Termomodernizacja domu

Termomodernizacja domu
Kompleksowa termomodernizacja domu o powierzchni ok. 150 m2 to wydatek co najmniej 40-50 tys. zł. Obejmuje ona ocieplenie stropów, ścian zewnętrznych, podłóg, wymianę okien, instalacji grzewczej oraz modernizację systemu wentylacji. Ze względu na tak szeroki zakres robót rzadko przeprowadza się je równocześnie, gdyż oznacza to generalny remont całego budynku. Jak liczyć korzyści Przedsięwzięcia termodernizacyjne mają...

Kompleksowa termomodernizacja domu o powierzchni ok. 150 m2 to wydatek co najmniej 40-50 tys. zł. Obejmuje ona ocieplenie stropów, ścian zewnętrznych, podłóg, wymianę okien, instalacji grzewczej oraz modernizację systemu wentylacji. Ze względu na tak szeroki zakres robót rzadko przeprowadza się je równocześnie, gdyż oznacza to generalny remont całego budynku.

Jak liczyć korzyści

 

Przedsięwzięcia termodernizacyjne mają nie tylko zmniejszyć zużycie energii cieplnej potrzebnej do ogrzewania domu, a więc i obniżyć koszty jego eksploatacji. Łączą się również z poprawieniem estetyki budynku oraz jego funkcjonalności i komfortu użytkowania. Zatem nie tylko względy oszczędnościowe przemawiają za przeprowadzeniem takiej inwestycji. Często poniesione na nią nakłady finansowe mogą zwrócić się dopiero po wielu latach, co z punktu widzenia wyłącznie rachunku ekonomicznego może okazać się nieopłacalne. Konieczność przeprowadzenia remontu instalacji grzewczej, odpadającej elewacji czy zniszczonych podłóg warto połączyć z poprawieniem ich energooszczędności, gdyż często, przy niewielkim wzroście kosztów, zyskamy znaczne oszczędności w wydatkach na ogrzewanie. Jeśli nie przewidujemy przeprowadzenia kapitalnego remontu domu, to warto ustalić kolejność poszczególnych prac termomodernizacyjnych, zaczynając od elementów, które przyniosą największe oszczędności ciepła, a jednocześnie koszty z nimi związane będą stosunkowo niewielkie.

 

Jednak związana z tym ocena rzeczywistych strat ciepła przez poszczególne elementy budynku nie jest wcale łatwa. Oczywiście, bardzo przyda się z czasów budowy pamięć o tym, z czego i jak wykonane były ściany, stropy czy podłogi. Jeśli jednak budynek ma swoją wcześniejszą historię, to wiedzę o jego stanie można uzyskać wykonując odkrywki na stropach i podłogach lub kontrolne nawiercenia w ścianach. Pomocne też będą zdjęcia termowizyjne, na których wyraźnie widać będzie miejsca o zmniejszonej ciepłochronności.

 

Oczywiście, bez problemu zlokalizujemy nieszczelności w oknach i drzwiach, ale ocena np. sprawności kotła grzewczego wymaga już wykonania specjalistycznych pomiarów. Miarodajne dla oceny ciepłochronności domu może też być roczne zużycie energii do ogrzewania, choć nawet w podobnych budynkach różnice bywają dość znaczne, gdyż zależy to m.in. od temperatury utrzymywanej wewnątrz domu, liczby mieszkańców, dodatkowego ciepła z innych źródeł (np. kominka) oraz nasłonecznienia. Nie zawsze można też dokładnie ustalić, ile energii pochłonęło ogrzewanie, gdy korzystamy z węgla lub drewna opałowego. Problem ten rozwiązuje zamontowanie ciepłomierza na instalacji grzewczej, ale jest to jednak spory wydatek.

 

Niemniej można przyjąć, że roczne zużycie energii na poziomie 100 kWh/m2 powierzchni ogrzewanej – przy standardowym komforcie cieplnym – świadczy o dobrej ciepłochronności domu i przeprowadzenie poważniejszych prac termomodernizacyjnych nie jest konieczne. Trzeba też pamiętać, że bardzo istotny wpływ na koszty ogrzewania ma rodzaj wykorzystywanego paliwa. Cena pozyskania np. z węgla 1 kWh jest prawie trzykrotnie niższa niż z prądu elektrycznego, ale przy znacznie mniejszym komforcie obsługi.

Ile i gdzie ucieka ciepło?

Ocieplanie stropu

 

W starych budynkach stropy nad ostatnią kondygnacją ocieplane były najczęściej wiórami drzewnymi, zmieszanymi z wapnem, płytami wiórowo-cementowymi lub żużlem. Na stropach drewnianych kładziono też niekiedy polepę, czyli glinę zmieszaną z sieczką. Wszystkie te materiały nie zapewniają wystarczającej ciepłochronności zwłaszcza, że często są zawilgocone w wyniku kondesacji pary wodnej przenikającej z ogrzewanych pomieszczeń lub na skutek przecieków przez pokrycie dachowe. Ułożenie nowej izolacji cieplnej na takim stropie zapewnia bardzo efektywne oszczędności energii przy niewielkich nakładach finansowych. Najprostsze i najtańsze będzie ocieplenie stropu oddzielającego część mieszkalną od strychu. Łatwy dostęp do poddasza umożliwia ułożenie na jego podłodze materiału ociepleniowego w postaci płyt lub mat z wełny mineralnej. Można też użyć płyt styropianowych.

 

Nową izolację można kłaść bez konieczności usuwania starego ocieplenia pod warunkiem, że nie jest ono zawilgocone lub też nie spowoduje ugięcia się stropu, co może mieć miejsce, gdy strop jest drewniany. Pod nową izolację cieplną układamy zawsze folię paroszczelną, aby stworzyć barierę dla pary wodnej, która mogłaby kondensować w warstwie ociepleniowej. Taką folię można także – zamiast na wierzchu stropu – ułożyć na suficie od strony pomieszczenia, co jest nawet rozwiązaniem lepszym, ale do zrealizowania raczej wówczas, gdy jednocześnie wykończymy sufit, np. płytami gipsowymi lub boazerią. Alternatywnie, ocieplenie stropu można umieścić pod tzw. sufitem podwieszanym, ale obniży to pomieszczenie o 15-20 cm.

 

Jeśli poddasze jest nieużytkowe, ale korzystamy z niego (chociażby do składowania niepotrzebnych przedmiotów), to konieczne będzie ułożenie tam podłogi z desek lub płyt OSB opartych na legarach. Pokrycie podłogowe nie może być szczelne i dotykać bezpośrednio do ocieplenia. Około 3-cm pustka pod podłogą oraz szczeliny między deskami umożliwiają prawidłową wentylację przestrzeni podpodłogowej.

 

Droższe, i bardziej skomplikowane, będzie ocieplenie stropodachu. Zależnie od budowy może to być stropodach wentylowany lub niewentylowany. Stropodachy niewentylowane, czyli takie, w których strop ostatniej kondygnacji jest jednocześnie podłożem pod pokrycie dachowe, ocieplamy od strony zewnętrznej układając izolację cieplną na dachu i przykrywamy ją powłoką wodoszczelną. Z reguły, przed ułożeniem ocieplenia, konieczne jest zerwanie wszystkich warstw papowego pokrycia dachowego i ułożenie nowej izolacji paroszczelnej. Jako materiał ociepleniowy wykorzystuje się płyty styropianowe odmiany EPS 100 lub z polistyrenu ekstrudowanego XPS grubości przynajmniej 10 cm. Przykleja się je do podłoża lepikiem bezrozpuszczalnikowym. Do ocieplenia można też użyć specjalnych płyt z twardej wełny mineralnej, ale materiał ten jest znacznie droższy. Jako pokrycie dachowe na takim ociepleniu stosowane są dwuwarstwowe powłoki z papy termozgrzewalnej, przy czym pierwsza warstwa jest do podłoża mocowana mechanicznie specjalnymi kołkami. Ocieplenie stropodachu niewentylowanego można też wykonać metodą „odwróconego dachu”. W tym systemie izolacja przeciwwodna (np. z papy termozgrzewalnej) układana jest bezpośrednio na płycie stropowej. Na niej umieszcza się płyty izolacji cieplnej z polistyrenu ekstrudowanego, który jest odporny na stałe zawilgocenie i charakteryzuje się znikomą nasiąkliwością. Są one dociskane do podłoża warstwą żwiru lub płyt chodnikowych. Można również ułożyć zespolone płyty ociepleniowe, w których izolacja połączona jest trwale z warstwą betonu obciążającego płyty. Przy ociepleniu tą metodą największy kłopot sprawia odpowiednie ukształtowanie brzegów dachu, tak aby ocieplenie nie było narażone na niszczące promieniowanie słoneczne lub poderwanie przez silny wiatr. Taką ochronę mogą zapewnić odpowiednio wyprofilowane osłony z blachy lub ścianka w formie attyki.

 

W stropodachach wentylowanych, nad płytą stropową umieszczone jest dodatkowe poszycie z desek lub płyt betonowych, a w pustej przestrzeni między nimi swobodnie może przepływać powietrze. Ze względu na niewielką wysokość tej pustki – dostęp do powierzchni stropu, gdzie powinno być ułożone ocieplenie jest niemożliwy – nie można tam wprowadzić tradycyjnych materiałów ociepleniowych. Uwaga! Niekiedy wykonawcy układają ocieplenie takiego stropodachu na pokryciu dachowym. Nie przynosi to w praktyce żadnych korzyści, gdyż strop nad ogrzewanymi pomieszczeniami nadal ma „kontakt” z zimnym powietrzem zewnętrznym. W takich sytuacjach można postąpić dwojako. Jeśli podłoże z desek i samo pokrycie dachowe jest w złym stanie, wygodniej będzie zerwać całe poszycie, ułożyć na stropie izolację z wełny mineralnej przykrytej folią paroprzepuszczalną i zamontować nowe pokrycie dachowe. Drugi sposób na ocieplenie stropodachu wentylowanego to wdmuchiwanie do wentylowanej przestrzeni granulatu z wełny mineralnej lub włókien celulozy. Roboty takie przeprowadzają wyspecjalizowane firmy, dysponujące odpowiednim sprzętem. Niezależnie od sposobu ocieplenia, w tych stropodachach musi być zachowana wentylacja przestrzeni nad stropem, co umożliwiają zakratowane otwory w ściankach bocznych.

Redakcja BudujemyDom

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Termomodernizacja domu
Pozostałe artykuły z tego numeru
Rury z tworzyw w instalacjach domowych - rodzaje, zastosowanie
Tworzywa sztuczne zdominowały świat. Podzieliły go także na żarliwych zwolenników i równie gorących przeciwników. Ale od tworzyw nie da się uciec... Zresztą, po co? W instalacjach domowych znajdują zastosowanie cztery podstawowe rodzaje tworzyw - polietylen PE, polibutylen PB, polipropylen PP i polichlorek winylu PVC. Możemy też wybierać spośród różnych ich odmian.
Rury z tworzyw w instalacjach domowych - rodzaje, zastosowanie
Okna i drzwi
Poprawnie zamontowane okna i drzwi będą długo spełniać swoje funkcje. By uniknąć przeróbek, trzeba je mocować w odpowiednim momencie. Kiedy montować okna? Najlepiej na etapie stanu surowego otwartego, czyli po wzniesieniu ścian i ułożeniu pokrycia dachowego, ale przed nałożeniem tynków wewnętrznych i zewnętrznych. Po zamontowaniu okien dom uzyskuje status stanu surowego. Trzeba...
Okna i drzwi
Poddasze użytkowe i nieużytkowe
Często zamiast na piwnicę decydujemy się na poddasze. Trzeba je uchronić przed przeciekaniem wody, poprawnie ocieplić i wykończyć. Jak ocieplić poddasze użytkowe? Najpopularniejszym materiałem do ocieplenia dachu jest wełna szklana grubości nie mniejszej niż 15 cm - czasem warto ją zwiększyć nawet do 20 cm. Jeśli wysokość krokwi jest mniejsza od grubości izolacji,...
Poddasze użytkowe i nieużytkowe
Ścianki działowe
Ścianki działowe dzielą wnętrze domu na pomieszczenia. Od przemyślanego projektu, dobrze dobranego materiału i poprawnego wykonania ścianek, zależy komfort i funkcjonalność codziennego życia mieszkańców. Czy ścianki działowe można dowolnie przestawiać? Ścianki działowe stawiane są równocześnie ze ścianami nośnymi i stropami, ale częściej wykonuje się je, gdy budynek ma już dach. Nie przenoszą...
Ścianki działowe
Panele czy parkiety?
W dużych, reprezentacyjnych wnętrzach prawdziwą ozdobą będą parkiety pałacowe (fot. Art Wood) Podłogi z twardych gatunków drewna egzotycznego można układać również w łazienkach (fot. DLH Drewno) Pytanie CzytelnikaZaczęłam rozglądać się za materiałem wykończeniowym podłóg w moim nowym domu. Postawiłam na parkiet drewniany, ale zorientowałam się, że „drewnianym” wyglądem niewiele się on różni od tańszych paneli...
Panele czy parkiety?
Sauny
Dziś łatwiej znaleźć kilka tysięcy zł na "prywatną" saunę, niż czas, aby z niej korzystać. Warto o tym pamiętać i nie przeinwestować. Nie ma wymogu, by na saunę zdecydować się w momencie projektowania domu, chociaż, oczywiście, jest to najlepsze i ze względu na jej usytuowanie, i doprowadzenie w pobliże odpowiednich instalacji...
Sauny
Oświetlenie zewnętrzne
Ogród może być urokliwym, tajemniczym miejscem - szczególnie po zmierzchu. Trzeba tylko umiejętnie grać oświetleniem. Lampy jednak są też potrzebne ze względów czysto praktycznych. Ułatwiają dojście do domu i zapewniają bezpieczeństwo, oświetlając wejście.
Oświetlenie zewnętrzne
Kamień w domu i w ogrodzie
Na posadzce dobrze wyglądają płyty o dużych wymiarach (fot. Interstone) Marmur nadaje wnętrzu elegancję (fot. Athena Marmor)Wyroby z kamieni naturalnych należą do najbardziej cenionych materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych. I chyba nikt nie ma wątpliwości, jak trwały to materiał. Świadczą o tym chociażby egipskie piramidy. Można powiedzieć, że kamień naturalny odkryto na nowo. Architekci wnętrz i ogrodów...
Kamień w domu i w ogrodzie
Ściezki i schody w ogrodzie
Klocki dębowe o okrągłym przekroju są trwałe i dobrze sprawdzają się na ścieżkach (fot. Werth-Holz) Granitowa kostka brukowa pasuje do każdego ogrodu i jest właściwie niezniszczalna (fot. Granit Wiatrak) Nawierzchnia wykonana z dwóch rodzajów naturalnego łupka (fot. Jeleniogórskie Kopalnie Surowców Naturalnych)Po deszczu chcemy przez ogród przejść suchą nogą. Tak samo od furtki do drzwi. Jak więc zrobić...
Ściezki i schody w ogrodzie
Alarmy i domofony
1 Przykładowe rozmieszczenie elementów systemu alarmowego 1 – czujka magnetyczna, 2 – czujka ruchu, 3 – sygnalizator zewnętrzny, 4 – sygnalizator wewnętrzny, 5 – centrala alarmowa, 6 – monitor LCD do centrali Centrala alarmowa odbiera informacje o naruszeniu ochrony domu i posesji (fot. Satel) System ochrony posesji tworzą cztery strefyDom bezpieczny to nie tylko dom chroniony przed złodziejami. Mieszkańcy muszą...
Alarmy i domofony
Dom inteligentny
Jeden przycisk wykonuje kilka zadań, ich stylistyka jest różnorodna (fot. Tema, Merten) W nocy na przejście korytarzem wystarcza oświetlenie o 20% natężeniu (fot. Lange Łukaszuk)Jeszcze kilka lat temu inteligentne systemy sterowania instalacjami budynku były tak kosztowne, że stosowali je w swoich rezydencjach tylko bardzo zamożni inwestorzy. Dziś takie rozwiązania są spotykane coraz częściej. Inteligentny...
Dom inteligentny
Systemy odwodnieniowe
Budowa korytka ściekowego (fot. Bisan)Drenaż powierzchniowy Ten rodzaj odwodnienia powierzchni gruntu nie wymaga odprowadzania wody na zewnątrz, ani do studni chłonnych. Woda gromadzi się w warstwie drenażowej i powoli przenika w głąb gruntu. Drenaż powierzchniowy buduje się przede wszystkim wtedy, gdy powierzchnia odwodnienia jest stosunkowo niewielka lub trudno znaleźć...
Systemy odwodnieniowe
Technologie budowy domów
Pustaki styropianowe zestawia się, jak klocki Lego, a potem zalewa betonem (fot. Thermodom) Płyty zrębkowo-cementowe potrzebne są do wykonania szalunku traconego (fot. Velox)Wciąż wiele domów wznosi się tradycyjnie z cegły, chociaż same cegły nie mają wiele wspólnego z tymi sprzed wielu lat. Coraz częściej też inwestorzy decydują się na alternatywne technologie. Gwarantują one bowiem szybkie zrealizowanie inwestycji i uzyskanie parametrów nie...
Technologie budowy domów
Rury dobrze prowadzone
Rury prowadzone w wykutej bruździe ściennej Przewody prowadzone w szlichcie podłogowej Rury umieszczone w szachcie Przewody prowadzone natynkowo Rury prowadzone w listwach przypodłogowychWykonanie instalacji wodnych to nie tylko wybór odpowiedniego materiału na rury. To także niezwykle ważna sztuka ich prawidłowego poprowadzenia. Wybierając rury do instalacji zimnej i ciepłej wody oraz centralnego ogrzewania, warto pamiętać, że każdy...
Rury dobrze prowadzone
Rury z metalu
Gięcie rur miedzianych jest czynnością dość prostą Kompensatory niwelują wydłużenia się rurociągów Rury miękkie mogą być sprzedawane w odcinkach prostych lub zwojach (fot. Hutmen)Rury z metalu są w użyciu od dawna. Kiedyś – ze stali, teraz do instalacji w domach jednorodzinnych coraz częściej wybierana jest miedź. Konkurują z nią wprawdzie tworzywa sztuczne, ale zwolenników rur...
Rury z metalu
Pion i poziom w dobrym guście
Jedna łazienka, a jakby z dwóch światów fot. Ravak) Zimne kafelki z ciepłym drewnem (fot. Cersanit) Drewno w pokoju łazienkowym? Jak najbardziej, i to w dużych ilościach... (fot. Pool Spa) Łazienka w tzw. stylu minimalistycznym fot. Nowa Gala)Większość z nas zapytana o najlepsze wykończenie ścian i podłogi łazienki, bez wahania odpowie – ceramika i kamień. Jednak po głębszej analizie, dlaczego...
Pion i poziom w dobrym guście
Bez barier
Umywalka powinna być płaska i płytsza od tradycyjnych (fot. archiwum BD)Nawet rewelacyjnie urządzona łazienka może okazać się nieprzystosowana dla osób, które mają trudności z wykonywaniem codziennych czynności. A przecież wystarczy tak niewiele, żeby nie miała barier dla nikogo. Dom, w którym są osoby starsze lub niepełnosprawne powinien być urządzony tak, by nawet ktoś o ograniczonej sprawności fizycznej,...
Bez barier
Stawiamy na oszczędzanie wody?
Nie ma co ukrywać, że wyjątkową ozdobą łazienki będzie stylizowana na retro, pozłacana bateria ścienna (fot. Kludi) Regulacja temperatury i strumienia wody w baterii jednouchwytowej Modernistyczna bateria trzyotworowa (fot. Graff)W bateriach łazienkowych liczy się nie tylko wzornictwo, które jest bardzo rozbudowane. Nowoczesne baterie są dodatkowo wyposażane w rozwiązania ułatwiające korzystanie oraz sprzyjające oszczędzaniu wody....
Stawiamy na oszczędzanie wody?
Świat w zupełnie nowym stylu
Szklana misa do małej łazienki (fot. Kludi) To jeszcze umywalka czy już raczej nowoczesna rzeźba łazienkowa (fot. Krzemień) Szkło i stal nierdzewna – to umywalka do bardzo nowoczesnej łazienki (fot. Opoczno)Łazienka powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Nie zaszkodzi, jeśli przy okazji będzie urządzona ładnie i nowocześnie. Na łazienkę trzeba mieć dobry pomysł, a inspiracji...
Świat w zupełnie nowym stylu
Kąpiel na kilka sposobów
Wygodną wannę można wstawić do bardzo małej lazienki (fot. Ravak) Wanna dobrze wkomponowana we wnętrze wcale nie musi przytłaczać swoim rozmiarem (fot. Cersanit) Wanny narożne o owalnych kształtach zdobywają coraz więcej zwolenników (fot. Ravak) Do wanny mogą też prowadzić schodki (fot. Opoczno)Prysznic jest niezastąpiony do ekspresowych kąpieli, ale możliwość relaksu w wannie też ma...
Kąpiel na kilka sposobów
Kąpiel na kilka sposobów
Wygodną wannę można wstawić do bardzo małej lazienki (fot. Ravak) Wanna dobrze wkomponowana we wnętrze wcale nie musi przytłaczać swoim rozmiarem (fot. Cersanit) Wanny narożne o owalnych kształtach zdobywają coraz więcej zwolenników (fot. Ravak) Do wanny mogą też prowadzić schodki (fot. Opoczno)Prysznic jest niezastąpiony do ekspresowych kąpieli, ale możliwość relaksu w wannie też ma...
Kąpiel na kilka sposobów
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz