Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 06/2006
Rury dobrze prowadzone
Rury prowadzone w wykutej bruździe ściennej Przewody prowadzone w szlichcie podłogowej Rury umieszczone w szachcie Przewody prowadzone natynkowo Rury prowadzone w listwach przypodłogowychWykonanie instalacji wodnych to nie tylko wybór odpowiedniego materiału na rury. To także niezwykle ważna sztuka ich prawidłowego poprowadzenia. Wybierając rury do instalacji zimnej i ciepłej wody oraz centralnego ogrzewania, warto pamiętać, że każdy...
Rury prowadzone w wykutej bruździe ściennej
Przewody prowadzone w szlichcie podłogowej
Rury umieszczone w szachcie
Przewody prowadzone natynkowo
Rury prowadzone w listwach przypodłogowych

Wykonanie instalacji wodnych to nie tylko wybór odpowiedniego materiału na rury. To także niezwykle ważna sztuka ich prawidłowego poprowadzenia.

Wybierając rury do instalacji zimnej i ciepłej wody oraz centralnego ogrzewania, warto pamiętać, że każdy z tych materiałów ma swoją indywidualną specyfikę dotyczącą montażu. Ponadto, każda instalacja ma także swoiste wymagania, które należy uwzględnić na etapie jej projektowania i wykonania.

 

Elementy instalacji

 

W wewnętrznych instalacjach wodociągowych i grzewczych wyróżniamy trzy ich elementy składowe:
  • przewody rozdzielcze (tzw. poziomy);
  • przewody pionowe (piony);
  • odgałęzienia (w instalacjach wodociągowych) i podejścia do grzejników (w instalacjach grzewczych).
Przewody rozdzielcze doprowadzają wodę do pionów, z których dociera ona na poszczególne kondygnacje. Stamtąd, odgałęzieniami lub podejściami, dopływa do punktów poboru w instalacji wodociągowej albo do grzejników w instalacji grzewczej.

 

Prowadzenie rurociągów

 

Instalacje prowadzi się najczęściej w bruzdach ściennych i w szlichcie podłogowej, rzadziej w pionowych szachtach i natynkowo (po wierzchu ścian). Przewody można poprowadzić również w specjalnych listwach przypodłogowych. Takie rozwiązanie zapewnia estetyczny wygląd i pozwala na szybki dostęp do przewodów.

 

Obecnie do rozprowadzania przewodów na kondygnacjach, bardzo często stosuje się system rozdzielaczowy z prowadzeniem przewodów w szlichcie podłogowej. W systemie tym woda doprowadzana jest jednym pionem do rozdzielaczy zamontowanych na każdej kondygnacji. Następnie, z rozdzielacza przesyłana jest rurami do punktu poboru lub grzejnika, w zależności od rodzaju instalacji. Do obu instalacji – wodnej i grzewczej, montuje się niezależne rozdzielacze.

 

Najczęściej przewody prowadzi się jako układ szeregowy – od pionu odchodzi wspólny poziom, od którego wyprowadzone są podejścia do poszczególnych baterii albo grzejników, np. w obrębie jednego pomieszczenia.

 

Rury najlepiej jest mocować zgodnie z zaleceniami producentów. Na rynku dostępne są też wyroby oferowane jako całe systemy mocowania rur do przegród budowlanych. Należy unikać rozwiązań nietypowych i prowizorycznych, które z reguły powodują uszkodzenia zamontowanych rurociągów. W miejscach przejść przewodów przez przegrody należy prowadzić rury w tulejach ochronnych osadzonych na trwałe w przegrodzie. Tuleja zabezpiecza rurociąg przed uszkodzeniami spowodowanymi oddziaływaniem przegród (np. związanych z osiadaniem budynku). Ułatwia także wymianę instalacji w przyszłości. Przestrzeń pomiędzy rurą a tuleją wypełnia się materiałem elastycznym, który umożliwi przesuwanie się rury wzdłuż tulei.

Tomasz Pabur

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Rury dobrze prowadzone
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny