Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2008
Centralne odkurzanie
System centralnego odkurzania to sieć przewodów w ścianach domu połączonych z gniazdami ssawnymi w pomieszczeniach oraz jednostka centralna, czyli odkurzacz dużej mocy, zamontowany na stałe w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub kotłowni. Dlaczego warto go mieć?

Centralne odkurzanie
(fot. Klimawent)
Do sprzątania używa się giętkiego węża (znanego z odkurzaczy przenośnych, tylko znacznie dłuższego, bo takiego, który ma 9 m lub więcej) oraz podłączonych do niego różnych ssawek.

 

Szczególnym elementem systemu mogą być automatyczne szufelki, czyli szczelinowe gniazda ssawne montowane przy powierzchni podłogi, przez które odkurzacz może wciągać zanieczyszczenia zmiecione zwykłą szczotką. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Zalety

Jaka jest najważniejsza różnica między odkurzaczem centralnym a odkurzaczami przenośnymi? Nie jest to ani automatyczna szufelka (owszem, wygodne rozwiązanie), ani bardzo długi wąż, ani nawet to, że nie trzeba za sobą ciągnąć i nosić odkurzacza (choć to również wygoda). Ta różnica to zupełne wyeliminowanie z cyrkulacji zassanego powietrza.

 

W najdoskonalszym nawet modelu odkurzacza tradycyjnego powietrze przechodzące przez worek z kurzem wydmuchiwane jest bowiem z powrotem do sprzątanego pomieszczenia, gdy tymczasem odkurzacz centralny wydmuchuje powietrze na zewnątrz budynku. A to znaczy, że nie zdmuchuje kurzu z niesprzątniętych jeszcze powierzchni i nie powoduje zanieczyszczania powietrza w domu.

 

Podczas sprzątania odkurzaczem centralnym nie unosi się w domu zapach (w rzeczywistości jest to zapach kurzu podgrzanego przez turbinę silnika i wydmuchiwanego z powrotem do otoczenia) charakterystyczny dla odkurzaczy przenośnych dowolnego typu, często nawet tych z bardzo wymyślnym układem filtrów.

 

Odkurzaczem centralnym sprząta się szybko. Ma on nieporównywalnie lepszą wydajność i większe podciśnienie w stosunku do systemów przenośnych. Aby rozpocząć sprzątanie, wystarczy wsunąć koniec węża do gniazda ssawnego i system uruchomi się automatycznie. Można go też wyłączać i włączać przyciskiem w uchwycie węża.

Montaż

Montaż instalacji systemu odkurzania centralnego nie jest skomplikowany. Nie wymaga specjalistycznych narzędzi ani szczególnie trudnego projektu. Ale wykonanie instalacji warto powierzyć fachowcom. Warto również zapoznać się z błędami, które mogą popełnić wykonawcy, tak aby przy odbiorze robót być w pełni świadomym zasady działania systemu i jego ewentualnych usterek.

 

Projekt. Rozkład przewodów i gniazd ssawnych w ścianach powinien być zgodny z podstawową zasadą: rurociąg jest tym lepszy, im krótszy i im mniej w nim jest zmian kierunków przepływu.

 

Gniazda. Dziewięciometrowym wężem można posprzątać nawet 100 m2 powierzchni z jednego lub dwóch gniazd na jednej kondygnacji. Gniazda powinny być tak rozmieszczone, aby cały dom mógł być sprzątany odkurzaczem centralnym, a więc by nie trzeba było korzystać z odkurzacza przenośnego nawet na strychu czy w piwnicy. Również w garażu warto zainstalować gniazdo ssawne, aby można było sprzątać auto. Jeśli garaż nie przylega do domu, rurę instalacyjną należy poprowadzić w gruncie na głębokości min. 50 cm.

 

Przewód wydechowy. Jest to rura, którą powietrze, po oczyszczeniu w jednostce centralnej, wydmuchiwane jest na zewnątrz domu. Przewód ten nie powinien mieć więcej niż 6 metrów długości, a jeśli musi być dłuższy, powinien być więk- szej średnicy niż przewód standardowy, który ma średnicę 52 mm (tylko na tym odcinku może być to wyjątkowo rura kanalizacyjna o średnicy 75 mm).

 

Wyrzutnia powietrza. Czyli wylot rury wyprowadzającej powietrze na zewnątrz. Jest detalem, który nie rzuca się w oczy, ale należy ją umieścić w możliwie mało widocznym miejscu, gdyż wydobywające się z niej powietrze będzie zawierało trochę kurzu, więc po kilku latach ściana pod wyrzutnią się zabrudzi. Z tego powodu wyrzutni nie należy umieszczać wyżej niż 30 cm nad poziomem terenu.

 

Powietrze jest wydmuchiwane z prędkością przekraczającą często 100 km/h, czemu towarzyszy hałas, który rozprzestrzenia się tym dalej, im wyżej usytuowana jest wyrzutnia. Jest to drugi powód przemawiający za umieszczeniem wyrzutni jak najniżej. Nie ma obawy, że zostanie ona zatkana przez śnieg, bo wydmuchiwane przez odkurzacz powietrze jest gorące (do 75°C), więc na pewno znajdzie sobie ujście nawet przez zaspę śniegową.

 

Zasady montażu. Elementy instalacji wykonane z PCV łączy się specjalnym klejem, który stapia klejone powierzchnie. Takie połączenia są trwałe i gwarantują nieograniczoną w czasie szczelność instalacji.

 

Maciej Lichterowicz

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Pobierz artykuł w PDF Centralne odkurzanie

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje