Komin ceramiczny czy stalowy?

Komin ceramiczny czy stalowy?
Pytanie czytelnika: Jesteśmy na etapie projektowania naszego domu. Do jego ogrzewania wybraliśmy kocioł gazowy. Od architekta wiemy, że kocioł można podłączyć do komina stalowego lub ceramicznego komina prefabrykowanego, a także że ceramiczne kominy prefabrykowane lepiej pasują do tradycyjnych domów, a stalowe – do bardziej nowoczesnych.
Nam się wydaje, że do naszego budynku pasować mogą obydwa, więc nie możemy się zdecydować, który wybrać. Czy oprócz wyglądu jest między nimi jakaś różnica?

Komin ceramiczny czy stalowy?
(fot. Schiedel)
Redakcja: Obydwa rodzaje kominów skutecznie odprowadzają spaliny z pieców gazowych. Skoro budowa domu jeszcze się nie rozpoczęła, można zaplanować, ile pomieszczeń chce się ogrzewać, czy w domu będzie kominek, a jeśli tak, to w jakiej odległości od planowanych kanałów kominowych.

 

Nawet gdy się już zdecydowaliśmy na określony rodzaj paliwa do ogrzewania, możemy się też pokusić o prognozę, czy w przyszłości będziemy to zmieniać i także od tego aspektu uzależnić swój wybór.

Ceramiczne kominy prefabrykowane

Nazywane są też systemami kominowymi, ponieważ składają się z wielu elementów, które łączy się podczas montażu.

 

Produkuje się odmiany przystosowane do kotłów gazowych i olejowych oraz do kotłów na paliwa stałe i kominków. Są też uniwersalne kominy ceramiczne, które mogą odprowadzać spaliny zarówno z kotłów na gaz i olej, jak i z kotłów na paliwa stałe oraz kominków. Ceramiczny komin prefabrykowany składa się z następujących elementów:
  • wkład kominowy – rura kamionkowa lub z ceramiki szamotowej, przez którą odprowadzane są spaliny; kwasoodporna i odporna na działanie wysokiej temperatury,
  • izolacja termiczna – stosowana w niektórych systemach prefabrykowanych wełna o zwiększonej termoodporności wynoszącej 700°C; umieszcza się ją między wkładem kominowym a pustakami,
  • pustaki z betonu lekkiego – które stanowią osłonę zewnętrzną i zarazem konstrukcję nośną komina; na brzegach pustaków znajdują się małe wcięcia, które po zmontowaniu komina tworzą kanały wentylacyjne do odprowadzania wilgoci.
Na górze komina montuje się kolejno daszek, parasol, blachę kominową, a na dole – odskraplacz oraz wyczystkę, w której zbiera się kondensat – produkt uboczny spalania. Połączenie komina z kotłem wykonuje się przy użyciu trójnika.

 

Komin prefabrykowany można łatwo i szybko postawić: autoryzowanym przedstawicielom producenci zapewniają szkolenia, a do każdego zestawu dołączają dokładne instrukcje obsługi.

 

Pustaki ustawia się jeden na drugim, osadzając je na zaprawie cementowej lub cementowo-wapiennej. Do każdego pustaka wsuwa się kolejny odcinek rury ceramicznej i ewentualnie wełny mineralnej, jeśli komin wymaga izolacji. Rury łączy się kitem kwasoodpornym.

 

Komin prefabrykowany może być dostawiony do ściany zewnętrznej lub wewnętrznej, a te, które mają ocieplenie z wełny mineralnej, mogą być zbudowane na zewnątrz nawet jako wolno stojące.

 

Zalety ceramicznych kominów prefabrykowanych:
  • są łatwe w obróbce niezbędnej podczas montażu (elementy łatwo wiercić, ciąć, szlifować),
  • są odporne na pożar sadzy,
  • akumulują ciepło, czyli wolno stygną,
  • nie odkształcają się i nie korodują,
  • są odporne na działanie wysokiej temperatury oraz na wahania temperatury,
  • mają gwarancję dłuższą niż stalowe – średnio 30 lat.

 

Olimpia Wolf

Pobierz artykuł w PDF Komin ceramiczny czy stalowy?

Pozostałe artykuły z tego numeru
Naprawdę tanie ciepło
Pompy ciepła stają się w Polsce coraz popularniejszym źródłem ogrzewania. Większość inwestorów wybiera jednak urządzenia z kolektorami gruntowymi. Działania takie podyktowane są przekonaniem, że w klimacie naszego kraju pompy powietrzne nie są w stanie zapewnić komfortu cieplnego. Przykład z Bydgoszczy pokazuje jednak, że nie wszyscy mają tego rodzaju obawy.
Naprawdę tanie ciepło
Jak przygotować ogród do zimy
Podczas jesiennych porządków trzeba nie tylko przygotować ogród do zimy, ale zadbać też o narzędzia i uporządkować wszystko, co będzie potrzebne wiosną.
Jak przygotować ogród do zimy
Sauna
Sauna – broń do walki z przeziębieniami. Kąpiele w saunie hartują organizm – wzmacniają układ immunologiczny, przynoszą ulgę w bólach głowy i wielu dolegliwościach układu oddechowego.
Sauna
Ogrodzenie działki
Ogrodzenie powinno być dopełnieniem domu, to znaczy pasować do jego charakteru, bryły, stylu i wykończenia elewacji. Lepiej go nadmiernie nie zdobić, bo będzie wyglądało pretensjonalnie. Dobrze, jeśli da się stylem dopasować do okolicznej architektury, choć w Polsce to nie zawsze się udaje...
Ogrodzenie działki
Nawierzchnie ogrodowe
Materiałów do wykonania podjazdu i ścieżek jest wiele, jednak podczas ich wyboru trzeba pamiętać, że nawierzchnię powinno się traktować jako część kompozycji, do której należą budynek, jego elewacja i otaczający go ogród oraz ogrodzenie.
Nawierzchnie ogrodowe
Wygodna oranżeria
Poranna kawa w otoczeniu pnączy bluszczu kanaryjskiego, zapachu dojrzałej mandarynki i odprężającego widoku karmazynowych płatków kwitnącej róży chińskiej to prawdziwa rozkosz.
Wygodna oranżeria
Rynny z PVC czy metalowe
PYTANIE CZYTELNIKA Na budowie naszego domu wkrótce rozpocznie się układanie pokrycia dachu. Czas zatem podjąć decyzję co do orynnowania, tymczasem jedni znajomi polecają mi plastikowe – bo tanie i odporne na korozję, inni zaś radzą metalowe, bo tradycyjne i wytrzymałe na zmiany temperatury. Nie wiem, kogo mamy posłuchać?
Rynny z PVC czy metalowe
Ściany wewnętrzne
Jeśli ściany w domu zaczynają zwracać naszą uwagę, zapewne czas na odnawianie. Najpierw trzeba w nich wypełnić ubytki, ale czasem też - wygładzić tynk. Niekiedy trzeba nawet zerwać stary i otynkować ściany od nowa. A co z wykańczaniem?
Ściany wewnętrzne
Uzdatnianie wody
Woda z wodociągu powinna spełniać wszystkie wymagania higieniczno-zdrowotne, ale zwykle jest niesmaczna. W wodzie zaś z własnego ujęcia mogą znajdować się zanieczyszczenia, choć jej smak nam odpowiada. Receptą zarówno na smak jak i na jakość wody jest uzdatnianie!
Uzdatnianie wody
Centralne odkurzanie
System centralnego odkurzania to sieć przewodów w ścianach domu połączonych z gniazdami ssawnymi w pomieszczeniach oraz jednostka centralna, czyli odkurzacz dużej mocy, zamontowany na stałe w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub kotłowni. Dlaczego warto go mieć?
Centralne odkurzanie
Bramy garażowe
Czym się kierować, żeby dokonać dobrego wyboru? Czy można znaleźć niedrogą bramę, która będzie wygodna w użytkowaniu? Czym różni się brama uchylna od segmentowej?
Bramy garażowe
Folie do dachów spadzistych
Od kiedy zaczęliśmy mieszkać na poddaszach, musimy chronić ich ocieplenie przed wilgocią. Bywało to często nieskuteczne, dopóki nie wynaleziono folii, które nie przepuszczają wody, ale też nie zatrzymują pary wodnej.
Folie do dachów spadzistych
Klimatyzacja
Gorące lato już minęło, ale wkrótce nadejdzie znowu. A z nim nowe fale upałów. Warto więc skorzystać z obniżek posezonowych i zamontować w domu klimatyzację.
Klimatyzacja
Wentylacja
Kilkanaście lat temu domy zawdzięczały dobrą wentylację naturalnym ruchom powietrza przewiewającego przez nieszczelne okna i drzwi. Budynki obecnie budowane są szczelne, dobrze ocieplone i by zapewnić w nich ciągły dopływ świeżego powietrza, niezbędne jest wspomaganie naturalnych procesów, czyli wentylacja mechaniczna. Najlepiej jeśli jest wyposażona w rekuperator
Wentylacja
58 modeli polecanych pomp ciepła
Uwzględniając wiszącą w powietrzu podwyżkę dla abonentów o 23%, ceny gazu używanego w naszych domach wzrosną w tym roku w sumie o ponad 40%. Na tym nie koniec podwyżek, bo gaz importowany z Gazpromu ma zdrożeć do końca roku o 1/3, do poziomu 550 USD/1000 m3. To dobra wiadomość... dla użytkowników i dostawców pomp ciepła.
58 modeli polecanych pomp ciepła
Kotły kondensacyjne
Jak zbudować dom, by jak najmniej wydawać na jego ogrzewanie? Przede wszystkim – wybrać racjonalny projekt, a potem ocieplić dom lepiej niż nakazują normy, by do ogrzewania zużywał jak najmniej energii. Tę ilość pomoże zredukować kocioł kondensacyjny, bo ma sprawność dużo wyższą niż „zwykłe” kotły.
Kotły kondensacyjne
Posadzki
Od wykończenia posadzki zależy styl, klimat i funkcjonalność pomieszczenia. Nieodpowiednie meble łatwo zmienić, wymiana posadzek jest znacznie bardziej skomplikowana, więc swoje wybory warto dobrze przemyśleć.
Posadzki
Wykańczanie ścian wewnętrznych
Ten etap prac to już prawie koniec zmagań z budową. Jeszcze tylko tynki, malowanie i z budowy zacznie robić się dom.
Wykańczanie ścian wewnętrznych
Elewacje
Elewacja jest rzeczywiście jak ubranie: zakładamy je, ale oglądają je przede wszystkim inni. Czy się spodoba? To będzie zależało od tego, czy dobrze dopasujemy je nie tylko do domu, ale też do jego otoczenia.
Elewacje
Dacza - wspomnienie lata
Nastała jesień. Powrót do pracy po letnim urlopie, jak co roku, był bolesny. Ale naładowani nową, pourlopową energią mamy szansę przetrwać do następnych wakacji. Gdzie odpoczywaliśmy?
Dacza - wspomnienie lata
Kup pan pałac
Nieraz są to małe, skromne dworki z zapadniętym dachem. Zapomniane, pokryte mchem, a nieraz okazałe pałace, którym przywrócono dawną świetność. Te ostatnie kuszą odremontowanymi wnętrzami, kłują w oczy czerwonym dachem i zapraszają do przechadzki po przepięknie utrzymanych ogrodach, gdzie za każdym drzewem czai się przeszłość.
Kup pan pałac
Kup pan pałac
Nieraz są to małe, skromne dworki z zapadniętym dachem. Zapomniane, pokryte mchem, a nieraz okazałe pałace, którym przywrócono dawną świetność. Te ostatnie kuszą odremontowanymi wnętrzami, kłują w oczy czerwonym dachem i zapraszają do przechadzki po przepięknie utrzymanych ogrodach, gdzie za każdym drzewem czai się przeszłość.
Kup pan pałac
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz