Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2007
Niedługo w standardzie?
W skład domu inteligentnego mogą wchodzić m.in.: 1 – sterowanie oświetleniem, 2 – sceny świetlne, 3 – przyciski alarmowe, 4 – sterowanie roletami i markizami, 5 – sterowanie instalacjami ogrodowymi, 6 – sterowanie wyposażeniem garażu Do najpopularniejszych zadań systemów inteligentnych należy zarządzanie światłem i dzięki temu można nieco oszczędzić na rachunkach. (fot. ISTPOL)Wydaje się...
W skład domu inteligentnego mogą wchodzić m.in.: 1 – sterowanie oświetleniem, 2 – sceny świetlne, 3 – przyciski alarmowe, 4 – sterowanie roletami i markizami, 5 – sterowanie instalacjami ogrodowymi, 6 – sterowanie wyposażeniem garażu
Do najpopularniejszych zadań systemów inteligentnych należy zarządzanie światłem i dzięki temu można nieco oszczędzić na rachunkach. (fot. ISTPOL)

Wydaje się dzisiaj, a potwierdzają to przedstawiciele firm, że największą barierą dla inteligentnych instalacji jest opór potencjalnych ich użytkowników. Na początku podnoszone są przez nich argumenty, że jest to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, a tak naprawdę chodzi o lęk przed ich obsługą. Dla takich finansowych i użytkowych opinii nie ma podstaw.

Jak wynika z analiz (prowadzonych przez firmy specjalizujące się w takich przedsięwzięciach), uzbrojenie domu w inteligentne instalacje to niewielki koszt w stosunku do wartości nieruchomości. Waha się w granicach 4-5% (w mieszkaniach jest taniej – 1,3-2,7%). Taki wynik może już oznaczać przynajmniej standardowe wyposażanie domów w inteligentne zarządzanie. Tym bardziej, że przyczynia się ono do niższych rachunków za eksploatację – elektroniczna kontrola domowego oświetlenia i płynne sterowanie ogrzewaniem są skuteczniejsze niż ludzka oszczędność. Poza tym inteligentny dom zwalnia nas z wielu czynności, na które tracimy czas i energię. Mowa tu o gaszeniu świateł, zamykaniu okien i żaluzji, regulacji kotła, podlewaniu ogrodu. Daje też większe poczucie bezpieczeństwa, gdy o czymś zapomnimy, na przykład zamknie okno dachowe, gdy nagle spadnie deszcz, skorelowany z systemem alarmowym zasygnalizuje wtargnięcie intruza. A jaka jest wygoda codziennego życia!

Co oznacza inteligentny dom?

Pojęcie inteligentny dom jest na tyle pojemne, że dotyczy również mieszkań, apartamentów, biur, biurowców, sklepów, restauracji itd. Dlatego lepiej jest mówić o inteligentnej instalacji lub okablowaniu strukturalnym.

 

Inteligentna instalacja, w ogólnym rozumieniu, oznacza okablowanie przystosowane do zastosowania nowoczesnych systemów sterujących oświetleniem, gniazdami, ogrzewaniem, klimatyzacją, alarmem, zraszaczami – jednym słowem wszystkimi systemami, które mają ułatwiać nam życie. Systemy oraz urządzenia potrzebują nie tylko właściwej topologii okablowania prądowego (przewodów elektrycznych), ale również kabli sygnałowych. Powszechne mniemanie, że dla sterowania oświetleniem wystarczy jedynie odpowiednie wykonanie instalacji elektrycznej jest oczywistym błędem. Zostawmy jednak szczegóły instalacji fachowcom – wyjaśnianie, do czego jaki kabel służy nie ma sensu, bo i tak inwestor budujący czy wykańczający dom lub mieszkanie nie będzie sam jej wykonywał.

 

Wystarczającą zachętą do zainteresowania się inteligentnymi instalacjami są funkcjonalne aspekty nawet już najprostszych rozwiązań.

 

{2727}Możliwość sterowania oświetleniem pozwala na dużą elastyczność poszczególnych obwodów elektrycznych. Podzielenie jednego obwodu elektrycznego na kilka (np. salonowy zestaw lamp na:

 

1 – oświetlenie górne, 2 – kinkiety, 3 – lampa przy kanapie, 4 – oświetlenie przy ewentualnej zabudowie) to niezależne sterowanie odbiornikami, włączanie ich oddzielnie lub w grupach. Sposób ich sterowania zależy od wymagań użytkownika (można wykonać niemal każdą kombinację) a liczba odbiorników energii nie wpływa na liczbę manipulatorów – prawie zawsze będzie to jeden sterownik. Oznacza to więc rozwiązanie nie tylko wygodne, ale również dyskretne.

 

Włączenie do systemu alarmu oznacza przekazywanie informacji do inteligentnej instalacji sterującej. W efekcie można wywołać przydatne funkcje, takie jak: włączenie konkretnej grupy oświetleniowej po naruszeniu alarmu (np. lamp na zewnątrz, w ciągach komunikacyjnych domu, bądź w ogóle wszystkich), blokowanie rygli przy furtkach, bramach i drzwiach. Poinformowanie wybranych użytkowników za pośrednictwem linii telefonicznych, komórkowych lub naziemnych.

 

Sterowanie urządzeniami grzewczymi rozpocznie się np. wówczas, gdy do systemu zostanie przekazana informacja o wyjściu mieszkańców z domu, a ogrzewanie natychmiast zmieni swoje parametry. Przywrócenie stanu pracy z wyższą temperaturą może następować zaraz po wejściu mieszkańców do domu, ale można tę funkcję również aktywować zdalnie, np. przez sieć internetową bądź telefonem.

 

{2728}Sterowanie różnymi podsystemami: kotłem grzewczym, agregatem prądotwórczym, ciepłotą i właściwą obsługą chemiczną basenu, zraszaczami i nawodnieniem ogrodu. Jest to możliwe dzięki temu, że procesor inteligentnej instalacji może kontrolować elementy elektroniczne.

 

Efektywna detekcja ruchu to np. zapalanie świateł po wychwyceniu ruchu przez czujki. W ten sposób światło może zapalać się podczas przechodzenia korytarzem, w toalecie, w garażu, czy na schodach. W większości systemów jest już możliwość wykorzystania tych samych czujek, które zostały zainstalowane do funkcji alarmowych.

 

Sterowanie urządzeniami elektrycznymi, a szczególnie efektowne jest sprawowanie kontroli nad dużymi zestawami audiowizualnymi, zwłaszcza, gdy w systemie znajduje się projektor.

Grzegoż Rogóż

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Niedługo w standardzie?
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje