Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2007
Drzwi wewnętrzne
„Rozebrane” na części drzwi płytowe i płycinowe Drzwi wykonane w całości ze szkła to propozycja idealna dla nowoczesnych wnętrzWewnętrzne, nie muszą mieć wzmocnień czy kilku zamków. Zamykają pomieszczenia, pozwalając domownikom zachować intymność. Ale nie jest to ich jedyne zadanie, mogą dużo więcej, np. przeszklone mogą doświetlić ciemne wnętrza, a efektownie wykończone będą...
„Rozebrane” na części drzwi płytowe i płycinowe
Drzwi wykonane w całości ze szkła to propozycja idealna dla nowoczesnych wnętrz

Wewnętrzne, nie muszą mieć wzmocnień czy kilku zamków. Zamykają pomieszczenia, pozwalając domownikom zachować intymność. Ale nie jest to ich jedyne zadanie, mogą dużo więcej, np. przeszklone mogą doświetlić ciemne wnętrza, a efektownie wykończone będą oryginalną dekoracją.

 

Zaleca się, by drzwi wewnętrzne kupować dopiero w momencie, gdy skrystalizuje się koncepcja wykończenia wnętrza. Bo z czego by one nie były wykonane i jakie dzięki temu miały parametry – oczekuje się od nich przede wszystkim – wyglądu. I tu może pojawić się problem, gdyż na niektóre wymarzone modele można czekać nawet pół roku. Ci którzy doświadczyli takich terminów złośliwie polecają zamawianie drzwi wraz z rozpoczęciem budowy domu. Ale wtedy możemy jeszcze nie wiedzieć czego chcemy i potrzebujemy. A łatwiej ustalimy czego potrzebujemy, gdy dowiemy się jakie mamy możliwości.

Jakie materiały

Drzwi wewnętrzne najczęściej wykonane są z drewna, litego lub klejonego warstwowo. To drugie jest bardziej popularne, głównie ze względu na niższą cenę i bardzo wysokie parametry techniczne drzwi, wysoką wytrzymałość i odporność na paczenie się. Najczęściej stosowane gatunki drewna to: sosna, dąb, buk, mahoń i jesion. Znacznie tańsze są drzwi wykonane z płyt drewnopochodnych – gładkich lub tłoczonych płyt wiórowych albo pilśniowych – zwykłych, MDF i HDF. Najczęściej wykorzystuje się płyty MDF (twarde) i HDF (bardzo twarde). Różnią się one sposobem wytwarzania oraz gęstością. Im wartość ta większa, tym materiał trwalszy i drzwi mniej się paczą. Oba rodzaje płyt są lżejsze od litego drewna i bardziej od niego odporne na pękanie oraz rozszczepianie. Coraz bardziej popularnym materiałem staje się szkło. Najczęściej tafle szkła montuje się w wąskich aluminiowych lub drewnianych ramach. Można również kupić drzwi szklane bezramowe, wówczas taflę szkła umieszcza się jedynie w zawiasach i tzw. pochwycie, stosowanym zamiast klamki. Aby takie drzwi były bezpieczne, wykonuje się je ze szkła hartowanego lub klejonego. W przypadku zbicia, szkło hartowane rozsypie się na kawałki o nieostrych brzegach, a folia zabezpieczająca szkło klejone zapobiegnie rozsypaniu się szyby na kawałki.

Niuanse konstrukcji

Skrzydło drzwiowe może mieć konstrukcję płytową lub płycinową. Drzwi płytowe wykonane są z jednolitej płyty z materiałów drewnopochodnych lub częściej z ramy drewnianej pokrytej cienką płytą. Nieco inaczej zbudowane są drzwi płycinowe – skrzydło takich drzwi składa się z dwóch elementów: ramy i jej wypełnienia, czyli płycin. Rama najczęściej wykonana jest z drewna litego lub klejonego warstwowo, a płyciny z drewna litego, sklejki, tworzyw sztucznych lub szkła. Płyciny mogą mieć różne kształty i wymiary. Można również kupić rozwiązanie pośrednie, czyli drzwi płytowo-płycinowe. W takich skrzydłach na drewnianą ramę, nakłada się płytę drewnopodobną z tłoczeniami w kształcie płycin. Jedne i drugie mogą być przylgowe i bezprzylgowe. Te pierwsze mają specjalne pionowe wycięcia na krawędziach skrzydeł, które zwiększają powierzchnię przylegania ich do ościeżnicy. Drzwi bezprzylgowe takich wycięć nie mają. Równie ważna jest ościeżnica (futryna). Najlepiej kupować ją razem ze skrzydłem. Najwygodniej jest kupić ościeżnice regulowanej szerokości, od 7,5 do 9,5 cm lub od 9,5 do 11,5 cm, dzięki czemu można dopasować je do każdej grubości ściany. Większość drzwi zawiesza się na dwóch zawiasach, w tych cięższych powinien być jeszcze trzeci pośrodku. Jakość zawiasów i ich zamocowanie wpływają na trwałość oraz komfort eksploatacji drzwi. Zawiasy bowiem muszą udźwignąć ciężar skrzydła, od nich też zależy, czy z łatwością drzwi będą się otwierały i czy w czasie otwierania nie będą skrzypiały. Niektóre zawiasy pozwalają na korygowanie wysokości zawieszenia skrzydła względem ościeżnicy. Stosując specjalne okucia, można tradycyjne skrzydła zamontować jako wahadłowe. W drzwiach wahadłowych obrót skrzydła względem osi pionowej, przechodzącej przez boczną krawędź, jest możliwy w obie strony. Takie drzwi zamykają się samoczynnie.

Wykończenie powierzchni

W zależności od materiału, z jakiego drzwi zostały wykonane mogą być wykończone na kilka różnych sposobów. Drzwi drewniane zwykle wykańcza się tak, aby zachować naturalny rysunek słojów drewna, malując je bezbarwnym lakierem. Farby kryjące (akrylowe) stosuje się rzadziej. Drzwi wykonane z płyt drewnopochodnych maluje się farbami akrylowymi lub pokrywa okleiną. Najczęściej okleiny imitują drewno. Ale można również kupić drzwi z jednobarwnym, kolorowym laminatem. Za drzwi malowane na zamówienie na dowolny kolor trzeba zapłacić ok. 20% więcej. Można również wybrać drzwi częściowo przeszklone, z wkomponowanym przezroczystym, matowym, barwionym lub malowanym szkłem. Dla osób lubiących nieco bardziej dekoracyjny styl ciekawym pomysłem mogą być drzwi z kolorowymi witrażami. Zamawiając drzwi u stolarza, można wybrać skrzydła w wersji z niewykończoną powierzchnią. Można je wówczas wykończyć dowolnym sposobem, np. malując na kolor pasujący do stylu i kolorystyki wnętrza. Najdłużej trzeba będzie czekać na drzwi z drewna egzotycznego.

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Drzwi wewnętrzne
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje