Świat w zupełnie nowym stylu

Świat w zupełnie nowym stylu
Szklana misa do małej łazienki (fot. Kludi) To jeszcze umywalka czy już raczej nowoczesna rzeźba łazienkowa (fot. Krzemień) Szkło i stal nierdzewna – to umywalka do bardzo nowoczesnej łazienki (fot. Opoczno)Łazienka powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Nie zaszkodzi, jeśli przy okazji będzie urządzona ładnie i nowocześnie. Na łazienkę trzeba mieć dobry pomysł, a inspiracji...
Szklana misa do małej łazienki (fot. Kludi)
To jeszcze umywalka czy już raczej nowoczesna rzeźba łazienkowa (fot. Krzemień)
Szkło i stal nierdzewna – to umywalka do bardzo nowoczesnej łazienki (fot. Opoczno)

Łazienka powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Nie zaszkodzi, jeśli przy okazji będzie urządzona ładnie i nowocześnie. Na łazienkę trzeba mieć dobry pomysł, a inspiracji do aranżacji jest teraz bez liku. Najlepiej zacząć od urządzeń sanitarnych, potem trzeba dopasować do nich meble oraz wykończenie ścian i podłogi.

Dobrze jest wyposażyć łazienkę w urządzenia reprezentujące jeden styl. Ten sam „fason”, spójna kolorystyka (co wcale nie musi oznaczać tego samego koloru!) to gwarancja elegancji. Niezbędne jest też rozsądne dopasowanie rozmiarów poszczególnych elementów. Zacznijmy zatem od najmniejszych, ale jakże ważnych sprzętów.

Umywalki

Z porcelitu, szkła, a może z corianu?

 

Chociaż pojawiły się nowe możliwości materiałowe, nadal najpopularniejsze są umywalki ceramiczne. Pod tą ogólną nazwą kryją się urządzenia wykonane z porcelitu, fajansu (najtańsze) i porcelany (najdroższe, ale najlżejsze i o najwyższej jakości). Ceramika jest odporna na zarysowanie, wysoką temperaturę oraz zabrudzenia. Umywalki są obecnie nie tylko białe, ale też kolorowe. Szkliwo, którymi są pokrywane wyroby, może różnić się jakością – w zależności od technologii producenta. Można kupić ceramikę pokrytą specjalnymi powłokami, które zapobiegają powstawaniu osadów, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać ją w czystości. Najbardziej praktyczne są te w jasnych, pastelowych odcieniach – na ciemnych (zwłaszcza na czarnych, brązowych i granatowych) pozostają ślady po kroplach wody i trzeba je po użyciu wycierać do sucha. Umywalki ceramiczne mogą różnić się między sobą ciężarem (przy tej samej wielkości), co przy parametrach wytrzymałościowych ściany może niekiedy ograniczać lub narzucać sposób ich montażu.

 

Ale oprócz ceramiki są jeszcze umywalki wykonywane z grubego, hartowanego, matowionego i – czasem – barwionego szkła. Modne jest wzornictwo „ekologiczne”, co oznacza umywalki z naturalnego kamienia (np. marmuru czy granitu) lub z drewna egzotycznego (np. iroko, teku lub badi). Nowoczesne materiały też znajdują zastosowanie w produkcji umywalek, o czym świadczą modele z akrylu lub corianu (połączenie żywicy akrylowej z minerałami), a do szczególnych aranżacji – ze stali nierdzewnej. Wiadomo, że im bardziej nietypowy jest materiał, z którego wykonano umywalkę, tym jej cena jest wyższa.

 

Wszystkie umywalki, niezależnie od koloru i materiału, będą ładne, gdy da się je łatwo utrzymywać w czystości. Trzeba więc pamiętać, że powierzchnia umywalki powinna być bardzo gładka. Na wyrobach ze stali nierdzewnej i szkła łatwo tworzą się zacieki z wody. Można jednak kupić umywalki powleczone – podobnie jak ceramiczne – specjalną powłoką zabezpieczającą przed powstawaniem osadu. Akryl stosunkowo łatwo jest zarysować, trzeba też uważać z używaniem różnych substancji chemicznych (plamy mogą powstać nawet przy kapnięciu farby do włosów czy płynnych medykamentów) i chronić przed wysoką temperaturą (palacze nie powinni palić nad taką umywalką, bo do uszkodzenia powierzchni wystarczy popiół z papierosa).

 

Owal czy prostokąt?

 

W zasadzie trudno już określić, jakie kształty umywalek należy uważać za tak zwane standardowe, bo takich właśnie jest coraz mniej i to one są teraz niemal rarytasem. Producenci prześcigają się w oferowaniu modeli oryginalnych, a nawet wręcz fantazyjnych, które mogą być w stylu nowoczesnym, klasycznym lub retro.

 

Większość umywalek ma szerokość 30-60 cm i głębokość 25-55 cm (wymiarowanie co 5 cm). Ale są też wyroby nietypowe, czyli długie pojedyncze lub podwójne, szerokie, o płytkiej lub głębokiej misie. Jak ktoś się uprze mieć umywalkę jedyną w swoim rodzaju, to bez problemu znajdzie producenta, który zrealizuje jego indywidualne – kosztowne – zamówienie.

 

Zastanawiając się nad kształtem umywalki, trzeba pamiętać, że może on narzucać sposób jej montażu. Co starsi Czytelnicy pamiętają jeszcze dawne sposoby mocowania umywalek, które „zdobiły” od dołu wymyślne syfonowe złącza i kolanka. Dzisiaj mocowanie do ściany za pomocą śrub, wsporników lub stelaży montażowych wciąż jest nadal najpopularniejsze, ale jakże inna jest estetyka tej konstrukcji. Zatem spotkamy najczęściej umywalki, o kształcie owalu, półkola, prostokąta lub innych brył geometrycznych, z półkami przylegającymi do ściany. Ciekawym rozwiązaniem są umywalki narożne, zajmujące niewiele miejsca, a więc praktyczne do małych łazienek.

 

Sporo jest modeli umywalek przeznaczonych do wpuszczenia w blat, stawianych na nim oraz podblatowych. Nowością są umywalki tworzące całość z blatem, co niewątpliwie ułatwia utrzymanie w czystości samego urządzenia oraz najbliższego otoczenia. W dużych łazienkach dobrze wyglądają (i są praktyczne szczególnie przy małżeńskich sypialniach) umywalki podwójne. Są one jednak znacznie droższe.

 

Umywalki mają fabryczne otwory na baterie, a w przypadku ich braku krany montuje się na ścianie. Liczba otworów (jeden, dwa, trzy lub specjalne wyżłobienia, umożliwiające proste i szybkie wycięcie go) narzuca rodzaj baterii.

Podłączenia wodne można chować, albo pozostawić jako element dekoracyjny (fot. Opoczno)
Umywalki wpuszczone w blat (fot. Opoczno)
Przy szklanych, przejrzystych umywalkach trudno jest cokolwiek ukryć (fot. Krzemień)
Zamierzona różnorodność tez ma swój urok (fot. Krzemień)

Widoczne łącza?

 

W umywalkach montowanych na szafkach nie ma problemu z ukryciem podłączeń wodnych. Natomiast w modelach wiszących można je zasłonić wyłącznie postumentami lub półpostumentami. Postumenty nie tylko zakrywają nieestetyczne podłączenia wodne i kanalizacyjne, ale także podtrzymują umywalkę, mogą więc okazać się niezbędne zwłaszcza przy dużych urządzeniach. Postument można obciążyć większą i cięższą umywalką, natomiast półpostument ułatwia utrzymanie łazienki w czystości.

 

Pod umywalkami z bateriami sztorcowymi są widoczne złącza wodne w postaci giętkich wężyków lub miedzianych rurek. W ściennych bateriach tego nie ma, ale są to coraz mniej popularne rozwiązania, co widać chociażby po mniejszej ofercie umywalek bez otworów. Poza tym baterie ścienne wymagają kucia ściany, zabierają sporo miejsca i czasami nie pasują do efektownego wykończenia ścian wokół umywalek. Umywalki bezotworowe wyposażyć można też w baterie mocowane na blatach.

 

Ukrywanie podłączeń nie jest wcale obowiązkowe i równie dobrze można syfon wyeksponować, szczególnie gdy jest on w stylu retro lub elegancki chromowany.

Sedesy

Trzymać styl

 

Łazienka będzie wyglądać elegancko, gdy wszystkie urządzenia sanitarne kupimy w tym samym stylu i kolorze (chyba, że pomysł dekoratorski zakłada przemyślaną i zamierzoną różnorodność). Jednak decydując się na jakąś serię urządzeń nie zapominajmy, że oprócz walorów estetycznych muszą one przede wszystkim spełniać wymagania użytkowe.

 

Warto więc pamiętać, że muszle ustępowe przede wszystkim powinny być łatwe do utrzymania ich w czystości. I nie chodzi tu tylko o powierzchnię zewnętrzną (bo ta zazwyczaj ma obłe i gładkie kształty), ale przede wszystkim o sposób wyprofilowania wnętrza. Przecież bardzo trudno wypłukuje się brud oraz kamień z sedesowych zakamarków i nie są to zbyt przyjemne czynności. Dobry sedes jest tak ukształtowany, że podczas spłukiwania woda dociera do wszystkich niewidocznych miejsc muszli. Sedesy mogą mieć wewnątrz tzw. półkę albo lej, łatwiejszy do utrzymania w czystości.

 

W czystości najlepiej utrzymuje się urządzenia – oraz ich otoczenie – gdy są one wiszące, a nie stojące.

 

Skomplikowany wybór

 

Wśród wzorów znajdziemy sedesy wiszące lub stojące – kompaktowe i zwykłe – oraz narożne. Ze względu na sposób spuszczania wody miski mogą być wyposażone w dolno- lub górnopłuki. Te ostanie to model nieco reliktowy, stąd jest rzadziej obecnie wybierany, chociaż spłuczki z tworzywa sztucznego są o wiele bardziej estetyczne, niż te żeliwne z przeszłości. Dolnopłuki są wytwarzane z ceramiki lub tworzywa sztucznego, mogą mieć różne wymiary, a więc i pojemność. Takie rozwiązania wymagają nieco więcej przestrzeni – głębokość sedesu ze spłuczką to ok. 70 cm – niż np. górnopłuk, co trzeba wziąć pod uwagę w przypadku małych łazienek. Ale są też spłuczki całkiem płaskie, zajmujące niewiele miejsca.

 

W zależności od sposobu montażu, można wybrać miskę wiszącą na stelażu lub stojącą, mocowaną do podłogi. W wiszących zbiornik na wodę i wszelkie podłączenia wodne ukryte są za ścianką. W kompaktach zbiornik na wodę i sedes są ze sobą połączone, ale doprowadzenie wody może być także ukryte (schowane pod lub za rezerwuar) lub może znajdować się z boku zbiornika.

 

Większość nowoczesnych spłuczek charakteryzuje się rozwiązaniami oszczędzającymi wodę. Jednorazowo do spłukania miski zużywa się od 6 do 9 litrów. Coraz popularniejsze są modele dwuprzyciskowe, z których jeden uruchamia spłukiwanie obfite (6 lub 9 l), a drugi – ekonomiczne trzema litrami wody. Spłuczki mogą mieć też przycisk z funkcją „stop”, dzięki któremu spłukiwanie można przerwać w dowolnym momencie.

Tyle miejsca potrzeba, żeby wygodnie korzystać z umywalki, sedesu i bidetu

Dobre ustawienie

 

Nawet ładne i funkcjonalne urządzenia sanitarne nie zagwarantują komfortowego korzystania z łazienki, gdy ich ustawienie zostanie źle zaplanowane. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi przyborami. Będzie to szczególnie trudne w małym pomieszczeniu. Przeanalizujmy zatem, jakie odstępy są zalecane dla wygodnego korzystania z łazienki.

 

Między umywalką a bidetem lub brodzikiem powinno się zachować 20-30-cm odległość, tak samo jak pomiędzy bidetem, WC a wanną lub brodzikiem.

 

Brzeg umywalki może trochę nachodzić nad wannę, ale nie więcej niż 5 cm. Umywalkę i pisuar mocuje się w odległości 30 cm od bocznej ściany, a miskę ustępową – 20 cm. Wysokość montażu urządzeń może być narzucona (np. wysokość postumentu, szafki itp. ), ale warto pamiętać, że optymalna wysokość mocowania umywalki dla osób o przeciętnym wzroście wynosi – 75-80 cm, wiszącej miski ustępowej oraz bidetu – 42-45 cm.

 

Wygodę poruszania się po łazience zapewnia również wolna przestrzeń pozostawiona przed umywalką, sedesem i bidetem – wynosi ona, w zależności od urządzenia – 60-100 cm !.

 

Na taki przestrzenny luksus na ogół można sobie pozwolić w łazienkach nowobudowanych domów. Tym bardziej, że zaplanowanie dużych powierzchni na takie pomieszczenia daje większe możliwości korzystania z nowoczesnych technik montażowych, sprzyjających efektownemu urządzeniu łazienki.

 

Magiczne stelaże

 

Służą temu stelaże montażowe, dzięki którym efekt końcowy zamocowania wszystkich przyborów sanitarnych będzie niewidoczny.

 

Stelaże montażowe zbudowane są z szyn stalowych z fabrycznie umocowanymi podłączeniami wody ciepłej i zimnej oraz odpływami. Każde urządzenie – umywalka, miska ustępowa, bidet oraz pisuar – ma odpowiednio zaprojektowany stelaż. Stelaże można mocować do konstrukcji zbudowanej z szyn montażowych, mocowanych do ścian i podłogi. Oszczędza to czas i umożliwia np. budowanie niskich ścianek działowych oraz dzielenie łazienki na strefy.

 

Do ścian murowanych przeznaczone są stelaże do zabudowy ciężkiej. Na etapie wykańczania obmurowuje się je i tynkuje lub obkłada płytami gipsowo-kartonowymi. Nie wolno ich mocować do ścian o lekkiej konstrukcji (np. z płyt g-k), ponieważ nie utrzymają one ciężaru urządzenia.

 

Do ścianek lekkich (gipsowo-kartonowych) przeznaczone są stelaże do zabudowy lekkiej. W tym przypadku są one wykonane z mocnych ram stalowych, których konstrukcja jest na tyle stabilna, że po zamontowaniu i obłożeniu płytami gipsowo-kartonowymi wytrzymają obciążenie od 200 kg (umywalka) do 400 kg (miska ustępowa i bidet). Takie stelaże (również w wersji narożnej) nadają się też do ścian masywnych. Można je również łączyć z metalowymi profilami konstrukcyjnymi w tak zwane ścianki instalacyjne.

 

Stelaże obudowuje się najczęściej płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi, maluje farbami do pomieszczeń mokrych lub pokrywa płytkami ceramicznymi, szkłem albo wykańcza dowolnie, ale w sposób odpowiedni dla takiego pomieszczenia. Łazienka ze sprzętami mocowanymi na stelażach nie ma zakamarków spowodowanych montażem urządzeń i łatwo ją utrzymać w czystości.

Iwona Małkowska

Pozostałe artykuły z tego numeru
Rury z tworzyw w instalacjach domowych - rodzaje, zastosowanie
Tworzywa sztuczne zdominowały świat. Podzieliły go także na żarliwych zwolenników i równie gorących przeciwników. Ale od tworzyw nie da się uciec... Zresztą, po co? W instalacjach domowych znajdują zastosowanie cztery podstawowe rodzaje tworzyw - polietylen PE, polibutylen PB, polipropylen PP i polichlorek winylu PVC. Możemy też wybierać spośród różnych ich odmian.
Rury z tworzyw w instalacjach domowych - rodzaje, zastosowanie
Okna i drzwi
Poprawnie zamontowane okna i drzwi będą długo spełniać swoje funkcje. By uniknąć przeróbek, trzeba je mocować w odpowiednim momencie. Kiedy montować okna? Najlepiej na etapie stanu surowego otwartego, czyli po wzniesieniu ścian i ułożeniu pokrycia dachowego, ale przed nałożeniem tynków wewnętrznych i zewnętrznych. Po zamontowaniu okien dom uzyskuje status stanu surowego. Trzeba...
Okna i drzwi
Poddasze użytkowe i nieużytkowe
Często zamiast na piwnicę decydujemy się na poddasze. Trzeba je uchronić przed przeciekaniem wody, poprawnie ocieplić i wykończyć. Jak ocieplić poddasze użytkowe? Najpopularniejszym materiałem do ocieplenia dachu jest wełna szklana grubości nie mniejszej niż 15 cm - czasem warto ją zwiększyć nawet do 20 cm. Jeśli wysokość krokwi jest mniejsza od grubości izolacji,...
Poddasze użytkowe i nieużytkowe
Ścianki działowe
Ścianki działowe dzielą wnętrze domu na pomieszczenia. Od przemyślanego projektu, dobrze dobranego materiału i poprawnego wykonania ścianek, zależy komfort i funkcjonalność codziennego życia mieszkańców. Czy ścianki działowe można dowolnie przestawiać? Ścianki działowe stawiane są równocześnie ze ścianami nośnymi i stropami, ale częściej wykonuje się je, gdy budynek ma już dach. Nie przenoszą...
Ścianki działowe
Panele czy parkiety?
W dużych, reprezentacyjnych wnętrzach prawdziwą ozdobą będą parkiety pałacowe (fot. Art Wood) Podłogi z twardych gatunków drewna egzotycznego można układać również w łazienkach (fot. DLH Drewno) Pytanie CzytelnikaZaczęłam rozglądać się za materiałem wykończeniowym podłóg w moim nowym domu. Postawiłam na parkiet drewniany, ale zorientowałam się, że „drewnianym” wyglądem niewiele się on różni od tańszych paneli...
Panele czy parkiety?
Sauny
Dziś łatwiej znaleźć kilka tysięcy zł na "prywatną" saunę, niż czas, aby z niej korzystać. Warto o tym pamiętać i nie przeinwestować. Nie ma wymogu, by na saunę zdecydować się w momencie projektowania domu, chociaż, oczywiście, jest to najlepsze i ze względu na jej usytuowanie, i doprowadzenie w pobliże odpowiednich instalacji...
Sauny
Termomodernizacja domu
Kompleksowa termomodernizacja domu o powierzchni ok. 150 m2 to wydatek co najmniej 40-50 tys. zł. Obejmuje ona ocieplenie stropów, ścian zewnętrznych, podłóg, wymianę okien, instalacji grzewczej oraz modernizację systemu wentylacji. Ze względu na tak szeroki zakres robót rzadko przeprowadza się je równocześnie, gdyż oznacza to generalny remont całego budynku. Jak liczyć korzyści Przedsięwzięcia termodernizacyjne mają...
Termomodernizacja domu
Oświetlenie zewnętrzne
Ogród może być urokliwym, tajemniczym miejscem - szczególnie po zmierzchu. Trzeba tylko umiejętnie grać oświetleniem. Lampy jednak są też potrzebne ze względów czysto praktycznych. Ułatwiają dojście do domu i zapewniają bezpieczeństwo, oświetlając wejście.
Oświetlenie zewnętrzne
Kamień w domu i w ogrodzie
Na posadzce dobrze wyglądają płyty o dużych wymiarach (fot. Interstone) Marmur nadaje wnętrzu elegancję (fot. Athena Marmor)Wyroby z kamieni naturalnych należą do najbardziej cenionych materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych. I chyba nikt nie ma wątpliwości, jak trwały to materiał. Świadczą o tym chociażby egipskie piramidy. Można powiedzieć, że kamień naturalny odkryto na nowo. Architekci wnętrz i ogrodów...
Kamień w domu i w ogrodzie
Ściezki i schody w ogrodzie
Klocki dębowe o okrągłym przekroju są trwałe i dobrze sprawdzają się na ścieżkach (fot. Werth-Holz) Granitowa kostka brukowa pasuje do każdego ogrodu i jest właściwie niezniszczalna (fot. Granit Wiatrak) Nawierzchnia wykonana z dwóch rodzajów naturalnego łupka (fot. Jeleniogórskie Kopalnie Surowców Naturalnych)Po deszczu chcemy przez ogród przejść suchą nogą. Tak samo od furtki do drzwi. Jak więc zrobić...
Ściezki i schody w ogrodzie
Alarmy i domofony
1 Przykładowe rozmieszczenie elementów systemu alarmowego 1 – czujka magnetyczna, 2 – czujka ruchu, 3 – sygnalizator zewnętrzny, 4 – sygnalizator wewnętrzny, 5 – centrala alarmowa, 6 – monitor LCD do centrali Centrala alarmowa odbiera informacje o naruszeniu ochrony domu i posesji (fot. Satel) System ochrony posesji tworzą cztery strefyDom bezpieczny to nie tylko dom chroniony przed złodziejami. Mieszkańcy muszą...
Alarmy i domofony
Dom inteligentny
Jeden przycisk wykonuje kilka zadań, ich stylistyka jest różnorodna (fot. Tema, Merten) W nocy na przejście korytarzem wystarcza oświetlenie o 20% natężeniu (fot. Lange Łukaszuk)Jeszcze kilka lat temu inteligentne systemy sterowania instalacjami budynku były tak kosztowne, że stosowali je w swoich rezydencjach tylko bardzo zamożni inwestorzy. Dziś takie rozwiązania są spotykane coraz częściej. Inteligentny...
Dom inteligentny
Systemy odwodnieniowe
Budowa korytka ściekowego (fot. Bisan)Drenaż powierzchniowy Ten rodzaj odwodnienia powierzchni gruntu nie wymaga odprowadzania wody na zewnątrz, ani do studni chłonnych. Woda gromadzi się w warstwie drenażowej i powoli przenika w głąb gruntu. Drenaż powierzchniowy buduje się przede wszystkim wtedy, gdy powierzchnia odwodnienia jest stosunkowo niewielka lub trudno znaleźć...
Systemy odwodnieniowe
Technologie budowy domów
Pustaki styropianowe zestawia się, jak klocki Lego, a potem zalewa betonem (fot. Thermodom) Płyty zrębkowo-cementowe potrzebne są do wykonania szalunku traconego (fot. Velox)Wciąż wiele domów wznosi się tradycyjnie z cegły, chociaż same cegły nie mają wiele wspólnego z tymi sprzed wielu lat. Coraz częściej też inwestorzy decydują się na alternatywne technologie. Gwarantują one bowiem szybkie zrealizowanie inwestycji i uzyskanie parametrów nie...
Technologie budowy domów
Rury dobrze prowadzone
Rury prowadzone w wykutej bruździe ściennej Przewody prowadzone w szlichcie podłogowej Rury umieszczone w szachcie Przewody prowadzone natynkowo Rury prowadzone w listwach przypodłogowychWykonanie instalacji wodnych to nie tylko wybór odpowiedniego materiału na rury. To także niezwykle ważna sztuka ich prawidłowego poprowadzenia. Wybierając rury do instalacji zimnej i ciepłej wody oraz centralnego ogrzewania, warto pamiętać, że każdy...
Rury dobrze prowadzone
Rury z metalu
Gięcie rur miedzianych jest czynnością dość prostą Kompensatory niwelują wydłużenia się rurociągów Rury miękkie mogą być sprzedawane w odcinkach prostych lub zwojach (fot. Hutmen)Rury z metalu są w użyciu od dawna. Kiedyś – ze stali, teraz do instalacji w domach jednorodzinnych coraz częściej wybierana jest miedź. Konkurują z nią wprawdzie tworzywa sztuczne, ale zwolenników rur...
Rury z metalu
Pion i poziom w dobrym guście
Jedna łazienka, a jakby z dwóch światów fot. Ravak) Zimne kafelki z ciepłym drewnem (fot. Cersanit) Drewno w pokoju łazienkowym? Jak najbardziej, i to w dużych ilościach... (fot. Pool Spa) Łazienka w tzw. stylu minimalistycznym fot. Nowa Gala)Większość z nas zapytana o najlepsze wykończenie ścian i podłogi łazienki, bez wahania odpowie – ceramika i kamień. Jednak po głębszej analizie, dlaczego...
Pion i poziom w dobrym guście
Bez barier
Umywalka powinna być płaska i płytsza od tradycyjnych (fot. archiwum BD)Nawet rewelacyjnie urządzona łazienka może okazać się nieprzystosowana dla osób, które mają trudności z wykonywaniem codziennych czynności. A przecież wystarczy tak niewiele, żeby nie miała barier dla nikogo. Dom, w którym są osoby starsze lub niepełnosprawne powinien być urządzony tak, by nawet ktoś o ograniczonej sprawności fizycznej,...
Bez barier
Stawiamy na oszczędzanie wody?
Nie ma co ukrywać, że wyjątkową ozdobą łazienki będzie stylizowana na retro, pozłacana bateria ścienna (fot. Kludi) Regulacja temperatury i strumienia wody w baterii jednouchwytowej Modernistyczna bateria trzyotworowa (fot. Graff)W bateriach łazienkowych liczy się nie tylko wzornictwo, które jest bardzo rozbudowane. Nowoczesne baterie są dodatkowo wyposażane w rozwiązania ułatwiające korzystanie oraz sprzyjające oszczędzaniu wody....
Stawiamy na oszczędzanie wody?
Kąpiel na kilka sposobów
Wygodną wannę można wstawić do bardzo małej lazienki (fot. Ravak) Wanna dobrze wkomponowana we wnętrze wcale nie musi przytłaczać swoim rozmiarem (fot. Cersanit) Wanny narożne o owalnych kształtach zdobywają coraz więcej zwolenników (fot. Ravak) Do wanny mogą też prowadzić schodki (fot. Opoczno)Prysznic jest niezastąpiony do ekspresowych kąpieli, ale możliwość relaksu w wannie też ma...
Kąpiel na kilka sposobów
Kąpiel na kilka sposobów
Wygodną wannę można wstawić do bardzo małej lazienki (fot. Ravak) Wanna dobrze wkomponowana we wnętrze wcale nie musi przytłaczać swoim rozmiarem (fot. Cersanit) Wanny narożne o owalnych kształtach zdobywają coraz więcej zwolenników (fot. Ravak) Do wanny mogą też prowadzić schodki (fot. Opoczno)Prysznic jest niezastąpiony do ekspresowych kąpieli, ale możliwość relaksu w wannie też ma...
Kąpiel na kilka sposobów
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz