Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2007
Płytki podłogowe
Zdecydowana barwa mozaiki podkreśla współczesny charakter pomieszczenia Duże płytki tworzą dość jednolitą powierzchnię, a taką łatwiej utrzymać w czystościChoć najczęściej kojarzone z łazienką czy kuchnią, wraz ze wzrostem popularności ogrzewania podłogowego, materiały te nawet w naszym klimacie coraz śmielej wkraczają na pokoje i salony. Bogactwo barw i wzorów podłogowych płytek ceramicznych i kamiennych sprawiają,...
Zdecydowana barwa mozaiki podkreśla współczesny charakter pomieszczenia
Duże płytki tworzą dość jednolitą powierzchnię, a taką łatwiej utrzymać w czystości

Choć najczęściej kojarzone z łazienką czy kuchnią, wraz ze wzrostem popularności ogrzewania podłogowego, materiały te nawet w naszym klimacie coraz śmielej wkraczają na pokoje i salony.

 

Bogactwo barw i wzorów podłogowych płytek ceramicznych i kamiennych sprawiają, że można dobrać je do każdego wnętrza. Nie bez znaczenia są też ich właściwości techniczne. Barwa, wzór i kompozycja materiałów wpływają na wygląd całego pomieszczenia – dobrze zaprojektowana posadzka jest dobrym tłem dla jego wyposażenia.

Nie zawsze dobrze wygląda

Planując posadzki powinniśmy zadbać o zestawienie odpowiednich materiałów, w zależności od przeznaczenia poszczególnych wnętrz. Pomieszczenia intensywnie eksploatowane i narażone na działanie wilgoci wymagają znacznie trwalszych materiałów.

 

Różnorodne zestawienie płytek na podłodze, umiejętne łączenie faktur i kolorów uwypukla ich właściwości. Szorstka powierzchnia podkreśla szklistość i gładkość sąsiadujących z nią elementów.

 

Również poprzez wybór materiału i kompozycji możemy modyfikować wizualną stronę wnętrza. Jasne podłogi dodają wnętrzom lekkości i przestronności, natomiast ciemne, o nasyconej barwie wprowadzają wrażenie przytulności. Skomplikowane kompozycje optycznie zmniejszają pomieszczenie. W tafli polerowanego, błyszczącego gresu lub kamienia uzyskujemy odbicia elementów wnętrza oraz oświetlenia. Matowe powierzchnie pochłaniają światło, dając wrażenie zmniejszenia pomieszczenia.

 

Przydatną zasadą podczas projektowania wzoru posadzki jest umiar w środkach zdobniczych, szczególnie w małych przechodnich wnętrzach, gdzie dobrze sprawdzają się nieskomplikowane układy. Równie istotne jest dopasowanie formatu i wielkości płytek gresowych do skali pomieszczenia. W pomieszczeniach dużych i przestronnych można planować z rozmachem, ponieważ łączenie różnorodnych materiałów i wzorów może dać zaskakujące efekty.

 

Warto pamiętać, że linia oddzielająca poszczególne rodzaje materiałów podłogowych często wyznacza również funkcjonalny podział domu. Ważne jest, aby połączenie materiałów z różnych pomieszczeń było jak najmniej zauważalne, a na pewno by nie utrudniało komunikacji. Dlatego najlepiej łączyć materiały o podobnej grubości. Jeżeli jednak występuje różnica poziomów, należy ją zniwelować dodatkową warstwą wylewki.

Terakota kontra gres

Terakota i gres oferowane są w olbrzymim wyborze wzorów i kolorów. Mogą mieć różne faktury (gładkie, chropowate) i różnie wykończone brzegi – nierówne, „ręcznie robione” (do układania na szeroką spoinę) albo cięte (do układania prawie bez spoin). Wielkość płytek podstawowych najczęściej wynosi od 10×10 do 60×60 cm, natomiast ozdobnych – tzw. dekorów – jest bardzo zróżnicowana, zależnie od fantazji producenta.

 

Terakotę i gres robi się z gliny zmieszanej m.in. z krzemionką i barwnikami. Z mieszaniny tej formuje się płytki, które po wysuszeniu wypalane są w temperaturze 1000-1300°C. W zależności od składu masy oraz techniki produkcji powstają płytki terakoty albo gresu.

Urszula Kalinowska

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Płytki podłogowe
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje