.

Z czego zrobić oprysk na mączniaka?

Jeśli chciałbyś spróbować pozbyć się mączniaka przy użyciu naturalnych metod, konieczne będzie przygotowanie gnojówki z pokrzyw, skrzypu polnego lub krwawnika.

W tym celu należy zebrać liście tych roślin, zalać wodą i poczekać aż sfermentują. Następnie wyciąg należy rozcieńczyć większą ilością wody i przy pomocy opryskiwacza spryskać nim rośliny zaatakowane chorobą. Dobre efekty przynosi również stosowanie ekstraktu z grapefruita, szczególnie skutecznego w przypadku ziół, warzyw oraz roślin doniczkowych.

Kiedy stosować oprysk na mączniaka?

Im szybciej zastosujesz oprysk, tym większe szanse na to, że uda Ci się zwalczyć chorobę bez konieczności sięgania po środki chemiczne. Dlatego warto przygotować już w momencie, gdy zaobserwujesz pierwsze objawy mączniaka na liściach czy łodygach.

Najlepsze warunki do rozwoju mączniaka występują późnym latem i wczesną jesienią i właśnie wtedy warto być szczególnie uwrażliwionym na biały nalot pojawiający się na roślinach. Działania profilaktyczne zapobiegające rozwojowi grzybów najlepiej zacząć już w maju, natomiast opryski zaleca się wprowadzić pod koniec czerwca i kontynuować aż do września.

Czy mączniak prawdziwy jest groźny?

Sporo zależy od tego, jak bardzo zaawansowana jest choroba i jak szybko podjęliśmy kroki mające na celu jej zwalczenia. W skrajnych przypadkach mączniak może prowadzić nawet do usychania i całkowitego obumierania roślin wskutek zaburzeń w procesie fotosyntezy i doprowadzania wody do poszczególnych części rośliny.

Zwykle wpływa również bardzo niekorzystnie na wielkość plonów, zmniejszając je nawet o 40%. Dlatego tak ważne jest stosowanie działań profilaktycznych, zapobiegających pojawianiu się mączniaka w uprawach, na przykład korzystanie z zaprawionych nasion czy wybór odmian odpornych na choroby grzybicze.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: wikipedia.org

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz