Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2008
Ściany wewnętrzne
Jeśli ściany w domu zaczynają zwracać naszą uwagę, zapewne czas na odnawianie. Najpierw trzeba w nich wypełnić ubytki, ale czasem też – wygładzić tynk. Niekiedy trzeba nawet zerwać stary i otynkować ściany od nowa. A co z wykańczaniem?
Malowanie albo tapety – jak zwykle? A może zupełnie zmienić wygląd ścian farbą strukturalną, stiukiem albo nawet blachą czy szkłem?

Ściany wewnetrzne
(fot. Dulux)
Przed remontem warto ustalić zakres prac i zdecydować, co robimy sami, a do czego zatrudniamy specjalistów. Wcześniej trzeba oczywiście przemyśleć, jaki chcemy uzyskać efekt końcowy. Może odnawianie ścian będzie dobrą okazją do przemeblowania? Do zmiany oświetlenia?

 

Nadania wnętrzom zupełnie innej kolorystyki niż dotychczas? Puśćmy wodze wyobraźni: może tynk dekoracyjny, deseń z szablonów malarskich na jednej ze ścian czy też użycie do malowania farb w dwóch różnych odcieniach sprawi, że wnętrza zyskają nowy, ciekawy wygląd?

Remontujemy

Wypełnianie ubytków

 

Niewielkie ubytki, rysy i pęknięcia ścian można zaszpachlować gipsową masą szpachlową lub gipsem budowlanym. Ściany przeznaczone do odnawiania trzeba oczyścić szczotką, odpylić i odtłuścić. W zależności od składu i rodzaju preparatów przeznaczonych do naprawiania uszkodzeń, wypełniane miejsca powinny być suche lub lekko zwilżone.

 

Szpachlowanie przeprowadza się warstwami: kolejną nakłada się po wyschnięciu pierwszej. Grubość jednorazowo nakładanej warstwy wypełnienia powinna być zgodna z instrukcją podaną na opakowaniu.

 

Uwaga! Mas gipsowych nie należy stosować w pomieszczeniach o wilgotności powietrza powyżej 70% (np. pralnie, łaźnie). W kuchniach i łazienkach można je stosować pod warunkiem, że jest tam sprawna wentylacja.

 

Tynkowanie i wygładzanie

 

Jeśli tynk nie trzyma się podłoża, osypuje się po zarysowaniu ostrym narzędziem, ma siateczkę cieniutkich rys lub jest pokryty pleśnią, trzeba go skuć i ułożyć nowy. Stan tynku można ocenić, opukując ściany – gdy wydają przy tym głuchy odgłos, świadczy to o odspojeniu wyprawy, a to znaczy, że trzeba ją usunąć. Przed spotkaniem z ekipą remontową warto przygotować odpowiedzi na pytania: Jaki chcemy tynk – cementowo-wapienny czy gipsowy? Czy ściany mają być wyrównane gładzią? Czy może wolimy sztablaturę?

 

Ściana wykończona standardowo

 

Ściany wykańcza się obecnie najczęściej tynkami gipsowymi układanymi na mokro. Zapewniają one uzyskanie gładkich powierzchni już po nałożeniu jednej warstwy. Tynki te schną szybko i można je stosować na cegłę, pustaki ceramiczne lub chłonny beton. Tynki gisowe nakłada się tradycyjnymi narzędziami lub z agregatu tynkarskiego.

 

Na ścianach stosuje się warstwę tynku grubości od 8 do 25 mm. Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza wykorzystuje się tynki wapienno-gipsowe. Stosowane kiedyś jako ostateczne wykończenie wyprawy cementowo-wapienne obecnie traktuje się głównie jako podkład pod gładź lub sztablaturę.

 

Ściany na gładko

 

Taki efekt można uzyskać, wykończając je gładzią gipsową. Można ją ułożyć na tynku cementowym, cementowo-wapiennym lub gipsowo-wapiennym – nie tylko nowym, ale też na starych wyprawach, jeśli tylko nie są zniszczone. Przed nałożeniem gładzi podłoże trzeba odpowiednio przygotować: ze starych tynków usunąć szczotką pył, brud, resztki starych powłok malarskich i tłuste plamy. I stary, i nowy tynk trzeba zagruntować, aby poprawić przyczepność warstw gładzi. Gładź nakłada się w dwóch warstwach – ich łączna grubość ma średnio ok. 2 mm, więc tynk pod nią musi być równy.

 

Ściany można też wykończyć sztablaturą: będą wtedy gładsze niż wykończone gładzią gipsową. Sztablaturę – podobnie jak gładź – można układać na tynkach cementowo-wapiennych i gipsowych. Układa się ją w dwóch warstwach, z których zewnętrzną (z gipsu modelarskiego), grubości 1–2 mm, wygładza się na mokro pacą stalową.

 

Uwaga! Kiedy stosuje się gips, trzeba pamiętać o tym, że powoduje on korozję stali. Dlatego gwoździe, dyble i kątowniki, z którymi będzie miał styczność tynk gipsowy, powinny być ocynkowane lub zabezpieczone farbą podkładową.

 

Podsumowując: jeśli chcemy mieć ściany wykończone standardowo, wybierzmy układane na mokro tynki gipsowe lub wapienno-gipsowe. Jeśli ściany mają być idealnie gładkie, możemy zlecić nałożenie tynku cementowo-wapiennego lub gipsowego, a potem – wygładzenie go gładzią gipsową lub sztablaturą.

 

Należy pamiętać, że sztablatura jest dużo droższa od zwyczajnych tynków czy gładzi gipsowej: wykończenie ściany sztablaturą kosztuje 40–50 zł za 1m2, tynkiem gipsowym 20–30 zł za 1m2, a gładzią gipsową 15–20 zł za 1 m2. Dlatego też stosuje się ją głównie tam, gdzie gładkość ściany ma być sama w sobie elementem dekoracyjnym.

 

Olimpia Wolf

Pobierz artykuł w PDF Ściany wewnętrzne

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny