Kup pan pałac

Kup pan pałac
Nieraz są to małe, skromne dworki z zapadniętym dachem. Zapomniane, pokryte mchem, a nieraz okazałe pałace, którym przywrócono dawną świetność. Te ostatnie kuszą odremontowanymi wnętrzami, kłują w oczy czerwonym dachem i zapraszają do przechadzki po przepięknie utrzymanych ogrodach, gdzie za każdym drzewem czai się przeszłość.
Kto w nich mieszka? Książęta z bajki, śpiące królewny czy zwykli ludzie, miłośnicy zwiększonej powierzchni mieszkalnej?

Kup pan pałac
Wiele zamków i pałaców to dziś hotele, restauracje albo muzea, ale żeby tak sobie mieszkać w domu, po którym można jeździć rowerem, to mało kto się odważy. Komu chciałoby się myć dziesiątki okien, ścierać kurz z koralikowych żyrandoli i myć hektary podłóg?!

 

Jeśli dodać do tego park z ogrodem, którego nie sposób obejść w jeden dzień, budynki gospodarcze, w których zmieściłoby się piętnaście TIR-ów i kilkaset metrów kwadratowych przeciekającego dachu, to łatwo sobie wyobrazić nierealność takiego przedsięwzięcia.

 

Zdarza się jednak, że w zabytkowych budowlach toczy się normalne, codzienne życie. W wysokich, przestronnych pokojach mieszkają ludzie, po parku biegają dzieci, a na dziedziniec podjeżdżają samochody. Powojenna rzeczywistość podarowała często unikalne zabytki wiejskiej społeczności, która nie dość, że z nich korzystać nie umiała, to na dokładkę przyłożyła rękę do ich rychłego upadku. Większość popegeerowskich wsi może poszczycić się niszczejącym pałacykiem lub dworkiem, którego ruin strzegą nieprzebyte gąszcze parkowych roślin.

 

O dawnej świetności świadczą jedynie archiwalne zdjęcia przechowywane przez potomków byłych właścicieli, którzy w poszukiwaniu swoich korzeni przemierzają Europę. Zajeżdżają przed rozpadające się ogrodzenie, patrzą z sentymentem i zdziwieniem, jak obraca się w perzynę przeszłość ich rodziny. Niektórzy wracają, podejmują heroiczny wysiłek i próbują tchnąć życie w stare mury. Walczą z wilgocią, odpadającym tynkiem i okoliczną ludnością, która przez lata traktowała obiekt jako źródło opału i materiałów budowlanych.

Poigrajmy sobie z czasem…

Sułów. Małe, ciche miasteczko na Dolnym Śląsku. Do schludnego, okolonego kolorowymi kamieniczkami ryneczku schodzą się wąskie uliczki wciśnięte w szpalery niskich, parterowych domków. Jedna z tych uliczek prowadzi do pałacu (na zdjęciu otwierającym artykuł). Za parkanem, pomiędzy drzewami prześwitują jasne mury. Budowla powstała w latach 80. XVII wieku, później była wielokrotnie przebudowywana i modernizowana, ostatnio w latach 60. XX wieku, co dało szansę na dotrwanie jej w niezłej kondycji do dziś.

 

Aktualny właściciel – Włoch – ma doświadczenie w przywracaniu pałaców do dawnej świetności. Jego zasługą jest renowacja obiektów w Wielkiej Lipie i Siemianicach. Pałac w Sułowie, pokryty nowym dachem, czeka w kolejce na remont. Może już niedługo stare platany dadzą cień spragnionym chłodu spacerowiczom, a wędkarze znów zasiądą na brzegach, porośniętych dziś rzęsą, zielonych stawów sułowskiego parku. Dziś tylko dzieci przekradają się przez dziurę w płocie, żeby pobawić się w chowanego wśród pięknych, pomnikowych drzew.

 

Sztynort. Wieś na Mazurach, gościnna przystań gromadzi latem setki żeglarzy. Ci, którzy przyjeżdżają tu od lat, są świadkami upadku dawnej posiadłości rodu Lehndorffów, byłych właścicieli urokliwego pałacu, zamieszkujących tę miejscowość od XVI wieku. Swój obecny kształt główna część pałacu zawdzięcza Marii Eleonorze Donhoff, która w XVII wieku na ruinach poprzedniej budowli, najprawdopodobniej spalonej, postawiła nowy, piękny pałac z widokiem na Jezioro Sztynorckie.

 

Pod koniec XIX wieku pałac rozbudowano i zmodernizowano, dobudowano skrzydła boczne, wieże i kilka elementów małej architektury. Niestety proza powojennych czasów nie pozwoliła przetrwać temu zabytkowi. Kiedy pierwszy raz zawitałam tam pod koniec lat 70., pałac był w niezłej kondycji, ale już wymagał remontu. Z mojego kolejnego pobytu w Sztynorcie 18 lat później pamiętam ogromne, drewniane schody, które z holu na parterze wiodły na piętro. Już wtedy nie wolno było po nich chodzić, a uwijający się w środku budynku robotnicy zdawali się dawać nadzieję na lepszą przyszłość sztynorckiego pałacu.

 

Niestety, kiedy latem 2007 roku przyjechałam tu po długiej przerwie, wyleczyłam się do reszty ze złudzeń. Jako jedyni mieszkańcy pałacu przywitały mnie bociany, które uwiły sobie gniazdo na jednym z kominów. Pałac w opłakanym stanie czeka na swój koniec. Przedzierając się przez morze pokrzyw, dotarłam do małej kaplicy ukrytej w parku. Ona też niedługo przestanie istnieć niszczona przez wilgoć i korzenie drzew. Biskup Ignacy Krasicki podobno mawiał, bywając w sztynorckim pałacu: „Kto ma Sztynort, ten ma Mazury”, dziś można powiedzieć tylko: kto ma Sztynort, ten ma ruinę.

 

Katarzyna Lewańska-Tukaj

Pobierz artykuł w PDF Kup pan pałac

Pozostałe artykuły z tego numeru
Naprawdę tanie ciepło
Pompy ciepła stają się w Polsce coraz popularniejszym źródłem ogrzewania. Większość inwestorów wybiera jednak urządzenia z kolektorami gruntowymi. Działania takie podyktowane są przekonaniem, że w klimacie naszego kraju pompy powietrzne nie są w stanie zapewnić komfortu cieplnego. Przykład z Bydgoszczy pokazuje jednak, że nie wszyscy mają tego rodzaju obawy.
Naprawdę tanie ciepło
Jak przygotować ogród do zimy
Podczas jesiennych porządków trzeba nie tylko przygotować ogród do zimy, ale zadbać też o narzędzia i uporządkować wszystko, co będzie potrzebne wiosną.
Jak przygotować ogród do zimy
Sauna
Sauna – broń do walki z przeziębieniami. Kąpiele w saunie hartują organizm – wzmacniają układ immunologiczny, przynoszą ulgę w bólach głowy i wielu dolegliwościach układu oddechowego.
Sauna
Ogrodzenie działki
Ogrodzenie powinno być dopełnieniem domu, to znaczy pasować do jego charakteru, bryły, stylu i wykończenia elewacji. Lepiej go nadmiernie nie zdobić, bo będzie wyglądało pretensjonalnie. Dobrze, jeśli da się stylem dopasować do okolicznej architektury, choć w Polsce to nie zawsze się udaje...
Ogrodzenie działki
Nawierzchnie ogrodowe
Materiałów do wykonania podjazdu i ścieżek jest wiele, jednak podczas ich wyboru trzeba pamiętać, że nawierzchnię powinno się traktować jako część kompozycji, do której należą budynek, jego elewacja i otaczający go ogród oraz ogrodzenie.
Nawierzchnie ogrodowe
Wygodna oranżeria
Poranna kawa w otoczeniu pnączy bluszczu kanaryjskiego, zapachu dojrzałej mandarynki i odprężającego widoku karmazynowych płatków kwitnącej róży chińskiej to prawdziwa rozkosz.
Wygodna oranżeria
Komin ceramiczny czy stalowy?
Pytanie czytelnika: Jesteśmy na etapie projektowania naszego domu. Do jego ogrzewania wybraliśmy kocioł gazowy. Od architekta wiemy, że kocioł można podłączyć do komina stalowego lub ceramicznego komina prefabrykowanego, a także że ceramiczne kominy prefabrykowane lepiej pasują do tradycyjnych domów, a stalowe – do bardziej nowoczesnych.
Komin ceramiczny czy stalowy?
Rynny z PVC czy metalowe
PYTANIE CZYTELNIKA Na budowie naszego domu wkrótce rozpocznie się układanie pokrycia dachu. Czas zatem podjąć decyzję co do orynnowania, tymczasem jedni znajomi polecają mi plastikowe – bo tanie i odporne na korozję, inni zaś radzą metalowe, bo tradycyjne i wytrzymałe na zmiany temperatury. Nie wiem, kogo mamy posłuchać?
Rynny z PVC czy metalowe
Ściany wewnętrzne
Jeśli ściany w domu zaczynają zwracać naszą uwagę, zapewne czas na odnawianie. Najpierw trzeba w nich wypełnić ubytki, ale czasem też - wygładzić tynk. Niekiedy trzeba nawet zerwać stary i otynkować ściany od nowa. A co z wykańczaniem?
Ściany wewnętrzne
Uzdatnianie wody
Woda z wodociągu powinna spełniać wszystkie wymagania higieniczno-zdrowotne, ale zwykle jest niesmaczna. W wodzie zaś z własnego ujęcia mogą znajdować się zanieczyszczenia, choć jej smak nam odpowiada. Receptą zarówno na smak jak i na jakość wody jest uzdatnianie!
Uzdatnianie wody
Centralne odkurzanie
System centralnego odkurzania to sieć przewodów w ścianach domu połączonych z gniazdami ssawnymi w pomieszczeniach oraz jednostka centralna, czyli odkurzacz dużej mocy, zamontowany na stałe w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub kotłowni. Dlaczego warto go mieć?
Centralne odkurzanie
Bramy garażowe
Czym się kierować, żeby dokonać dobrego wyboru? Czy można znaleźć niedrogą bramę, która będzie wygodna w użytkowaniu? Czym różni się brama uchylna od segmentowej?
Bramy garażowe
Folie do dachów spadzistych
Od kiedy zaczęliśmy mieszkać na poddaszach, musimy chronić ich ocieplenie przed wilgocią. Bywało to często nieskuteczne, dopóki nie wynaleziono folii, które nie przepuszczają wody, ale też nie zatrzymują pary wodnej.
Folie do dachów spadzistych
Klimatyzacja
Gorące lato już minęło, ale wkrótce nadejdzie znowu. A z nim nowe fale upałów. Warto więc skorzystać z obniżek posezonowych i zamontować w domu klimatyzację.
Klimatyzacja
Wentylacja
Kilkanaście lat temu domy zawdzięczały dobrą wentylację naturalnym ruchom powietrza przewiewającego przez nieszczelne okna i drzwi. Budynki obecnie budowane są szczelne, dobrze ocieplone i by zapewnić w nich ciągły dopływ świeżego powietrza, niezbędne jest wspomaganie naturalnych procesów, czyli wentylacja mechaniczna. Najlepiej jeśli jest wyposażona w rekuperator
Wentylacja
58 modeli polecanych pomp ciepła
Uwzględniając wiszącą w powietrzu podwyżkę dla abonentów o 23%, ceny gazu używanego w naszych domach wzrosną w tym roku w sumie o ponad 40%. Na tym nie koniec podwyżek, bo gaz importowany z Gazpromu ma zdrożeć do końca roku o 1/3, do poziomu 550 USD/1000 m3. To dobra wiadomość... dla użytkowników i dostawców pomp ciepła.
58 modeli polecanych pomp ciepła
Kotły kondensacyjne
Jak zbudować dom, by jak najmniej wydawać na jego ogrzewanie? Przede wszystkim – wybrać racjonalny projekt, a potem ocieplić dom lepiej niż nakazują normy, by do ogrzewania zużywał jak najmniej energii. Tę ilość pomoże zredukować kocioł kondensacyjny, bo ma sprawność dużo wyższą niż „zwykłe” kotły.
Kotły kondensacyjne
Posadzki
Od wykończenia posadzki zależy styl, klimat i funkcjonalność pomieszczenia. Nieodpowiednie meble łatwo zmienić, wymiana posadzek jest znacznie bardziej skomplikowana, więc swoje wybory warto dobrze przemyśleć.
Posadzki
Wykańczanie ścian wewnętrznych
Ten etap prac to już prawie koniec zmagań z budową. Jeszcze tylko tynki, malowanie i z budowy zacznie robić się dom.
Wykańczanie ścian wewnętrznych
Elewacje
Elewacja jest rzeczywiście jak ubranie: zakładamy je, ale oglądają je przede wszystkim inni. Czy się spodoba? To będzie zależało od tego, czy dobrze dopasujemy je nie tylko do domu, ale też do jego otoczenia.
Elewacje
Dacza - wspomnienie lata
Nastała jesień. Powrót do pracy po letnim urlopie, jak co roku, był bolesny. Ale naładowani nową, pourlopową energią mamy szansę przetrwać do następnych wakacji. Gdzie odpoczywaliśmy?
Dacza - wspomnienie lata
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz