Materiałów do wykonania podjazdu i ścieżek jest wiele, jednak podczas ich wyboru trzeba pamiętać, że nawierzchnię powinno się traktować jako część kompozycji, do której należą budynek, jego elewacja i otaczający go ogród oraz ogrodzenie.
(fot. Libet)
Trakty ogrodowe służą nie tylko do komunikacji: dobrze zaplanowane podkreślają kompozycję ogrodu i uatrakcyjniają go. Materiały na ścieżki i podjazdy mogą być różne – mniej lub bardziej trwałe, ale wszystkie muszą być odporne na mróz i ścieranie.
Projekt nawierzchni
Przed zakupem materiału na nawierzchnię i wykonaniem jej warto dokładnie zaplanować przebieg ścieżek i kształt oraz wielkość podjazdu. Można wyznaczyć je w dwojaki sposób:
kierować się przebiegiem wydeptanych szlaków,
poprowadzić ścieżki na podstawie projektu nawierzchni. Aby samodzielnie sporządzić taki projekt, potrzebny jest plan działki z uwzględnieniem istniejących i planowanych obiektów (budynki, roślinność, elementy małej architektury). W projekcie nawierzchni powinien być określony także jej rodzaj. Projekt najlepiej powierzyć architektowi krajobrazu lub zamówić go w firmie oferującej kostkę (często jest on wliczony w cenę kostki).
Trzeba też uwzględnić rodzaj gruntu, na jakim ma być podjazd czy ścieżka. Znajomość poziomu wód gruntowych przyda się do zaprojektowania systemu odwodnienia. Wszystkie nawierzchnie powinno się zaprojektować z niewielkim spadkiem (co najmniej 2%). Nawierzchnie dochodzące do samego budynku powinny mieć także nachylenie podłużne (od ściany w kierunku ogrodu).
Materiały i na podjazd, i na ścieżkę
Najpopularniejszymi materiałami na podjazdy i ścieżki są: kostka betonowa, kostka kamienna, klinkier. Kostka betonowa. Bardzo trwałe ścieżki i podjazdy można ułożyć z kostki betonowej, którą produkuje się z wibrowanego, prasowanego pod ciśnieniem betonu. Kostka może mieć różny kształt (prostokątny, sześciokątny czy nieregularny). Można z niej układać podjazdy, parkingi i ścieżki o prostych lub krzywoliniowych zarysach, a na samej nawierzchni – prostoliniowe lub faliste wzory.
Kostka kamienna. Kamienna nawierzchnia wygląda szlachetnie i wspaniale komponuje się z zielenią. Kolory kostek kamiennych to naturalne barwy skał w różnych odcieniach beżu i szarości aż po czerń. Nawierzchnie kamienne często pokrywają porosty, mchy i glony, które je wizualnie postarzają. W ogrodach stosuje się zarówno skały twarde – nienasiąkliwe, trudne w obróbce i odporne na ścieranie oraz ściskanie (granit, bazalt, sjenit), jak i miękkie – nasiąkliwe, łatwe w obróbce, mniej odporne na ścieranie i ściskanie (piaskowiec, wapień). Rzadziej stosuje się marmury, kwarcyt, porfir i serpentynit.
Kostki kamienne powinno się układać szerszą powierzchnią ku dołowi. Kostki bazaltowej nie zaleca się stosować na pochyłych podjazdach, gdyż po deszczu jest bardzo śliska.
Klinkier. Ma intensywną, trwałą barwę (żółtą, czerwoną, brązową, grafitową, może być też cieniowany). Jego powierzchnia może być gładka lub fakturowana. Klinkier to bardzo trwały i efektowny materiał. Jest mrozoodporny, odporny na ścieranie, nienasiąkliwy i niewrażliwy na działanie substancji chemicznych (w tym oleju silnikowego). Nadaje się na ścieżki oraz podjazdy – nawet dla ciężkich samochodów.
Do kostki klinkierowej można dokupić obrzeża z tego samego materiału.