Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 06/2006
Kamień w domu i w ogrodzie
Na posadzce dobrze wyglądają płyty o dużych wymiarach (fot. Interstone) Marmur nadaje wnętrzu elegancję (fot. Athena Marmor)Wyroby z kamieni naturalnych należą do najbardziej cenionych materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych. I chyba nikt nie ma wątpliwości, jak trwały to materiał. Świadczą o tym chociażby egipskie piramidy. Można powiedzieć, że kamień naturalny odkryto na nowo. Architekci wnętrz i ogrodów...
Na posadzce dobrze wyglądają płyty o dużych wymiarach (fot. Interstone)
Marmur nadaje wnętrzu elegancję (fot. Athena Marmor)

Wyroby z kamieni naturalnych należą do najbardziej cenionych materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych. I chyba nikt nie ma wątpliwości, jak trwały to materiał. Świadczą o tym chociażby egipskie piramidy.

Można powiedzieć, że kamień naturalny odkryto na nowo. Architekci wnętrz i ogrodów coraz częściej proponują wykorzystanie go do wykonywania m.in. posadzek, schodów, kominków czy wszelkiego rodzaju okładzin i elementów małej architektury ogrodowej. Dzięki otwarciu Polski na świat, rodzime firmy mają dostęp do wszystkich znanych złóż kamienia naturalnego na całym świecie. Piaskowce, wspaniałe marmury oraz granity z całej Europy, Afryki, Ameryki Południowej i Azji zachwycają bogactwem kolorów i deseni.

 

Podłoga nadto śliska?

 

Z płyt kamiennych można robić posadzki. I to nie tylko w łazienkach – choć tam są spotykane najczęściej, a nawet nie tylko w korytarzach, gdzie niektóre kamienie szczególnie dobrze się sprawdzają ze względu na ich twardość i trwałość. Płyty kamienne mogą się równie dobrze znaleźć w kuchni, a nawet w salonie – szczególnie, jeśli umieścimy pod nimi ogrzewanie podłogowe. Jeśli kamień zmatowieje lub wytrze się, można go wielokrotnie odnawiać.

 

Na podłodze lepiej unikać miękkiego piaskowca, ponieważ jest porowaty i łatwo się plami. Trzeba również uważać w przypadku posadzki wykonywanej z dużych płyt łupkowych – są kruche, mogą pękać i odpryskiwać. Najmniej zabiegów wymaga granit – nie trzeba go impregnować, jest odporny nawet na działanie agresywnych środków czyszczących. Dzięki dużej twardości i małej sprężystości trudno go zarysować, poza tym nie plami się. Marmur również uchodzi za trwały materiał wykończeniowy, ale lepiej go nie stosować na zewnątrz i w miejscach, w których byłby narażony na wilgoć. Wypolerowana powierzchnia marmurowa może po pewnym czasie zmatowieć i pokryć się siatką rys. Jeżeli zależy nam na tym, aby był lśniący i nie starzał się, powinien być zaimpregnowany. Zabieg trzeba co jakiś czas powtarzać.

 

Posadzki mają głównie fakturę powierzchni polerowaną lub szlifowaną. W ofercie producentów znajdują się także płyty posadzkowe z fakturami umożliwiającymi łatwiejsze poruszanie się osób niewidomych.

 

Kolor i wzór posadzki zależą od rodzaju kamienia oraz wymiarów elementów. Nie bez znaczenia jest również sposób jego obróbki, o czym piszemy dalej. Posadzkę można wykonać z odłamków kamiennych (poszczególne elementy mają nieregularne kształty) lub płytek formatowanych (np. 10x10 czy 10x20 cm i grubość 5 mm). Jedynie płytki modularne, czyli tzw. flizy, produkowane są w standardowych wielkościach 30x30 cm, 30,5x30,5 cm, 40x40 cm, a ich grubość wynosi – w zależności od rodzaju materiału i faktury powierzchni – 1; 1,2; 1,5 i 2 cm.

 

Kamień wszechstronnie wykorzystany

 

Zwolennicy naturalnego kamienia nie muszą poprzestać na wyłożeniu nim podłogi. Świetnie się prezentują kamienne stopnie schodów, trwałe są blaty i parapety, a dla prawdziwych amatorów są przeznaczone umywalki, wanny, a nawet... sedesy.

 

Stopnie schodów – wewnętrznych i zewnętrznych – produkowane mogą być z płyt granitowych, marmurowych i piaskowca grubości od 2 cm. W salonie czy dużym holu pięknie będzie się prezentowała ażurowa konstrukcja, na którą złożą się kamienne stopnie oparte na umieszczonej centralnie belce wspornikowej.

 

Jednak kamienne stopnie mogą stać się prawdziwym zagrożeniem, jeśli ich powierzchnia będzie zbyt śliska. Pomyślmy więc, jak tego uniknąć. Jeśli są to schody zewnętrzne, można je wykonać z kamienia o fakturze płomieniowanej (nie jest śliska). Powierzchnię „stępi” też impregnacja specjalistycznymi preparatami chemicznymi. Skutecznie działają także nakładki, które warto przykleić do stopnia, aby się nie przesuwały.

 

Blaty kuchenne i łazienkowe wykonuje się z płyt polerowanych, przy czym najchętniej są używane granit, marmur i trawertyn. W tym zastosowaniu doskonale sprawdza się też konglomerat.

 

Parapety produkowane są z płyt kamiennych, najczęściej marmurowych lub granitowych. Są grube na 2-3 cm, a ich długość z reguły nie przekracza 3 m. Powierzchni górnej i widocznym bokom nadawana jest faktura polerowana, półpolerowana lub szlifowana. Do produkcji parapetów również stosowany jest konglomerat. W tym przypadku łatwo jest uzyskać boczne krawędzie łagodnie zaokrąglone.

 

Kominki – obudowy kominków robi się najczęściej z marmuru, trawertynu, granitu i piaskowca. Ponieważ każdy z tych kamieni ma swój określony „charakter”, z marmuru najlepiej prezentują się obudowy tradycyjne lub stylizowane na historyczne, z piaskowca rustykalne, z granitu zaś nowoczesne o prostych kształtach. Powierzchnia obudowy może być gładka lub rzeźbiona.

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom 06/2006

Irma Fuks-Rembisz

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje