Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2007
Zrób użytek z domowej sieci
Korzystanie z Internetu to nie tylko przeglądanie stron WWW, to również możliwość przekształcenia, niewielkim kosztem, zwykłego domu w multimedialne centrum rozrywki... Samo podłączenie Internetu do domu jednorodzinnego już nie wystarczy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wiele można zyskać, umiejętnie łącząc komputery domowników i dodatkowe urządzenia w jedną sieć, tworząc coś na...

Korzystanie z Internetu to nie tylko przeglądanie stron WWW, to również możliwość przekształcenia, niewielkim kosztem, zwykłego domu w multimedialne centrum rozrywki...

Samo podłączenie Internetu do domu jednorodzinnego już nie wystarczy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wiele można zyskać, umiejętnie łącząc komputery domowników i dodatkowe urządzenia w jedną sieć, tworząc coś na wzór inteligentnego domu.

 

Pojęcie inteligentnego domu kojarzy się zwykle z kosztownymi systemami zarządzającymi funkcjami urządzeń domowych, zarówno tymi znajdującymi się wewnątrz (wentylacja, oświetlenie, ogrzewanie), jak i na zewnątrz (brama, domofon, kamery). Część tych rozwiązań jest dostępna już dzisiaj. Inne, takie jak np. sprzęt AGD komunikujący się z serwisem lub internetowymi delikatesami, nadal pozostaje w fazie testów, ale prędzej czy później dotrze również na masowy rynek.

 

W branży internetowej ciągle coś się zmienia, spróbujmy jednak zaprezentować kilka przykładów pokazujących, w jaki sposób dzisiaj można poprawić komfort życia w domu jednorodzinnym, opierając się na szerokopasmowym dostępie do Internetu oraz obecnych na rynku usługach i gadżetach. Nie jest do tego wymagana specjalistyczna wiedza ani doświadczenie, a gotowe najczęściej rozwiązania są w zasięgu ręki (i, co równie ważne, w zasięgu portfela), trzeba tylko mieć pomysł, jak te wszystkie elementy ze sobą połączyć.

Żadnych kabli!

Mowa tu nie tyle o kablach, którymi doprowadzany jest Internet (o „kablowych dostawcach Internetu” przeczytaj w BD 11-12/2006 lub w naszym portalu www.budujemydom.pl), a o domowej sieci lokalnej. Do niedawna łączność bezprzewodowa odbywała się głównie pomiędzy komputerami. Wraz z upowszechnieniem się standardu Bluetooth, możliwa jest już radiowa komunikacja z urządzeniami zewnętrznymi, takimi jak np. telefon komórkowy lub słuchawki bezprzewodowe.

 

Jeszcze bardziej zaawansowaną formą obecności urządzeń peryferyjnych są wbudowane serwery sieciowe. Oznacza to, że funkcjonują one w danej sieci na tych samych prawach, co zwykły komputer. W zastosowaniach domowych mogą to być np. specjalne kamerki internetowe lub wieże Hi-Fi. Wyposażenie ich w obsługę sieci bezprzewodowej WiFi znakomicie ułatwia rozstawienie kamerek w najważniejszych punktach domu, bez konieczności radzenia sobie z plątaniną kabli. A dlaczego ktokolwiek miałby to robić, odpowiemy w dalszej części artykułu.

 

Do uruchomienia prostej sieci WiFi wystarczy zakup routera (urządzenia rozdzielającego dostęp do Internetu na wszystkie komputery) wyposażonego w bezprzewodowy punkt dostępowy. Należy przy tym pamiętać o zabezpieczeniu dostępu do sieci hasłem, ponieważ niekiedy jej zasięg wykracza poza dom lub posesję i może być łakomym kąskiem dla obcych. Jeżeli sygnał dla odmiany będzie zbyt słaby, wystarczy dokupić dodatkowy punkt dostępowy, który odbierze dane i prześle je dalej, tam gdzie dotychczas nie docierały, np. z powodu zbyt grubych ścian lub zakłóceń.

 

W ten sposób można do woli eksperymentować z przeróżnymi urządzeniami domowymi korzystającymi z dostępu do Internetu. A co do tego, że ich liczba będzie stale wzrastała, nie ma wątpliwości. Wedle opublikowanego dwa lata temu raportu firmy konsultingowej The Diffusion Group, w 2010 r. na rynku pojawi się aż miliard tego typu gadżetów.

Michał Stępień

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Zrób użytek z domowej sieci
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny