Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2007
Konstrukcje podłóg
Kruszywo keramzytowe trzeba wysypać na podsypkę piaskową i zagęścić Najlepiej jeśli izolacja przeciwwilgociowa w ścianach i podłodze jest na tym samym poziomiePodłoga to nie tylko to, po czym chodzimy. Oprócz warstwy wierzchniej, czyli posadzki, są tam też inne, nie mniej – a może nawet bardziej – istotne. Układana bezpośrednio na gruncie musi...
Kruszywo keramzytowe trzeba wysypać na podsypkę piaskową i zagęścić
Najlepiej jeśli izolacja przeciwwilgociowa w ścianach i podłodze jest na tym samym poziomie

Podłoga to nie tylko to, po czym chodzimy. Oprócz warstwy wierzchniej, czyli posadzki, są tam też inne, nie mniej – a może nawet bardziej – istotne. Układana bezpośrednio na gruncie musi być ciepła i zabezpieczona przed wilgocią, na stropie między piętrami - izolować akustycznie.

 

Jeszcze do niedawna podłogę parteru w domach niepodpiwniczonych wykonywano z desek ułożonych na legarach. Pod podłogą była wentylowana przestrzeń. Obecnie najczęściej wykonuje się podłogi ułożone bezpośrednio na gruncie. Gdyby spojrzeć na przekrój podłogi, oprócz posadzki zauważymy tam również (patrząc od dołu): strop albo podkład betonowy na podsypce – jeśli jest to podłoga wykonana na gruncie, warstwy izolacji przeciwwilgociowej, akustycznej i termicznej (rodzaj izolacji potrzebnej dla danej podłogi określony jest w projekcie) oraz wylewkę z zaprawy cementowej lub gipsowej (nazywaną też podkładem wyrównującym, jastrychem, szlichtą); dodatkowo może być wyrównana masą samopoziomującą.

 

Podłoga to konstrukcja, której zadaniem jest przenoszenie obciążeń użytkowych oraz ochrona przed rozprzestrzenianiem się hałasów, ucieczką ciepła i przenikaniem wilgoci. Ułożenie w odpowiedniej kolejności jej wszystkich warstw jest bardzo ważne nie tylko ze względów konstrukcyjnych, ale również użytkowych, np. żadna posadzka nie będzie dobrze trzymać się zawilgoconego podłoża.

Na gruncie

Podłoga na gruncie to popularne rozwiązanie na parterze domu niepodpiwniczonego. Zanim zacznie się ją układać, trzeba wcześniej odpowiednio przygotować pod nią grunt. Z miejsca, w którym ma stanąć dom należy usunąć warstwę humusu – to warstwa ziemi roślinnej, zawierająca mikroorganizmy i substancje organiczne. Pozostawiona pod domem, mogłaby mu szkodzić. Zebrana i przekopana później z glebą na etapie urządzania ogrodu, będzie dla niego cennym nabytkiem.

 

Podłogę na gruncie łatwo zaprojektować – ponieważ nie przenosi obciążeń na ławy fundamentowe, ale bezpośrednio na grunt – i dość łatwo ją zbudować, ale szczególną uwagę należy poświęcić izolacji przeciwwilgociowej i termicznej. Kolejne warstwy takiej podłogi to:

 

podsypka – piasek, żwir, pospółka albo gruz wymieszany z piaskiem, zagęszczane warstwami. Jest potrzebna, żeby wypełnić wykop pod domem, zrobiony pod fundament i ustabilizować podłoże;
podkład betonowy – z betonu klasy B15. Jego warstwa powinna mieć 7-10 cm grubości i zatartą powierzchnię tak, by nie było na niej większych nierówności. Twardniejący beton należy pielęgnować przez polewanie wodą – by nie popękał;
izolacja przeciwwilgociowa – robi się ją z papy podkładowej lub folii polietylenowej ułożonych na zakład. Musi być szczelna i dobrze połączona z izolacją ścian (najlepiej jeśli obie są na jednym poziomie – wtedy ryzyko nieszczelności jest najmniejsze). Najlepiej, jeżeli ułoży się ją równocześnie z izolacją ścian fundamentowych, a następnie przykryje innymi warstwami, które będą chronić przed uszkodzeniami. Najczęściej jednak izolację podpodłogową układa się dopiero podczas prac wykończeniowych, ale wtedy trudno ją szczelnie połączyć z izolacją ścian fundamentowych;
izolacja cieplna – ponieważ zapobiega ucieczce ciepła z pomieszczeń ogrzewanych układa się ją na całej powierzchni podłogi na gruncie, warstwą grubości 10-20 cm. Można ją zrobić ze styropianu – z twardych płyt odmiany EPS 100-038 (dach/podłoga), układanych w dwóch warstwach, na mijankę.

 

Ocieplenie można też ułożyć z płyt z wełny mineralnej zabezpieczonych impregnatem hydrofobizującym, dzięki czemu będą mniej nasiąkliwe.

 

Niekiedy ocieplenie podłogi na gruncie wykonuje się z keramzytu – lekkiego i ciepłego ceramicznego kruszywa, odpornego na zawilgocenia. Układa się go przed położeniem podkładu betonowego, ponieważ jednocześnie spełnia on dwie funkcje: ocieplenia i warstwy stabilizującej. Kruszywo keramzytowe o granulacji 10-20 mm układa się (warstwą grubości 20-26 cm) na podsypce albo bezpośrednio na podłożu, z którego zdjęto humus i zagęszcza. Na keramzyt kładzie się folię polietylenową, siatkę stabilizującą i warstwę wyrównawczą z betonu. Kolejne warstwy to izolacja przeciwwilgociowa połączona z izolacją ścian domu oraz podkład betonowy grubości 5-6 cm. Keramzyt można też układać na podłożu od razu w workach (w takich, jakich się go kupuje), które następnie trzeba rozciąć, a przestrzeń pomiędzy workami wypełnić luźnym kruszywem. Do ocieplenia podłogi na gruncie najlepsze są płyty z polistyrenu ekstrudowanego. Przenoszą one większe obciążenia niż styropianowe, mają też lepsze właściwości ciepłochronne, ale są droższe.

Urszula Kalinowska

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Konstrukcje podłóg
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje