Technologie budowy domów

Technologie budowy domów

Pustaki styropianowe zestawia się, jak klocki Lego, a potem zalewa betonem (fot. Thermodom) Płyty zrębkowo-cementowe potrzebne są do wykonania szalunku traconego (fot. Velox)Wciąż wiele domów wznosi się tradycyjnie z cegły, chociaż same cegły nie mają wiele wspólnego z tymi sprzed wielu lat. Coraz częściej też inwestorzy decydują się na alternatywne technologie. Gwarantują one bowiem szybkie zrealizowanie inwestycji i uzyskanie parametrów nie...

Pustaki styropianowe zestawia się, jak klocki Lego, a potem zalewa betonem (fot. Thermodom)
Płyty zrębkowo-cementowe potrzebne są do wykonania szalunku traconego (fot. Velox)

Wciąż wiele domów wznosi się tradycyjnie z cegły, chociaż same cegły nie mają wiele wspólnego z tymi sprzed wielu lat. Coraz częściej też inwestorzy decydują się na alternatywne technologie. Gwarantują one bowiem szybkie zrealizowanie inwestycji i uzyskanie parametrów nie gorszych od technologii murowanych.

Kiedyś budowano z drewna, potem z cegły, a teraz buduje się z betonu komórkowego, gotowych paneli, styropianu zalanego betonem, a odważniejsi idą dalej i budują nawet z gipsu. Zwykła cegła została wyparta przez ceramikę tzw. poryzowaną i silikaty. Różne są powody wyboru konkretnej technologii – finansowe, ekologiczne, wygoda... W każdym bądź razie, często

...LICZY SIĘ SZYBKOŚĆ

Styropian zalewany betonem

 

To po prostu technologia szalunku traconego z kształtek styropianowych. Zapewne dzięki prostocie montażu i możliwości znacznego obniżenia kosztów budowy, duża część inwestorów wybierających ten sposób, decyduje się na budowę samodzielnie. Domy „ze styropianu” charakteryzują się dobrą izolacyjnością termiczną przegród. Przykładowo, ściana grubości 25 cm, na którą składają się dwie warstwy styropianu po 5 cm oraz rdzeń betonowy 15 cm, może mieć współczynnik przenikania ciepła U=0,28 W/(m2K). Najszersze kształtki pozwalają uzyskać nawet 0,10 W/(m2K).

 

Kształtki styropianowe doskonale nadają się do wykonywania ścian piwnic, gdyż bardzo dobrze izolują cieplnie. Należy jednak pamiętać o wykonaniu zewnętrznych powłok izolacyjnych, tworzących zabezpieczenie przed wodami gruntowymi.

 

W tej technologii szczególnie ważne jest staranne wypoziomowanie fundamentów, ponieważ nie ma możliwości późniejszej korekty.

 

Styropianowe pustaki zestawia się w ścianę, jak klocki Lego. Zamki na dolnych i górnych krawędziach elementów tworzą tak szczelne połączenia, że nie jest potrzebne ich wzmacnianie. Pierwszą warstwę pustaków układa się bezpośrednio na izolacji poziomej ław. W kolejnych warstwach elementy układa się mijankowo, jak cegły w murze.

 

Ściany budynku tworzą zatem elementy styropianowe, odpowiednio uzbrojone i wypełnione wewnątrz betonem. Po związaniu mieszanki powstaje rdzeń żelbetowy (element konstrukcyjny budynku) od razu docieplony z dwóch stron styropianem. Grubość rdzenia wynosi 15 cm, a dzięki różnej grubości styropianu łączna grubość ścian 35-45 cm. Nośność rdzenia pozwala wznosić budynki do 25 m wysokości.

 

W przypadku samodzielnego budowania zalecane jest betonowanie po trzy warstwy pustaków. Wlanie betonu po ustawieniu większej liczby warstw może spowodować wypchnięcie styropianu.

 

Przy wznoszeniu budynków z bloczków styropianowych można zastosować dowolny rodzaj stropów, np. drewniany, płytę żelbetową monolityczną lub strop gęstożebrowy z pustakami styropianowymi. Strop styropianowy ułatwia prowadzenie instalacji wewnątrz niego oraz montaż sufitowych płyt gipsowo-kartonowych i podwieszenie oświetlenia.

 

Pustaki stropowe zalewa się warstwą betonu grubości 50-60 mm. Otrzymany strop ma bardzo dobrą izolacyjność termiczną, co jest szczególnie korzystne nad piwnicą lub pod poddaszem.

 

Wybór rodzaju konstrukcji dachu i pokrycia jest w zasadzie dowolny. Nie ma żadnych ograniczeń co do kształtu dachu i rozstawu krokwi. Kształtki systemowe są jednocześnie gotowym podłożem pod dachówki, ponieważ na ich powierzchni są wyprofilowane schodki, które zastępują łaty. Ich krawędzie są przy tym ukształtowane tak, aby w połączeniach bloków tworzył się „zamek”, a woda, która może dostać się pod pokrycie, była odprowadzana po pochyłości dachu. Wykonany z kształtek dach ma U=0,23 W/(m2K).

 

Otwory okienne i drzwiowe konstruuje się z „wyspecjalizowanych” pustaków – również styropianowych. Ściany wewnętrzne można wznosić z elementów systemu, ale też z dowolnych materiałów. Ich powierzchnie prosto i szybko można wykończyć płytami g-k. Elewację można wykończyć tynkiem cienkowarstwowym, sidingiem lub elewacyjnymi płytkami ceramicznymi. Bardziej tradycyjnie można ją obmurować zwykłą cegłą ceramiczną z klasycznym tynkiem.

 

Dom z paneli

 

Oznacza budowę systemem, którego podstawą jest tworzenie traconego deskowania ścian nośnych i stropów z płyt powstałych ze zrębków drewnianych i betonu. Mają one szerokość 50 cm i długość 2 m, a łączone są stalowymi klamrami.

 

Pierwszą warstwę deskowania buduje się na całym obwodzie rzutu poziomego budynku.

 

Montaż płyt ściennych rozpoczyna się od naroża. Podczas układania dolnej warstwy płyt, równocześnie wykonuje się szalowanie wewnętrznych ścian nośnych oraz deskowanie otworów. Do pierwszej warstwy szalunku ścian, dla zapewnienia ich pionu, wsuwane są drabinki montażowe o wysokości całego piętra.

 

Podczas szalowania można prowadzić ciągi instalacyjne – rury wodociągowe, kanalizacyjne i wentylacyjne, przewody elektryczne w rurkach instalacyjnych itp.

 

Po zmontowaniu szalunku, wnętrze deskowania wypełnia się betonem – do poziomu klamer łączących płyty u góry.

 

Ścianę zewnętrzną przygotowuje się, ustawiając dwa rzędy płyt i spinając je klamrami. Zabezpiecza to elementy przed przesuwaniem się. Płyty zewnętrzne od środka wykłada się styropianem. Tak powstałą konstrukcję zalewa się betonem.

 

Stropy wykonuje się z systemowych pustaków, układanych na styk. W razie potrzeby można je skracać, zabezpieczając wnętrze elementu przed zaciekaniem betonu. Po ułożeniu elementów stropowych, do powstałych w ten sposób żeber wkłada się zbrojenie stalowe, które musi sięgać aż do ścian nośnych. Można wykonywać również monolityczne stropy gęstożebrowe z prefabrykowanych elementów stropowych lub płyt do szalowania.

 

W systemie z płyt zrębkowo-cementowych wznosi się ściany działowe jednowarstwowe (z pojedyńczej płyty) i dwuwarstwowe. Na ściany dwuwarstwowe składają się dwie płyty, między którymi znajduje się szczelina powietrzna lub izolacja. Najpierw, na całej powierzchni zbudowana zostaje pierwsza warstwa konstrukcji, do niej przykleja się warstwę izolacji i przykrywa drugą płytą.

 

Powierzchnie ścian wewnętrznych tynkuje się zaprawami gipsowo-wapiennymi i maluje.

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom 06/2006

Aleksander Rembisz

Pozostałe artykuły z tego numeru
Rury z tworzyw w instalacjach domowych - rodzaje, zastosowanie
Tworzywa sztuczne zdominowały świat. Podzieliły go także na żarliwych zwolenników i równie gorących przeciwników. Ale od tworzyw nie da się uciec... Zresztą, po co? W instalacjach domowych znajdują zastosowanie cztery podstawowe rodzaje tworzyw - polietylen PE, polibutylen PB, polipropylen PP i polichlorek winylu PVC. Możemy też wybierać spośród różnych ich odmian.
Rury z tworzyw w instalacjach domowych - rodzaje, zastosowanie
Okna i drzwi
Poprawnie zamontowane okna i drzwi będą długo spełniać swoje funkcje. By uniknąć przeróbek, trzeba je mocować w odpowiednim momencie. Kiedy montować okna? Najlepiej na etapie stanu surowego otwartego, czyli po wzniesieniu ścian i ułożeniu pokrycia dachowego, ale przed nałożeniem tynków wewnętrznych i zewnętrznych. Po zamontowaniu okien dom uzyskuje status stanu surowego. Trzeba...
Okna i drzwi
Poddasze użytkowe i nieużytkowe
Często zamiast na piwnicę decydujemy się na poddasze. Trzeba je uchronić przed przeciekaniem wody, poprawnie ocieplić i wykończyć. Jak ocieplić poddasze użytkowe? Najpopularniejszym materiałem do ocieplenia dachu jest wełna szklana grubości nie mniejszej niż 15 cm - czasem warto ją zwiększyć nawet do 20 cm. Jeśli wysokość krokwi jest mniejsza od grubości izolacji,...
Poddasze użytkowe i nieużytkowe
Ścianki działowe
Ścianki działowe dzielą wnętrze domu na pomieszczenia. Od przemyślanego projektu, dobrze dobranego materiału i poprawnego wykonania ścianek, zależy komfort i funkcjonalność codziennego życia mieszkańców. Czy ścianki działowe można dowolnie przestawiać? Ścianki działowe stawiane są równocześnie ze ścianami nośnymi i stropami, ale częściej wykonuje się je, gdy budynek ma już dach. Nie przenoszą...
Ścianki działowe
Panele czy parkiety?
W dużych, reprezentacyjnych wnętrzach prawdziwą ozdobą będą parkiety pałacowe (fot. Art Wood) Podłogi z twardych gatunków drewna egzotycznego można układać również w łazienkach (fot. DLH Drewno) Pytanie CzytelnikaZaczęłam rozglądać się za materiałem wykończeniowym podłóg w moim nowym domu. Postawiłam na parkiet drewniany, ale zorientowałam się, że „drewnianym” wyglądem niewiele się on różni od tańszych paneli...
Panele czy parkiety?
Sauny
Dziś łatwiej znaleźć kilka tysięcy zł na "prywatną" saunę, niż czas, aby z niej korzystać. Warto o tym pamiętać i nie przeinwestować. Nie ma wymogu, by na saunę zdecydować się w momencie projektowania domu, chociaż, oczywiście, jest to najlepsze i ze względu na jej usytuowanie, i doprowadzenie w pobliże odpowiednich instalacji...
Sauny
Termomodernizacja domu
Kompleksowa termomodernizacja domu o powierzchni ok. 150 m2 to wydatek co najmniej 40-50 tys. zł. Obejmuje ona ocieplenie stropów, ścian zewnętrznych, podłóg, wymianę okien, instalacji grzewczej oraz modernizację systemu wentylacji. Ze względu na tak szeroki zakres robót rzadko przeprowadza się je równocześnie, gdyż oznacza to generalny remont całego budynku. Jak liczyć korzyści Przedsięwzięcia termodernizacyjne mają...
Termomodernizacja domu
Oświetlenie zewnętrzne
Ogród może być urokliwym, tajemniczym miejscem - szczególnie po zmierzchu. Trzeba tylko umiejętnie grać oświetleniem. Lampy jednak są też potrzebne ze względów czysto praktycznych. Ułatwiają dojście do domu i zapewniają bezpieczeństwo, oświetlając wejście.
Oświetlenie zewnętrzne
Kamień w domu i w ogrodzie
Na posadzce dobrze wyglądają płyty o dużych wymiarach (fot. Interstone) Marmur nadaje wnętrzu elegancję (fot. Athena Marmor)Wyroby z kamieni naturalnych należą do najbardziej cenionych materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych. I chyba nikt nie ma wątpliwości, jak trwały to materiał. Świadczą o tym chociażby egipskie piramidy. Można powiedzieć, że kamień naturalny odkryto na nowo. Architekci wnętrz i ogrodów...
Kamień w domu i w ogrodzie
Ściezki i schody w ogrodzie
Klocki dębowe o okrągłym przekroju są trwałe i dobrze sprawdzają się na ścieżkach (fot. Werth-Holz) Granitowa kostka brukowa pasuje do każdego ogrodu i jest właściwie niezniszczalna (fot. Granit Wiatrak) Nawierzchnia wykonana z dwóch rodzajów naturalnego łupka (fot. Jeleniogórskie Kopalnie Surowców Naturalnych)Po deszczu chcemy przez ogród przejść suchą nogą. Tak samo od furtki do drzwi. Jak więc zrobić...
Ściezki i schody w ogrodzie
Alarmy i domofony
1 Przykładowe rozmieszczenie elementów systemu alarmowego 1 – czujka magnetyczna, 2 – czujka ruchu, 3 – sygnalizator zewnętrzny, 4 – sygnalizator wewnętrzny, 5 – centrala alarmowa, 6 – monitor LCD do centrali Centrala alarmowa odbiera informacje o naruszeniu ochrony domu i posesji (fot. Satel) System ochrony posesji tworzą cztery strefyDom bezpieczny to nie tylko dom chroniony przed złodziejami. Mieszkańcy muszą...
Alarmy i domofony
Dom inteligentny
Jeden przycisk wykonuje kilka zadań, ich stylistyka jest różnorodna (fot. Tema, Merten) W nocy na przejście korytarzem wystarcza oświetlenie o 20% natężeniu (fot. Lange Łukaszuk)Jeszcze kilka lat temu inteligentne systemy sterowania instalacjami budynku były tak kosztowne, że stosowali je w swoich rezydencjach tylko bardzo zamożni inwestorzy. Dziś takie rozwiązania są spotykane coraz częściej. Inteligentny...
Dom inteligentny
Systemy odwodnieniowe
Budowa korytka ściekowego (fot. Bisan)Drenaż powierzchniowy Ten rodzaj odwodnienia powierzchni gruntu nie wymaga odprowadzania wody na zewnątrz, ani do studni chłonnych. Woda gromadzi się w warstwie drenażowej i powoli przenika w głąb gruntu. Drenaż powierzchniowy buduje się przede wszystkim wtedy, gdy powierzchnia odwodnienia jest stosunkowo niewielka lub trudno znaleźć...
Systemy odwodnieniowe
Rury dobrze prowadzone
Rury prowadzone w wykutej bruździe ściennej Przewody prowadzone w szlichcie podłogowej Rury umieszczone w szachcie Przewody prowadzone natynkowo Rury prowadzone w listwach przypodłogowychWykonanie instalacji wodnych to nie tylko wybór odpowiedniego materiału na rury. To także niezwykle ważna sztuka ich prawidłowego poprowadzenia. Wybierając rury do instalacji zimnej i ciepłej wody oraz centralnego ogrzewania, warto pamiętać, że każdy...
Rury dobrze prowadzone
Rury z metalu
Gięcie rur miedzianych jest czynnością dość prostą Kompensatory niwelują wydłużenia się rurociągów Rury miękkie mogą być sprzedawane w odcinkach prostych lub zwojach (fot. Hutmen)Rury z metalu są w użyciu od dawna. Kiedyś – ze stali, teraz do instalacji w domach jednorodzinnych coraz częściej wybierana jest miedź. Konkurują z nią wprawdzie tworzywa sztuczne, ale zwolenników rur...
Rury z metalu
Pion i poziom w dobrym guście
Jedna łazienka, a jakby z dwóch światów fot. Ravak) Zimne kafelki z ciepłym drewnem (fot. Cersanit) Drewno w pokoju łazienkowym? Jak najbardziej, i to w dużych ilościach... (fot. Pool Spa) Łazienka w tzw. stylu minimalistycznym fot. Nowa Gala)Większość z nas zapytana o najlepsze wykończenie ścian i podłogi łazienki, bez wahania odpowie – ceramika i kamień. Jednak po głębszej analizie, dlaczego...
Pion i poziom w dobrym guście
Bez barier
Umywalka powinna być płaska i płytsza od tradycyjnych (fot. archiwum BD)Nawet rewelacyjnie urządzona łazienka może okazać się nieprzystosowana dla osób, które mają trudności z wykonywaniem codziennych czynności. A przecież wystarczy tak niewiele, żeby nie miała barier dla nikogo. Dom, w którym są osoby starsze lub niepełnosprawne powinien być urządzony tak, by nawet ktoś o ograniczonej sprawności fizycznej,...
Bez barier
Stawiamy na oszczędzanie wody?
Nie ma co ukrywać, że wyjątkową ozdobą łazienki będzie stylizowana na retro, pozłacana bateria ścienna (fot. Kludi) Regulacja temperatury i strumienia wody w baterii jednouchwytowej Modernistyczna bateria trzyotworowa (fot. Graff)W bateriach łazienkowych liczy się nie tylko wzornictwo, które jest bardzo rozbudowane. Nowoczesne baterie są dodatkowo wyposażane w rozwiązania ułatwiające korzystanie oraz sprzyjające oszczędzaniu wody....
Stawiamy na oszczędzanie wody?
Świat w zupełnie nowym stylu
Szklana misa do małej łazienki (fot. Kludi) To jeszcze umywalka czy już raczej nowoczesna rzeźba łazienkowa (fot. Krzemień) Szkło i stal nierdzewna – to umywalka do bardzo nowoczesnej łazienki (fot. Opoczno)Łazienka powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Nie zaszkodzi, jeśli przy okazji będzie urządzona ładnie i nowocześnie. Na łazienkę trzeba mieć dobry pomysł, a inspiracji...
Świat w zupełnie nowym stylu
Kąpiel na kilka sposobów
Wygodną wannę można wstawić do bardzo małej lazienki (fot. Ravak) Wanna dobrze wkomponowana we wnętrze wcale nie musi przytłaczać swoim rozmiarem (fot. Cersanit) Wanny narożne o owalnych kształtach zdobywają coraz więcej zwolenników (fot. Ravak) Do wanny mogą też prowadzić schodki (fot. Opoczno)Prysznic jest niezastąpiony do ekspresowych kąpieli, ale możliwość relaksu w wannie też ma...
Kąpiel na kilka sposobów
Kąpiel na kilka sposobów
Wygodną wannę można wstawić do bardzo małej lazienki (fot. Ravak) Wanna dobrze wkomponowana we wnętrze wcale nie musi przytłaczać swoim rozmiarem (fot. Cersanit) Wanny narożne o owalnych kształtach zdobywają coraz więcej zwolenników (fot. Ravak) Do wanny mogą też prowadzić schodki (fot. Opoczno)Prysznic jest niezastąpiony do ekspresowych kąpieli, ale możliwość relaksu w wannie też ma...
Kąpiel na kilka sposobów
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz