Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2007
Kominy
Wyloty przewodów spalinowych i dymowych są skierowane do góry, a wentylacyjne na boki komina Murowany komin można „wypuścić” na zewnątrzPo co komin? Odpowiedź wydaje się oczywista, a jednak nie każdy budujący wie, jakie funkcje spełnia komin i co się w nim mieści. Komin to nie tylko wystający ponad dach element domu, którym odprowadzane są do...
Wyloty przewodów spalinowych i dymowych są skierowane do góry, a wentylacyjne na boki komina
Murowany komin można „wypuścić” na zewnątrz

Po co komin? Odpowiedź wydaje się oczywista, a jednak nie każdy budujący wie, jakie funkcje spełnia komin i co się w nim mieści.

 

Komin to nie tylko wystający ponad dach element domu, którym odprowadzane są do atmosfery spaliny z urządzeń grzewczych. Ten fragment to jedynie zakończenie komina, w którym znajdują się kanały dymowe, spalinowe i wentylacyjne. W domach jednorodzinnych kominy budowane są bowiem najczęściej jako wielokanałowe, grupujące przewody o różnym przeznaczeniu.

 

Ich przebieg, przekrój oraz sposób wykonania określone są w projekcie budowlanym, ale czasem konieczna jest modyfikacja tych rozwiązań, chociażby ze względu na zmianę systemu ogrzewania. Jeśli to nastąpi, należy pamiętać, że komin musi znaleźć się w takim miejscu, aby było możliwe podłączenie możliwie krótkimi odcinkami poziomymi urządzeń grzewczych i wentylacji. Taki ich przebieg oraz wewnętrzne nierówności przewodów sprzyjają osadzaniu się zanieczyszczeń, co zakłóca ciąg kominowy (i utrudnia ich czyszczenie). Może się więc okazać, że – z różnych przyczyn – trzeba postawić dwa, a nawet trzy oddzielne kominy.

Komin wielofunkcyjny

Komin jest instalacją zawierającą „wyspecjalizowane” przewody. Jednymi jest odprowadzany dym, innymi spaliny, a jeszcze innymi jest usuwane powietrze z wentylacji.
Kanały dymowe – służą do podłączania do nich kotłów i kominków na paliwa stałe. Ich przekrój nie może być mniejszy niż 14x14 cm lub średnica 15 cm. Każde urządzenie musi być podłączone do oddzielnego kanału.
Kanały spalinowe – są przeznaczone do podłączania do nich gazowych lub olejowych urządzeń grzewczych. Przewodami spalinowymi są również kanały odprowadzające powietrze z okapów kuchennych. Przekrój kanału murowanego nie może być mniejszy niż 14x14 cm. Jego powierzchnia wewnętrzna, w przypadku możliwości wykraplania się wody ze spalin, musi być odporna na agresywne oddziaływanie kondensatu. Jeśli natomiast jest zainstalowany stalowy wkład kominowy, jego średnica musi wynosić co najmniej 12 cm. Wyloty kanałów dymowych i spalinowych muszą być skierowane do góry.
Kanały wentylacyjne – odprowadzają powietrze w systemie wentylacji grawitacyjnej. Ich przekrój powinien wynosić nie mniej niż 160 cm2. Każdy kanał wentylacyjny może odprowadzać powietrze tylko z jednego pomieszczenia. Wyloty kanałów wentylacyjnych powinny znajdować się na bocznych ściankach komina, co pozwala znacznie ograniczyć możliwość przedostawania się do nich spalin lub dymu w przypadku osłabienia lub odwrócenia w nich ciągu. Zabezpiecza się je kratkami, żeby uniemożliwić zagnieżdżanie się ptaków.

Komin nie byle jaki

Lokalizacja i konstrukcja komina oraz użyte do jego wzniesienia materiały muszą spełniać wymagania stawiane przez przepisy budowlane. Jeśli zaś przechodzi on przez pomieszczenia, nie powinien ograniczać możliwości ich funkcjonalnego urządzenia. Oprócz tego liczą się też: koszt postawienia komina o określonej konstrukcji oraz wykończenie części widocznej ponad dachem. Kominy można budować w tradycyjny sposób z cegły lub z wykorzystaniem systemowych elementów prefabrykowanych. Przy wyborze technologii warto brać pod uwagę rodzaj, liczbę oraz rozmieszczenie kanałów, usytuowanie komina w stosunku do ścian, a także sposób jego wykończenia ponad dachem.

Komin murowany

Po to rozwiązanie sięga się przede wszystkim wtedy, gdy komin ma pomieścić dużą liczbę kanałów i jest zlokalizowany przy ścianie nośnej lub też jest jednocześnie elementem ozdobnym na zewnętrznej ścianie domu. Jeśli przebiega w nim kanał spalinowy odprowadzający produkty spalania z kotła gazowego lub olejowego, to konieczne będzie wyposażenie go we wkład odporny na agresywne oddziaływanie mokrych spalin, wykonany z kwasoodpornej stali lub ceramiki. Komin murowany jest ciężki, trzeba więc posadowić go na oddzielnym fundamencie o odpowiedniej nośności.

 

Kominy z kanałami spalinowymi lub dymowymi można budować jedynie z pełnej cegły ceramicznej. Często inwestorzy popełniają błąd, decydując się na budowę komina z dziurawki. Istnieje wtedy duże ryzyko, że do wydrążonych w niej kanałów dostanie się woda opadowa i – spływając w dół – zniszczy całą konstrukcję.

 

Przy wznoszeniu komina trzeba zapewnić jego konstrukcyjne przewiązanie ze ścianą nośną poprzez zazębienie cegieł co kilka warstw. Ze względu na ich wymiary oraz układ w poszczególnych warstwach, kanały mają 14x14 cm, 14x27 cm lub 27x27 cm. Murowany komin powinien być w części znajdującej się w domu otynkowany. Jeśli pojawią się jakiekolwiek nieszczelności, ślady na takiej powierzchni będą sygnałem, że konieczna jest natychmiastowa interwencja.

 

W przewodach dymowych niezbędne jest pozostawienie poniżej miejsca podłączenia paleniska otworu do zamontowania wyczystki umożliwiającej kontrolę i usunięcie sadzy po czyszczeniu komina. Kanały spalinowe od grzewczych urządzeń gazowych bądź olejowych muszą być wyposażone we wkłady kominowe odporne na agresywne oddziaływanie spalin. W czasie ich wznoszenia konieczne jest więc wstawienie odcinków rur ze stali kwasoodpornej lub ceramiki ogniotrwałej. W typowym kanale o przekroju 14x14 cm można umieścić wkład o średnicy do 13 cm, z reguły wystarczający do odprowadzenia spalin z kotłów ogrzewających domy jednorodzinne. Jeśli jednak zechcemy wyposażyć we wkład komin od kominka czy kotła węglowego, to przekrój murowanego kanału powinien wynosić 27x27 cm. Należy przy tym pamiętać, że wymiary przewodów zależą m.in. od efektywnej wysokości komina (liczonej od miejsca wprowadzania spalin do jego wylotu) i jego przeznaczenia.

 

Wykończenie wystającej ponad dach końcówki komina murowanego nie sprawia kłopotów. Można ją wznieść z cegły klinkierowej opierającej się na niższych warstwach komina. Dobrze jest pokryć cegły specjalnym impregnatem, co utrudni osiadanie zanieczyszczeń.

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Kominy
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje