Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2007
Izolacje termiczne i akustyczne
Płyty XPS o specjalnie wytłoczonej powierzchni są przydatne w ocieplaniu wieńców Materiały do ocieplania ścian piwnic muszą być odporne na zawilgocenie, obciążenia mechaniczne, a także na zmiany temperatury. Ponieważ wymagania stawiane takim materiałom są wysokie, ich wybór jest ograniczonyCzytelnik: Wkrótce zabieram się za dokończenie budowy, którą przerwałem w ubiegłym roku. Nikt nie potrafi mi jednoznacznie doradzić,...
Płyty XPS o specjalnie wytłoczonej powierzchni są przydatne w ocieplaniu wieńców
Materiały do ocieplania ścian piwnic muszą być odporne na zawilgocenie, obciążenia mechaniczne, a także na zmiany temperatury. Ponieważ wymagania stawiane takim materiałom są wysokie, ich wybór jest ograniczony

Czytelnik: Wkrótce zabieram się za dokończenie budowy, którą przerwałem w ubiegłym roku. Nikt nie potrafi mi jednoznacznie doradzić, czym ocieplić dom – co wybrać na ściany, a co ułożyć na poddaszu? Czy w różnych miejscach mogę dowolnie zastępować wełnę styropianem? Czy powinienem ulec stereotypom i na poddaszu ułożyć wełnę, a na stropie styropian?

 

Redakcja: Obydwa materiały służą do ocieplania domów, ale żaden z nich nie jest uniwersalny. W każdym domu są bowiem takie miejsca, w których królować powinna wełna oraz takie, gdzie na prowadzenie powinien wysunąć się styropian.

 

Rozstrzygnięcie dylematu – „Wełna czy styropian?” przypomina rozważania na temat wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy. Oba materiały mają zbliżoną termoizolacyjność i równie dobrze nadają się do stosowania w podobnych miejscach. Niestety, wskutek zaciekłej rywalizacji producentów niektóre, czasem naprawdę mało istotne, różnice zostały wyolbrzymione, choć nie mają aż tak dużego znaczenia w praktyce. Lobby wełny zarzuca styropianowi, że zjadają go gryzonie i że nie przepuszcza on pary wodnej, więc ocieplone nim ściany „nie oddychają”. Lobby styropianu zaś podkreśla, że wełna łatwo nasiąka wilgocią, a mokra traci właściwości termoizolacyjne, a także że jest dwukrotnie droższa od styropianu. Wiele jest w tych opiniach jeśli nie mitów, to sporej przesady. Warto więc odnieść się do tego bezstronnie, kierując się zdrowym rozsądkiem.

Jaka jest wełna a jaki styropian?

Aby dobrze wybrać, trzeba wcześniej poznać ich cechy i parametry. Wełna mineralna – powstaje dzięki rozdmuchiwaniu roztopionego kamienia (takie wyroby są żółtobrązowe lub zielonkawe) lub szkła (taka wełna ma jasnożółty kolor) na cienkie włókna. Styropian (polistyren ekspandowany – EPS) zaś powstaje wskutek ekspandowania, czyli spieniania polistyrenu, dzięki czemu ma budowę komórkową podobnie jak plaster miodu. Najczęściej jest biały. Grafit zawarty w niektórych płytach styropianowych zwiększa ich właściwości izolacyjne poprzez dodatkową absorpcję promieniowania cieplnego. Budowa polistyrenu ekstrudowanego (XPS) jest jednorodna i pozbawiona budowy typowo komórkowej. Płyty te – najczęściej kolorowe – mają lepsze parametry (znikomą nasiąkliwość i dużą odporność na ściskanie) niż styropian, ale, niestety, są droższe.

 

Dlatego nic dziwnego, że właściwości zupełnie innych materiałów mogą aż tak bardzo się różnić. Zarówno wełna jak i styropian mają izolować cieplnie i akustycznie, użytkownik powinien więc sprawdzić jedynie czy dany materiał sprawdzi się w konkretnym miejscu.

 

O izolacyjności cieplnej informuje współczynnik przewodzenia ciepła, który dla obu materiałów jest bardzo zbliżony, a więc to nie to tak naprawdę podlega ocenie. O wiele ważniejsza jest izolacyjność akustyczna, czyli ochrona przed hałasem, który może przenikać przez przegrody oraz przed dźwiękami uderzeniowymi. Te bardziej puszyste płyty czy maty z wełny mineralnej dobrze izolują dźwięki rozchodzące się w powietrzu, płyty twarde i półtwarde - dźwięki powstałe wskutek uderzenia. Styropian raczej słabo sobie radzi z dźwiękami rozchodzącymi się w powietrzu.

 

Wbrew ogólnej opinii styropian nie jest dobrym materiałem do izolacji akustycznej, a w niektórych warunkach może nawet przyczynić się do pogorszenia zdolności tłumienia dźwięków przez przegrodę. Jedynie styropian elastyczny może być użyty jako izolacja wyciszająca dźwięki uderzeniowe.

 

Wełna jest dość ciężka, jej konkurent – zdecydowanie lżejszy. Ponadto wełna nie jest zbyt trudna w obróbce, ale się pyli (łatwiej się ją tnie niż szlifuje).

 

Choć nasączona preparatem hydrofobizującym, jest dużo bardziej nasiąkliwa niż styropian, zmoczoną raczej trudno będzie wysuszyć. Styropian odznacza się niewielką nasiąkliwością, a po ewentualnym zawilgoceniu szybko wysycha.

 

Wełna jest odporna na wszystkie substancje chemiczne, styropian podda się np. benzynie czy olejom. Wełna sklasyfikowana jest jako materiał niepalny i oznaczona najwyższymi (najlepszymi) klasami – A1 i A2 w 7-stopniowej skali (od A1 do F). Szklana topi się powyżej 600°C, skalna – powyżej 1000°C. Styropian jest materiałem trudnozapalnym i samogasnącym (klasa E), topi się w temperaturze powyżej 80°C, płonie – od 350°C.

 

Styropian styropianowi nierówny, dlatego eksperci radzą kupować markowe produkty, które gwarantują ich wysoką jakość.

Monika Karda

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Izolacje termiczne i akustyczne
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje