Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 06/2006

Rury dobrze prowadzone

Rury prowadzone w wykutej bruździe ściennej Przewody prowadzone w szlichcie podłogowej Rury umieszczone w szachcie Przewody prowadzone natynkowo Rury prowadzone w listwach przypodłogowychWykonanie instalacji wodnych to nie tylko wybór odpowiedniego materiału na rury. To także niezwykle ważna sztuka ich prawidłowego poprowadzenia. Wybierając rury do instalacji zimnej i ciepłej wody oraz centralnego ogrzewania, warto pamiętać, że każdy...
Rury prowadzone w wykutej bruździe ściennej
Przewody prowadzone w szlichcie podłogowej
Rury umieszczone w szachcie
Przewody prowadzone natynkowo
Rury prowadzone w listwach przypodłogowych

Wykonanie instalacji wodnych to nie tylko wybór odpowiedniego materiału na rury. To także niezwykle ważna sztuka ich prawidłowego poprowadzenia.

Wybierając rury do instalacji zimnej i ciepłej wody oraz centralnego ogrzewania, warto pamiętać, że każdy z tych materiałów ma swoją indywidualną specyfikę dotyczącą montażu. Ponadto, każda instalacja ma także swoiste wymagania, które należy uwzględnić na etapie jej projektowania i wykonania.

 

Elementy instalacji

 

W wewnętrznych instalacjach wodociągowych i grzewczych wyróżniamy trzy ich elementy składowe:
  • przewody rozdzielcze (tzw. poziomy);
  • przewody pionowe (piony);
  • odgałęzienia (w instalacjach wodociągowych) i podejścia do grzejników (w instalacjach grzewczych).
Przewody rozdzielcze doprowadzają wodę do pionów, z których dociera ona na poszczególne kondygnacje. Stamtąd, odgałęzieniami lub podejściami, dopływa do punktów poboru w instalacji wodociągowej albo do grzejników w instalacji grzewczej.

 

Prowadzenie rurociągów

 

Instalacje prowadzi się najczęściej w bruzdach ściennych i w szlichcie podłogowej, rzadziej w pionowych szachtach i natynkowo (po wierzchu ścian). Przewody można poprowadzić również w specjalnych listwach przypodłogowych. Takie rozwiązanie zapewnia estetyczny wygląd i pozwala na szybki dostęp do przewodów.

 

Obecnie do rozprowadzania przewodów na kondygnacjach, bardzo często stosuje się system rozdzielaczowy z prowadzeniem przewodów w szlichcie podłogowej. W systemie tym woda doprowadzana jest jednym pionem do rozdzielaczy zamontowanych na każdej kondygnacji. Następnie, z rozdzielacza przesyłana jest rurami do punktu poboru lub grzejnika, w zależności od rodzaju instalacji. Do obu instalacji – wodnej i grzewczej, montuje się niezależne rozdzielacze.

 

Najczęściej przewody prowadzi się jako układ szeregowy – od pionu odchodzi wspólny poziom, od którego wyprowadzone są podejścia do poszczególnych baterii albo grzejników, np. w obrębie jednego pomieszczenia.

 

Rury najlepiej jest mocować zgodnie z zaleceniami producentów. Na rynku dostępne są też wyroby oferowane jako całe systemy mocowania rur do przegród budowlanych. Należy unikać rozwiązań nietypowych i prowizorycznych, które z reguły powodują uszkodzenia zamontowanych rurociągów. W miejscach przejść przewodów przez przegrody należy prowadzić rury w tulejach ochronnych osadzonych na trwałe w przegrodzie. Tuleja zabezpiecza rurociąg przed uszkodzeniami spowodowanymi oddziaływaniem przegród (np. związanych z osiadaniem budynku). Ułatwia także wymianę instalacji w przyszłości. Przestrzeń pomiędzy rurą a tuleją wypełnia się materiałem elastycznym, który umożliwi przesuwanie się rury wzdłuż tulei.

Tomasz Pabur

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Rury dobrze prowadzone
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!