Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2017
Bramy garażowe z napędem

Brama do garażu powinna być wygodna w użytkowaniu, bezpieczna i estetyczna. Wszystko to ma jednak subiektywne znaczenie. Aby wybrać możliwie najlepiej, musimy określić własne oczekiwania i uwzględnić parametry budynku. Do domów jednorodzinnych najczęściej wybierane są modele uchylne i segmentowe otwierane do góry, wyposażone w automatykę, która jest stosunkowo tania.

Decyzję o rodzaju bramy najlepiej podjąć przed rozpoczęciem budowy domu. Niektóre modele wymagają bowiem wolnej przestrzeni na podjeździe, na ścianie garażu albo pod sufitem. Inne – wysokiego nadproża. W większości przypadków bramę powinna cechować wysoka ciepłochronność. Jeśli garaż będzie mieścił dwa auta, na etapie wznoszenia budynku trzeba zdecydować, czy lepsza będzie jedna szersza brama czy dwie węższe. Pamiętajmy też, że część modeli montuje się w gotowym pomieszczeniu, inne przed zakończeniem prac wykończeniowych.

 

Oferta produktów jest bardzo szeroka – co niekoniecznie ułatwia wybór. Poszczególne rodzaje bram różnią się przede wszystkim konstrukcją. Związana jest ona ze sposobem otwierania. Bramy uchylne charakteryzują się prostą konstrukcją i łatwym montażem. Jednolite (niełamane) skrzydło – ze stalowej ramy pokrytej blachą – mocowane do ościeżnicy z profili stalowych, otwiera się do góry. Modele segmentowe składają się z 3–6 członów połączonych zawiasami i zabezpieczonych uszczelkami, chroniącymi bramę przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.

 

Segmenty najczęściej wykonuje się ze stali ocynkowanej, pokrytej blachą stalową. Mogą otwierać się do góry albo na bok. Wersje rolowane są bardzo wygodne w użytkowaniu (działają podobnie jak rolety zewnętrzne), lecz ich cena jest nieco wyższa. Powstają z łączonych przegubowo lameli stalowych lub aluminiowych, nawijanych na wał umieszczony w kasecie montowanej nad otworem wjazdowym. Tradycyjne rozwierane wrota montuje się coraz rzadziej – na ogół w wolno stojących jednostanowiskowych garażach oraz w budynkach gospodarczych. Zwykle są to dwa skrzydła wykonane z ocynkowanych, stalowych paneli, mocowane na zawiasach.

Małgorzata Kolmus
fot. Becker Antriebe

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny