Poranna kawa w otoczeniu pnączy bluszczu kanaryjskiego, zapachu dojrzałej mandarynki i odprężającego widoku karmazynowych płatków kwitnącej róży chińskiej to prawdziwa rozkosz.
Można z niej korzystać, dobudowując wygodną, tj. prawidłowo zaprojekto Aby czerpać z dobrodziejstw, jakie daje oranżeria, nie wystarczy po prostu ją mieć. Prawdziwa radość jej użytkowania pojawi się tylko wtedy, gdy tzw. ogród zimowy będzie spełniał kilka podstawowych warunków.
(fot. TS Polska)
Aby czerpać z dobrodziejstw, jakie daje oranżeria, nie wystarczy po prostu ją mieć. Prawdziwa radość jej użytkowania pojawi się tylko wtedy, gdy tzw. ogród zimowy będzie spełniał kilka podstawowych warunków.
Projekt
Do stworzenia dobrego projektu oranżerii niezbędne są, oprócz doświadczonego architekta, konkretne ustalenia z właścicielem. Trzeba w nich określić do jakich celów wykorzystywana będzie oranżeria – do hodowli roślin, do spożywania posiłków czy też intensywnej pracy.
Kolejna kwestia to liczba osób, które będą z niej korzystać. I ostatnia sprawa – rodzaj roślin, jakie mają zdobić ogród.
Na podstawie tych informacji architekt zaproponuje rozwiązanie najbardziej zbliżone do oczekiwań inwestora – uwzględniając przy tym poniższe czynniki.
Strony świata Usytuowanie ogrodu względem określonej strony świata ma wpływ na rozwój roślin oraz pośrednio na energetyczne korzyści dla domu.
Ekspozycja południowa. W bardzo słoneczne letnie dni w oranżerii może być zbyt gorąco, a silne promienie mogą poparzyć rośliny. Rozwiązaniem tych problemów są osłony przeciwsłoneczne, które pozwalają dostosować ilość dochodzącego światła do określonych warunków pogodowych i pór roku. Wystawiony na silne słońce ogród trzeba też systematycznie wietrzyć. Z drugiej strony oranżeria nasłoneczniana przez długą część dnia może zmagazynować sporo ciepła – i umożliwić tym samym zmniejszenie kosztów ogrzewania ogrodu oraz pomieszczeń do niego przylegających.
Najprzyjemniejsze będą tu letnie wieczory – gdy na dworze robi się chłodno – tu w ogrzanym pomieszczeniu, ale bez palących promieni słonecznych, panuje przyjemny klimat.
Ekspozycja zachodnia. Sprawia, że ogród nagrzewa się w letnie popołudnia i wieczory – ciepło jest w nim gromadzone do późnych godzin nocnych, jednak rano może być tu chłodno. Usytuowanie to jest szczególnie korzystne dla roślin. To dobre miejsce także do spożywania kolacji lub do wykonywania popołudniowej pracy – kiedy słońce nie jest tak intensywne, aby przeszkadzało, ale przyjemne i wystarczające do oświetlenia miejsca pracy.
Ekspozycja północna. Ogród wystawiony na tę stronę świata jest relatywnie chłodnym miejscem – w letnie upalne dni jest to przyjemna oaza, jednak zimą jej ogrzewanie pochłania ogromne koszty. Sprawdzą się tu jedynie rośliny cieniolubne; dla pozostałych będzie zbyt ciemno (szczególnie zimą) i staną się wiotkie, blade, a ich pędy nienaturalnie wydłużone.
Ekspozycja wschodnia. Podobnie jak ogród położony od strony zachodniej zapewnia dobre warunki rozwoju roślinom. Lekko nagrzewa się rannym i przedpołudniowym słońcem. W pozostałej części dnia jest wystarczająco doświetlony i nie przegrzewa się. To idealne miejsce nie tylko do wypicia porannej kawy i spożywania śniadań, ale i do całodziennego przebywania.