Alarmy i domofony

Alarmy i domofony
1 Przykładowe rozmieszczenie elementów systemu alarmowego 1 – czujka magnetyczna, 2 – czujka ruchu, 3 – sygnalizator zewnętrzny, 4 – sygnalizator wewnętrzny, 5 – centrala alarmowa, 6 – monitor LCD do centrali Centrala alarmowa odbiera informacje o naruszeniu ochrony domu i posesji (fot. Satel) System ochrony posesji tworzą cztery strefyDom bezpieczny to nie tylko dom chroniony przed złodziejami. Mieszkańcy muszą...
1 Przykładowe rozmieszczenie elementów systemu alarmowego 1 – czujka magnetyczna, 2 – czujka ruchu, 3 – sygnalizator zewnętrzny, 4 – sygnalizator wewnętrzny, 5 – centrala alarmowa, 6 – monitor LCD do centrali
Centrala alarmowa odbiera informacje o naruszeniu ochrony domu i posesji (fot. Satel)
System ochrony posesji tworzą cztery strefy

Dom bezpieczny to nie tylko dom chroniony przed złodziejami. Mieszkańcy muszą mieć także pewność, że nie odwiedzi ich ktoś niepożądany. Trzeba więc móc sprawdzić, kto stoi za drzwiami, a gdy opuszczamy nasz azyl – uruchomić "elektronicznego stróża".

Niedobrze jest, gdy właściciele stają się niewolnikami własnego domu. Boją się wyjechać na dłużej, w nocy nasłuchują podejrzanych odgłosów z domu. Gdy ktoś zadzwoni do furtki, niespokojnie wypatrują intruza – czy gościa? – przez kuchenne okno... Nie warto przechodzić takiej gehenny. Dom wyposażony w odpowiednie urządzenia będzie czuwał za nas.

 

Alarmy

 

Dzisiaj są takie możliwości skonfigurowania systemu alarmowego, że będzie on ochroną w każdej sytuacji. Poinformuje o niepożądanej "wizycie" i zabezpieczy przed zjawiskami atmosferycznymi czy losowymi. Fachowo nazywa się to ochroną bierną i ochroną czynną, zaś pełne zabezpieczenie dają dopiero oba te rozwiązania. Informacje z wszystkich elementów systemu są odbierane przez centralę alarmową.

 

Ochrona bierna to zabezpieczenia mechaniczne – kraty, drzwi, folie antywłamaniowe, żaluzje itd. Ochrona czynna ostrzega o niebezpieczeństwie i wszczyna alarm, gdy wystąpi zagrożenie. Przy czym chronione może być nie tylko wnętrze, ale też cała przestrzeń między domem a ogrodzeniem.

 

Aby łatwiej można było wyobrazić sobie, na czym owa ochrona polega i jak funkcjonuje, podzielmy system alarmowy na cztery strefy. Trzy pierwsze dotyczą otoczenia domu, zaś ostatnia – jego wnętrza.

 

Dobór systemu alarmowego jest ustalany indywidualnie, odpowiednio do potrzeb użytkownika oraz domniemanych zagrożeń.

 

Ogrodzenie

 

W naszym podziale to pierwsza strefa ochrony. Na system alarmowy składają się czujniki, które wykrywają i sygnalizują próbę sforsowania ogrodzenia. Stosowane są tu różne metody: system impedancyjny, światłowodowy, sejsmiczny oraz kabel sensorowy.

 

System impedancyjny – w ogrodzeniu umieszcza się czujki mierzące impedancję (opór). Zmiana oporu pomiędzy dwiema czujkami wyzwala alarm.

 

System światłowodowy – wzdłuż całego ogrodzenia montuje się światłowód. Przecięcie go lub zagięcie zmienia wiązkę światła przepływającą przez przewód, co uruchamia alarm. Światłowód może być wbudowany w ogrodzenie lub znajdować się w drucie umieszczonym nad nim.

 

System sejsmiczny tworzą czujki wibracyjne, które reagują na wstrząsy powstające podczas pokonywania ogrodzenia.

 

System z kablem sensorowym wykrywa próby przecięcia lub odchylenia ogrodzenia, a także przejścia przez nie. Sterownik, którego budowa oparta jest na mikroprocesorach, uruchamia alarm w razie zaistnienia określonej sytuacji.

 

Integralną częścią systemu alarmowego ogrodzenia są: furtka, domofon oraz brama wjazdowa. Są to punkty dostępu dla domowników i kontroli dla osób odwiedzających.

 

Otoczenie domu

 

Drugą strefą ochrony jest przestrzeń pomiędzy ogrodzeniem a budynkiem. To oczywiste, że jeżeli intruzowi udało się pokonać niepostrzeżenie zabezpieczenia pierwszej strefy, powinny go wykryć kolejne. Posłużą temu systemy montowane pod lub nad powierzchnią ziemi.

 

W pierwszej grupie znajdują się systemy stosowane również do ochrony strefy pierwszej, które mogą być montowane w gruncie, ale... System sejsmiczny nie lubi mocno wilgotnego podłoża (wysoki poziom wód gruntowych lub woda opadowa odprowadzana na teren posesji). Światłowody nie sprawdzą się, jeżeli miałyby zostać zamontowane pod nawierzchnią utwardzoną. Czujność kabla sensorowego może być zakłócana przejeżdżającym w pobliżu ciężkim sprzętem. Tylko dla systemów impedancyjnych nie znaleziono na razie przeciwwskazań.

 

Nad ziemią tworzy się bariery z podczerwieni lub mikrofal. Są to układy pracujące w systemie nadajnik – odbiornik. Nadajnik wysyła fale, a gdy wiązka promieni zostanie przerwana, włącza się alarm. Niestety, także niepotrzebnie, bo urządzenia te nie rozróżniają, czy wiązkę promieni przerwał intruz, czy np. wiewiórka, spadająca gałązka drzewa, a nawet tylko liść.

System bezprzewodowy nie wymaga okablowania (fot. DPK System Consulting)
Najprostszy bramofon analogowy ma jedynie przycisk wywołania i mikrofon, urządzenie cyfrowe – oprócz mikrofonu np. klawiaturę i wyświetlacz (fot. Laskomex, Miwi-Urmet)
Odstający od słupka bramofon jest narażony na uszkodzenie (fot. Archipelag)

Ściany, dach, drzwi i okna

 

Ta trzecia strefa ochrony ma zareagować, gdy intruz znajdzie się przy samym domu (również na dachu) lub spróbuje forsować zabezpieczenia mechaniczne (zamki, kraty, rygle etc.) albo elektroniczne (czujki) zamontowane w drzwiach i oknach. Do zabezpieczenia zewnętrznych przegród budynku można zastosować wymienione wcześniej systemy (impedancyjne, światłowodowe itd.).

 

Ochrona wewnętrzna

 

To – zgodnie z naszym podziałem – czwarta strefa ochrony. Znajdą się w niej elementy systemu alarmowego nastawione na wykrywanie i sygnalizowanie obecności intruza w poszczególnych miejscach lub pomieszczeniach (np. schody na górę, pokój z sejfem), a także sygnalizujące nieprawidłowe działanie urządzeń i instalacji w domu. Systemy alarmowe mogą być przewodowe lub bezprzewodowe.

 

Systemy przewodowe – poszczególne elementy łączy się wiązkami kabli, przez które przepływa energia zasilająca czujki i powracają informacje o stanie alarmu. Uszkodzenie instalacji jest jednoznaczne ze wszczęciem alarmu.

 

Te systemy są bezawaryjne, niewrażliwe na zakłócenia i nie wymagają obsługi.

 

Systemy bezprzewodowe – bazują na falach radiowych, nie jest więc potrzebne okablowanie. Ich cena jest niekiedy wyższa niż systemów przewodowych. Sygnały radiowe są zaś podatne na zakłócenia i może je namierzyć potencjalny intruz. Zabezpieczenie obwodów przed ingerencją z zewnątrz jest, oczywiście, możliwe i polega na kodowaniu transmisji sygnału. Ta funkcja jednak podwyższa cenę urządzeń alarmowych.

 

Urządzenia zasilane są bateriami (rzadko akumulatorkami), a więc co pewien czas trzeba kontrolować, czy ogniw nie należy już wymienić. W droższych rozwiązaniach, z akumulatorkami, elementy alarmu same dadzą sygnał, że trzeba je podładować.

 

Domofony

 

Najprostszym sposobem zabezpieczenia się przed nieproszonymi gośćmi jest zamontowanie domofonu. Urządzenie to jest nieskomplikowane w budowie i działaniu. Do tego stopnia, że prosty domofon możemy zainstalować samodzielnie. Są również domofony do domów dwurodzinnych – jeden panel wejściowy współpracuje z jednym lub dwoma unifonami. Najprostsze systemy domofonowe, tzw. simplex, umożliwiają tylko rozmowę naprzemienną – osoba znajdująca się przy bramie w trakcie mówienia nie słyszy naszej odpowiedzi. W systemie duplex rozmawia się jednocześnie.

 

Do działania domofonu niezbędny jest też zamek elektryczny. Może zwalniać rygiel tylko w czasie, gdy przycisk na unifonie jest wciśnięty, lub po jednorazowym przyciśnięciu rygiel jest otwarty przez kilka – kilkanaście sekund. Kupując określony model domofonu trzeba sprawdzić, z jakim rodzajem zamka może on współpracować.

 

Wewnątrz i na zewnątrz

 

Instalacja domofonowa składa się z dwóch urządzeń. W domu znajduje się unifon, wyposażony w słuchawkę – choć są też urządzenia głośnomówiące, bez słuchawki – przez którą możemy prowadzić rozmowę po usłyszeniu dzwonka. Drzwi wejściowe lub furtkę otwieramy naciskając przycisk (są też urządzenia sensorowe) uruchamiający elektryczny zamek. Niektóre unifony mają sygnalizację świetlną, informującą o tym, czy zostały one zamknięte.

 

W domu kilkukondygnacyjnym, zainstalowanie unifonu na każdym piętrze oszczędzi nam biegania po schodach. Otwieranie wejścia jest bowiem możliwe z każdego pomieszczenia, w którym znajduje się słuchawka. Unifon może mieć również funkcję interkomu, umożliwiającą np. porozumiewanie się z osobą znajdującą się w innym pomieszczeniu.

 

Na zewnątrz jest panel wejściowy – zawierający głośnik, mikrofon i dzwonek – czyli bramofon, zwany też kasetą rozmówną 5. Może on być osłonięty daszkiem chroniącym kasetę przed deszczem. Może też być połączony ze skrzynką na listy.

 

Bramofony są produkowane w wersji na- i podtynkowej. Są też bardzo wąskie bramofony natynkowe przeznaczone do montażu na słupkach ogrodzeniowych.

Bezprzewodowy unifon z wyświetlaczem LCD sam informuje o stanie naładowania baterii (fot. Aksonet)
Dla odwiedzającego jest kaseta z przyciskiem wywołania, mikrofonem, głośnikiem i kamerą (fot. Zamel)
Zarejestrowany przez kamerę obraz jest widoczny na małym monitorze (fot. Commax)

W plątaninie kabli

 

W domach jednorodzinnych najpopularniejsze są domofony przewodowe. Instalacja wewnętrzna może być ułożona w bruzdach pod tynkiem lub poprowadzona na powierzchni ściany. Na zewnątrz stosuje się kable teletechniczne przeznaczone do układania w ziemi. Konieczne jest zachowanie określonych odległości od znajdujących się w ziemi mediów.

 

Łatwiejszy do zainstalowania jest domofon bezprzewodowy, zwany też radiofonem. Systemy są sterowane falami radiowymi i zasilane własnymi bateriami. W wielu przypadkach kaseta rozmówna i moduł odbiorczy zasilane są zwykłymi bateriami, zaś słuchawka akumulatorkiem, który ładuje się, gdy nie jest używana. Domofony bezprzewodowe mogą mieć zasięg do ok. 400 m w terenie otwartym i możliwość podłączenia kilku słuchawek do sterowania wejściem, działających na zasadzie pilota.

 

Domofon bezprzewodowy może być przeznaczony dla jednego lub dwóch mieszkań. Dla większej liczby użytkowników są urządzenia modułowe, które mogą obsługiwać nawet trzydzieści słuchawek. Funkcje dodatkowe to otwieranie bramy wjazdowej oraz garażowej, włączanie i wyłączanie oświetlenia zewnętrznego a także regulacja tonu i głośności wywołania. Uwaga. Radiofony potrzebują zamków wyposażonych w elektrozaczepy z pamięcią, zwalniane po dostarczeniu krótko trwającego impulsu napięcia.

 

Minusem systemów bezprzewodowych jest konieczność regularnej kontroli stanu baterii i ich okresowej wymiany (zwłaszcza zasilania kasety). Ponieważ fale radiowe są stosunkowo łatwe do przechwycenia, stosuje się kodowanie transmisji. W połączeniu z koniecznością wyposażenia każdego elementu instalacji w moduł nadawczo-odbiorczy, ma to wpływ na wyższą, niż w przypadku systemów kablowych, cenę zestawu.

 

Wideofony

 

Jeśli nazwy domofon, unifon, bramofon są poprzedzone członem "wideo", oznacza to nie tylko porozmawiamy z osobą przy furtce, ale również ją zobaczymy. Takie urządzenie nazywa się wideofonen. Zachowuje ono wszystkie funkcje tradycyjnego domofonu, jednak umożliwia także odbiór obrazu. W domu mamy słuchawkę i monitor, na którym widzimy rozmówcę. Podobnie, jak w przypadku domofonu, przy wejściu na posesję znajduje się przycisk, który w domu sygnalizuje dzwonkiem przybycie gościa.

 

Najważniejsze – zobaczyć

 

Jak powiedzieliśmy, istotą wideofonu jest obraz. Zatem najważniejsze są kamera i monitor.

 

Kamera z reguły jest wyposażona w diody podczerwieni oraz system automatycznego dopasowania widoczności do istniejących warunków atmosferycznych. Dzięki temu zapewnia optymalną jakość obrazu zarówno w dzień, jak i w nocy. Funkcja ta jest przydatna zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy dodatkowego oświetlenia przed wejściem. W domach jednorodzinnych panel wejściowy z kamerą umieszczamy zazwyczaj na słupku ogrodzeniowym (obiektyw na wysokości 155-160 cm od podłoża). W panelu znajdują się: przycisk wywołania, obiektyw kamery, diody podczerwieni, mikrofon oraz głośnik. Kamery mogą być montowane na- lub podtynkowo.

 

Najprostsze systemy pozwalają jedynie przekazać obraz, natomiast te bardziej rozbudowane umożliwiają sekwencyjne przeglądanie obrazów, instalowanie dodatkowych monitorów i magnetowidu.

 

System można wyposażyć w kilka kamer, śledzących krok po kroku trasę od furtki do drzwi wejściowych. Zainstalowanie w wideobramofonie diod podczerwieni umożliwi pracę kamery także w nocy oraz automatyczne dopasowanie jakości obrazu do warunków atmosferycznych. Wśród dodatkowych funkcji urządzenia może się znaleźć także dźwiękowa sygnalizacja próby zdemontowania kamery. Wideofon może rejestrować obraz co jakiś czas, automatycznie. Dzięki temu, podczas nieobecności w domu, mamy dokładny zapis tego, co działo się przed naszą furtką.

 

Monitor odbiera obraz wygenerowany przez kamerę. Włączenie przekazu następuje w momencie naciśnięcia przycisku wezwania w kasecie. Monitory nie są zbyt duże, najczęściej 4-5-calowe. Obraz może być monochromatyczny lub kolorowy. W tej drugiej opcji najczęściej stosuje się płaskie monitory LCD.

 

Na jakość transmitowanego sygnału wpływa odległość między kasetą a unifonem. Producenci dopuszczają najczęściej dystans do 100 m. Najprostsze wideofony oraz te, w których odległość między kasetą rozmówną a unifonem nie przekracza 50 m, mogą być instalowane na tych samych przewodach co domofony. Większa oznacza konieczność zastosowania przewodu koncentrycznego.

 

Jaki przewód, takie funkcje

 

Obecność przewodu koncentrycznego wiąże się nie tylko z odległością pomiędzy unifonem a kasetą rozmówną, ale też wpływa na funkcje systemu.

 

Systemy bez przewodu koncentrycznego, oprócz funkcji standardowych – wywołanie, przesył fonii i wizji, otwarcie elektrozaczepu, podgląd wizji – można rozbudować jedynie o dodatkowe kamery i panele wejściowe. Ich zaletą jest możliwość wymiany istniejącego systemu domofonowego na wideofonowy bez konieczności zmiany okablowania.

 

Systemy z przewodem koncentrycznym, oprócz standardowych funkcji, można rozbudować o interkom, dodatkowe kamery, dodatkowe wejścia z panelami wideofonowymi, możliwość rejestracji zdjęć gości pod nieobecność gospodarzy (moduł pamięci), podgląd wizji na odbiorniku TV (poprzez wejście wideo). Porozumiewanie się z osobami wewnątrz domu umożliwi interkom, czyli dodatkowe słuchawki lub monitory.

Hanna Czerska

Pozostałe artykuły z tego numeru
Okna i drzwi
Poprawnie zamontowane okna i drzwi będą długo spełniać swoje funkcje. By uniknąć przeróbek, trzeba je mocować w odpowiednim momencie. Kiedy montować okna? Najlepiej na etapie stanu surowego otwartego, czyli po wzniesieniu ścian i ułożeniu pokrycia dachowego, ale przed nałożeniem tynków wewnętrznych i zewnętrznych. Po zamontowaniu okien dom uzyskuje status stanu surowego. Trzeba...
Okna i drzwi
Poddasze użytkowe i nieużytkowe
Często zamiast na piwnicę decydujemy się na poddasze. Trzeba je uchronić przed przeciekaniem wody, poprawnie ocieplić i wykończyć. Jak ocieplić poddasze użytkowe? Najpopularniejszym materiałem do ocieplenia dachu jest wełna szklana grubości nie mniejszej niż 15 cm - czasem warto ją zwiększyć nawet do 20 cm. Jeśli wysokość krokwi jest mniejsza od grubości izolacji,...
Poddasze użytkowe i nieużytkowe
Ścianki działowe
Ścianki działowe dzielą wnętrze domu na pomieszczenia. Od przemyślanego projektu, dobrze dobranego materiału i poprawnego wykonania ścianek, zależy komfort i funkcjonalność codziennego życia mieszkańców. Czy ścianki działowe można dowolnie przestawiać? Ścianki działowe stawiane są równocześnie ze ścianami nośnymi i stropami, ale częściej wykonuje się je, gdy budynek ma już dach. Nie przenoszą...
Ścianki działowe
Panele czy parkiety?
W dużych, reprezentacyjnych wnętrzach prawdziwą ozdobą będą parkiety pałacowe (fot. Art Wood) Podłogi z twardych gatunków drewna egzotycznego można układać również w łazienkach (fot. DLH Drewno) Pytanie CzytelnikaZaczęłam rozglądać się za materiałem wykończeniowym podłóg w moim nowym domu. Postawiłam na parkiet drewniany, ale zorientowałam się, że „drewnianym” wyglądem niewiele się on różni od tańszych paneli...
Panele czy parkiety?
Sauny
Dziś łatwiej znaleźć kilka tysięcy zł na "prywatną" saunę, niż czas, aby z niej korzystać. Warto o tym pamiętać i nie przeinwestować. Nie ma wymogu, by na saunę zdecydować się w momencie projektowania domu, chociaż, oczywiście, jest to najlepsze i ze względu na jej usytuowanie, i doprowadzenie w pobliże odpowiednich instalacji...
Sauny
Termomodernizacja domu
Kompleksowa termomodernizacja domu o powierzchni ok. 150 m2 to wydatek co najmniej 40-50 tys. zł. Obejmuje ona ocieplenie stropów, ścian zewnętrznych, podłóg, wymianę okien, instalacji grzewczej oraz modernizację systemu wentylacji. Ze względu na tak szeroki zakres robót rzadko przeprowadza się je równocześnie, gdyż oznacza to generalny remont całego budynku. Jak liczyć korzyści Przedsięwzięcia termodernizacyjne mają...
Termomodernizacja domu
Oświetlenie zewnętrzne
Ogród może być urokliwym, tajemniczym miejscem - szczególnie po zmierzchu. Trzeba tylko umiejętnie grać oświetleniem. Lampy jednak są też potrzebne ze względów czysto praktycznych. Ułatwiają dojście do domu i zapewniają bezpieczeństwo, oświetlając wejście.
Oświetlenie zewnętrzne
Kamień w domu i w ogrodzie
Na posadzce dobrze wyglądają płyty o dużych wymiarach (fot. Interstone) Marmur nadaje wnętrzu elegancję (fot. Athena Marmor)Wyroby z kamieni naturalnych należą do najbardziej cenionych materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych. I chyba nikt nie ma wątpliwości, jak trwały to materiał. Świadczą o tym chociażby egipskie piramidy. Można powiedzieć, że kamień naturalny odkryto na nowo. Architekci wnętrz i ogrodów...
Kamień w domu i w ogrodzie
Ściezki i schody w ogrodzie
Klocki dębowe o okrągłym przekroju są trwałe i dobrze sprawdzają się na ścieżkach (fot. Werth-Holz) Granitowa kostka brukowa pasuje do każdego ogrodu i jest właściwie niezniszczalna (fot. Granit Wiatrak) Nawierzchnia wykonana z dwóch rodzajów naturalnego łupka (fot. Jeleniogórskie Kopalnie Surowców Naturalnych)Po deszczu chcemy przez ogród przejść suchą nogą. Tak samo od furtki do drzwi. Jak więc zrobić...
Ściezki i schody w ogrodzie
Dom inteligentny
Jeden przycisk wykonuje kilka zadań, ich stylistyka jest różnorodna (fot. Tema, Merten) W nocy na przejście korytarzem wystarcza oświetlenie o 20% natężeniu (fot. Lange Łukaszuk)Jeszcze kilka lat temu inteligentne systemy sterowania instalacjami budynku były tak kosztowne, że stosowali je w swoich rezydencjach tylko bardzo zamożni inwestorzy. Dziś takie rozwiązania są spotykane coraz częściej. Inteligentny...
Dom inteligentny
Systemy odwodnieniowe
Budowa korytka ściekowego (fot. Bisan)Drenaż powierzchniowy Ten rodzaj odwodnienia powierzchni gruntu nie wymaga odprowadzania wody na zewnątrz, ani do studni chłonnych. Woda gromadzi się w warstwie drenażowej i powoli przenika w głąb gruntu. Drenaż powierzchniowy buduje się przede wszystkim wtedy, gdy powierzchnia odwodnienia jest stosunkowo niewielka lub trudno znaleźć...
Systemy odwodnieniowe
Technologie budowy domów
Pustaki styropianowe zestawia się, jak klocki Lego, a potem zalewa betonem (fot. Thermodom) Płyty zrębkowo-cementowe potrzebne są do wykonania szalunku traconego (fot. Velox)Wciąż wiele domów wznosi się tradycyjnie z cegły, chociaż same cegły nie mają wiele wspólnego z tymi sprzed wielu lat. Coraz częściej też inwestorzy decydują się na alternatywne technologie. Gwarantują one bowiem szybkie zrealizowanie inwestycji i uzyskanie parametrów nie...
Technologie budowy domów
Rury dobrze prowadzone
Rury prowadzone w wykutej bruździe ściennej Przewody prowadzone w szlichcie podłogowej Rury umieszczone w szachcie Przewody prowadzone natynkowo Rury prowadzone w listwach przypodłogowychWykonanie instalacji wodnych to nie tylko wybór odpowiedniego materiału na rury. To także niezwykle ważna sztuka ich prawidłowego poprowadzenia. Wybierając rury do instalacji zimnej i ciepłej wody oraz centralnego ogrzewania, warto pamiętać, że każdy...
Rury dobrze prowadzone
Rury z tworzyw w instalacjach domowych - rodzaje, zastosowanie
Tworzywa sztuczne zdominowały świat. Podzieliły go także na żarliwych zwolenników i równie gorących przeciwników. Ale od tworzyw nie da się uciec... Zresztą, po co? W instalacjach domowych znajdują zastosowanie cztery podstawowe rodzaje tworzyw - polietylen PE, polibutylen PB, polipropylen PP i polichlorek winylu PVC. Możemy też wybierać spośród różnych ich odmian.
Rury z tworzyw w instalacjach domowych - rodzaje, zastosowanie
Rury z metalu
Gięcie rur miedzianych jest czynnością dość prostą Kompensatory niwelują wydłużenia się rurociągów Rury miękkie mogą być sprzedawane w odcinkach prostych lub zwojach (fot. Hutmen)Rury z metalu są w użyciu od dawna. Kiedyś – ze stali, teraz do instalacji w domach jednorodzinnych coraz częściej wybierana jest miedź. Konkurują z nią wprawdzie tworzywa sztuczne, ale zwolenników rur...
Rury z metalu
Pion i poziom w dobrym guście
Jedna łazienka, a jakby z dwóch światów fot. Ravak) Zimne kafelki z ciepłym drewnem (fot. Cersanit) Drewno w pokoju łazienkowym? Jak najbardziej, i to w dużych ilościach... (fot. Pool Spa) Łazienka w tzw. stylu minimalistycznym fot. Nowa Gala)Większość z nas zapytana o najlepsze wykończenie ścian i podłogi łazienki, bez wahania odpowie – ceramika i kamień. Jednak po głębszej analizie, dlaczego...
Pion i poziom w dobrym guście
Bez barier
Umywalka powinna być płaska i płytsza od tradycyjnych (fot. archiwum BD)Nawet rewelacyjnie urządzona łazienka może okazać się nieprzystosowana dla osób, które mają trudności z wykonywaniem codziennych czynności. A przecież wystarczy tak niewiele, żeby nie miała barier dla nikogo. Dom, w którym są osoby starsze lub niepełnosprawne powinien być urządzony tak, by nawet ktoś o ograniczonej sprawności fizycznej,...
Bez barier
Stawiamy na oszczędzanie wody?
Nie ma co ukrywać, że wyjątkową ozdobą łazienki będzie stylizowana na retro, pozłacana bateria ścienna (fot. Kludi) Regulacja temperatury i strumienia wody w baterii jednouchwytowej Modernistyczna bateria trzyotworowa (fot. Graff)W bateriach łazienkowych liczy się nie tylko wzornictwo, które jest bardzo rozbudowane. Nowoczesne baterie są dodatkowo wyposażane w rozwiązania ułatwiające korzystanie oraz sprzyjające oszczędzaniu wody....
Stawiamy na oszczędzanie wody?
Świat w zupełnie nowym stylu
Szklana misa do małej łazienki (fot. Kludi) To jeszcze umywalka czy już raczej nowoczesna rzeźba łazienkowa (fot. Krzemień) Szkło i stal nierdzewna – to umywalka do bardzo nowoczesnej łazienki (fot. Opoczno)Łazienka powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Nie zaszkodzi, jeśli przy okazji będzie urządzona ładnie i nowocześnie. Na łazienkę trzeba mieć dobry pomysł, a inspiracji...
Świat w zupełnie nowym stylu
Kąpiel na kilka sposobów
Wygodną wannę można wstawić do bardzo małej lazienki (fot. Ravak) Wanna dobrze wkomponowana we wnętrze wcale nie musi przytłaczać swoim rozmiarem (fot. Cersanit) Wanny narożne o owalnych kształtach zdobywają coraz więcej zwolenników (fot. Ravak) Do wanny mogą też prowadzić schodki (fot. Opoczno)Prysznic jest niezastąpiony do ekspresowych kąpieli, ale możliwość relaksu w wannie też ma...
Kąpiel na kilka sposobów
Kąpiel na kilka sposobów
Wygodną wannę można wstawić do bardzo małej lazienki (fot. Ravak) Wanna dobrze wkomponowana we wnętrze wcale nie musi przytłaczać swoim rozmiarem (fot. Cersanit) Wanny narożne o owalnych kształtach zdobywają coraz więcej zwolenników (fot. Ravak) Do wanny mogą też prowadzić schodki (fot. Opoczno)Prysznic jest niezastąpiony do ekspresowych kąpieli, ale możliwość relaksu w wannie też ma...
Kąpiel na kilka sposobów
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz