Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2007
Ściany zewnętrzne
Decyzje związane z budową ścian zewnętrznych to: dobranie materiału, konstrukcji i sposobu wykończenia. Podczas budowania warto dopilnować dokładnego ułożenia ocieplenia i wykonania nadproży. Co to jest λ i U? Współczynnik przewodności cieplnej λ jest podstawowym parametrem określającym termoizolacyjność materiałów budowlanych i izolacyjnych. Podawana jest w W/mK. Im mniejsza wartość tego współczynnika, tym...

Decyzje związane z budową ścian zewnętrznych to: dobranie materiału, konstrukcji i sposobu wykończenia. Podczas budowania warto dopilnować dokładnego ułożenia ocieplenia i wykonania nadproży.

Co to jest λ i U?

Współczynnik przewodności cieplnej λ jest podstawowym parametrem określającym termoizolacyjność materiałów budowlanych i izolacyjnych. Podawana jest w W/mK. Im mniejsza wartość tego współczynnika, tym lepszą możemy uzyskać izolacyjność cieplną. W przypadku materiałów termoizolacyjnych wartość tego współczynnika jest stała, niezależna od grubości warstwy izolacji. Współczynnik przenikania ciepła U określa izolacyjność termiczną przegrody o określonej grubości d: ściany, dachu, podłogi i posadzki. Jego jednostką jest W/(m2K), ponieważ U=λ/d.

Czy można zastosować

inne materiały ścienne niż przewidziane w projekcie? Dla poprawy parametrów lub zmniejszenia kosztów, przepisy dopuszczają zmianę materiałów do budowy ścian. Jednak użyte materiały muszą w zakresie izolacyjności cielnej, wytrzymałości oraz trwałości, zapewniać przynajmniej takie same własności ściany, jakie zostały zawarte w projekcie. O zastosowaniu innych materiałów decyduje kierownik budowy, który musi również dokonać odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy. Nie ma potrzeby występowania o urzędowe zatwierdzenie tych zmian.

Z jakich materiałów budujemy ściany zewnętrzne?

Ceramika tradycyjna – tylko ściany dwu- i trójwarstwowe. W zależności od wytrzymałości na ściskanie, można kupić ceramikę z oznaczeniem 3,5; 5; 7,5; 10; 15; 20 – im wyższa klasa, tym bardziej wytrzymały materiał. Muruje się ją na grube spoiny (12 mm), na zaprawę tradycyjną cementowo-wapienną lub ciepłochronną. Zawsze wykonuje się spoiny pionowe.

 

+ duża zdolność do akumulacji ciepła;
+ materiał jest odporny na ogień;
– niska izolacyjność termiczna.

 

Ceramika poryzowana – wszystkie rodzaje ścian. Muruje się na grube spoiny (12 mm). Producenci i wykonawcy (przy ścianach jednowarstwowych) polecają zaprawę ciepłochronną, która jeszcze lepiej zatrzymuje ciepło.

 

+ dobra termoizolacyjność;
+ duża zdolność do akumulacji ciepła;
+ materiał jest odporny na ogień;
+ łatwość murowania (zamiast spoin pionowych, łączenie na pióro i wpust lub na kieszeń wypełnianą zaprawą);
– znaczna nasiąkliwość;
– wyraźna kruchość (w stosunku do ceramiki zwykłej).

 

Beton komórkowy – wszystkie rodzaje ścian. W zależności od gęstości, można kupić bloczki w odmianach 350, 400, 500, 600 i 700. Ściany jednowarstwowe muruje się na cienkie spoiny (1-3 mm) na zaprawę klejową albo na grube spoiny (10-15 mm) na zaprawę ciepłochronną. Ściany wielowarstwowe najczęściej muruje się na grube spoiny używając zwykłej zaprawy.

 

+ wysoka termoizolacyjność;
+ łatwość obróbki (łatwo się go przycina);
– niska wytrzymałość na ściskanie;
– znaczna nasiąkliwość (ścian z betonu komórkowego nie należy długo pozostawiać bez wykończenia);
– wyraźna kruchość;
– niska izolacyjność akustyczna.

 

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Ściany zewnętrzne
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje