Klimatyzacja

Klimatyzacja

Gorące lato już minęło, ale wkrótce nadejdzie znowu. A z nim nowe fale upałów. Warto więc skorzystać z obniżek posezonowych i zamontować w domu klimatyzację.

Klimatyzacja
(fot. Daikin)

Chociaż klimatyzacja nie jest w domu niezbędna, jednak zamontowanie jej lub brak wydatnie wpływają na nasze samopoczucie latem. Prawidłowo wykonana klimatyzacja stwarza warunki, w których człowiek czuje się komfortowo i wygodnie. Zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności.

 

Jednak to kosztuje i to sporo – koszt pracy jednego zwykłego klimatyzatora wynosi 50–100 zł miesięcznie. Dlatego popularne stają się także systemy uproszczone lub bazujące na zupełnie innych rozwiązaniach technicznych, tak żeby później można było z nich tanio korzystać.

Klimatyzatory i ich rodzaje

Najpopularniejszym sposobem ochładzania domu są klimatyzatory, a dzięki temu, że ich cena ciągle spada, stają się coraz bardziej dostępne dla przeciętnych inwestorów. Proste modele tylko chłodzą, droższe mogą także ogrzewać i osuszać pomieszczenia.

 

Jednego tylko klimatyzatory nie robią – nie doprowadzają świeżego powietrza do pomieszczeń, a zatem nie zastępują wentylacji. Klimatyzacja musi być zatem dodatkową instalacją – oprócz, a nie zamiast wentylacji, co oczywiście oznacza dodatkowy koszt.

 

Przenośne czy stacjonarne?

 

Do wyboru mamy dwa rodzaje klimatyzatorów – przenośne i typu split. Przenośny możemy dowolnie przestawiać i korzystać z niego w pomieszczeniu, w którym właśnie przebywamy. Jest gotowy do pracy od razu po przyniesieniu ze sklepu. Stacjonarny, zamontowany na stałe na ścianie lub suficie w wybranym pomieszczeniu, będzie chłodził jedynie to pomieszczenie, w którym się znajduje.

 

Monoblok czy split?

 

Klimatyzatory monoblokowe. Mają wszystkie elementy w jednej obudowie. W wersji przenośnej taki klimatyzator pracuje bardzo głośno. Są też klimatyzatory monoblokowe stacjonarne – są nimi klimatyzatory okienne. Na zewnątrz okna wystawia się ich część hałasującą, cichsza montowana jest od strony pomieszczenia. Wadą tych klimatyzatorów jest zmniejszenie powierzchni okna, niezbyt estetyczny wygląd i nie do końca wyeliminowany hałas.

 

Klimatyzatory typu split. W większości urządzeń sprężarka, urządzenie rozprężne i skraplacz – elementy, które najbardziej hałasują, wystawiane są za okno jako jednostka zewnętrzna, a cichszą jednostkę wewnętrzną montuje się w pomieszczeniu. Tak właśnie skonstruowane są klimatyzatory typu split, zarówno przenośne, jak i montowane na stałe. Obydwie części połączone są cienkimi rurkami freonowymi, które na zewnątrz wyprowadza się z klimatyzatorów stacjonarnych – przez otwory w ścianie, a z przenośnych – przez uchylone okno.

 

Najpopularniejsze i najnowocześniejsze

 

Za takie uważa się klimatyzatory stacjonarne typu split, o których można powiedzieć, że zdominowały rynek. Są wydajne i ekonomiczne, a jednocześnie ciche. Nie zajmują też wiele miejsca, a najczęściej montuje się je przy suficie. Najpopularniejsze są nieduże i estetycznie wykonane klimatyzatory ścienne, przeznaczone do niewielkich pomieszczeń, a więc odpowiednie do domów jednorodzinnych. Oprócz ściennych produkuje się też klimatyzatory:

  • przypodłogowo-podsufitowe, które montuje się na ścianie przy suficie lub podłodze,
  • kasetonowe (wbudowywane w sufit podwieszany),
  • kanałowe – rzadko stosowane w domach jednorodzinnych.


Szczególnie warte polecenia są klimatyzatory przypodłogowo-przysufitowe. Gdy są zamontowane pod parapetem, blokują napływ gorącego powietrza z zewnątrz, a jeżeli pod sufitem – nadmuchiwane przez nie chłodne powietrze rozpływa się równomiernie po suficie i łagodnie opada, mieszając się z ciepłym, dzięki czemu nie odczuwamy strug chłodnego powietrza.

 

Szczególną uwagę warto zwrócić na klimatyzatory z pompą ciepła, która umożliwia przełączenie urządzenia na tryb pracy grzewczej: w ten sposób można go używać w okresach przejściowych, kiedy nie warto jeszcze uruchamiać centralnego ogrzewania. Trzeba jednak pamiętać, że taki klimatyzator nie zastąpi podstawowego systemu grzewczego.

 

Choć niektóre pracują nawet wówczas, gdy na zewnątrz jest 15-stopniowy mróz, jednak ich skuteczność grzania jest wtedy niewielka, a więc nie są w stanie ogrzać pomieszczenia w wystarczającym stopniu. Minimalna temperatura pracy urządzenia zależy od czynnika chłodniczego i olejów zastosowanych w klimatyzatorze – warto się o to dowiedzieć od sprzedawcy urządzenia.

 

Nowoczesnym rozwiązaniem jest klimatyzator z inwerterem, w którym temperatura wydmuchiwanego powietrza zmienia się w sposób płynny w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu. Klimatyzator ten ochładza tylko taką ilość powietrza, jaka jest w danej chwili potrzebna, dzięki czemu można zaoszczędzić nawet 30% energii w porównaniu ze zwykłym klimatyzatorem, a ochłodzenie pomieszczenia zajmuje dwukrotnie mniej czasu. Chociaż klimatyzatory te są dużo droższe niż „zwykłe”, naprawdę są warte swej ceny.

 

Niektóre firmy oferują nawet modele, w których zamontowany jest czujnik do mierzenia temperatury we wskazanej przez użytkownika części pomieszczenia: do tej temperatury urządzenie dostosowuje ilość nawiewanego powietrza. Dzięki temu koszty chłodzenia są jeszcze niższe, a komfort pracy urządzenia – wyższy.

 

Monika Czeczotek

Pobierz artykuł w PDF Klimatyzacja

Pozostałe artykuły z tego numeru
Naprawdę tanie ciepło
Pompy ciepła stają się w Polsce coraz popularniejszym źródłem ogrzewania. Większość inwestorów wybiera jednak urządzenia z kolektorami gruntowymi. Działania takie podyktowane są przekonaniem, że w klimacie naszego kraju pompy powietrzne nie są w stanie zapewnić komfortu cieplnego. Przykład z Bydgoszczy pokazuje jednak, że nie wszyscy mają tego rodzaju obawy.
Naprawdę tanie ciepło
Jak przygotować ogród do zimy
Podczas jesiennych porządków trzeba nie tylko przygotować ogród do zimy, ale zadbać też o narzędzia i uporządkować wszystko, co będzie potrzebne wiosną.
Jak przygotować ogród do zimy
Sauna
Sauna – broń do walki z przeziębieniami. Kąpiele w saunie hartują organizm – wzmacniają układ immunologiczny, przynoszą ulgę w bólach głowy i wielu dolegliwościach układu oddechowego.
Sauna
Ogrodzenie działki
Ogrodzenie powinno być dopełnieniem domu, to znaczy pasować do jego charakteru, bryły, stylu i wykończenia elewacji. Lepiej go nadmiernie nie zdobić, bo będzie wyglądało pretensjonalnie. Dobrze, jeśli da się stylem dopasować do okolicznej architektury, choć w Polsce to nie zawsze się udaje...
Ogrodzenie działki
Nawierzchnie ogrodowe
Materiałów do wykonania podjazdu i ścieżek jest wiele, jednak podczas ich wyboru trzeba pamiętać, że nawierzchnię powinno się traktować jako część kompozycji, do której należą budynek, jego elewacja i otaczający go ogród oraz ogrodzenie.
Nawierzchnie ogrodowe
Wygodna oranżeria
Poranna kawa w otoczeniu pnączy bluszczu kanaryjskiego, zapachu dojrzałej mandarynki i odprężającego widoku karmazynowych płatków kwitnącej róży chińskiej to prawdziwa rozkosz.
Wygodna oranżeria
Komin ceramiczny czy stalowy?
Pytanie czytelnika: Jesteśmy na etapie projektowania naszego domu. Do jego ogrzewania wybraliśmy kocioł gazowy. Od architekta wiemy, że kocioł można podłączyć do komina stalowego lub ceramicznego komina prefabrykowanego, a także że ceramiczne kominy prefabrykowane lepiej pasują do tradycyjnych domów, a stalowe – do bardziej nowoczesnych.
Komin ceramiczny czy stalowy?
Rynny z PVC czy metalowe
PYTANIE CZYTELNIKA Na budowie naszego domu wkrótce rozpocznie się układanie pokrycia dachu. Czas zatem podjąć decyzję co do orynnowania, tymczasem jedni znajomi polecają mi plastikowe – bo tanie i odporne na korozję, inni zaś radzą metalowe, bo tradycyjne i wytrzymałe na zmiany temperatury. Nie wiem, kogo mamy posłuchać?
Rynny z PVC czy metalowe
Ściany wewnętrzne
Jeśli ściany w domu zaczynają zwracać naszą uwagę, zapewne czas na odnawianie. Najpierw trzeba w nich wypełnić ubytki, ale czasem też - wygładzić tynk. Niekiedy trzeba nawet zerwać stary i otynkować ściany od nowa. A co z wykańczaniem?
Ściany wewnętrzne
Uzdatnianie wody
Woda z wodociągu powinna spełniać wszystkie wymagania higieniczno-zdrowotne, ale zwykle jest niesmaczna. W wodzie zaś z własnego ujęcia mogą znajdować się zanieczyszczenia, choć jej smak nam odpowiada. Receptą zarówno na smak jak i na jakość wody jest uzdatnianie!
Uzdatnianie wody
Centralne odkurzanie
System centralnego odkurzania to sieć przewodów w ścianach domu połączonych z gniazdami ssawnymi w pomieszczeniach oraz jednostka centralna, czyli odkurzacz dużej mocy, zamontowany na stałe w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub kotłowni. Dlaczego warto go mieć?
Centralne odkurzanie
Bramy garażowe
Czym się kierować, żeby dokonać dobrego wyboru? Czy można znaleźć niedrogą bramę, która będzie wygodna w użytkowaniu? Czym różni się brama uchylna od segmentowej?
Bramy garażowe
Folie do dachów spadzistych
Od kiedy zaczęliśmy mieszkać na poddaszach, musimy chronić ich ocieplenie przed wilgocią. Bywało to często nieskuteczne, dopóki nie wynaleziono folii, które nie przepuszczają wody, ale też nie zatrzymują pary wodnej.
Folie do dachów spadzistych
Wentylacja
Kilkanaście lat temu domy zawdzięczały dobrą wentylację naturalnym ruchom powietrza przewiewającego przez nieszczelne okna i drzwi. Budynki obecnie budowane są szczelne, dobrze ocieplone i by zapewnić w nich ciągły dopływ świeżego powietrza, niezbędne jest wspomaganie naturalnych procesów, czyli wentylacja mechaniczna. Najlepiej jeśli jest wyposażona w rekuperator
Wentylacja
58 modeli polecanych pomp ciepła
Uwzględniając wiszącą w powietrzu podwyżkę dla abonentów o 23%, ceny gazu używanego w naszych domach wzrosną w tym roku w sumie o ponad 40%. Na tym nie koniec podwyżek, bo gaz importowany z Gazpromu ma zdrożeć do końca roku o 1/3, do poziomu 550 USD/1000 m3. To dobra wiadomość... dla użytkowników i dostawców pomp ciepła.
58 modeli polecanych pomp ciepła
Kotły kondensacyjne
Jak zbudować dom, by jak najmniej wydawać na jego ogrzewanie? Przede wszystkim – wybrać racjonalny projekt, a potem ocieplić dom lepiej niż nakazują normy, by do ogrzewania zużywał jak najmniej energii. Tę ilość pomoże zredukować kocioł kondensacyjny, bo ma sprawność dużo wyższą niż „zwykłe” kotły.
Kotły kondensacyjne
Posadzki
Od wykończenia posadzki zależy styl, klimat i funkcjonalność pomieszczenia. Nieodpowiednie meble łatwo zmienić, wymiana posadzek jest znacznie bardziej skomplikowana, więc swoje wybory warto dobrze przemyśleć.
Posadzki
Wykańczanie ścian wewnętrznych
Ten etap prac to już prawie koniec zmagań z budową. Jeszcze tylko tynki, malowanie i z budowy zacznie robić się dom.
Wykańczanie ścian wewnętrznych
Elewacje
Elewacja jest rzeczywiście jak ubranie: zakładamy je, ale oglądają je przede wszystkim inni. Czy się spodoba? To będzie zależało od tego, czy dobrze dopasujemy je nie tylko do domu, ale też do jego otoczenia.
Elewacje
Dacza - wspomnienie lata
Nastała jesień. Powrót do pracy po letnim urlopie, jak co roku, był bolesny. Ale naładowani nową, pourlopową energią mamy szansę przetrwać do następnych wakacji. Gdzie odpoczywaliśmy?
Dacza - wspomnienie lata
Kup pan pałac
Nieraz są to małe, skromne dworki z zapadniętym dachem. Zapomniane, pokryte mchem, a nieraz okazałe pałace, którym przywrócono dawną świetność. Te ostatnie kuszą odremontowanymi wnętrzami, kłują w oczy czerwonym dachem i zapraszają do przechadzki po przepięknie utrzymanych ogrodach, gdzie za każdym drzewem czai się przeszłość.
Kup pan pałac
Kup pan pałac
Nieraz są to małe, skromne dworki z zapadniętym dachem. Zapomniane, pokryte mchem, a nieraz okazałe pałace, którym przywrócono dawną świetność. Te ostatnie kuszą odremontowanymi wnętrzami, kłują w oczy czerwonym dachem i zapraszają do przechadzki po przepięknie utrzymanych ogrodach, gdzie za każdym drzewem czai się przeszłość.
Kup pan pałac
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz