Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2007
Dostęp kontrolowany
Schemat prostej instalacji domofonowej do domu jednorodzinnego Unifony umożliwiają kontakt z przybyszem stojącym przed bramą. (fot. Zamel)Chociaż dzwonek przy furtce jest najprostszym i najtańszym sposobem informowania, że mamy gościa, to jednak jest to mało wygodne w domu jednorodzinnym. To de mode lecieć w negliżu do furtki z kluczem w ręku, zwłaszcza zimną czy...
Schemat prostej instalacji domofonowej do domu jednorodzinnego
Unifony umożliwiają kontakt z przybyszem stojącym przed bramą. (fot. Zamel)

Chociaż dzwonek przy furtce jest najprostszym i najtańszym sposobem informowania, że mamy gościa, to jednak jest to mało wygodne w domu jednorodzinnym. To de mode lecieć w negliżu do furtki z kluczem w ręku, zwłaszcza zimną czy w ulewę. A na dodatek do ostatniej chwili nie wiemy, kogo wpuszczamy. Właśnie dlatego domofon lub wideofon to nie wygoda a konieczność.

Instalacja wideofonu, domofonu czy nawet tylko dzwonka przy furtce kojarzy się niemal z ostatnią czynnością, jaką wykonuje się podczas przygotowywania domu do zamieszkania, chyba, że jest to przedmiot modernizacji. Rzeczywiście, zewnętrzne atrybuty takiej instalacji pojawiają się w tym momencie, ale o jej założeniu trzeba pomyśleć wcześniej, o wiele wcześniej...

Zamiast dzwonka

Budowa i działanie domofonu nie jest skomplikowane. Najprostsze rozwiązania działają w systemie naprzemiennym, tzw. simplex – gdy mówi osoba stojąca przy bramie, nie słychać osoby będącej w domu. System duplex – umożliwia natomiast prowadzenie rozmowy jednocześnie.

 

Instalacja domofonowa to dwa połączone, kablem lub bezprzewodowo, urządzenia – unifon i bramofon. Unison – słuchawka montowana w domu, ale można również kupić unifon głośnomówiący, bez słuchawki. Furtka lub drzwi wejściowe wyposażone w zamek elektromagnetyczny otworzą się po naciśnięciu przycisku w unifonie. Kilka unifonów można wykorzystać do łączności wewnętrznej – między pokojami czy kondygnacjami domu lub mieszkaniami, gdy w jednym domu mieszkają np. dwie rodziny. Konieczny jest wówczas aparat z dodatkowymi przyciskami wywołania. Warto zamontować unifon na każdej kondygnacji, by nerwowo nie biegać po schodach. Otwieranie wejścia będzie wówczas możliwe z każdego miejsca, w którym będą zamontowane. Jeżeli jest to możliwe, to dobrze jest umieszczać unifony blisko okien, by dodatkowo móc sprawdzać, kto stoi przed furtką.

 

Bramofon czyli głośnik, mikrofon i dzwonek umieszczone w tzw. kasecie zewnętrznej, zamontowanej na- lub podtynkowo na słupku przy furtce lub bramie. Warto ochronić go przed deszczem i śniegiem montując nad nim niewielki daszek. Niektóre bramofony mogą być połączone ze skrzynką na listy.

 

Panel bramofonu może być podświetlony diodą pod przyciskiem wywołania lub miejscem z nazwiskiem właściciela domu. Bramofony wykonuje się najczęściej z blachy. Obudowy stalowe (nawet te zabezpieczone powłoką galwaniczną i lakierem) szybciej zaczynają korodować, dlatego lepiej zdecydować się na bramofon nierdzewny – aluminiowy lub mosiężny.

 

Systemy domofonowe i wideofonowe pracują na obniżonym napięciu 12 lub 24 V. Wymagają więc zasilacza, który najczęściej umieszcza się w budynku na tablicy bezpiecznikowej. Obwód 230 V zasilający układ i połączony z zasilaczem wymaga zabezpieczenia wyłącznikiem nadmiarowoprądowym 10 A. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zasilacz powinien mieć Znak Bezpieczeństwa, który gwarantuje wymaganą ochronę przeciwporażeniową.

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Dostęp kontrolowany
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje