Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2007
Mocne wejście - drzwi zewnętrzne
Bezpieczny dom, to dom dobrze zamknięty. Tylko, czy najważniejsze jest to aby kupować od razu drzwi antywłamaniowe? Najlepiej ale i niekoniecznie. Jeżeli drzwi wejściowe znajdują się na „widoku” można rozważyć kupno drzwi tańszych. Wybór drzwi zewnętrznych jest duży. Zadowoleni będą ci, którzy poszukują drzwi odpornych na włamanie, jak i amatorzy drzwi eleganckich....

Bezpieczny dom, to dom dobrze zamknięty. Tylko, czy najważniejsze jest to aby kupować od razu drzwi antywłamaniowe? Najlepiej ale i niekoniecznie. Jeżeli drzwi wejściowe znajdują się na „widoku” można rozważyć kupno drzwi tańszych.

 

Wybór drzwi zewnętrznych jest duży. Zadowoleni będą ci, którzy poszukują drzwi odpornych na włamanie, jak i amatorzy drzwi eleganckich. Duża konkurencja na rynku sprawiła, że nawet producenci drzwi antywłamaniowych oferują je w wielu wersjach wykończenia, coraz bardziej estetycznych. Można kupić oklejone folią PVC ale też wykończone panelami MDF lub drewnianymi. Z kolei drzwi drewniane wyposażane są w zamki z atestami, okucia antywyważeniowe (a w nazwie mają – drzwi wzmocnione). Wykonane są z dobrej jakości drewna, często klejonego warstwowo co sprawia, że materiał się nie wypacza. Tak więc nie musimy już wybierać między odpornością na włamanie a estetyką. Warto jednak zainteresować się producentem. Kupując produkt firmy, która ma ugruntowaną pozycję na rynku (lub sprawdzoną przez znajomych) możemy mieć pewność, że wybrany przez nas produkt spełni wymagania. Ponadto przedstawiciel firmy może przyjechać na budowę, aby zmierzyć otwór drzwiowy – pozwoli to uniknąć błędów pomiarowych.

 

Sprzedawcy podkreślają, że najwięcej pomyłek powstaje w trakcie zamawiania drzwi i gdy trzeba odpowiedzieć na pytanie: lewe czy prawe? A to czy mają być otwierane na prawą, czy lewą stronę zależy od ich usytuowania. Drzwi lewe (w których widać zawiasy z lewej strony) będą niepraktyczne, jeśli będą osadzone blisko ściany z prawej strony. Producenci polecają drzwi otwierane na zewnątrz, ponieważ są szczelniejsze, a podmuchy wiatru dociskają skrzydło do ościeżnicy. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie pamiętajmy, że wejście do domu powinno być wówczas zadaszone lub umieszczone we wnęce, bo zalegający zimą śnieg utrudni otwierania drzwi. Takie drzwi są również bezpieczniejsze, gdyż są trudniejsze do wyważenia. Ale jeśli dom ma wąski podest lepiej wybrać takie, które otwierają się do wewnątrz.

 

Drzwi powinny być proporcjonalne do wielkości domu i pasować do jego architektury. Mogą współgrać z wykończeniem ścian lub wyróżniać się przemyślanym kontrastem. Do nowoczesnej elewacji pasują drzwi z metalu lub szkła. W domach o stylu dworkowym dobrze wyglądają drzwi drewniane z pięknie rozrzeźbioną płaszczyzną skrzydła. Kolor i wykończenie drzwi powinno się dobierać do stylistyki okien. Do drewnianych okien pasują drzwi wykonane z tego samego gatunku drewna. Warto także powtórzyć kształt okien (lub jego elementy), np. grubość ramy, gęstość i układ szprosów w szybie. Wybierając drzwi płacimy za: skrzydło, ościeżnicę, okucia, próg, uszczelki, klamki, szyldy i często wkładki patentowe (choć niektóre firmy w podstawowej ofercie proponują zwykłe wkładki).

 

Zgodnie z przepisami drzwi wejściowe jednoskrzydłowe muszą mieć szerokość co najmniej 0,9 m i wysokość co najmniej 2 m (ale nie więcej niż 2,2 m dla drzwi standardowych). Dla drzwi dwuskrzydłowych przepisy wypowiadają się tylko co do jednego skrzydła (0,9 m), drugie może mieć dowolną szerokość. Drzwi robione na zamówienie mogą mieć dowolnie większe wymiary.

Dobre parametry

Szukając tych jedynych i niepowtarzalnych drzwi nie można zapomnieć o ich podstawowej funkcji – ochronie wnętrza domu przed światem zewnętrznym, a więc przed intruzem ale także przed deszczem, wiatrem lub śniegiem. Dlatego wybierając je, warto zwrócić uwagę na to by dobrze izolowały od hałasu i były ciepłe. Pamiętać o tym trzeba szczególnie wtedy, gdy w domu nie ma wiatrołapu i wchodzi się bezpośrednio do holu. Im drzwi mają niższy współczynnik przenikania ciepła U, tym mniej ciepła przez nie ucieknie (nie powinien przekraczać 2 W/(m2K)). Obecnie produkowane drzwi mają tę wartość mieszczącą się ok. 1,5-2 W/(m2K). To, w jaki sposób drzwi będą tłumiły hałas z zewnątrz zależy od wypełnienia skrzydła i jego wagi. Współczynnik izolacyjności akustycznej Rw powinien wynosić ok. 30 dB, i im jest wyższy, tym lepiej. Właściwości termiczne i akustyczne drzwi są wyższe dzięki zastosowaniu uszczelek umieszczonych na całym obwodzie drzwi.

Aneta Demianowicz

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Mocne wejście - drzwi zewnętrzne
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje