Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 06/2006
Poddasze użytkowe i nieużytkowe

Często zamiast na piwnicę decydujemy się na poddasze. Trzeba je uchronić przed przeciekaniem wody, poprawnie ocieplić i wykończyć. Jak ocieplić poddasze użytkowe? Najpopularniejszym materiałem do ocieplenia dachu jest wełna szklana grubości nie mniejszej niż 15 cm - czasem warto ją zwiększyć nawet do 20 cm. Jeśli wysokość krokwi jest mniejsza od grubości izolacji,...

Często zamiast na piwnicę decydujemy się na poddasze. Trzeba je uchronić przed przeciekaniem wody, poprawnie ocieplić i wykończyć.

Jak ocieplić poddasze użytkowe?

Najpopularniejszym materiałem do ocieplenia dachu jest wełna szklana grubości nie mniejszej niż 15 cm - czasem warto ją zwiększyć nawet do 20 cm. Jeśli wysokość krokwi jest mniejsza od grubości izolacji, od spodu krokwi przybija się listwy o grubości 4-5 cm - tzw. nadbitki. W dachu z folią o wysokiej paroprzepuszczalności warstwa izolacji cieplnej może się z nią bezpośrednio stykać. Natomiast między folią o niskiej paroprzepuszczalności należy pozostawić ok. 3 cm szczelinę wentylacyjną między folią a wełną. Wełnę szklaną kupuje się w rolkach szerokości 120 cm i najczęściej przycina na wymiar odpowiadający rozstawowi krokwi. Izolację tnie się ostrym nożem wzdłuż listwy - szerokość przyciętego pasa powinna być o 2-3 cm większa niż rozstaw krokwi. Ułatwia to dokładne wypełnienie przestrzeni między krokwiami ociepleniem (dzięki sprężystości wełny), ale w praktyce, gdy rozstaw jest duży, trzeba rozciągnąć sznurek podtrzymujący warstwę izolacji. Doskonale nadaje się do tego sznurek do maszyn rolniczych, który - układając zygzakiem - mocuje się zszywaczem tapicerskim do spodu krokwi. Trzeba uważać, by izolacja cieplna nie wypychała folii paroprzepuszczalnej. Wybrzuszona folia może bowiem dotknąć do pokrycia dachowego i pod wpływem wysokiej temperatury ulec uszkodzeniu, zwłaszcza na dachach krytych blachą. Następną warstwą układaną na zamocowanym ociepleniu jest folia paroszczelna zapobiegająca zawilgoceniu wełny. Trzeba układać ją bardzo starannie, z zakładem co najmniej 10-cm, który warto dodatkowo skleić taśmą samoprzylepną. Folię mocuje się do krokwi zszywkami, a wszelkie ewentualne pęknięcia, dziury trzeba zakleić drugą warstwą folii.

Często nie cała powierzchnia dachu wymaga ocieplenia. Na poddaszu ze stromym dachem z reguły na najwyższej części mocuje się podsufitkę opierając ją na jętce lub dodatkowej konstrukcji nośnej. Wtedy, w identyczny sposób, ocieplenie układamy na tej podsufitce i łączymy je z ociepleniem na skośnej części sufitu.

Jeden ze sposobów wykonania pustki wentylacyjnej – rozpięty miedzy krokwiami drut

Od czego zacząć wykończenie poddasza? 

Dzieląc poddasze ściankami działowymi, trzeba pamiętać, że nie zawsze strop ma dostateczny zapas wytrzymałości. Ciężkie ścianki możemy postawić tam, gdzie zostało wykonane odpowiednie wzmocnienie stropu. Najczęściej jednak na poddaszu ustawia się szkieletowe konstrukcje pokryte płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi. Wykonuje się je przed wykończeniem skosów i sufitu. W pokojach, sypialniach można stosować standardowe płyty gipsowo-kartonowe, ale w łazience lub suszarni trzeba użyć płyt wodoodpornych. W ściankach szkieletowych łatwo umieścić instalację elektryczną, wodociągową czy grzewczą, gdyż profile stelaża mają otwory umożliwiające przełożenie przez nie przewodów i rur. Przestrzeń między płytami wypełnia się wełną mineralną, która izoluje cieplnie i akustycznie. Należy pamiętać o ułożeniu folii paroszczelnej w ściankach odgradzających ogrzewaną część poddasza od nieogrzewanej i o dużej wilgotności. Folię kładziemy zawsze na ociepleniu od strony pomieszczeń cieplejszych i wilgotniejszych.

Czym wykończyć poddasze użytkowe?

Do wykończenia ocieplonych części poddasza można użyć płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych, boazerii lub paneli boazeryjnych. Elementy te montowane są na listwach drewnianych lub profilach stalowych rozstawionych w odstępach 40-60 cm, zależnie od wymagań dla określonego rodzaju pokrycia.

A jak ocieplić poddasze nieużytkowe?

Nieużytkowe poddasze, czyli po prostu strych, musi być dostatecznie suchy i przewiewny. Wtedy możemy go bez obaw wykorzystać na schowek czy suszarnię. Wystarczy, by chociaż środkowa jego część miała wysokość umożliwiającą w miarę wygodne poruszanie się. Wejście na poddasze ułatwią składane schody drabinkowe, których płytę zamykającą warto ocieplić od strony wewnętrznej, naklejając odpowiednio przycięte pasy styropianu. Ponieważ takie poddasze nie będzie ogrzewane, dlatego spodnia strona dachu, jak i ścianki kolankowe, nie wymagają ułożenia ocieplenia i można pozostawić je w stanie surowym.

Izolację cieplną układa się na podłodze poddasza, aby ciepło z niższej kondygnacji nie przenikało na zewnątrz. Czasami, pod stromym dachem tworzone są dwa poddasza: niższe użytkowe - przykryte w środkowej części lekkim stropem opartym na jętkach oraz nieużytkowe - znajdujące się bezpośrednio pod najwyższą częścią dachu. Wówczas ocieplenie układa się na ściankach kolankowych, skosach dachowych przykrywających pomieszczenia ogrzewane oraz na przykrywającym je stropie. Pod izolacją cieplną układaną na stropie, zarówno drewnianym, jak i żelbetowym, trzeba ułożyć folię paroszczelną zapobiegającą wykraplaniu się pary wodnej w warstwie izolacji cieplnej. Jedynie przy ocieplaniu styropianem można z niej zrezygnować, gdyż prawie nie przepuszcza on pary wodnej. Grubość warstwy ocieplenia powinna wynosić przynajmniej 15 cm. Izolację układa się w dwóch warstwach z przesunięciem miejsca łączenia płyt. Swobodne poruszanie się po strychu bez obaw o uszkodzenie ocieplenia, umożliwią oparte na legarach zamocowanych do stropu płyty OSB lub deski. Przed ułożeniem takiego pokrycia, izolację z wełny mineralnej warto osłonić folią paroprzepuszczalną, tzw. wiatroizolacją, co zapobiegnie pyleniu cząsteczek wełny.

Poddasze użytkowe ze ściankami szkieletowymi i sufitem – nad nim powstaje poddasze nieużytkowe

Jak wentylować poddasze nieużytkowe?  

Poddasze nieogrzewane musi być wentylowane, co uchroni przed wilgocią spowodowaną skraplaniem się pary wodnej oraz ewentualnymi przeciekami pokrycia dachowego.

Jeśli w dachu jest ułożona folia dachowa wysokoparoprzepuszczalna, prawidłową wentylację zapewnią wloty powietrza w okapie oraz otwory w kalenicy. Wentylowanie poddasza z dachem z folią o niskiej paroprzepuszczalności odbywa się przez okienka o wymiarach ok. 20x20 cm w ścianach szczytowych oraz otwory w okapie i kalenicy.

Wentylacja poddasza nieużytkowego z ułożoną w dachu:

a) folią wysokoparoprzepuszczalną
b) z folią niskoparoprzepuszczalną
c) z folią niskoparoprzepuszczalną
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje