Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2007
Dostęp kontrolowany
Schemat prostej instalacji domofonowej do domu jednorodzinnego Unifony umożliwiają kontakt z przybyszem stojącym przed bramą. (fot. Zamel)Chociaż dzwonek przy furtce jest najprostszym i najtańszym sposobem informowania, że mamy gościa, to jednak jest to mało wygodne w domu jednorodzinnym. To de mode lecieć w negliżu do furtki z kluczem w ręku, zwłaszcza zimną czy...
Schemat prostej instalacji domofonowej do domu jednorodzinnego
Unifony umożliwiają kontakt z przybyszem stojącym przed bramą. (fot. Zamel)

Chociaż dzwonek przy furtce jest najprostszym i najtańszym sposobem informowania, że mamy gościa, to jednak jest to mało wygodne w domu jednorodzinnym. To de mode lecieć w negliżu do furtki z kluczem w ręku, zwłaszcza zimną czy w ulewę. A na dodatek do ostatniej chwili nie wiemy, kogo wpuszczamy. Właśnie dlatego domofon lub wideofon to nie wygoda a konieczność.

Instalacja wideofonu, domofonu czy nawet tylko dzwonka przy furtce kojarzy się niemal z ostatnią czynnością, jaką wykonuje się podczas przygotowywania domu do zamieszkania, chyba, że jest to przedmiot modernizacji. Rzeczywiście, zewnętrzne atrybuty takiej instalacji pojawiają się w tym momencie, ale o jej założeniu trzeba pomyśleć wcześniej, o wiele wcześniej...

Zamiast dzwonka

Budowa i działanie domofonu nie jest skomplikowane. Najprostsze rozwiązania działają w systemie naprzemiennym, tzw. simplex – gdy mówi osoba stojąca przy bramie, nie słychać osoby będącej w domu. System duplex – umożliwia natomiast prowadzenie rozmowy jednocześnie.

 

Instalacja domofonowa to dwa połączone, kablem lub bezprzewodowo, urządzenia – unifon i bramofon. Unison – słuchawka montowana w domu, ale można również kupić unifon głośnomówiący, bez słuchawki. Furtka lub drzwi wejściowe wyposażone w zamek elektromagnetyczny otworzą się po naciśnięciu przycisku w unifonie. Kilka unifonów można wykorzystać do łączności wewnętrznej – między pokojami czy kondygnacjami domu lub mieszkaniami, gdy w jednym domu mieszkają np. dwie rodziny. Konieczny jest wówczas aparat z dodatkowymi przyciskami wywołania. Warto zamontować unifon na każdej kondygnacji, by nerwowo nie biegać po schodach. Otwieranie wejścia będzie wówczas możliwe z każdego miejsca, w którym będą zamontowane. Jeżeli jest to możliwe, to dobrze jest umieszczać unifony blisko okien, by dodatkowo móc sprawdzać, kto stoi przed furtką.

 

Bramofon czyli głośnik, mikrofon i dzwonek umieszczone w tzw. kasecie zewnętrznej, zamontowanej na- lub podtynkowo na słupku przy furtce lub bramie. Warto ochronić go przed deszczem i śniegiem montując nad nim niewielki daszek. Niektóre bramofony mogą być połączone ze skrzynką na listy.

 

Panel bramofonu może być podświetlony diodą pod przyciskiem wywołania lub miejscem z nazwiskiem właściciela domu. Bramofony wykonuje się najczęściej z blachy. Obudowy stalowe (nawet te zabezpieczone powłoką galwaniczną i lakierem) szybciej zaczynają korodować, dlatego lepiej zdecydować się na bramofon nierdzewny – aluminiowy lub mosiężny.

 

Systemy domofonowe i wideofonowe pracują na obniżonym napięciu 12 lub 24 V. Wymagają więc zasilacza, który najczęściej umieszcza się w budynku na tablicy bezpiecznikowej. Obwód 230 V zasilający układ i połączony z zasilaczem wymaga zabezpieczenia wyłącznikiem nadmiarowoprądowym 10 A. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zasilacz powinien mieć Znak Bezpieczeństwa, który gwarantuje wymaganą ochronę przeciwporażeniową.

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Dostęp kontrolowany
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje