Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2017
Centralne odkurzanie

Próby ułatwienia oraz usprawnienia sprzątania w domu doprowadziły do spopularyzowania systemów centralnego odkurzania. Sprawdzają się one doskonale jako alternatywa tradycyjnych sprzętów. Odkurzacz na stałe zainstalowano w pomieszczeniu gospodarczym, w ścianie zamontowano rury i gniazda ssące, do nich podłączono wąż. Kolejnym etapem jest zbieranie śmieci, które trafiają do pojemnika, natomiast oczyszczone powietrze wyprowadzane jest za zewnątrz budynku. Dom jest posprzątany i żaden z odkurzonych pyłków nie wraca do środka.

ZALETY CENTRALNEGO ODKURZANIA

Systemy centralnego odkurzania mają szereg zalet. Po pierwsze, odkurzacz jest urządzeniem stacjonarnym. Jego waga i wielkość są w związku z tym mniej istotne. Jednostka centralna zostaje usytuowana w pomieszczeniu gospodarczym (garażu lub czystej kotłowni), natomiast dla nas jedynym obciążeniem jest rura, którą podłączamy do gniazda ssącego. Dzięki temu, że urządzenie to może przybrać pokaźne rozmiary, tym samym zwiększają się gabaryty pojemników na zanieczyszczenia – mają dużą pojemność, dlatego opróżnia się je rzadko, nawet raz na 3 miesiące.

 

Po drugie hałas, który jest nieporównywalnie mniejszy od tego, jaki emituje przenośny odkurzacz. Cały hałas skupiony jest w pomieszczeniu, w którym zamontowaliśmy jednostkę centralną, dzięki czemu w pokojach i na korytarzach, podczas sprzątania, słychać jedynie szum zasysanego powietrza.

 

Po trzecie higiena. Wyprowadzanie zassanego powietrza na zewnątrz to najlepszy sposób, na jaki wpadli producenci tych urządzeń. Po wciągnięciu zanieczyszczeń, odkurzacz wyrzuca je do pojemnika zamontowanego przy jednostce centralnej, a całe powietrze – na zewnątrz budynku, nie z powrotem do pomieszczenia, w którym sprzątamy, jak to dzieje się w przypadku tradycyjnych odkurzaczy (co ostatecznie uniemożliwia pozbycie się pyłków i drobnoustrojów). Dzięki metodzie z wyprowadzeniem powietrza na zewnątrz żaden brud nie dostaje się z powrotem do środka. Taką metodę sprzątania możemy zatem uznać za skuteczniejszą, a także bardziej przyjazną dla alergików.

Maja Wychowaniec
fot. Beam

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny