Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2008
Sauna
Sauna – broń do walki z przeziębieniami. Kąpiele w saunie hartują organizm – wzmacniają układ immunologiczny, przynoszą ulgę w bólach głowy i wielu dolegliwościach układu oddechowego.

Sauna
(fot. Megiw)
Aby efektywnie korzystać z dobrodziejstw sauny, niezbędna jest systematyczność w zażywaniu kąpieli. Trudno jednak spełnić ten warunek, gdy sauny nie mamy na miejscu i musimy korzystać z publicznej, np. w klubie fitness.

 

Warto więc, najlepiej przy okazji remontu lub budowy domu, przewidzieć miejsce na saunę. Jej wymiary i rodzaje można dostosować do indywidualnych potrzeb, nadając im dowolne kształty.

 

Także formę kąpieli możemy dobrać do własnych preferencji.

 

Sauna sucha – szwedzka. W jej komorze panuje temperatura od 90oC do 110oC, a wilgotność mieści się w zakresie 5–20%. Kąpiel w takiej saunie odbywa się w suchym powietrzu (dla porównania – wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi 30–55%), chyba że piec ma parownik lub też będziemy często polewać wodą kamienie: wtedy wilgotność możemy zwiększyć nawet do 50%.

 

Sauna mokra – fińska. Temperatura w takiej saunie utrzymywana jest w granicach 70–90oC, a wilgotność – na poziomie 25–40%. Pomieszczenia wypełnia gorąca para wodna powstająca w czasie polewania kamieni wodą.

 

Sauna (inaczej łaźnia) parowa – turecka. Różni się od poprzedniej niższą temperaturą, od 40 do 55oC, i wyższą wilgotnością: kąpiel odbywa się w powietrzu o wilgotności 80–100%. Ściany kabin murowanych wykańcza się płytkami ceramicznymi lub kamiennymi, kabiny wolno stojące zaś wykonuje się z hartowanego szkła, aluminium lub tworzywa sztucznego.

 

Do mniej znanych rodzajów saun zalicza się:

 

Sauna ruska, zwana beczką, czyli łaźnia sucha szafkowa. Budową przypomina beczkę, w której ciało nagrzewa się od szyi w dół. Powietrze ogrzewane jest do temperatury 60–80oC. Czas zabiegu – 15–20 min.

 

Kabina infrared. Jej źródło ciepła stanowią promienniki na podczerwień. Emitowane przez nie ciepło wnika bezpośrednio w głąb ciała (do 4 cm). Polecana użytkownikom dysponującym małą powierzchnią pomieszczeń. Wystarczą wymiary zewnętrzne 1,2 × 1,2 × 2,8 m. Kabina infrared jest dwukrotnie tańsza od konwencjonalnych i trzykrotnie tańsza w użytkowaniu.

 

Projektanci saun obliczyli, że najbardziej komfortowe warunki w saunie są wówczas, gdy suma wartości temperatury i wilgotności jest równa 110, np. temperatura wynosi 85°C, a wilgotność – 25%. Warunki w saunach różnego rodzaju podano w tabeli 1.

Najlepsze miejsce na saunę

Nie jest niezbędne, by na saunę decydować się podczas projektowania domu, chociaż tak jest oczywiście najlepiej, bo wtedy łatwo doprowadzić w jej pobliże odpowiednie instalacje – elektryczną, wodną oraz wentylacyjną.

 

W takich sytuacjach warto pomyśleć o miejscu, które pomieści nie tylko saunę, ale także prysznic lub wannę do schładzania ciała oraz fotele lub leżankę do przepisowego odpoczynku. Jeżeli saunę planujemy zainstalować w starym, już wyposażonym domu – dobrze jest wygospodarować do tego celu oddzielny pokój.

 

Nie w każdym domu uda się poświęcić na saunę jeden z pokoi. Można wtedy spróbować wydzielić na nią miejsce w łazience. Wybór rozwiązań będzie oczywiście ograniczony wielkością tego pomieszczenia (tab. 2), ale właściwe rozplanowanie przestrzeni sprawi, że nawet na niewielkiej powierzchni będzie można wygodnie korzystać z ­sauny.

 

W krajach skandynawskich, a coraz częściej także u nas, spotyka się sauny urządzone w niewielkich budynkach wolno stojących w ogrodach.

 

Taki domek-sauna zbudowany jest z drewna sosnowego na planie sześcioboku lub ośmioboku i wyposażony w termoizolacyjne okno oraz w przeszklone drzwi. Elementy drewniane narażone na działanie czynników atmosferycznych zabezpieczone są bezbarwnym impregnatem, a drewnianą konstrukcję dachu pokrywa zwykle dachówka bitumiczna.

 

Domek-sauna nie wymaga pozwolenia na budowę i nie potrzebuje fundamentów – wystarczy jedynie utwardzić grunt. W każdej chwili domek-saunę można zdemontować i przenieść w inne miejsce. Niektóre sauny-domki są powiększone o dodatkowe miejsca do leżenia oraz przedsionek-przebieralnię.

 

Emilia Rosłaniec

Pobierz artykuł w PDF Sauna

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny