Kąpiel na kilka sposobów

Kąpiel na kilka sposobów
Wygodną wannę można wstawić do bardzo małej lazienki (fot. Ravak) Wanna dobrze wkomponowana we wnętrze wcale nie musi przytłaczać swoim rozmiarem (fot. Cersanit) Wanny narożne o owalnych kształtach zdobywają coraz więcej zwolenników (fot. Ravak) Do wanny mogą też prowadzić schodki (fot. Opoczno)Prysznic jest niezastąpiony do ekspresowych kąpieli, ale możliwość relaksu w wannie też ma...
Wygodną wannę można wstawić do bardzo małej lazienki (fot. Ravak)
Wanna dobrze wkomponowana we wnętrze wcale nie musi przytłaczać swoim rozmiarem (fot. Cersanit)
Wanny narożne o owalnych kształtach zdobywają coraz więcej zwolenników (fot. Ravak)
Do wanny mogą też prowadzić schodki (fot. Opoczno)

Prysznic jest niezastąpiony do ekspresowych kąpieli, ale możliwość relaksu w wannie też ma swoje zalety. A jeszcze by się chciało skorzystać z takich udogodnień, jak domowy hydromasaż... Toż potrzeba do tego wielkiej łazienki! A jak zrealizować swoje „łazienkowe marzenia” na niedużej powierzchni? Otóż, wszystko da się zrobić i nawet wcale nie trzeba będzie dokonywać wyboru pomiędzy jednym a drugim.

Oczywiście, duże pomieszczenie kąpielowe daje większe możliwości, ale dostępne obecnie wanny oraz kabiny prysznicowe mają na tyle różne wymiary oraz kształty, że nadają się właściwie do każdej łazienki. Można się nawet pokusić o zainstalowanie obu tych urządzeń jednocześnie. Z hydromasażem sprawa jest jeszcze prostsza, bo taką funkcję może mieć nie tylko wanna, czy kabina prysznicowa – przy zwykłym prysznicu możemy przecież zamontować panel masujący. Czasem nie ma co żałować posiadania mniejszych wanien czy skromniej wyposażonych pryszniców. Są one bowiem zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. A to nie byle jaka zaleta, tym bardziej, że zapewniają przyzwoity komfort kąpieli.

 

Kąpiel tradycyjna

 

Wanna to często najbardziej widoczny „mebel” łazienki. Gdy chcemy nadać wnętrzu niepowtarzalny klimat możemy poeksperymentować nie tylko z materiałem, z jakiego została wykonana, ale również z jej formą.

 

Wciąż najpopularniejsze są wanny prostokątne, chociaż grono zwolenników zdobywają narożne, które optycznie nie zabierają tak dużo miejsca. Spotkamy też wanny o kształcie pięciokąta lub trójkąta prostokątnego oraz okrągłe i owalne, które jednak najlepiej prezentują się w punktach centralnych dużych łazienek, ale są dostępne także w wersjach narożnych i przyściennych. Niektóre modele wanien zwężają się po stronie stóp, co nie ujmuje im wygody w kąpieli, natomiast mniejsza ich pojemność sprzyja oszczędzaniu wody. Są też wanny sześcio- i ośmiokątne, w kształcie łezki, serca, bądź w nieregularnych kształtach. Zazwyczaj niecki o nietypowych „fasonach” są bardzo duże. Wanny mogą mieć głębokość 30-60 cm. Najmniejsze prostokątne mają 70 cm szerokości i 140 cm długości. Wanny narożne mogą mieć różne wymiary dla każdego z ramion (nawet niemal na planie prostokąta) lub będą się jednakowo „rozkładały” na każdej ze ścian.

 

Co do materiałów, z których wykonane są wanny, to wyraźnie skończył się monopol żeliwa – bardzo ciężkiego, o niezbyt bogatym wzornictwie. Częściej wybierane są wanny z emaliowanej blachy stalowej lub akrylu, są też wyroby ze sztucznego marmuru. Przy okazji trzeba dodać, że w wannach stalowych szybciej stygnie woda, w akrylowych wręcz przeciwnie, są one jednak najdroższe. Odlewy wanien mogą mieć wygodne siedziska, wyprofilowane zagłówki, wgłębienia na łokcie, pomocne przy wstawaniu uchwyty oraz półeczki na kosmetyki i antypoślizgowe dno.

 

Najpopularniejsze są nadal wanny białe, ale to nie wynika z ograniczeń technologicznych, a raczej z przeświadczenia o ich wizualnej czystości. Teoretycznie wanny, niezależnie od materiału, mogą mieć dowolną barwę. Na rynku jest kilkanaście „gotowych” jasnych i ciemnych kolorów z połyskiem i kilka matowych. Ostatnio coraz bardziej popularny jest kolor srebrny, z kolei w błękitnych ładnie prezentuje się woda.

 

Częściej w obudowie

 

Jeśli wanna nie ma formy ozdobnej (np. nie jest w stylu retro na rzeźbionych nóżkach), wymagać będzie odpowiedniej obudowy.

 

Do większości wanien akrylowych producenci oferują – odmienne dla każdego modelu – gotowe panele osłaniające z akrylu. Są one nie tylko eleganckie, ale również łatwe w montażu. Wanny (niezależnie od materiału, z którego je wykonano) można także obmurować cegłą dziurawką lub bloczkami z betonu komórkowego. Obudowa może pokrywać się z krawędziami wanny lub wystawać poza nie, tworząc wygodne półeczki.

 

Styropian też nadaje się na obudowę wanny. Najwygodniej jest wstawić ją wtedy do gotowej formy styropianowej. Takie „opakowania” są przeznaczone jednak tylko do modeli o prostokątnych kształtach i długości do 170 cm.

 

Z kolei obudowy z impregnowanych płyt gipsowo-kartonowych, wiórowych OSB lub specjalnych płyt z polistyrenu ekstrudowanego mocuje się do stelaża z lekkich profili stalowych, rzadziej – do rusztu drewnianego. Do płyt z polistyrenu ekstrudowanego stelaż nie jest potrzebny, wystarczy dokładnie wypoziomować wannę i obudować ją elementami docinanymi na wymiar. Krawędzie płyt klei się silikonem i spina plastikowymi łącznikami. Narożniki wzmacnia się taśmą i pokrywa zaprawą klejową.

Taki kształt brodzika naprawdę nie wymaga dużo miejsca (fot. Aquaform)
Można pod prysznicem zainstalować sobie krzesełko (fot. Ravak)
Prysznic urządzony "na podłodze" i z przezroczystymi ściankami kabiny wygląda jakby go wcale nie było (fot. Coram)
Prysznic w narożniku (fot. Sanitec Koło)
Kabina wnękowa (fot. Duscholux)

Kąpiel na stojąco

 

Kabinę prysznicową można kupić gotową lub skomponować ją z brodzika i ścianek 5. W dokonaniu wyboru może „pomóc” wielkość 6 oraz kształt łazienki (bo inaczej się nie da i już!), jednak decydujący wpływ będą tu miały finanse, jakie przeznaczone zostaną na to przedsięwzięcie. A to dlatego, że możliwości są niezwykle szerokie.

 

Najprostszym rozwiązaniem jest, oczywiście, brodzik i bateria prysznicowa na ścianie lub specjalnym panelu. Brodziki mają różną wielkość oraz kształty (kwadratowe, prostokątne, owalne, narożne). Te najmniejsze mają wymiar 70x70 cm. Mogą być z emaliowanej stali, akrylu, ceramiki, z laminatu, drewna, granitu albo sztucznego marmuru. Najpłytsze brodziki mają głębokość 3 cm, najpopularniejsze mają 10-15 cm, ale mogą też mieć 30 cm, co pozwala już na namiastkę tradycyjnej kąpieli w wannie (wygodnie w takiej niecce kąpać dziecko i robić pranie). Niektóre brodziki można kupić w komplecie z kabiną. A jeżeli nie, to można z ogromnej oferty wybrać zasłonę prysznicową z folii lub materiału wodoodpornego. W takim rozwiązaniu potrzebny będzie, oczywiście, pałąk do jej powieszenia.

 

Bez brodzika też można urządzić sobie natrysk. Dnem będzie wgłębienie w podłodze, wyłożone płytkami. Wydaje się to niezwykle proste w wykonaniu, jednak sztuką jest tu zapewnienie odpowiedniego nachylenia podłogi w kierunku odpływu. Taki prysznic obudowuje się szklaną kabiną, szklanymi pustakami lub ściankami murowanymi bądź z impregnowanych giętych płyt gipsowo-kartonowych. Prysznice „podłogowe” były kiedyś zalecane do łazienek użytkowanych przez osoby niepełnosprawne, ale wygoda oraz moda na surowe aranżacje wnętrz wypromowała takie rozwiązanie.

 

A może kabina?

 

Na pewno prościej od wybierania brodzika i osłony do niego jest zainwestować od razu w gotową kabinę prysznicową.

 

To nie oznacza wcale łatwego wyboru, gdyż oferta takich produktów jest bardzo duża...

 

Narożne (prostokątne lub półokrągłe, do ustawiania w rogu łazienki. Drzwi w kabinach półokrągłych są odpowiednio wyprofilowane. Najczęściej przesuwają się po prowadnicach, ale mogą też być wahadłowe, harmonijkowe lub uchylne.

 

Przyścienne (do ustawienia przy dowolnej ścianie, na której montuje się baterię lub panel prysznicowy. Trzy przeszklone ścianki kabiny robią wrażenie, że jest ona przestronniejsza. Kabiny przyścienne mogą mieć brodziki prostokątne i półokrągłe, zaś drzwi rozsuwane, harmonijkowe, przesuwne lub wahadłowe.

 

Wolno stojące (do instalacji w dowolnym miejscu łazienki. Mają ścianki ze wszystkich stron brodzika. Zwykle sprzedawane są jako kompletne moduły prysznicowe z brodzikiem i baterią lub panelem prysznicowym. Bardzo efektowne, ale drogie.

 

Wnękowe (są to jedynie drzwi do kabiny, które mocuje się do ściany wnęki. Mogą otwierać się wahadłowo, składać w harmonijkę lub przesuwać.

 

Nietypowe – a to oznacza ścianki kabiny o niestandardowych wymiarach, przeznaczone np. do montażu na poddaszu ze skośnym dachem.

 

Profile, w które wstawia się ścianki kabin prysznicowych wykonuje się z lakierowanego proszkowo aluminium, są powlekane anodowo lub malowane farbami epoksydowo-proszkowymi. Mogą być płaskie lub zaokrąglone. Co do kolorystyki to przeważa biel lub chrom.

 

Natomiast ścianki są najczęściej z polistyrenu, akrylu lub szkła hartowanego (w przypadku rozbicia rozpada się na drobne kawałeczki, bez ostrych krawędzi). Mogą być przezroczyste lub matowe, gładkie, z delikatną fakturą lub z nadrukiem. Ciekawie prezentują się ścianki kolorowe, a mogą być zielone, brązowe, szare lub błękitne.

W tej kabinie skorzystamy z hydromasażu, ale również z sauny parowej (fot. Ravak)
Kabina kombajn (fot. Jacuzzi)

Domowy hydromasaż!

 

Prawda jest dzisiaj taka, że właściwie każdy prysznic i wanna (nawet ta najmniejsza) mogą być wyposażone w hydromasaż. O zdrowotnych korzyściach takiej opcji naszej kąpieli nikogo nie trzeba przekonywać. Masaż strumieniami wody i powietrza poprawia krążenie, rozluźnia mięśnie, relaksuje i odpręża. Hydroterapia polecana jest w chorobach układu mięśniowego, krążenia, przy problemach ortopedycznych i reumatycznych. O tym, jaki będzie rodzaj i jakość takiego hydromasażu decydują właściwie wyłącznie finanse.

 

Panel z hydromasażem

 

Można go zainstalować w każdej kabinie prysznicowej lub na ścianie w miejscu urządzonego natrysku. Są bardzo łatwe w montażu i obsłudze, a dodatkową zaletą jest (w porównaniu z wanną) oszczędniejsze zużycie wody, a więc i energii -. Zapewniają dobry masaż (wyłącznie masaż wodny, biczowy, relaksacyjny, pod niewielkim ciśnieniem wody), a ich ceny są naprawdę przystępne. Panel prysznicowy nie ma specjalnych wymagań przestrzennych ani instalacyjnych. Jedyne obostrzenie dotyczy ciśnienia w instalacji – nie może ono być niższe niż 3 bary. Gdy woda będzie pochodziła z własnej studni, trzeba będzie najprawdopodobniej instalację wyposażyć w zestaw hydroforowy zapewniający odpowiednie ciśnienie.

 

Panele do hydromasażu mogą być wykonane ze szkła, tworzyw sztucznych lub aluminium. Mają na ogół obłe kształty, żeby pod natryskiem było bezpiecznie. Są oferowane w dwóch wersjach: przystosowanej do montażu na ścianie lub w rogu łazienki. Długość panelu zależy od jego wyposażenia w dysze – mogą mieć niewiele ponad 1 metr lub nawet 2 metry. Na panelu zamontowane są dysze, bateria, słuchawka prysznicowa, a mogą być też inne elementy, takie jak siedzisko, lustro, półeczki występujące raczej w długiej wersji panelu.

 

Dysze są rozmieszczone pionowo: przy parzystej liczbie – symetrycznie, jakby po dwóch stronach kręgosłupa, przy nieparzystej – niekiedy w jednej linii, co z punktu widzenia masażu jest mniej korzystne. Najuboższe panele mają 3 dysze. Dla efektywnego hydromasażu wystarczy ich 8, chociaż spotyka się urządzenia wyposażone i w 15 dysz. Zbyt dużo nie ma sensu, gdyż i tak nie można z nich wszystkich korzystać jednocześnie, co wynika z ciśnienia wody w instalacji. Dysze mogą być wmontowane w panel nieruchomo lub zamontowane na przegubach do nakierowywania w określony punkt na ciele. Pracą takiego panelu można sterować ręcznie lub elektronicznie.

 

Kabina – kombajn

 

Kabina prysznicowa wyposażona od razu w zestaw do hydromasażu na pewno zapewni wyższy standard kąpieli. Tym bardziej, że coraz częściej są to urządzenia wielofunkcyjne. W kabinie masażowo-parowej !, oprócz zwykłego natrysku, można korzystać z aromatycznej kąpieli parowej, natrysku imitującego deszcz, wielu rodzajów masażu a także sauny. Pobyt pod prysznicem mogą uatrakcyjnić bicze wodne (naprzemienne działanie ciepłej i zimnej wody) oraz masaż Kneippa (punktowe działanie zimnej wody). Umilić go może również muzyka i wzbogacić światłoterapia.

 

Oprócz typowego, białego wykończenia brodzików i ścianek, elementy takich kabin mogą być chromowane a także drewniane oraz w kolorach innych niż biały. Brodzik może być też wykonany z konglomeratu imitującego naturalny kamień (dostępny jest w trzech kolorach: białym, czarnym lub szarym melanżu). Profile ścianek są aluminiowe, a do ich wypełnienia stosuje się szkło hartowane, rzadziej polistyren. Powierzchnie szklane mogą być pokryte specjalną powłoką, ograniczającą osadzanie się kamienia i zanieczyszczeń. Najmniejsze kabiny mają wymiar 90x90 cm i około 200 cm wysokości. Te większe, często dwuosobowe, mogą mieć wymiar ponad 150x150 cm i 230 cm wysokości. Kabiny oferowane są w wersjach narożnych lub przyściennych.

 

Kabina masażowo-parowa wyposażona jest w generator pary (moc kilku kilowatów), dysze masażowe i parowe, prysznic ręczny z kilkoma rodzajami strumienia, baterię termostatyczną, wielofunkcyjną słuchawkę prysznicową oraz elektroniczny panel sterujący. Dysz może być od kilku do kilkunastu. Kabiny standardowo mają jedno lub dwa siedzenia, najczęściej wyprofilowane z akrylu. Wygodniejsze są siedziska składane, gdyż trwale nie zabierają miejsca w kabinie. W suficie może być zainstalowane oświetlenie halogenowe. Kabiny przystosowuje się również do korzystania z dobrodziejstw chromoterapii (czyli terapeutycznego działania światła) – w oświetleniu swój udział mają lampy w kolorze innym niż biały – niebieskim, zielonym, czerwonym oraz żółtym. Można też kabinę wypełnić ozonem – wówczas poddamy się ozonoterapii, ponoć skutecznej w wielu schorzeniach, nawet wspomagającej leczenie chorób nowotworowych. Dodatkową atrakcją kabin jest możliwość korzystania z aromaterapii, czyli dodawania do kąpieli olejków eterycznych. Wszystkie kabiny masażowo-parowe są sterowane elektronicznie, także za pomocą pilota.

Wanna z hydromasażem o oryginalnej kolorystyce (fot. Pool Spa)
Wanna z hydromasażem wcale nie wymaga więcej miejsca niż wanna tradycyjna (fot. Pool Spa)

Wanna do hydroterapii

 

Wszystkiemu są „winni” bracia Jacuzzi, którzy ponad 40 lat temu wsadzili do wanny pompę napędzaną elektrycznie i uzyskali w wannie masujące bąbelki. Tak narodziło się pierwsze jacuzzi, które od tamtych czasów przeszło zawrotną ewolucję.

 

Wanny z hydromasażem produkowane są dzisiaj najczęściej z akrylu. Wynika to z tego, że akryl daje się łatwo formować w różne kształty: owale, formy wielokątów, symetryczne lub nie. Profiluje się także siedziska, podłokietniki, wgłębienia, półeczki, schodki itp. Akryl daje się też barwić na wiele kolorów.

 

Najmniejsze wanny mają niespełna 1,5 m długości. Największe, wieloosobowe – zaliczane jeszcze do wanien, a nie modeli typu SPA – mierzą nawet 3 m. Wanny SPA, czyli minibaseny, mają po 2-3 m długości i szerokości. Głębokość wanien waha się od 35 do ponad 50 cm. Wielkość wanny łączy się z jej pojemnością – warto to przeliczyć na koszty użytkowania urządzenia.

 

Wanny z hydromasażem mogą mieć wyposażenie standardowe, które jednak można uzupełnić dodatkowym. Do wyposażenia podstawowego zwykle zalicza się: pompę, sterowanie pneumatyczne oraz podstawowy zestaw dysz i przewodów. W wyposażeniu dodatkowym oferowane są dodatkowe dysze, system automatycznej dezynfekcji i osuszania, zagłówki, uchwyty wewnętrzne, pomocne przy wstawaniu z wanny i mogące służyć jako półeczki na kosmetyki, relingi zewnętrzne do powieszenia ręczników, oświetlenie do chromoterapii, system dozujący olejki aromatyczne, ozdobne wypełnienia, listwy, a nawet odtwarzacz CD.

 

Aby hydromasaż przynosił odpowiednie efekty, w wannie powinny być co najmniej 3-4 dysze. Ale zazwyczaj jest ich więcej, a może być nawet ponad 20 %.

 

Dysze mogą być regulowane – kierunek strumienia kieruje się w dowolne miejsce ciała lub wirujące (tzw. rolljety) – ze strumieniem spiralnym do głębokiego masowania. Niektóre dysze można zamykać, co umożliwia punktowe ustawienie masażu lub zwiększenie jego intensywności w pozostałych.

 

Pracą najprostszych wanien z hydromasażem steruje się ręcznie – pompa włączana i wyłączana jest za pomocą przycisku znajdującego się na górnej krawędzi wanny. Wadą tego rozwiązania jest niebezpieczeństwo pracy pompy na sucho, gdyż może to doprowadzić do jej spalenia. Droższe modele sterowane są elektronicznie – za pomocą wyłączników sensorowych, które zarządzają nie tylko natężeniem masażu, ale również temperaturą wody, liczbą dysz biorących udział w masażu oraz jego rodzajem (np. stały lub pulsujący). Do wanien z hydromasażem polecane są gotowe obudowy, zwykle z akrylu, ale mogą też być obudowy z drewna i stali nierdzewnej. Są one np. przymocowywane za pomocą magnesu, łatwe do demontażu. W razie awarii bez problemu można zdjąć obudowę i dostać się do pompy oraz innych elementów systemu. Jak ktoś się uprze, to może, oczywiście, obudować wannę ceramiką, ale w razie awarii systemu nie będzie się jak do niego dostać bez dewastacji obudowy.

 

Montaż wanny z hydromasażem musi być precyzyjny i zgodny z zaleceniami producenta. Dlatego lepiej jest go zlecić fachowcom.

Karol Gawron

Pozostałe artykuły z tego numeru
Okna i drzwi
Poprawnie zamontowane okna i drzwi będą długo spełniać swoje funkcje. By uniknąć przeróbek, trzeba je mocować w odpowiednim momencie. Kiedy montować okna? Najlepiej na etapie stanu surowego otwartego, czyli po wzniesieniu ścian i ułożeniu pokrycia dachowego, ale przed nałożeniem tynków wewnętrznych i zewnętrznych. Po zamontowaniu okien dom uzyskuje status stanu surowego. Trzeba...
Okna i drzwi
Poddasze użytkowe i nieużytkowe
Często zamiast na piwnicę decydujemy się na poddasze. Trzeba je uchronić przed przeciekaniem wody, poprawnie ocieplić i wykończyć. Jak ocieplić poddasze użytkowe? Najpopularniejszym materiałem do ocieplenia dachu jest wełna szklana grubości nie mniejszej niż 15 cm - czasem warto ją zwiększyć nawet do 20 cm. Jeśli wysokość krokwi jest mniejsza od grubości izolacji,...
Poddasze użytkowe i nieużytkowe
Ścianki działowe
Ścianki działowe dzielą wnętrze domu na pomieszczenia. Od przemyślanego projektu, dobrze dobranego materiału i poprawnego wykonania ścianek, zależy komfort i funkcjonalność codziennego życia mieszkańców. Czy ścianki działowe można dowolnie przestawiać? Ścianki działowe stawiane są równocześnie ze ścianami nośnymi i stropami, ale częściej wykonuje się je, gdy budynek ma już dach. Nie przenoszą...
Ścianki działowe
Panele czy parkiety?
W dużych, reprezentacyjnych wnętrzach prawdziwą ozdobą będą parkiety pałacowe (fot. Art Wood) Podłogi z twardych gatunków drewna egzotycznego można układać również w łazienkach (fot. DLH Drewno) Pytanie CzytelnikaZaczęłam rozglądać się za materiałem wykończeniowym podłóg w moim nowym domu. Postawiłam na parkiet drewniany, ale zorientowałam się, że „drewnianym” wyglądem niewiele się on różni od tańszych paneli...
Panele czy parkiety?
Sauny
Dziś łatwiej znaleźć kilka tysięcy zł na "prywatną" saunę, niż czas, aby z niej korzystać. Warto o tym pamiętać i nie przeinwestować. Nie ma wymogu, by na saunę zdecydować się w momencie projektowania domu, chociaż, oczywiście, jest to najlepsze i ze względu na jej usytuowanie, i doprowadzenie w pobliże odpowiednich instalacji...
Sauny
Termomodernizacja domu
Kompleksowa termomodernizacja domu o powierzchni ok. 150 m2 to wydatek co najmniej 40-50 tys. zł. Obejmuje ona ocieplenie stropów, ścian zewnętrznych, podłóg, wymianę okien, instalacji grzewczej oraz modernizację systemu wentylacji. Ze względu na tak szeroki zakres robót rzadko przeprowadza się je równocześnie, gdyż oznacza to generalny remont całego budynku. Jak liczyć korzyści Przedsięwzięcia termodernizacyjne mają...
Termomodernizacja domu
Oświetlenie zewnętrzne
Ogród może być urokliwym, tajemniczym miejscem - szczególnie po zmierzchu. Trzeba tylko umiejętnie grać oświetleniem. Lampy jednak są też potrzebne ze względów czysto praktycznych. Ułatwiają dojście do domu i zapewniają bezpieczeństwo, oświetlając wejście.
Oświetlenie zewnętrzne
Kamień w domu i w ogrodzie
Na posadzce dobrze wyglądają płyty o dużych wymiarach (fot. Interstone) Marmur nadaje wnętrzu elegancję (fot. Athena Marmor)Wyroby z kamieni naturalnych należą do najbardziej cenionych materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych. I chyba nikt nie ma wątpliwości, jak trwały to materiał. Świadczą o tym chociażby egipskie piramidy. Można powiedzieć, że kamień naturalny odkryto na nowo. Architekci wnętrz i ogrodów...
Kamień w domu i w ogrodzie
Ściezki i schody w ogrodzie
Klocki dębowe o okrągłym przekroju są trwałe i dobrze sprawdzają się na ścieżkach (fot. Werth-Holz) Granitowa kostka brukowa pasuje do każdego ogrodu i jest właściwie niezniszczalna (fot. Granit Wiatrak) Nawierzchnia wykonana z dwóch rodzajów naturalnego łupka (fot. Jeleniogórskie Kopalnie Surowców Naturalnych)Po deszczu chcemy przez ogród przejść suchą nogą. Tak samo od furtki do drzwi. Jak więc zrobić...
Ściezki i schody w ogrodzie
Alarmy i domofony
1 Przykładowe rozmieszczenie elementów systemu alarmowego 1 – czujka magnetyczna, 2 – czujka ruchu, 3 – sygnalizator zewnętrzny, 4 – sygnalizator wewnętrzny, 5 – centrala alarmowa, 6 – monitor LCD do centrali Centrala alarmowa odbiera informacje o naruszeniu ochrony domu i posesji (fot. Satel) System ochrony posesji tworzą cztery strefyDom bezpieczny to nie tylko dom chroniony przed złodziejami. Mieszkańcy muszą...
Alarmy i domofony
Dom inteligentny
Jeden przycisk wykonuje kilka zadań, ich stylistyka jest różnorodna (fot. Tema, Merten) W nocy na przejście korytarzem wystarcza oświetlenie o 20% natężeniu (fot. Lange Łukaszuk)Jeszcze kilka lat temu inteligentne systemy sterowania instalacjami budynku były tak kosztowne, że stosowali je w swoich rezydencjach tylko bardzo zamożni inwestorzy. Dziś takie rozwiązania są spotykane coraz częściej. Inteligentny...
Dom inteligentny
Systemy odwodnieniowe
Budowa korytka ściekowego (fot. Bisan)Drenaż powierzchniowy Ten rodzaj odwodnienia powierzchni gruntu nie wymaga odprowadzania wody na zewnątrz, ani do studni chłonnych. Woda gromadzi się w warstwie drenażowej i powoli przenika w głąb gruntu. Drenaż powierzchniowy buduje się przede wszystkim wtedy, gdy powierzchnia odwodnienia jest stosunkowo niewielka lub trudno znaleźć...
Systemy odwodnieniowe
Technologie budowy domów
Pustaki styropianowe zestawia się, jak klocki Lego, a potem zalewa betonem (fot. Thermodom) Płyty zrębkowo-cementowe potrzebne są do wykonania szalunku traconego (fot. Velox)Wciąż wiele domów wznosi się tradycyjnie z cegły, chociaż same cegły nie mają wiele wspólnego z tymi sprzed wielu lat. Coraz częściej też inwestorzy decydują się na alternatywne technologie. Gwarantują one bowiem szybkie zrealizowanie inwestycji i uzyskanie parametrów nie...
Technologie budowy domów
Rury dobrze prowadzone
Rury prowadzone w wykutej bruździe ściennej Przewody prowadzone w szlichcie podłogowej Rury umieszczone w szachcie Przewody prowadzone natynkowo Rury prowadzone w listwach przypodłogowychWykonanie instalacji wodnych to nie tylko wybór odpowiedniego materiału na rury. To także niezwykle ważna sztuka ich prawidłowego poprowadzenia. Wybierając rury do instalacji zimnej i ciepłej wody oraz centralnego ogrzewania, warto pamiętać, że każdy...
Rury dobrze prowadzone
Rury z tworzyw w instalacjach domowych - rodzaje, zastosowanie
Tworzywa sztuczne zdominowały świat. Podzieliły go także na żarliwych zwolenników i równie gorących przeciwników. Ale od tworzyw nie da się uciec... Zresztą, po co? W instalacjach domowych znajdują zastosowanie cztery podstawowe rodzaje tworzyw - polietylen PE, polibutylen PB, polipropylen PP i polichlorek winylu PVC. Możemy też wybierać spośród różnych ich odmian.
Rury z tworzyw w instalacjach domowych - rodzaje, zastosowanie
Rury z metalu
Gięcie rur miedzianych jest czynnością dość prostą Kompensatory niwelują wydłużenia się rurociągów Rury miękkie mogą być sprzedawane w odcinkach prostych lub zwojach (fot. Hutmen)Rury z metalu są w użyciu od dawna. Kiedyś – ze stali, teraz do instalacji w domach jednorodzinnych coraz częściej wybierana jest miedź. Konkurują z nią wprawdzie tworzywa sztuczne, ale zwolenników rur...
Rury z metalu
Pion i poziom w dobrym guście
Jedna łazienka, a jakby z dwóch światów fot. Ravak) Zimne kafelki z ciepłym drewnem (fot. Cersanit) Drewno w pokoju łazienkowym? Jak najbardziej, i to w dużych ilościach... (fot. Pool Spa) Łazienka w tzw. stylu minimalistycznym fot. Nowa Gala)Większość z nas zapytana o najlepsze wykończenie ścian i podłogi łazienki, bez wahania odpowie – ceramika i kamień. Jednak po głębszej analizie, dlaczego...
Pion i poziom w dobrym guście
Bez barier
Umywalka powinna być płaska i płytsza od tradycyjnych (fot. archiwum BD)Nawet rewelacyjnie urządzona łazienka może okazać się nieprzystosowana dla osób, które mają trudności z wykonywaniem codziennych czynności. A przecież wystarczy tak niewiele, żeby nie miała barier dla nikogo. Dom, w którym są osoby starsze lub niepełnosprawne powinien być urządzony tak, by nawet ktoś o ograniczonej sprawności fizycznej,...
Bez barier
Stawiamy na oszczędzanie wody?
Nie ma co ukrywać, że wyjątkową ozdobą łazienki będzie stylizowana na retro, pozłacana bateria ścienna (fot. Kludi) Regulacja temperatury i strumienia wody w baterii jednouchwytowej Modernistyczna bateria trzyotworowa (fot. Graff)W bateriach łazienkowych liczy się nie tylko wzornictwo, które jest bardzo rozbudowane. Nowoczesne baterie są dodatkowo wyposażane w rozwiązania ułatwiające korzystanie oraz sprzyjające oszczędzaniu wody....
Stawiamy na oszczędzanie wody?
Świat w zupełnie nowym stylu
Szklana misa do małej łazienki (fot. Kludi) To jeszcze umywalka czy już raczej nowoczesna rzeźba łazienkowa (fot. Krzemień) Szkło i stal nierdzewna – to umywalka do bardzo nowoczesnej łazienki (fot. Opoczno)Łazienka powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Nie zaszkodzi, jeśli przy okazji będzie urządzona ładnie i nowocześnie. Na łazienkę trzeba mieć dobry pomysł, a inspiracji...
Świat w zupełnie nowym stylu
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz