Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2007
Okna z PVC
Wybieramy okna z PVC bo są praktyczne, tańsze, a jakością prawie wcale nie ustępują oknom drewnianym. Kupno okien to wydatek przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych. Jest to poważna inwestycja, nie tylko ze względów finansowych – od tego jakie wybierzemy, zależeć będzie również mikroklimat w domu, jego estetyka a także wysokość rachunków za ogrzewanie....

Wybieramy okna z PVC bo są praktyczne, tańsze, a jakością prawie wcale nie ustępują oknom drewnianym.

 

Kupno okien to wydatek przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych. Jest to poważna inwestycja, nie tylko ze względów finansowych – od tego jakie wybierzemy, zależeć będzie również mikroklimat w domu, jego estetyka a także wysokość rachunków za ogrzewanie. Okna z PVC cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno ze względów estetycznych, jak i cenowych – są do 20-30 proc. tańsze od drewnianych. Poza tym polecane są osobom z alergiami, ponieważ PVC jest tworzywem zupełnie nieszkodliwym dla zdrowia.

 

Wybierając okna najpierw musimy określić ich liczbę, rozmiary i rodzaje. Potem możemy porównać ceny i systemy okienne, do których zaliczają się nie tylko skrzydła i ościeżnice, ale też profile słupków, ślemiona, szprosy, okucia itp. Lepiej nie kupować okien, które kosztują mniej niż 500 zł netto (150x150 cm). Dlatego dobrze jest znać dolne granice cen okien „jeszcze dobrych” i górne takich, które „warto jeszcze kupić”. Do niedawna o cenie decydowała liczba komór w profilu – im większa, tym okno było droższe. Obecnie różnica ta zaciera się, a wszystko zależy od indywidualnej kalkulacji, rodzaju szyby, koloru czy ceny samego profilu.

 

O ile o budowie i parametrach okien można wiele dowiedzieć się ze stron internetowych ich producentów, to znalezienie wiarygodnego sprzedawcy jest już trudniejsze. Wybierając takiego, który ma ugruntowaną pozycję na rynku, możemy mieć pewność, że produkt jest dobrej jakości, a w przypadku reklamacji nasze roszczenia zostaną uwzględnione. Bezpieczne jest także korzystanie z usług firm poleconych przez znajomych. Na polskim rynku jest niewielu producentów profili. Wytwarzane przez nich produkty mają zbliżone parametry, dlatego jakość okna zależy w rzeczywistości od producenta finalnego wyrobu – a takich jest na rynku bardzo dużo. Konkurencja na rynku okiennym sprawia, że producenci zwracają coraz większą uwagę na ich wygląd. Okna z profili softline (o gładszej powierzchni), zlicowane (powierzchnia skrzydła i ościeżnicy tworzy na zewnątrz jedną płaszczyznę) lub półzlicowane (linia skrzydła i ościeżnicy jest minimalnie przesunięta) są kupowane coraz częściej. Niezlicowane, mają skrzydło wyraźnie przesunięte względem ościeżnicy. Karta wyrobu jest źródłem informacji o oknie. Zawiera ona dane producenta, parametry techniczne okna, datę wydania, numer deklaracji zgodności oraz widoczny znak budowlany „B”. Dokument ten daje nam prawo do odwoływania się, jeśli okno nie spełnia wymienionych w nim parametrów.

Jak otwierać?

Wielkość i funkcja pomieszczenia mają wpływ na rozmiar okna i sposób jego otwierania. Najpopularniejsze są okna rozwieralno – uchylne, które w zależności od ustawienia klamki możemy otworzyć lub uchylić. Takie rozwiązanie pozwala na przewietrzanie pomieszczenia nawet wtedy, gdy otwarcie okna jest niemożliwe. Okno rozwieralne to podstawowy typ okna, w którym skrzydła otwierają się na oścież. Mniej praktyczne są okna uchylne, dlatego montuje się je w miejscach, w których otwarcie okna jest niemożliwe, a zależy nam na ich przewietrzaniu, np. łazienka czy kuchnia. Droższe, ale bardziej efektowne i wygodniejsze są okna przesuwne i składane. Stosuje się je wówczas, gdy chcemy uzyskać duże otwarcie pomieszczenia na zewnątrz, (np. na taras – patrz zdjęcie otwierające). Tańsze i bezpieczniejsze od okien rozwieralnych są okna stałe. Są jednak mało popularne, mimo że polecane są do dużych powierzchni przeszklonych na parterze lub przy balkonie i wpuszczają więcej światła.

Aneta Demianowicz

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Okna z PVC
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje