Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2007
Płytki podłogowe
Zdecydowana barwa mozaiki podkreśla współczesny charakter pomieszczenia Duże płytki tworzą dość jednolitą powierzchnię, a taką łatwiej utrzymać w czystościChoć najczęściej kojarzone z łazienką czy kuchnią, wraz ze wzrostem popularności ogrzewania podłogowego, materiały te nawet w naszym klimacie coraz śmielej wkraczają na pokoje i salony. Bogactwo barw i wzorów podłogowych płytek ceramicznych i kamiennych sprawiają,...
Zdecydowana barwa mozaiki podkreśla współczesny charakter pomieszczenia
Duże płytki tworzą dość jednolitą powierzchnię, a taką łatwiej utrzymać w czystości

Choć najczęściej kojarzone z łazienką czy kuchnią, wraz ze wzrostem popularności ogrzewania podłogowego, materiały te nawet w naszym klimacie coraz śmielej wkraczają na pokoje i salony.

 

Bogactwo barw i wzorów podłogowych płytek ceramicznych i kamiennych sprawiają, że można dobrać je do każdego wnętrza. Nie bez znaczenia są też ich właściwości techniczne. Barwa, wzór i kompozycja materiałów wpływają na wygląd całego pomieszczenia – dobrze zaprojektowana posadzka jest dobrym tłem dla jego wyposażenia.

Nie zawsze dobrze wygląda

Planując posadzki powinniśmy zadbać o zestawienie odpowiednich materiałów, w zależności od przeznaczenia poszczególnych wnętrz. Pomieszczenia intensywnie eksploatowane i narażone na działanie wilgoci wymagają znacznie trwalszych materiałów.

 

Różnorodne zestawienie płytek na podłodze, umiejętne łączenie faktur i kolorów uwypukla ich właściwości. Szorstka powierzchnia podkreśla szklistość i gładkość sąsiadujących z nią elementów.

 

Również poprzez wybór materiału i kompozycji możemy modyfikować wizualną stronę wnętrza. Jasne podłogi dodają wnętrzom lekkości i przestronności, natomiast ciemne, o nasyconej barwie wprowadzają wrażenie przytulności. Skomplikowane kompozycje optycznie zmniejszają pomieszczenie. W tafli polerowanego, błyszczącego gresu lub kamienia uzyskujemy odbicia elementów wnętrza oraz oświetlenia. Matowe powierzchnie pochłaniają światło, dając wrażenie zmniejszenia pomieszczenia.

 

Przydatną zasadą podczas projektowania wzoru posadzki jest umiar w środkach zdobniczych, szczególnie w małych przechodnich wnętrzach, gdzie dobrze sprawdzają się nieskomplikowane układy. Równie istotne jest dopasowanie formatu i wielkości płytek gresowych do skali pomieszczenia. W pomieszczeniach dużych i przestronnych można planować z rozmachem, ponieważ łączenie różnorodnych materiałów i wzorów może dać zaskakujące efekty.

 

Warto pamiętać, że linia oddzielająca poszczególne rodzaje materiałów podłogowych często wyznacza również funkcjonalny podział domu. Ważne jest, aby połączenie materiałów z różnych pomieszczeń było jak najmniej zauważalne, a na pewno by nie utrudniało komunikacji. Dlatego najlepiej łączyć materiały o podobnej grubości. Jeżeli jednak występuje różnica poziomów, należy ją zniwelować dodatkową warstwą wylewki.

Terakota kontra gres

Terakota i gres oferowane są w olbrzymim wyborze wzorów i kolorów. Mogą mieć różne faktury (gładkie, chropowate) i różnie wykończone brzegi – nierówne, „ręcznie robione” (do układania na szeroką spoinę) albo cięte (do układania prawie bez spoin). Wielkość płytek podstawowych najczęściej wynosi od 10×10 do 60×60 cm, natomiast ozdobnych – tzw. dekorów – jest bardzo zróżnicowana, zależnie od fantazji producenta.

 

Terakotę i gres robi się z gliny zmieszanej m.in. z krzemionką i barwnikami. Z mieszaniny tej formuje się płytki, które po wysuszeniu wypalane są w temperaturze 1000-1300°C. W zależności od składu masy oraz techniki produkcji powstają płytki terakoty albo gresu.

Urszula Kalinowska

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Płytki podłogowe
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje